Tricopter FPV od A do Z

Miało być lepiej niż daje fabryka a wyszło jak zwykle... Czyli relacje naszych inżynierów...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 sty 2013, o 00:24

Dobry pomysł to wzorowanie się na gotowych konstrukcjach. Autorzy przeszli już tą samą drogę i optymalnie dobrali napęd.
Jeżeli ci nie wychodzi na kalkulatorze, poszukaj podobnej hexy do twojej. Podobnej nie z wyglądu, ale z wagi i zasilania. Wtedy podaj jakie tam są silniki i możemy pokombinować.

Pocieszę cię Crash, że niedawno siedziałem parę ładnych godzin dobierając silniki do nowego quadro. Nie zawsze jest to tak hop siup, ale zaoszczędza i kasy i rozczarowań.

Co do śmigieł - np. HK podaje często zalecane, które możesz wrzucić do kalkulatora i sprawdzić. Dodatkowo o rozmiar większe mogą być do dłuższych zawisów i to jest tez punkt odniesienia do kalkulacji.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 31 sty 2013, o 00:37

wiem, dobrze trzeba policzyć, grunt to efektywność. chciałbym żeby to polatało długo i stabilnie. a z kalkulatorem to masakra! trafiam mniej więcej że mogłoby latać i chcąc poprawić jeden parametr już całość nie chce gadać. jutro powalcze może z opcjami octo... może to poprawi parametry?
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 1 lut 2013, o 08:24

kilka uwag do kalkulatora:

1. wykonując obliczenia musimy sami aktualizować okienko z wagą całkowitą,
zmiana pakietu, regli, silników: nie wpływa na automatyczną zmianę masy branej do obliczeń,
przyjęłem metodę na Excela, określiłem wagę coptera "Netto" bez silników, regli, pakietu - następnei wykonując zmiany doliczałem różnicę wagi w excelu i podawałem do kalkulatora.

2. większy czas lotu uzyskamy przez:
a. redukcję masy modelu, tu nie ma kompromisów, każde ~100gram w przybliżeniu 1min (wartość uśredniona)
jeżeli zależy Ci na czasie to zastosuj maksymalnie ascetyczną konstrukcę, wywalamy wszelkie wibroizolujace konstrukcje nosne kamer, metalowe obudowy, długie nadmiarowe kable, złączki itp..
b. większe śmigła i wolnoobrotowe silniki.... ( w efekcie będzie mniejsza dynamika )
c. czasem pakiet mniejszej pojemności daje lepsze efekty niż duży...
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 25 kwie 2013, o 12:39

Jest to ciąg dalszy materiałów "Tricopter FPV od A do Z... - cz. I"

    SPIS TREŚCI:

    CZĘŚĆ II

    6. Montaż /modyfikacja wyposażenia
      - wieżyczka GPS + kompas
      - przeprogramowanie regli na soft SimonK FastPWM



W planie:
7. Konfiguracja FC
8. Konfiguracja nadajnika
- Wyważanie silników i śmigieł
- Oblot modelu :wow2:
- FPV - co kupić?
- FPV - instalacja
- FPV - oblot modelu
- FPV - zbijanie bąków z gogglami w fotelu latając nad morzem :thumb:
- ...



- WIEŻYCZKA GPS + KOMPAS

Moduł GPS pozwala na określenie z dokładnością do 5-10-ciu metrów naszą pozycję. Dzięki temu FC może określić miejsce startu i gdzie ma wrócić w przypadku zakłócenia łączności (funkcja RTH - Return To Home), lub zawisnąć w miejscu gdy mu wydamy takie polecenie z nadajnika. Dodanie kompasu zwiększa ogólnie precyzję sterowania i nawigacji. Istnieje tez możliwość lotu po punktach nawigacyjnych wprowadzonych przed lotem np. z mapy Google.
W modelu jest jednak sporo przewodów zasilających, które generują zakłócenia. Jeżeli chcemy korzystać z dobrodziejstw GPS-a i kompasu musimy odsunąć moduły na tyle daleko, żeby mogły pracować poza ich wpływem. Jako że praktycznie każdy model jest inny często pozostaje eksperymentować. Jedną ze sprawdzonych metod jest zamocowanie czujników na wieżyczce nad modelem.
Moim dodatkowym warunkiem było wykonanie masztu składanego do transportu. Inaczej pozostaje tylko obszerny samochód.

Obrazek



Mój pomysł to maszt typu rurka w rurkę z przewodami wewnątrz, gdzie możemy w dowolnej chwili wysunąć wieżyczkę z mocowania a zarazem nie grozi nam samoczynne jej złożenie w locie. Poza tym rurki te są bardzo lekkie, wytrzymałe i dają się lutować
Zaczynamy od dobrania rurki masztu (u mnie akurat węglowa) i trochę mniejszej do bazy mocującej. W tym celu rozebrałem starą antenę teleskopową od radia. Węglowa ma średnicę 8 mm, ale nie jest to jakaś norma. Kierowałem się ilością przewodów - po cztery od GPS-u i kompasu.

Do mocowania wykorzystałem to, co znalazłem w skrzynce narzędziowej - mosiężną zawieszkę do obrazów. Po rozwierceniu otworu do średnicy rurki zlutowałem bazę dla masztu lutownicą 40W.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Po oczyszczeniu maskujemy taśmą miejsce nasuwania masztu i malujemy sprayem. Całość wygląda całkiem nieźle:

Obrazek Obrazek Obrazek



Do zamocowania czujników będzie służyła półka ze sklejki 30x70 mm. Rozmieszczamy elementy i dobieramy miejsce wykonania otworu. Zwróćcie uwagę na pierwszą fotkę - na płytce kompasu mamy trójkątne oznaczenie przodu modelu. Po wywierceniu otworu całość szlifujemy papierem i sklejamy żywicą epoksydową, która zapewni dużą wytrzymałość przy małej powierzchni styku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Po pomalowaniu półeczki sprayem sprawdzamy poprawność działania i możemy przystąpić do montażu podstawy do modelu w miejscu oddalonym od regulatorów i zasilania.

Obrazek Obrazek Obrazek



Kolej na montaż czujników na półeczce. Do tego wykorzystałem gąbki od żyroskopu, ale można użyć dowolnej dwustronnej. Podczas montażu zwróćmy uwagę na oznaczenia przodu modelu.

Obrazek Obrazek Obrazek



Ponieważ latam tuż nad kanałem La Manche gdzie pogoda potrafi się zmienić diametralnie i szybko, od początku myślałem jak osłonić odkrytą elektronikę na wieżyczce. Poza tym wygląda to estetyczniej i chroni trochę delikatne elementy. Wykonałem najpierw odpowiednie kopyto z klocka balsowego.

Obrazek



Próbowałem z butelką PET, ale ostatecznie wybrałem folię termokurczliwą do pakietów obkurczaną na kopycie hot gunem lub suszarką do włosów. Ponieważ nie miałem czarnej użyłem transparentną, którą po rozcięciu pomalowałem od środka czarnym sprayem.

Obrazek Obrazek Obrazek



To co widzicie na fotkach to prototyp :). Kolejna wersja będzie już ładniejsza. Gotową osłonkę przykleiłem gotową taśmą izolacyjną.

Obrazek



W momencie pisania tego odcinka jestem właśnie po lotach z tą wieżyczką. Wszystko sprawdziło się w 101% i spełniło swoje zadanie. GPS łapał po paru sek. 10 satelitów, lokalizacja czujników na wieżyczce dała płynną i niezakłóconą pracę.



- PRZEPROGRAMOWANIE REGLI NA SOFT SIMONK FASTPWM

Koptery - oprócz tri - są sterowane tylko za pomocą zmiany obrotów śmigieł. Od początku użytkownicy typowych regulatorów zauważyli ociężałość modeli w reakcji na drążek gazu. Inni poszli dalej - przerobili oprogramowanie znajdujące się w chipie regulatora tak, aby zwiększyć jego częstotliwość pracy, co dało w efekcie szybszą reakcję.

Zanim omówimy całą procedurę powiem tak - po pierwsze warto, a nawet bardzo warto to zrobić. Po drugie robimy to TYLKO dla multicopterów. Nie przerabiamy regulatorów dla heli, samolotów, łódek czy aut ponieważ wymiana softu oprócz znacznego przyspieszenia reakcji silnika na gaz powoduje zniesienie pewnych celowych ograniczeń i zabezpieczeń. Można sobie po prostu narobić krzywdy. Owszem, doświadczeni w branży będą też latać na tym sofcie ale w zasadzie jego wymiana tylko w kopterach ma jakiś sens. Poza nie daje żadnych zysków.

...
Wkrótce ciąg dalszy...
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 25 kwie 2013, o 16:48

Za dużo Wymiotłeś, bo nie ma nic :wow2: :vhappy:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 25 kwie 2013, o 18:47

Trochę to trwało Arturo, bo w międzyczasie poszedłem latać nowym quadro i spędziłem 3 godziny na testach :juppi:
Już posprzątałem w wątkach. Edytor nie przyjął mi więcej niż 60 000 znaków, dlatego musiałem jednak podzielić materiały. Przy okazji wątek przeniosłem do kategorii "Inne". Druga część już z nowymi materiałami ;)

Skończę je za ok. godzinę.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo

Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości