XLPower 700 (Specter)

Znajdziesz tu również Protosy MSH...
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 9 lip 2020, o 20:31

aikus pisze:

... więc cichutko i bez rozgłosu wracali do gova z regla i - w zależności od konstrukcji psychicznej - pielęgnowali swoją traumę na zapleczu swej duszy, albo po prostu zapominali o sprawie.


O czym Ty mówisz, co ma gov do softstartu!!!???

aikus pisze:
Boooże błaaagam nieeee....


O co kaman? Jak to jest oczywiste i jednoznaczne to odpowiedz na moje pytanie.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 9 lip 2020, o 21:22

Artz pisze:O czym Ty mówisz, co ma gov do softstartu!!!???


Ahaa... No nie nieee, nic nic nic!

<mamrocze_pod_nosem>
następny...
</mamrocze_pod_nosem>

aikus pisze:
O co kaman? Jak to jest oczywiste i jednoznaczne to odpowiedz na moje pytanie.


Oczywista... no prawie... Jest tylko kłótnia która się tu zaraz rozpęta...

Zajrzyj tu:
viewtopic.php?p=187518#p187518

Dodam, że przerabiamy to z Maćkiem nie pierwszy raz.
Żaden ani myśli zmienić zdania.
I tak przy każdej okazji temat wypływa na nowo, a mi się blać już po prostu nie chce po raz kolejny i kolejny pisać tego samego jak zdartą płytę...
... ale muszę!
Bo ten weźmie i napisze, że zasilanie serw wyłącznie prosto z pakietu, bo to niezawodne i członek męski. Koniec kropka.
...
I niechby nawet i miał trochę racji... ale jak ktoś pyta, to znaczy, że w ogóle nie ma pojęcia.
A to nie dobrze, żeby poznał tylko jeden puntk widzenia, nie?
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 9 lip 2020, o 21:45

Czytałem to, jednak pytam o ten konkretny przypadek, w tym konkretnie ładnym różowym Goblinie. Jeżlei mwx zasila jego awionikę bezpośrednio z HW200A to dla mnie oznacza że ufa mu i jak dotąd go nie zawiódł.
Jeżeli używa zewnętrznego zasilania awioniki, z zewnętrznego lipola to oznacza że nie warto ufać ESC nawet jeśli to jest HW200A. A może SBEC ESC 5-8V, 10/30A jest nie wystarczający?

W niedalekiej przyszłości stoję przed wyborem HW200A i nie wiem co zrobić bo latającego 700 nie widziałem na oczy, a mwx wydaje się że ma w tym sporo przelatanych godzin.

BTW. Zobaczcie na instrukcję do Specter http://www.xlpower-rc.com/download.asp poziomem szczegółowości bije na głowę tą od XLPower 550.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 lip 2020, o 23:27

W Różowym™ używam BECa na 7.7V i równolegle wpiętego pakietu 2S 450mAh. I to jest sprawdzona konfiguracja która ostatnio uratowała u nas na polu Krakena.

Artz pisze:
O czym Ty mówisz, co ma gov do softstartu!!!???


Wszystko, jeśli masz HW ustawionego w trybie FixedWing, czyli oddajesz FBLowi 100% kontroli nad ESC. Jak masz HeliLinear to softstartem zajmuje się ESC.

Zanim ustawisz FixedWing to musisz być pewien że wiesz co robisz, działanie na oślep kończy się tak jak Aikus opisał.
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 10 lip 2020, o 06:51

ale to dalej nijak nie ma związku z govem. Govem może sterować Brain, a softstartem ESC. Więc to jest bez związku. Helicopter (Linear Throttle)i Fixed-wing to ustawienia softstartu. To prawda że pomyłka może zrobić krzywdę i śmigłowcowi i pilotowi, ale gov to inny temat.

Powiedz proszę więcej na temat tego dodatkowego pakietu. Z BECa podajesz zasilanie do odbiornika (lub Braina? tu dodatkowe pytanie, używasz odbiornika czy Braina z satelitami) i jednocześnie z tego dodatkowego pakietu? W którym miejscu łączycz te dwa niezależne zasilania?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 lip 2020, o 08:46

Masz swoje zdanie na temat gova więc dyskusja nie ma sensu. :) W moim przypadku Brain w 100% steruje softstartem i wszystkimi pozostałymi rampami obrotów. Na HeliLinear też można narobić kaszany jak bardzo źle poustswiasz, ale trudniej popsuć.

Brain I Rx mam spięte kabelkami z s.busem, s.portem i jeszcze jednym zapasowym zasilaniem. Wszystkie kabelki wykonane z grubszych przewodów z zarobionymi dobrymi złączkami. Rektumowi i jego satelitkowym mikrokabelkom z mikrozłączkami nie ufam.

Akumulatorek jest wpięty chyba w wolny port w Rx - mam tyle połączeń zasilania między Rx a Brainem że to w sumie obojętne gdzie go wepnę. Jest wpięty za pośrednictwem wyłącznika który włączam po uruchomieniu ESC i wyłączam przed wyłączeniem ESC, tak żeby nigdy z mojej winy nie było napięcia na linii serw gdy BEC w ESC nie pracuje. Sprawdzałem - nic się wówczas nie dzieje, ale w internerach straszą że ESC może próbować wówczas ruszyć na zasilaniu z tego małego pakieciku 2S.

Ja mam HW160A v4 która teoretycznie nie wspiera takiego rozwiązania. Wersja 200A v4.1 ma nawet opisane w instrukcji że możesz tak bez stresu zrobić.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 lip 2020, o 09:11

Obrazek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 lip 2020, o 09:19

Żeby nie było, wracając do gova z regla vs. gova z Braina: ja to wszystko piszę w tonie mocno prześmiewczym, ale też mocno żartobliwym.
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest (i nie może być) tak, że on jest taki beznadziejny, wręcz gotów jestem przyjąć, że rzeczywiście w pewnych sytuacjach jego przewaga nad govem z regla jest miażdżąca.
Primo gov, który wie co robi FBL może więcej, secundo gov w Brainie sam w sobie ma wszelkie szanse być lepszy niż w reglu.
Zmóżdzyli sie nad nim ludzie, którzy naprawdę są mądrzy i mają potężną, potrzebną w tych sprawach wiedzę - wiedzą jak zrobić naprawdę zajebistego FBLa.
Problem w tym, że konfiguracja gova z braina jest ... zadaniem nie tak trywialnym jak by się mogło wydawać.
... Czyli de facto, wszystko sprowadza się do tego co napisał Maciek, że ja po prostu nie wiem jak to ustawić ;)
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 10 lip 2020, o 11:42

Dobra już, gov z Braina może nie jest najlepszy, ale najwygodniejszy dla mnie. Ustawiam ile chce obrotów, widzę ile jest, później w logach mogę zobaczyć czy obroty są utrzymane. Dla nooba to jest lux.
Chyba w govie o to chodzi? Ma utrzymać zadane obroty choćby się świat walił. Czy to gov z regla czy innego systemu, nie powinno mieć znaczenia, inna sprawą jest awaryjność, lub wygoda.

mwx, dziękuję za szczegółowy opis.
Myślę że każdy ma swoje zdanie a dyskusja ma na celu wypracowanie wspólnego mianownika (lub wyprowadzenie kogoś z błedu), używając wiedzy, argumentów uprzejmości a czasami dla ułatwienia %%.
Nie jestem zafiksowany moją teorią, jestem ciekawy dlaczego uważasz że softstart wpływa na gova. Moim zdaniem proces softstartu kończy przynajmniej wtedy gdy silnik osiągnie właściwe obroty, dalej już procesuje gov.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 lip 2020, o 12:34

Teoretycznie jest tak jak mówisz.
Praktycznie...
... nawet jeśli używasz heli linear, i gova z braina to jakimś niewyjasnialnym cudem gov z braina psuje softstart, co dla mnie jest sprawą krytycznie nieakceptowalna.
A obroty wolę sobie regulować poziomem gazu z apki.
W celach poglądowych - zmierzyć obrotościomierzem (jakby ktoś nie wiedział - jest to urządzenie do mierzenia obrotości) ... i już.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 lip 2020, o 13:39

aikus pisze:Teoretycznie jest tak jak mówisz.
Praktycznie...
... nawet jeśli używasz heli linear, i gova z braina to jakimś niewyjasnialnym cudem gov z braina psuje softstart, co dla mnie jest sprawą krytycznie nieakceptowalna.
A obroty wolę sobie regulować poziomem gazu z apki.
W celach poglądowych - zmierzyć obrotościomierzem (jakby ktoś nie wiedział - jest to urządzenie do mierzenia obrotości) ... i już.


Bardzo wyjaśnialnym. Ale nie wiem czy umiem w zrozumiały sposób. Pewnie bym umiał, ale nie wiem czy mi się chce to tłumaczyć na rysunkach. Ty, Aikus, przeczytasz 2-3 razy i załapiesz o co biega.

HW w trybie HeliWhatever rozpoczyna jakiekolwiek działanie dopiero od 40% sygnału throttle, a to bardzo wysoko. Jeśli nie powiemy o tym Brainowi ustawiając Deadzone bardzo wysoko (w moich 2 przypadkach to było 100pkt, czyli prawie max który wynosi 120pkt) to Brain w zupełnie złym miejscu umieszcza rampę rozkręcania silnika. Rampa pierdzieli HobbyWingowi we łbie i mamy potem szarpiące ogony czy skaczące obroty przy rozkręcaniu. Na dodatek gov Braina ma taki zabawny algorytm, że aktywną regulację obrotów w zamkniętej pętli bierze na siebie dopiero kiedy obroty odczytane osiągną 50% obrotów zadanych - wcześniej działa wyłącznie jako przekaźnik sygnału, powoli zwiększając sygnał na wyjściu do wartości zadanej na wejściu. ALE najpierw aplikuje wspomniane przeze mnie rampy. Jeśli koniec rampy HW zgra się z końcem rampy Braina i nagłym załączeniem GOVa w Brainie (sygnał RPM>50% zadanych RPM) to mamy nagłe szarpnięcie, bo HW nagle i niespodziewanie przekazuje całą kontrolę Brainowi w złym momencie. Wspomniane przeze mnie Deadzone jest kluczowe dla usunięcia szarpnięcia w trybie HeliLinear, bo przesuwa rampę Braina "później", tak że jest jeszcze aktywna zanim skończy się rampa HW. Dochodzi tu też regulacja rampy HW, która defaultowo jest niepotrzebnie długa (15s) i samej rampy w Brainie

Problem leży gdzieś indziej.
Poziom niezrozumienia funkcji poszczególnych parametrów w zakładce Advanced->Throttle&Gov (i nie tylko tam) stoi na żałośnie wysokim poziomie. Można się tylko pocieszyć że to wynika nie tylko z braku umiejętności posługiwania się językiem Shakespeare'a przez naszych rodaków, bo przeglądając zagramaniczne fora można wywnioskować że również ci, dla których jest to język ojczysty również nie potrafią czytać tekstu ze zrozumieniem.

Na pocieszenie wrzucam filmik z rozkręcaniem dość sporego wirnika z wykorzystaniem gova z Braina.
Latanie takie-tam, na kacu, ale IMO rozkręca się spoko mimo że za bardzo tego nie dopieszczałem.



Ja uważam że nie ma GOVa nad tego z FBLa, ale rozumiem że są tacy którzy nie umieliby go ustawić, więc nie forsuję tej opcji. Z testów porównawczych wiem że ten z ESC się spóźnia i nie trzyma tak dobrze obrotów (badania przeprowadziłem tylko na HW i CC, na 100% są ESC które mają lepsze wbudowane GOVy). Z podobnego założenia wyszli germańce z Końtronika - uznali najwyraźniej że i tak nikt nie będzie umiał tego ustawić i w ogóle zblokowali możliwość współpracy z zewnętrznym zarządcą obrotów.
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 10 lip 2020, o 15:12

Wystarczy raz bo nie ma w tym nic skomplikowanego, powiedz czy tą widzę na ten temat (np. o algorytmie gova) masz na podstawie analizy zdekompilowanego i wyciągniętego wsadu z pamięci Braina który jest gdzieś w sieciach? Czy to wszystko jest w manualach do których zagląda się niestety bardzo rzadko.

To powinno się gdzieś przypiąć dla potomnych.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 lip 2020, o 16:05

Zrozumiałem za pierwszym razem.
Ale - fakt - nie miałem o tym pojęcia.
I na 99% nie język jest tu dla mnie problemem, tylko fakt, że za mało mam w głowie podstaw teoretycznych, zeby bez wytłumaczenia łopatologicznego (takiego jak w Twoim wykonaniu) to zrozumieć "na czuja".
No i teraz można dywagować, czy to dobrze czy nie i gdzie właściwie leży błąd systemowy.
Bo zasadniczo jakieś tam wyczucie techniczne mam, całe moje życie hobbystyczne i zawodowe to ogólnie pojęta technologia (może poza akwarystyką), więc nie czuję się osobą nie na miejscu w RCFM i oczekiwałbym, że manuale do regli i Brainów będą tak napisane, żeby osoba z moim stanem wiedzy była w stanie to poprawnie rozkminić.
Co innego, gdyby nagle za budowę i pilotowanie śmigłowców RC miał się zabrać polonista albo historyk.


<autoironic_mode>
... Jeszcze inna sprawa, że jak każdy prawdziwy facet, do manuala zaglądam jeśli już to jedynie i wyłącznie w ostateczności.
Bo manuale są dla leszczy.
Ja przecież jestem taki zaje**sty, że sam z siebie wiem jak to działa.
A jak nie działa zgodnie z moimi oczekiwaniami, to znaczy, że jest zjebane i tyle. W każdym razie na pewno nie, że ja czegoś nie rozumiem.
</autoironic_mode>
:twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 lip 2020, o 17:16

Artz - wyciąganie i analiza wsadu który jest zabezpieczony brzmi kusząco, ale analiza manuala w tym przypadku wydaje się bardziej efektywnym sposobem spędzania czasu. Trzeba przyznać że manual momentami jest chyba lekką kalką językową z włoskiego, niektóre sprawy można by opisać jaśniej i generalnie łatwiej zrozumieć mając jakieś tam wcześniejsze doświadczenie.

Wpływ zmiany poszczególnych ustawień na zachowania Brainowego gova najłatwiej zaobserwować podłączając serwo w miejsce ESC. Jak w nitro.

Programista FBLa zabierający się za projektowanie części odpowiedzialnej za GOVernor do elektryków ma bardzo trudne zadanie, bo praktycznie każdy producent ESC robi to samo nieco inaczej. I taki biedny Brajanek musi mieć przez to pełno opcji żeby się dostrajać do HW, CC, YGE, Scorpiona czy innego wynalazku.
Jedyny prostu w użyciu GOV w FBL to ten w vBarze - tam wybieramy producenta ESC i automatycznie ustawiają się defaultowe rampy, progi, bailouty itp. Tylko to wymaga od Mikado ciągłego śledzenia update'ów ESC, a na dodatek opcja dotyczy tylko kilku największych producentów ESC. To takie iPhonowe podejście, kiedy szybko klikasz i coś tam ustawia się bez Twojej wiedzy, żebyś przypadkiem nie spierdolił.
Ja tak bardzo nie lubię, muszę mieć nad wszystkim kontrolę ;)
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 11 lip 2020, o 13:22

To wracając do tematu. Specter 700 składa się sam. Bajka, wszystko pasuje idealnie, bez instrukcji dało by się, choć wolniej.
Duże rozmiary bardzo ułatwiają składanie, wolę dokręcać duże śruby, niż męczyć się z malutkimi podkładami, nakrętkami.
Głowica jeszcze w częściach bo nie mam dwóch imbusów 4mm. Więc jest opóźnienie.

A ten pomarańczowy, bajeczny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 11 lip 2020, o 14:16

Przy tej "550" wcale nie wydaje się aż taki duży :-).
Będzie ładna sztuka, choć... aż prosi się o pomarańczowy ogon. Rozumiem, że 700 z założenia ma tylko czarne.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 11 lip 2020, o 14:30

To przez perspektywę, jak będzie z głowica pokaże je z profilu. Łopaty też robią swoje.
Tak, nie ma rury pomarańczowej, jest tylko alu czarna lub karbon, ale zawsze można pomalować :)
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 5 sie 2020, o 18:11

Łopaty w rozmiarze 700 robią wrażenie, dla kogoś kto pierwszy raz je ma w ręce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 19 sie 2020, o 10:51

Pomału ale do przodu. Śmigłowiec otrzymał napęd i nowy pomarańczowy statecznik :)
Następny krok to Spektrum DSM X - odbiornik 8CH AR8010T. Ogarnięcie kabli (tym razem nie będę wkładał je w żadne kondomy, zauważyłem że większość pro lataczy tego nie robi, więc skorzystam z ich doświadczenia).
Na zasilaniu zdecyduję się na EC5 na początek. Później tylko ustawienia...

A w przyszłości może upgrade do 760..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 sie 2020, o 11:22

Wkładanie kabli w oploty to strata czasu i dodawanie zbędnej masy. Szczególnie w elektrycznej maszynie. Zamontuj przewody pewnie i przeszlifuj wszystkie ostre krawędzie w ich pobliżu a nic się nie stanie.

Specter może latać na łopatach 760?

Wróć do „XLPower”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości