XL Power 380

Znajdziesz tu również Protosy MSH...
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 30 gru 2022, o 20:10

Dobra, nie spodziewałem się, że tak szybko utknę.

Obrazek
Obrazek

Napisane, że elementy są wstępnie zmontowane i jednocześnie, że łożysko trzeba wkleić, ale próbuję je ostrożnie wypchnąć i ani drgnie, a przykładam całkiem sporą siłę. Nie chcę za mocno, bo pchać można jedynie wewnętrzną bieżnię i pewnie łatwo w ten sposób uszkodzić. Ruszać to czy zostawić?

Ciekawe jest też to, że na rysunku jest jedno kulkowe, a w rzeczywistości dwa, po obu stronach jednokierunkowego.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 30 gru 2022, o 20:12

Nic nie rozklejaj, bo zepsujesz.
To jest złożone i sklejone. Nie wstępnie, tylko ostatecznie.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 30 gru 2022, o 20:32

Ok, dzięki. Nie miałem zamiaru się z tym siłować, chociaż hasło „pre-assembled” sugeruje inne działanie ;)

Zastanawiam się jeszcze nad pinionem - nie powinienem go nieco podnieść, żeby pasek miał trochę swobody również od góry, tak z pół mm?

Obrazek
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 1 sty 2023, o 12:38

Musisz uruchomić. Wtedy się okaże jak pasek się układa. Na sucho trochę słabo. Generalnie patrz na łączenie paska z dużym kołem. Jak na prosto to ok, jak pasek leci na rant to podnieś pinion.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 00:05

Adam12 pisze:Musisz uruchomić. Wtedy się okaże jak pasek się układa. Na sucho trochę słabo. Generalnie patrz na łączenie paska z dużym kołem. Jak na prosto to ok, jak pasek leci na rant to podnieś pinion.

Podniosłem nieco pinion, a pasek pozostał na swoim miejscu, więc było ok.

Dzisiaj jestem w stanie podsumować początek mojej przygody z XL380.

1. Składanie kita.
No cóż, po wkręceniu ostatniej śrubki miałem ochotę zamówić kolejny kit - takie to było przyjemne. Składało się to jak klocki, ale Lego, a nie jakieś Blocki i czy inne Clementoni. Może taka jakość jest standardem w nowszych konstrukcjach, nie wiem - do tej pory miałem jedynie doświadczenie z Tarotem i E-sky'em. XLPower zrobił na mnie ogromne wrażenie.

2. Oblot.
Dzisiaj w końcu się udało znaleźć czas na pierwsze poderwanie. Żadnych spektakularnych ewolucji (bo nic takiego nie umiem :oops: ) - trochę powisiałem, zrobiłem kilka kółeczek, nie za dużo, bo miałem do dyspozycji jedynie dwa pakiety, a drugi wkładałem, gdy już zmierzchało. Jest taki stabilny, taki spokojny, a jednocześnie czuć, że skrywa moc - latałem niskich obrotach.

3. Rozterki.
Obyło się bez większych trudności. Mam jednak problemy z konfiguracją GOVa w HW Platinum V4 - trochę mnie zaskoczył. Na biurku ustawiłem tryb Store, a w terenie, zgodnie ze znalezionymi informacjami, najpierw przeprowadziłem kalibrację zakresu gazu, (100 - 0%), a potem uruchomiłem silnik na kilkanaście 20 (może dłużej) sekund z THR na 50% i skokiem 0 st. Po tej konfiguracji wylatałem bezproblemowo pierwszy pakiet. Po włożeniu drugiego wszystko się posrało - miałem wrażenie, jakby silnik się rozkręcił do maksymalnych obrotów, niezależnie od gazu. Przestawiłem gov na Elf, ale tez sobie z tym nie poradziłem, ostatecznie drugi pakiet wylatałem na krzywych 8-) Będę musiał jeszcze nad tym posiedzieć. Gova z FBLa raczej nie zaryzykuję, ze względu na potencjalne ryzyko związane z kiepskiej jakości sygnałem RPM w HW.
Druga sprawa, to dźwięki - ta maszyna lata tak cicho, w porównaniu z Tarotem 450, że zaczyna się zauważać niesłyszane wcześniej odgłosy. Wyraźnie słyszałem momentami furkot łopat, mimo, że nie wiało, a ja nie robiłem nic poza zawisem czy spokojnym lotem postępowym. Być może to wina zbyt niskich obrotów - nie wiem. Chyba pasowałoby mi kiedyś znowu spotkać się z doświadczonymi ludźmi :)

Podsumowując - jestem OGROMNIE usatysfakcjonowany tym wyborem :juppi:

PS. Fota przez forum nie chce wleźć, mimo, że JPG ma nieco ponad 300 kilo i gabaryty 1024x768.

Obrazek
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 8 sty 2023, o 08:25

Gov programuje się w zawisie. Udane programowanie powinien zasygnalizować "bujnięcie ogonem".
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 08:37

Clad pisze:Gov programuje się w zawisie. Udane programowanie powinien zasygnalizować "bujnięcie ogonem".

Zaskoczyłeś mnie. Chyba myślimy o czymś innym. Wszelkie materiały, jakie znalazłem, pokazują tę samą metodę; np ten:

https://youtu.be/e18FO87SBE0
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 8 sty 2023, o 09:29

Hmmm faktycznie :wall2: coś mi się w takim razie chyba przyśniło, albo to była procedura dla esc innej firmy. Aligna? Sory :dk:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 10:13

Zastanawiam się, czy ma to większe znaczenie, jeśli procedurę przeprowadzę bez łopat, zamiast z łopatami ustawionymi na 0?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1491
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 8 sty 2023, o 10:34

Mi się najlepiej latało na govie z hw, jak nie robiłem w cale tej procedury :vhappy:

Jesli chodzi o Twoje obawy z govem z fbla, to myślę że śmiało możesz włączyć, miałem kiedyś z tym problemy, ale okazało się że to w cale nie była wina tych zakłóceń.
Ostatecznie uważam że gov z braina i sygnałem z hw60a śmiało powinien dać radę.
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
helichris
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 87
Rejestracja: 07-02-2013
Lokalizacja: Polska
Podziękowano: 9 razy

Postautor: helichris » 8 sty 2023, o 11:50

Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 sty 2023, o 11:55

Clad pisze:Hmmm faktycznie :wall2: coś mi się w takim razie chyba przyśniło, albo to była procedura dla esc innej firmy. Aligna? Sory :dk:


Aligny to rebrandowane HW. Chyba jednak musiało się przyśnić.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 15:06

msheli pisze:Jesli chodzi o Twoje obawy z govem z fbla, to myślę że śmiało możesz włączyć, miałem kiedyś z tym problemy, ale okazało się że to w cale nie była wina tych zakłóceń.

Dzięki za info. Zainspirowany, chyba właśnie Twoimi problemami, trzymam od jakiegoś czasu pod biurkiem oscyloskop, za który żona mnie ściga, bo to krowa, ten oscyloskop rzecz jasna, z zamiarem zbadania tego sygnału RPM w HW.

msheli pisze:Ostatecznie uważam że gov z braina i sygnałem z hw60a śmiało powinien dać radę.

Niestety nie mam Braina, bo to byłby za duży jednorazowy wydatek - przełożyłem kbara z 450ki. Kable mam pociągnięte i podłączone - może spróbuję.
helichris pisze:Tutaj jest dużo ciekawych informacji na ten temat.

Dzięki. Freddy’ego znam - kiedyś chłopak pokazywał sporo, potem jakoś ucichł (pewnie dzieciaki;) ), ale ostatnio widziałem coś nowego od niego.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 sty 2023, o 18:24

kudzu pisze:Niestety nie mam Braina, bo to byłby za duży jednorazowy wydatek - przełożyłem kbara z 450ki. Kable mam pociągnięte i podłączone - może spróbuję.


Fabryczny kbar nie obsłuży governora. Wymagana jest przeróbka bo Chińczykowi zapomniało się o jednej ścieżce na PCB.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 8 sty 2023, o 20:18

kudzu pisze:Podsumowując - jestem OGROMNIE usatysfakcjonowany tym wyborem :juppi:

Nie wiem jakie tam masz pakiety, ale ja w celu lepszego wyważenia modelu przesuwam je bardziej na nos. Tym samym dobrze jest przyciąć kabinkę jakieś 5-8mm. Wydłużyć nacięcia na płozy, lepiej się zapina.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 20:24

mwx pisze:Fabryczny kbar nie obsłuży governora. Wymagana jest przeróbka bo Chińczykowi zapomniało się o jednej ścieżce na PCB.

Spoko, wiem, wlutowałem kawałek druta już jakiś czas temu. I nawet używałem przez chwilę w 450, ale z czujnikiem RPM odsuniętym od źródeł zakłóceń.

Adam12 pisze:Nie wiem jakie tam masz pakiety, ale ja w celu lepszego wyważenia modelu przesuwam je bardziej na nos. Tym samym dobrze jest przyciąć kabinkę jakieś 5-8mm. Wydłużyć nacięcia na płozy, lepiej się zapina.

Dzięki za podpowiedź. Moje początki (niezbyt udane) to Belt z prętem - jestem nauczony zwracać uwagę na wyważenie modelu ;)
Nie muszę przesuwać pakietów na nos, bo na razie użwam... ehmmmm... 2 x 2200 :oops: Takie mam z 325tek i zwyczajnie chciałem sprawdzić, jak to się zachowa. Większość materiałów podaje maksymalny rozmiar 1800 6S, ale gdzieś trafiłem na info - absolutny max 6S 2200. Wsadziłem, kabinka się daje założyć, model leci lekko na dziób, bez tragedii, bo mam ciężkie serwo na ogonie.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 8 sty 2023, o 21:34

kudzu pisze:Nie muszę przesuwać pakietów na nos, bo na razie użwam... ehmmmm... 2 x 2200 :oops: .

Oooooo. Pokaż jak to wygląda na modelu. Domniemuję, że masz jeszcze jakiś łącznik na spięcie pakietów. Jakieś DIY czy gotowiec ?
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 22:12

Adam12 pisze:Oooooo. Pokaż jak to wygląda na modelu. Domniemuję, że masz jeszcze jakiś łącznik na spięcie pakietów. Jakieś DIY czy gotowiec ?

Tak, to było DIY, ale dzisiaj to rozlutowałem - muszę zlutować trochę krótsze. Jak tylko sklecę nowe, to wrzucę fotę całości. Generalnie jest to w tej konwencji:
s-l500.jpg
[źródło: https://www.ebay.com/itm/134048581877]

Wciąż eksperymentuję z kablologią i, o ile wszystkie druty sterujące udało mi się zgrabnie ogarnąć i jestem z nich zadowolony, o tyle z prądowymi wciąż walczę. Dobrym przykładem jest podłączenie silnika. Biorąc od Piotra silnik wiedziałem, że ten model nie ma fabrycznych bananów i że ja nie mam takich w szufladzie. Niestety złączy nie było ani na stanie sklepowym ani u Piotra w szufladzie ;) ale przypomniałem sobie, że dawno temu kupiłem MT60. I - o dziwo - udało mi się to ładnie umieścić w modelu, ale niestety złącze okazało się bardzo uciążliwe w użytkowaniu (strasznie ciasne). Dzisiaj podszedłem do tematu jeszcze raz, rozważając propozycję Piotra, podającego za przykład rozwiązanie @msheli, który to ma ponoć zlutowany ESC z silnikiem na stałe. Broniłem się przed tym pomysłem, ale dzisiaj zmiękłem i już miałem lutować kable, gdy przypomniałem sobie rozwiązanie @aikusa (dzięki Ci!), który wycina złącza z XT60. Więc wyciąłem bananki z MT60 i temat mam już zamknięty. Pozostaje mi jeszcze poprawienie zasilania z pakietu, bo wciąż próbuję upchnąć czujnik prądu i napięcia pakietu własnej konstrukcji. Zarysy koncepcji już się pojawiają, ale muszę się z tym przespać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 sty 2023, o 22:52

Tak to się ma w kupie (bez adaptera szeregowego na zasilaniu, żeby nie było wątpliwości, bo przecież widać, że wtyczki XT60 nie są wpięte ;) ):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sorry za ppp, ale już odpuszczam sobie edycję, bo przy ostatniej próbie coś się pochrzaniło.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 sty 2023, o 07:49

Przeprosiny przyjęte ;)
Po edycji poprzedniego posta mało kto by zauważył że coś tam doszlo

Wróć do „XLPower”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości