Helikoptery cegly i nie cegly od dywagacji do konkretow

Mniej lub bardziej obiektywnie i subiektywne porównania różnych modeli.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 lip 2017, o 00:12

Tak mnie naszlo po tym poscie Doni odnosnie Fireballa:

donia pisze:Właśnie, a całkiem niedawno X3 nazywano cegłą :)
Czasy się zmieniają.

pzdrv,



blać... tak se mysle... moze i czasy sie zmieniaja. moze i osiagalne moce pakietow regli, sprawnosci silnikow rosna, ale prawa fizyki do cholery sie nie zmieniaja!
I jesli helikopter ma latac ŁADNIE to NIE MOZE BYC CEGŁĄ!
A jak dotad, ile razy przychodzilo do porownywania mas helikow to zawsze konczylo sie na pustych przepychankach ktore hgw co oznaczaly.

Wiec ... zaczalem sie zastanawiac co do czego nalezy porownywac i po zgrybnym przemysleniu wyszlo mi, ze nalezy porownywac stosunek masy modelu (pelnego - z pakietem - bo to ta masa lata) do POWIERZCHNI TARCZY ROTORA (choc moze wystarczyloby do srednicy rotora, ale na pewno nie do dlugosci lopat, bo dlugosc huba ma BARDZO DUZE znaczenie, a wiec SREDNICA)
Pewnie nie jest to az takie proste i bardzo mozliwe, ze to co wymyslilem sensu ma tylko troche albo wcale, ale to mi nie daje spokoju wiec - zaczynam temat.

Oto moje dzielo - tyle ile udalo mi sie spamietac / zdobyc na szybko ze zrodel roznych / pomierzyc / powazyc moje modele (aktualnie dotyczy Gaui X3 i Gaui X7).
Zapraszam do przerabiania, uzupelniania danych (wykres moze sie psuc bo jakos krzywo dzialaja wykresy w tych arkuszach googlowych - no stress).
Umowmy sie ze kazdy moze dopisac czy uzupelnic dane wlasnego modelu, natomiast jesli chcemy dodawac wspolczynniki czy cos to przedyskutowujemy to tu najpierw.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

EDIT: Wkradly mi sie babole... niewiem skad... moze wysaczyly sie z browara.
NVM - moje wnioski odloze na pozniej jak pare osob jeszcze przejrzy ten arkusik.
babole poprawilem.

tak czy siak zachecam do wpisywania innych modeli.
Starajcie sie nie popsuc tego arkusza za mocno:)
(mam kopie jakby co, a wykres - olewka - psuje sie od samego patrzenia na niego, natomiast obrazowo sie przydaje).
Mase wpisujemy oczywiscie z pakietami. Przyjalem albo typowe albo takie jakie ja mam (czyli chyba raczej dosc typowe).
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 12 lip 2017, o 04:47

Dodałem MX3, p500 i uzupełniłem mini stretch. Nie zgadza mi się coś waga miniaka w krótkiej wersji. Za duża różnica w stosunku do mojego. Rozumiem, że podajemy masy z pakietami?

edit.
Usunąłem mini stretch. Mój, z podwójną ramą i klejoną kabiną nie jest miarodajnym przedstawicielem gatunku.
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lip 2017, o 06:19

Dorzucilem trexa 470 i kawałek fireballa.

Aikus, bardzo fajny pomysł.

Wprowadzilbym tylko jedna modyfikacje, ale nie chciałem się rządzić w pliku.

Zeby urealnic porównanie założyłbym ze okucia jednak nie mają siły nośnej i we wzorze dałbym "minus powierzchnia pola okuć". Długość okuć jest nam znana jako różnica średnicy rotora i dwóch długości lopat.

Druga rzecz - dorobilbym kolumnę z informacja o pakiecie z jakim model jest wazony oraz informacja o jego wadze. W ten sposób każdy będzie mógł sprawdzić jak mu wyjdzie przy każdym innym planowanym pakiecie.

No i trzecia - ale rozumie ze to intuicyjnie każdy przyjął - waży my modele w standardowym ekwipunku ;)
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 12 lip 2017, o 06:29

A jak mamy traktować rapidy, które są o ok. 25% szersze? Zwiększamy powierzchnię nośną o 25%?

tapatalk
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lip 2017, o 07:20

Moim zdaniem olewamy na tym etapie ;) i zakładamy ze każdy model może mieć rapidy albo normalne. Bo jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o porównanie między modelami po prostu.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 12 lip 2017, o 08:04

Chyba trzeba to uwzględnić bo model z Rapidami zachowuje się kompletnie inaczej niż z innymi łopatami- trzeba by porównywać siłę nośną :) Czyli model z Rapidami 500 będzie wyżej niż z Sabami 520 a w excelu obecnie nie będzie
Helikoptery
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lip 2017, o 08:48

No ale tak można powiedzieć o każdym modelu. Można by więc zrobić dwie tabelki osobne dla rapid ów i zwykłych ale te same dane tu i tu wpiszemy przecie.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lip 2017, o 08:49

My tu porównujemy powierzenie wirnika do wagi modelu. Efektywność wykorzystania tej powierzchni to już temat na wątek o łopatach a nie porównaniu helikow. Tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lip 2017, o 08:54

Aikus, czy możemy jeszcze dorobić tez kolumnę z nickiem uzupełniacza? Będzie łatwiej dopytac o pomiary...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 lip 2017, o 09:16

Zara, bo ruchawka ktora sie zrobila wokol tega watku przerasta moje zdolnosci w pacaniu paluchami po szkle. Dotre do biurka to sie odniose do wszystkiego:)
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 12 lip 2017, o 09:54

No i jeszcze żeby było śmiesznie to pewnie trzeba by było wrzucić obroty, bo nie sądzę aby taki 280 "pyrkało sobie" na 3600 :).

Ale ogólnie tabelka fajna, mniej więcej tak to sobie na szybko wyliczyłem X3 vs G280.

Jak nikt mnie nie ubiegnie, wieczorem zważę Protosa 380.

pzdrv,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 12 lip 2017, o 10:04

Trochę wracając do tego, że g280 jest latającą cegłą... wiosną, kiedy jeszcze nikt nie mówił o jego wadze i dostępne były dwa lub trzy filmiki z oblotu, Radios podsumował go pewnym spostrzeżeniem. "Zauważyliście, że nie ma pokazanego ani jednego tictoca? Przypadek? Nie sądzę".

tapatalk
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 lip 2017, o 10:21

Wiec tak: Miru dodalem kolumny ktore sugerowales.
Przenioslem wykres na drugi arkusz bo sie to juz tam przestawalo wszystko sensownie miescic.
Jesli chodzi o powierzchnie samej lopaty i sile nosna to ... problem w tym ze zaczynamy wprowadzac za duzo zmiennych.
No bo jesli powierzchnia lopaty to trzeba rozwazyc tez glowice trojlopatowe.
A jesli sila nosna to trzeba tez uwzglednic obroty i katy przy jakich dokonujemy pomiaru.
Chyba troche nie o to chodzi, co?
Chodzi o to, zeby zrobic porownanie na mozliwie najwyzszym mozliwym stopniu uogolnienia.
Czyli przyjmujmemy, ze lopaty zakladamy standardowe, do wszystkich modeli.
Jak dla mnie zakladanie szerszych lopat to juz jakis tam tuning... a mamy porownac standardowe modele, ewentualnie ich stretche.
Wiec....
OK?

Niestety nie bede w stanie podac masy pakietow do Goblina 700 (chyba ze ktos mi poda ile wazy pakiet 6s 4900 25C (byl to jakis Rihno zdaje sie).
Ciezko mi bedzie tez podac mase pakietu do Gaui X7, bo u mnie pakiety sa na stale w modelu, ale sa to SLSy 6s 5000 40C, wiec stosunkowo latwo to sprawdzic.
Kolumna z masa pakietow pierwotnie byla tak naprawde w tym arkuszu, ale ja wywalilem... wiec teraz dodaje i uzupelnie wieczorem.
Jesli chodzi o mase firaballa to oszacowalem ja wg danych ze strony SABa... widze ze ktos zrobil to samo i wpisal mase o 80g mniejsza. Nie kloce sie, bo wcale nie jestem pewien tego co tam wpisalem w tym przypadku, natomiast trzeba to ujednolicic.

Aha i jeszcze jedno:
Odejmowanie powierzchni tarczy HUBa od powierzchni nosnej wirnika...
:) Mozna zrobic, ale o ile dwa centymnetry lopaty w okolicy HUBa wnosza nie wiele o tyle 2 cm na koncu lopaty wnosza badzo duzo.
Bo sila nosna, ktora jest jakąs tam wynikowa m.in. PREDKOSCI OBWODOWEJ lopaty... Wiec o ile lopata przy hubie prawie nie generuje ciagu o tyle na koncu generuje go bardzo duzo.
Wiec moim zdaniem - zbedne komplikowanie obliczen na obecnym poziomie.
Ale oczywiscie nie upieram sie ze mam racje.

BTW kopia arkusza zrobiona - mozna psuc dalej:)
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 12 lip 2017, o 10:32

W takim razie może zrezygnujmy z masy pakietu. Łatwiej będzie porównać modele.

tapatalk
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 12 lip 2017, o 10:33

Spaliny łapią się na ten arkusz? Zatankowane? Z pakietem?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 12 lip 2017, o 10:39

Do G700 przyjmij dwa pakiety po 780g szt., tyle ważą gensy 5000 40C.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 lip 2017, o 10:53

pkali - kolumna z masa pakietu nie zaszkoszi - w celach pogladowych mozna wrzucac - nie obowiazkowo.
Artja - spaliny bardzo chetnie. Mysle ze zatankowane w polowie, oczywiscie z pakietem.
Donia, wiem ile wazyl moj Goblin z pakietami takimi jak napisalem.
Nie wiem ile wazyly pakiety, ergo nie wiem ile wazyl sam goblin, ale patrzac ze goblin z nimi wazyl 5200 to na pewno byly lzejsze.
Te pakiety ktore podajesz natomiast prawdopodobnie waza podobnie do moich SLSow ktore mam w GX7 - wiec to cenna informmacja.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lip 2017, o 11:21

Aikus: powierzchnia wirnika huba - niby komplikuje ale wszystkie dane są w tabeli wiec tylko kwestia zmiany formuły z wyliczona powierzchnia. Wg mnie żadna komplikacja.

Waga pakietow: w moim zamyśle to miała być informacją jedynie dodatkową. Jak ktoś zna może podać jak nie to nie. Po prostu jak ktoś będzie chciał sobie coś pod siebie szukać to po prostu będzie miał jasny punkt odniesienia wiedząc np ze będzie latał na zupełnie innych pakietach. Tym bardziej ze w naszym gronie bywają podejścia skrajne inne (obroty vs waga) i tak samo bywa z pakietami w naszych modelach.

Wydaje mi się ze te dwie iformacje będą użyteczne.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 lip 2017, o 11:32

miruuu pisze:Aikus: powierzchnia wirnika huba - niby komplikuje ale wszystkie dane są w tabeli wiec tylko kwestia zmiany formuły z wyliczona powierzchnia. Wg mnie żadna komplikacja.


No dobra to zrob. :swir: :D:D
Albo ja zrobie wieczorem. :thumb:

miruuu pisze:Waga pakietow: w moim zamyśle to miała być informacją jedynie dodatkową. Jak ktoś zna może podać jak nie to nie. Po prostu jak ktoś będzie chciał sobie coś pod siebie szukać to po prostu będzie miał jasny punkt odniesienia wiedząc np ze będzie latał na zupełnie innych pakietach. Tym bardziej ze w naszym gronie bywają podejścia skrajne inne (obroty vs waga) i tak samo bywa z pakietami w naszych modelach.

Wydaje mi się ze te dwie iformacje będą użyteczne.



dokladnie tak i tak traktuje informacje o wadze pakietow - w celach pogladowych.
Nic nie stoi na przeszkodzie, zeby wstawic jednego helika dwa razy - w wersji z roznymi pakietami.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 12 lip 2017, o 11:41

Można jakoś tak zrobić, żeby na wykresie się sortowało po kolumnie F?
Helikoptery

Wróć do „Heli-Ring”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość