Goblin 550

Zielone, czerwone czy czarne. Gobliny i ich krewniacy...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 5 maja 2015, o 18:26

Kosmo pisze:Popełniłem jeden błąd przy montażu YEP-a. Otóż schowałem go w ramie, pod półką na pakiet. W tym miejscu nie ma za bardzo przepływu powietrza. Nie miał czym oddychać, przez co bardzo się grzał. Z drugiej strony na HF czytałem, że te regle zawsze mocno się grzeją.

Niestety nie chce rezygnować z momtażu pod pakietem, ale może będę musiał. Niestety G550 jest tail hevy.
Poza tym chyba zerwę termnokurcza i dorzucę jakiś radiatorek.

Kosmo pisze:Kenobi a co Tobie nie pasuje w Castlu HV 160A ? :)

Jak napisał Aikus - nazwa
Castle Cremations

Za dużo się pali, jeśli ktoś zainteresowany to mam 120 EDGE HV i ICE 80HV, oddam w cenie Sunrise (YEP) na sklepie.
Czemu? A no dlatego że te dwie sztuki są po "Wymianie" , przyszły z Castla ale właściciele je u mnie wymienili na Sunrise sztuka za sztukę.


Daniel znalazł dobrą propozycję dla mnie, powinno styknąć z zapasem :D
http://www.mgm-controllers.com/helicopt ... s-pro.html
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 5 maja 2015, o 19:13

Poza tym chyba zerwę termnokurcza i dorzucę jakiś radiatorek.


Zrób to koniecznie bo na pewno będzie się grzał, a dodatkowy radiator może go uratować.
Kenobi Twoim zdaniem jakie piki wytrzyma YEP 150A, pomijając te 170A przez 10 sekund, które podają w opisie ?
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 5 maja 2015, o 19:50

Ano zerwałem i lipa.
Bo są 3 płytki w tym dwie z mosami i jedna z BECem i procesorem, środkowa nie jest zlepiona z żadną inną więc ciepła z niej się odprowadzi.
Może jednak dam z boku i zostawię dziury po bokach aby wiatr w gaciach hulał.


150A + BEC 20A = +40g :evil:
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
benji
Stały bywalec...
Posty: 111
Rejestracja: 17-03-2015
Lokalizacja: Pn-Pt: Strzelno; So-Nd: Swarzędz
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: benji » 5 maja 2015, o 20:07

Kenobi36 pisze:Ano zerwałem i lipa.
Bo są 3 płytki w tym dwie z mosami i jedna z BECem i procesorem, środkowa nie jest zlepiona z żadną inną więc ciepła z niej się odprowadzi.
Może jednak dam z boku i zostawię dziury po bokach aby wiatr w gaciach hulał.


150A + BEC 20A = +40g :evil:


Ile waży Krzysiek Twój G550 bez pakietu ... i jaki tam masz motor (na ile Watt go szacujesz) ?
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 5 maja 2015, o 20:11

Kenobi36 pisze:150A + BEC 20A = +40g :evil:



Nie gadaj, że przy twoim lataniu Goblinem, na obrotach 3500 i kątach 14 stopni poczujesz te 40g :swir:
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
benji
Stały bywalec...
Posty: 111
Rejestracja: 17-03-2015
Lokalizacja: Pn-Pt: Strzelno; So-Nd: Swarzędz
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: benji » 5 maja 2015, o 21:27

Kula pisze:
Kenobi36 pisze:150A + BEC 20A = +40g :evil:



Nie gadaj, że przy twoim lataniu Goblinem, na obrotach 3500 i kątach 14 stopni poczujesz te 40g :swir:


Prawie jak na Pałacowej ;)

Co prawda bez rozciągania ... zwykły 500 ... ale ogień na wirniku ... no i spaleniec to pędzi :lol:
Awatar użytkownika
Danielus
Stały bywalec...
Posty: 179
Rejestracja: 08-10-2014
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 42 razy

Postautor: Danielus » 5 maja 2015, o 22:10

Co do YEP-ów to bardzo lubię te regulatory, mają fantastyczną relację jakości do ceny. W gaui X5 zasilanym 8s i łopatach 520mm pierw miałem Castla Ice 75A i największy pik odnotowany w logu to było 150A(ponad 4kW). Oczywiście silnik po przezwojeniu. Regulator długo nie działał wysiadł w chłodny dzień po kilku spokojnych lotach w trakcie podłączania pakietu.

Później zastąpiłem go Yep-em 80HV, który sprawował się dobrze, aż do momentu kiedy na Chudoby spadłem modelem do rowu i woda zrobiła swoje. Po tej przygodzie kupiłem taki sam regulator, który służy do teraz.

W Goblinie 700 ostatnio usmażyłem Scorpiona 120HV.

Kosmo
Nie bardzo rozumiem po co do modelu 6s chcesz kupić koniecznie regulator HV, który z tego tylko powodu że jest na wyższe napięcie kosztuje +50%?
Opiniami na HF bym się tak do końca nie sugerował gdyż jak się poczyta wątki o Goblinach 380 to na zapytanie o regulator do tego modelu najczęściej padają propozycję Talon 90A lub coś w okolicach 100A. Przypomnę tylko że T-rexy 500 z powodzeniem latały na 70A regulatorach a Protos zdaje się że miał w zestawie 60-tkę. A mówimy tu o łopatach 4.5cm dłuższych i dużo szerszych niż 380-tki.
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 5 maja 2015, o 22:20

Danielus nie koniecznie chce kupować regiel HV, dlatego pytam również w tym wątku o opinie, by wybrać najlepszą opcje.
Jeżeli chodzi o mojego T-rexa to model 600, nie 500 w którym piki podchodzą pod 200A.
Chce mieć regiel ze sporym zapasem, który w przyszłości może posłużyć w innych modelach. Lub nawet tym, gdybym z czasem przerobił go na 12S.
Chodzi o to że nie bardzo widzę alternatywę. YEP 150A się spalił po ok 20 lotach, spokojnych lotach.
Więc jaki regulator wybrać by zaraz się nie spalił? :-)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 5 maja 2015, o 23:04

Po 20 lotach?
Jaki silnik /kv / jaki atak/koło główne / przy jakiej krzywej ?
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 6 maja 2015, o 06:02

benji pisze:Ile waży Krzysiek Twój G550 bez pakietu ... i jaki tam masz motor (na ile Watt go szacujesz) ?

Juz nie pamiętam ale w okolicach 3kg z pakietem 5000
Silnik T600 przewiniety grubym drutem szacuję na 4kw.
W planach byl przewinięty 730MX
Jak tylko odbuduję to ponawiam testy mocy.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Danielus
Stały bywalec...
Posty: 179
Rejestracja: 08-10-2014
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 42 razy

Postautor: Danielus » 6 maja 2015, o 06:18

Kosmo pisze:Danielus nie koniecznie chce kupować regiel HV, dlatego pytam również w tym wątku o opinie, by wybrać najlepszą opcje.
Jeżeli chodzi o mojego T-rexa to model 600, nie 500 w którym piki podchodzą pod 200A.
Chce mieć regiel ze sporym zapasem, który w przyszłości może posłużyć w innych modelach. Lub nawet tym, gdybym z czasem przerobił go na 12S.
Chodzi o to że nie bardzo widzę alternatywę. YEP 150A się spalił po ok 20 lotach, spokojnych lotach.
Więc jaki regulator wybrać by zaraz się nie spalił? :-)


Wiem że masz 600-tkę. O klasie 500 pisałem w odnośnie regulatorów które na HF polecają do Goblina 380.

Coś ten YEP 150 za szybko się poddał. Teoretycznie przy spokojnym lataniu powinien spokojnie dawać radę.
Prądy chwilowe nie są czymś niezwykłym i większość regulatorów ma spora tolerancję. Przeważnie trwają ułamek sekundy i nie są w stanie uszkodzić regulatora.

Jeżeli już lubisz Castla to weź Edge 130 lub 200A ale LV, choć to już straszne cegły.
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 6 maja 2015, o 08:03

Po 20 lotach?
Jaki silnik /kv / jaki atak/koło główne / przy jakiej krzywej ?


Po ok 20-30 lotach, spokojnych lotach.
Silnik to Viper VSH6013 1300 KV, dokładnie ten http://www.amain.com/rc-helicopters/vip ... 01/p194457
Na ataku mam 15T, koło główne 170T, krzywe 12.5 stopnia, pakiety to trzyletnie Turnigy 5000mAh 40C

Wczoraj rozebrałem tego YEP-a. Ten regiel nie tyle że się spalił, przynajmniej nie ma takich oznak, ale kondensatory wylały. Brązowa ciecz, która oblepiła wszystko wokoło. Termokurcz przy lutowaniu kondensatorów jest przepalony.

Jeżeli już lubisz Castla to weź Edge 130 lub 200A ale LV, choć to już straszne cegły.


To nie chodzi o lubienie, tylko zakup czegoś pewniejszego...
Edge 130A to koszt z przesyłką ok 850 zł, Edge 200A będzie zapewne jeszcze droższy. Dlatego zacząłem brać pod uwagę Castla HV 160A (ok 1000 zł). Dopłacając niewiele mam pewny regiel (teoretycznie), który może posłużyć i w tym heliku po przejściu na 12S kiedyś tam... lub w innych modelach... no i ma logi :)
Nowego YEP-a mam cały czas wrzuconego w koszyk, więc cały czas myślę i analizuję co kupić hmm
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 6 maja 2015, o 09:19

Czyli masz 115kv na wirniku
Ja mam 119kv na wirniku i moim zdaniem jest to dużo na jak na łopaty 550 a u ciebie są łopaty 600 czyli silnik jest bardziej obciążony niż u mnie i prądy będą większe niż u mnie. Dlatego regulator 120A tak szybko się spalił.

Niestety to że loty były spokojne nic nie zmienia bo prąd średni jest niski ale szpilki w PWM są nadal bardzo wysokie i mogą przekraczać granicę prądowe które przenoszą mosfety. Niestety każde zwiększenie zębatki przy zachowaniu obrotów na wirniku głównym powoduje że silnik kręci się wolniej pod większym momentem obrotowym co oznacza że szpilki prądowe w PWM będą większe. Po zmianie zębatki prąd średni oczywiście pozostaje taki mniej więcej taki sam ale tylko dlatego że szpilki trwają krócej lub jest ich mniej co niestety mosfetom nie robi różnicy gdy szpiliki prądowe przekraczają wartości dozwolone.

Dla kolejnego porównania w swojej 600esp mod1 miałem T600 i miałem 108kv czyli też trochę mniej a już tam prądy też były potworne.
Na twoim miejscu przeszedłbym na 14T i wtedy dobre 120A powinno dawać radę, choć z tego co pamiętam to robi się słabo pod kątem trwałości zębów na kole głównym.

Niestety silniki większe niż 1100kv średnio się nadają do 600esp, chyba że ktoś chce na prawdę bardzo dużo mocy ale będzie też potrzebny mocny regulator.
Więc jeśli chcesz pozostać przy takim samym przełożeniu to rzeczywiście regiel 150/160A to minimum
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 6 maja 2015, o 10:15

Dzięki Kenobi za fachowe wyjaśnienie :thumb: :)
Sam bym tego wszystkiego tak nie przeliczył :)
Przez cały czas latałem na starym silniku Aligna BL-u. Nie był on zbyt wymagający, przez co regiel oryginalny 100A wytrzymał te dwa lata. Ale wtedy helik latał też głównie fpv na spokojnych obrotach i na zębatce 14T. Po zmianie na Vipera i ataku na 15T widzę wyraźną różnicę mocową. Na tyle wzrosło zapotrzebowanie na ampery że YEP 150A, który wytrzymuje piki po 170A dał sobie szybko spokój.
Muszę zainwestować w mocny regulator, zapewne Castle HV 160 A lub Castle 200A LV bo ceny są zbliżone.
Musi być zapas żeby w upalne dni nie było stresu, że coś się spali... :?
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 5 cze 2015, o 15:31

Pozwolę sobie na post pod postem by odświeżyć temat.

Więc doszedł do mnie nowy regiel do 600e. Zdecydowałem się na Castla Edge 160A HV, tak aby mieć już dobry regiel na dłuższy czas i pewność, że szybko się nie spali.
Dziś zrobiłem siedem lotów, głównie testów bo ustawiałem na nowo BeastX jak i Castla.
No i wiem czemu YEP tak szybko się spalił.... :mad2: ;)

Ustawiłem odrazu governor na 1850, 2000 i 2175. Lubię latać w pierwszym idlu, na niskich obrotach bo tak najlepiej ćwiczy mi się figury.
Sprawdziłem logi i oto co ujrzałem: Średni prąd to ok 60A, jednak piki w idlu 1 doszły podczas tych testów do 167A :kopara:
Temperatura regla maksymalnie miała ok 50 stopni przy tych obrotach, więc Castle w dotyku był lekko ciepły, silnik gorący, ok 65 stopni.
W idlu 2 i 3 średni prąd wyszedł na poziomie ok 62A, ale w pikach miałem już 202,5A :kopara: :D :D
A podkreślę jeszcze raz: latam na trzyletnich pakietach Turnigy 5000 mAh 40C, gdybym dorwał dobre, mocniejsze pakiety, na przykład Bola albo Kola od Kenobiego to piki na pewno byłyby jeszcze wyższe :D Na szczęście Castle spokojnie zniesie piki po 240A w obecnym ustawieniu, a i ok 300A nie zrobi mu krzywdy.
Na pewno będę załączał jeszcze wentylator dodatkowy na silniku, bo silnik grzeje się mocno, mimo niskiego Timingu i PWM.

Więc teraz wiem już dlaczego YEP tak szybko się spalił :)
Ogólnie helikiem lata się świetnie, mocy jest dużo. Governor robi świetną robotę. Będę testował dalej.... :)

Wkleję Wam do wgląda dwa logi z dzisiejszych lotów:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 5 cze 2015, o 21:52

Powoli, oj bardzo powoli G550 się odbudowywuje.
Natomiast ja mam jakąś schizę i po locie G700 dziś czułem spaleniznę, w ogóle co chwilę gdzieś czuję spaloną elektronikę :D
To lato będzie sądne dla elektryki w moich modelach, w G700 muszę pomyśleć o czymś mocniejszyn nić Sunrise 120HV, może 180A?
No i chyba bez dodatkowych otworów w kabinkach też się nie obejdzie, latanie goblinami bez kabinki sporo obniża temperaturę wszystkiego :D
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 5 cze 2015, o 22:27

W G700 masz chyba 800MX więc ten Sunrise 120 HV ledwo pewnie dyszy przy Twoim stylu latania ;)

Założyłem większy wentylator chłodzący silnik. Teraz pod kabinką będzie małe tornado podczas lotu :D więc silnik powinien być już dobrze schłodzony. Za silnikiem jest regiel umiejscowiony, więc i on dostanie powiew powietrza. Powinno to już pewnie pracować w gorące, letnie dni.... :)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 6 cze 2015, o 05:16

Jaki większy wentylator chłodzący silnik?
Możesz dać fotki?
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 6 cze 2015, o 07:10

Nie chodzi mi o oryginalny wentylator znajdujący się przy silniku, tylko o osobny wentylator który wali powietrzem prosto w silnik ;) :)
Wcześniej miałem założony o połowę mniejszy, gdy helik latał jeszcze fpv to wystarczał do schłodzenia silnika całkowicie. Wczoraj go nie załączałem, bo nie zdążyłem jeszcze kabla zasilającego przedłużyć, by go podłączyć. Po założeniu nowego regulatora w nowym miejscu musiałem na nowo poprowadzić kable.
Wczoraj wieczorem założyłem odrazu większy wentylator. Zasilany z gniazda balansera pakietu głównego napięciem 12V. Waży tyle co nic, a chłodzi naprawdę dobrze :)
Ostatnio zmieniony 8 cze 2015, o 06:29 przez Kosmo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 6 cze 2015, o 07:23

Ha Ha , dobre.
Zrób testy z włączonym i wyłączonym wentylatorem, ciekaw jestem jakie różnice w teperaturze będą :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe

Wróć do „SAB Goblin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości