UC - czyli na co drobny importer jest narażony..

Sklepy znane i polecane, organizacja zakupów zbiorowych. Napotykane problemy i jak sobie z nimi poradzić.
Awatar użytkownika
Xeo
Elita forum...
Posty: 506
Rejestracja: 12-11-2013
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Podziękował: 195 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: Xeo » 4 maja 2015, o 17:33

Zapewne Pani Strażnik /-czka została przegadana


Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 maja 2015, o 17:40

Ja wiem!!!! Ja wiem jak to sie skonczylo!!
Twoja Zona, kowal, powidziala, ze "Nie ma ekwiwalentnosci świadczenia".
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 4 maja 2015, o 19:26

Aikus,

w małżeństwie, co do zasady nie ma ekwiwalentności świadczenia :wall2:

pzdrv,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 maja 2015, o 19:59

Nigdy nie ma, kiedy ja mam komus za cos placic.
boromich
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 12
Rejestracja: 14-10-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 3 razy

Postautor: boromich » 19 sie 2015, o 16:49

Szanowni Koledzy,
czytam to forum już od długiego czasu i choć piszę mało a tak prawdę mówiąc to na tym forum pierwszy raz, postanowiłem podzielić się z Wami swoim nabytym ostatnio doświadczeniem odnośnie cła na nasze zabawki.
Na wielu forach internetowych podawane są informacje, że przy imporcie spoza UE możemy zapłacić podatek VAT nie zapłacimy zaś cła bo cło na zabawki, a do tych zaliczane są nasze modele, jest zerowe.
Moje ostatnie zaś doświadczenia z importem modeli i osprzętu wskazują, że po pierwsze - to zerowe cło to nieprawda a po drugie - zaliczenie modeli do zabawek i wnioskowanie stąd o taryfie celnej to bardzo, bardzo duże uproszczenie.
Jak ktoś jest ciekawy niech czyta, ale uprzedzam, że to materiał obszerny i trochę zagmatwany.
Jak większość z tych, którzy dostali się w bezlitosne szpony naszego hobby, co jakiś czas potrzebuję dokonać zakupu jakiegoś modelu, części itp. daleko poza granicami naszego kraju, najczęściej w krajach bardzo dalekiego wchodu, które to kraje nie należą do UE i jak wiemy przesyłki z tych krajów często nie trafiają bezpośrednio do nas, tylko po drodze zostają zatrzymane przez WER Cośtam (WER Zabrze w moim przypadku).
U mnie nie było inaczej, co któraś przesyłka trafiała do ww. WER a następnie przychodziła do mnie, ale z naliczonymi do zapłaty należnościami celnymi, czyli 23% VATu i opłatami manipulacyjnymi.
Tak było do czasu pewnej paczki zawierającej aparaturę JRa wysłanej z Japonii. Paczka ta trafiła na WER i przyszła z naliczonymi opłatami, ale jednym ze składników opłat było CŁO :wow2: ! Jak to, pomyślałem sobie, przecież na forach piszą, że na zabawki, czyli nasze modele, nie ma cła. No ale radość z nowozakupionego radia i niechęć do zwalczania się z instytucjami typu Urząd Celny spowodowały, że poza tym, że się trochę podenerwowałem, nic z tym więcej nie zrobiłem. Próbowałem sobie nawet tłumaczyć, że takie radio może służyć nie tylko do celów modelarskich (zabawowych), więc zostało jakoś inaczej zaklasyfikowane i dałem sobie z tym spokój, bo przecież aparatury nie wymieniamy często i pewnie już się to więcej nie powtórzy.
I nie byłoby tego mojego postu gdyby nie mój ostatni zakup, również z Japonii, ale tym razem nie była to aparatura tylko model JR Forza 450EX. Jak się pewnie domyślacie, trafił do WER a tu oczywiście 23% VAT, opłaty manipulacyjne i ... CŁO :wow2: ! A ściślej rzecz ujmując CŁO, VAT i opłaty. Kolejność jest tu istotna, bo VAT jest naliczany od wartości naszej paczki po wcześniejszym naliczeniu cła. Pomijam tu jeszcze jeden „wesoły” fakt, że cło i vat naliczane są od wartości paczki powiększonej o koszt przesyłki, ale ten post nie o tym.
Tym razem nie zostawiłem już sprawy i zacząłem szczegółowo analizować dokument zgłoszenia celnego załączony do paczki. Znalazłem tam pozycję "Kod towaru" gdzie widniał numer 9503007590 a w innej pozycji "Stawka celna" wpisane było 4,70. Pierwsze co zrobiłem to wpisałem ww. zagadkowy numer do wyszukiwarki internetowej i poza paroma nieistotnymi wynikami, znalazłem linki do różnych stron traktujących o Wspólnej Taryfie Celnej, Nomenklaturze Scalonej i innych podobnych, do niedawna jeszcze nic mi nie mówiących, zagadnieniach celnych. Po paru godzinach lektury miałem jasność, że sprawa klasyfikacji celnej to jest "monstrum”, z którym zmierzyć się maluczkim, takim jak ja, nie będzie łatwo. Na wstępie warto zaznaczyć, że "Nomenklatura Scalona" to 928 stronicowy dokument składający się głównie z tabel dzielących towary wyprodukowane przez człowieka wg takich kryteriów i tak szczegółowo, że pierwsze co sobie pomyślałem to potwierdzenie mojego przypuszczenia, że nie mam szans.
Ale przecież na forach piszą, że na zabawki nie ma cła ;), więc postanowiłem, że muszę sprawę zgłębić.
Pierwsze co odkryłem to to, że nie ma tam czegoś takiego jak "zabawki" z przypisanym to tej pozycji zerowym cłem. Jest tam natomiast "Dział 95" zatytułowany "Zabawki, gry i artykuły sportowe; ich części i akcesoria" a dział ten następnie podzielony jest na 6 "poddziałów" a każdy z nich na kolejnych kilka lub kilkanaście podpozycji. I tak doszedłem do tego, że jeszcze do niedawna tajemniczy kod 9503007590 to nic innego jak:
95 - to wspomniany już dział 95
9503 00 - to "Rowery trzykołowe, skutery, samochodziki poruszane pedałami i podobne zabawki na kołach; wózki dla lalek; lalki; pozostałe zabawki; modele redukcyjne (w skali) i podobne modele rekreacyjne, z napędem lub bez; układanki dowolnego rodzaju"
9503 00 7 - to "Pozostałe zabawki i modele, z silnikiem"
9503 00 75 - "Z tworzyw sztucznych"
9503 00 75 90 - tej końcówki 90 nie znalazłem w tym 928 stronicowym dokumencie, czyli to jeszcze nie jest pełny podział :kopara: ale wg jednej ze stron w Internecie to 90 oznacza "Pozostałe" w odróżnieniu od końcówki 10 czyli "Miniaturowe modele wagoników kolejki linowej z tworzywa sztucznego nawet z silnikiem do kopiowania". Cokolwiek ustawodawca miał na myśli pisząc "silnik do kopiowania" w kontekście modeli kolejki linowej :rotfl:
Jak nie macie jeszcze dość do zachęcam choćby do przejrzenia działu 95 ww. dokumentu, bo znajdują się tam takie kwiatki jak np. podział na lalki przedstawiająca wyłącznie ludzkie postacie i oddzielnie na zabawki przedstawiające zwierzęta lub postacie inne niż ludzkie. Czyli, wg mojej oceny, lalka przedstawiająca królewnę Fionę „w dzień” (postać ludzka) to 9503 00 21 ale już identyczna lalka przedstawiająca tę samą królewnę Fionę „w nocy” (postać nieludzka) to... i teraz uwaga 9503 00 41 jeżeli jest wypchana ale jak jest "pozostała" (czyli nie wypchana) to już 9503 00 49. Powiecie, wielka mi różnica, jak nie mają co robić to niech sobie dzielą nawet ze względu na kolor oczu ale dla importera różnica jest zasadnicza bo "wypchane" to 4,7% cła a "pozostałe" bez cła.
No i tu wracamy z powrotem do modeli i punktu, który był dla mnie oczywistym zahaczeniem do złożenia reklamacji o niewłaściwej klasyfikacji modelu. Jak pisałem powyżej, kod 9503 00 75 to modele z tworzyw sztucznych (cło 4,7) ale jest też kod 9503 00 79 to modele z pozostałych materiałów (bez cła :juppi: ). Oczywistym było dla mnie, że pozycja z końcówką 75 dotyczy plastikowych modeli popularnie zwanych "do sklejania" a nasze modele to przecież głównie laminaty węglowe, laminaty szklane, aluminium, stal no i tworzywa sztuczne też, ale w bardzo małych ilościach.
Będąc wyposażony w taką wiedzę napisałem stosowne pismo, które wysłałem do Poczty Polskiej, Pionu Operacji Logistycznych, Regionu Dystrybucji w Katowicach, Działu Obrotu Zagranicznego w Zabrzu. Uczucia miałem sprzeczne, bo z jednej strony miałem podstawy do odwołania a z drugiej pismo wysłałem do Poczty Polskiej (bo tylko taki miałem adres na dostarczonych mi dokumentach) a przecież odprawy celnej dokonywał Urząd Celny a nie poczta, ale tu spotkało mnie pierwsze z dwóch pozytywnych w tej sprawie zaskoczeń. Mianowicie po kilku dniach dostałem e-mailem (co ciekawe w wysłanym liście nie podałem swojego adresu e-milowego) informację, że moje pismo zostało przekazane odpowiedniej jednostce celnej.
Taaadammm :thumb: !!! Coś się w tym kraju zmienia. Zagubiony obywatel wysłał pismo nie tam gdzie trzeba, ale urzędnik nie olewa go i kieruje pismo do odpowiedniego adresata i jeszcze uprzejmie informuje o tym obywatela (do e-maila załączony był skan pisma kierującego moją sprawę dalej).
Drugi pozytywny element tej sprawy to list, który otrzymałem z Urzędu Celnego w Rybniku gdzie młodszy ekspert Służby Celnej na 5 (słownie: pięciu) stronach A4 wyjaśnił mi bardzo szczegółowo, wnikliwie, podpierając się dziesiątkami odwołań do ustaw, rozporządzeń itp., że jednak JR Forza 450EX to nic innego jak model z tworzyw sztucznych i zastosowana taryfa celna jest prawidłowa.
A gdzie tu pozytyw, zapytacie. A no tu, że znowu obawiałem się, że albo nie dostanę żadnej odpowiedzi, albo będzie ona po prostu odmowna „bo tak”, albo napisana tak, że nic nie zrozumiem. A te zapisane pięć stron naprawdę wymagało od młodszego eksperta Służby Celnej zaangażowania się w sprawę bo, poza tym, że wskazał mi, że nie mam racji co do klasyfikacji towaru, to opisał mi bardzo dokładnie jak cała taka procedura odwoławcza powinna wyglądać, na podstawie jakich ustaw i rozporządzeń się odbywa, na jakich drukach powinna zostać złożona, ile mam na to czasu, a poza tym dużo miejsca w piśmie poświęcone było wykazaniu mi, że jednak dominującym materiałem w przypadku tego modelu są tworzywa sztuczne powołując się przede wszystkim na to, że laminaty węglowe wg nomenklatury scalonej to tworzywa sztuczne.
...
No i co z tego, że piszę na forum mało, skoro jak już napiszę to od razu lektura na długie zimowe wieczory ;)
A tak na poważnie to napiszcie proszę, co sądzicie o tym przypadku. Czy to niepokojący precedens i teraz trzeba będzie się zastanawiać czy przesyłka trafi nie tylko na VAT ale również i na cło, czy też mają rację Ci którzy piszą na forach, że na nasze modele nie ma cła?

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 19 sie 2015, o 18:18

Ja się zawsze odwoływałem do (jak już się "przyczepili"):
W przypadku modeli 9503 10 10 czyli Modele redukcyjne (zmniejszone w skali) cło = 0%
W przypadku części 9503 20 - Zestawy do składania modeli redukcyjnych (zmniejszonych w skali), nawet z napędem cło = 0%

Model redukcyjny w tym przypadku oznacza "pomniejszony" a nie makietę :mrgreen: Działa niezawodnie od wielu lat :grin2:

VAT oczywiście do zapłaty bezdyskusyjnie :mad2:. Ale jak to mówią: "Nie ma ryzyka, nie ma zabawy" :vhappy:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
boromich
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 12
Rejestracja: 14-10-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 3 razy

Postautor: boromich » 19 sie 2015, o 18:53

Artu,
bardzo Ci dziękuję za konstruktywne zajęcie stanowiska w sprawie mojego postu.
Niestety w obecnie obowiązującej Wspólnej Taryfie Celnej nie ma kodów które podałeś.
Wg informacji znalezionych w Internecie kody te zostały usunięte w roku 2007.
Kiedy ostatni raz powoływałeś się na te kody w odwołaniu?

Michał
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 19 sie 2015, o 19:07

Jakoś w 2005r hmm Od tamtego czasu, jakoś się do mnie nie przyczepiali... :dance: i niechaj tak pozostanie :grin2:

EDYTA: I zmusiłeś mnie do "odświeżenia wiadomości" :rotfl2:
- 9503 00 30 - Pociągi elektryczne, włącznie z torami, urządzeniami sygnalizacyjnymi i innym wyposażeniem do nich; zestawy do składania modeli redukcyjnych (w skali) Pozostałe zestawy i zabawki konstrukcyjne
- 9503 00 70 - Pozostałe zabawki, pakowane w zestawy lub komplety. Pozostałe zabawki i modele, z silnikiem
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
boromich
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 12
Rejestracja: 14-10-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 3 razy

Postautor: boromich » 19 sie 2015, o 19:44

No i dochodzimy Artu do wspólnego mianownika.
Te kody:
- 9503 00 30 - Pociągi elektryczne, włącznie z torami, urządzeniami sygnalizacyjnymi i innym wyposażeniem do nich; zestawy do składania modeli redukcyjnych (w skali) Pozostałe zestawy i zabawki konstrukcyjne
- 9503 00 70 - Pozostałe zabawki, pakowane w zestawy lub komplety. Pozostałe zabawki i modele, z silnikiem

są mi znane i "przerabiałem" je gruntownie podczas opisanej przeze mnie przeprawy.
Zauważ jednak, że:
- 9503 00 30 jest bez cła
- 9503 00 70 z cłem 4,7%
I tu właśnie mój problem, bo mój import został zakwalifikowany do 9503 00 70 a jak tu wykazać, że Forza 450 jest bardziej "zestawem do składania modeli redukcyjnych (w skali)" niż "pozostałą zabawką i modelem, z silnikiem" :rotfl:
Ja się poddaję.

Michał
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 23 maja 2016, o 11:53

W UC zatrzymali mi monitorek 7" z odbiornikiem diversity. Co im napisać?? Część składowa do modeli redukcyjnych?? Ja coś czuje, że OC zaliczyło mi to jako tablet.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 28 maja 2016, o 05:30

MacGyverek pisze:W UC zatrzymali mi monitorek 7" z odbiornikiem diversity. Co im napisać?? Część składowa do modeli redukcyjnych?? Ja coś czuje, że OC zaliczyło mi to jako tablet.

Hehe do redukcyjnych powiadasz? W sumie jako podgląd tunelu w makiecie kolejowej może robić.
Nie ma jakiejś kategorii typu urządzenia do monitoringu, ochrony itp?
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 28 maja 2016, o 10:06

Ostateczny podciagnolem to jako inne urządzenia nadawczo odbiorcza do transmisji audio-wideo. Zobaczymy. Już 7 dni mija od wyslania papierow i dalej nie zwolnili z cla. Masakra.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 6 cze 2016, o 15:09

Panowie czy VAT UC dolicza tylko jak jest WER Zabrze? Czy może WER Warszawa już też?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 6 cze 2016, o 15:14

Pierwszy i jedyny raz kiedy placlem vat to bylo dawno temu (rok bodajże 2012 albo 2011) i to bylo WER Warszawa.
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2134
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 6 cze 2016, o 21:07

A ja proporcje dla ciekawych i chętnych zgłębiać taryfę celną - wystarczy wpisać w Google ISZTAR jest to ujednolicona taryfa celna... i generalnie wszystkie agencje celne na niej pracują :)
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
Bi0ly
czyt. Bajlandżaj
Posty: 1141
Rejestracja: 09-12-2014
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 36 razy
Podziękowano: 38 razy

Postautor: Bi0ly » 4 maja 2018, o 09:33

:help: Panowie, Urząd Celny w Przemyślu poprosił mnie żebym cytuje:

Pozostałe*- należy określić rodzaj i wartość towaru oraz koszty dostawy ( transport, ubezpieczenie )

Mam dla nich przygotowanego screen - a zamówienia z amain i płatność z pay pala - Mam im jeszcze napisać że w środku znajduje się elektronika? czy części modelarskie ?

W przesyłce znajduje się Silnik i regulator :help:
XL 380\Oxy4 Max\Goblin 550\XL 550\Goblin 700 Black Thunder\Protos 700X- iX12

Pozdrawiam bi0ly :}
Awatar użytkownika
Grabcio
Stały bywalec...
Posty: 160
Rejestracja: 12-02-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Grabcio » 4 maja 2018, o 18:56

Napisz "części - wyposażenie modelu zdalnie sterowanego śmigłowca" i wyszczególnij, że chodzi o silnik i regulator. Pisząc "elektronika" można narobić sobie problemów gdy na czymś zabraknie oznaczeń CE. Słyszałem, że celnicy odmówili ludziom wydania telefonów sprowadzanych z Chin z powodu braku deklaracji zgodności.
Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 4 maja 2018, o 19:05

Kiedyś najlepsze było określenie: "Części modelarskie do modeli redukcyjnych"...
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Grabcio
Stały bywalec...
Posty: 160
Rejestracja: 12-02-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Grabcio » 4 maja 2018, o 20:35

Kiedyś tak było. Ale tabele opłat celnych chyba się trochę zmieniły. Teraz na jedne rzeczy jest tylko VAT a na inne również niewielkie cło. W UC na Łączymy już kilka razy celnik do mnie wychodził z dodatkowymi pytaniami typu model drewniany, plastikowy czy metalowy.
Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 maja 2018, o 00:24

Mnie ostatnio pytali m.in. o to czy tam są rzeczy z aluminium.
Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że tak.
No i że części modelarskie, to kazali mi powiedzieć nazwę modelu do jakiego to jest.
Odpowiedziałem, że niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo model będę dopiero budował a nazwę wymyślę na końcu :twisted:
Pytali też o dane techniczne serwomechanizmów.
Podałem linka do strony gdzie wszystko jest opisane.
Odpisali, że niestety nie mogą otwierać stron na służbowych kompach (ponoć bzdura) i proszą o wklejenie.
Wkleiłem.
Poprosili o wklejenie w języku polskim.
Przetłumaczyłem wszystko oprócz cyferek :evil:
W końcu się odpierdolili, coś tam doliczyli i bez słowa ustalenia wysłali kuriera który zażądał okupu w gotówce :mad2:
Tak działa odprawa celna w UPS.
Nie polecam nikomu kto nie musi, a ponieważ jest to jedyna forma wysyłki przy zakupach z Lynxa, to nigdy więcej nic tam nie kupię.

Wróć do „Zakupy nie tylko za waluty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron