Serwo TGY-306

Gdy je o coś prosisz, wzruszają ramionami...
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 1 cze 2012, o 09:13

Składałem sobie 450 fbl. założyłem na tarczę TGY-306G . 2 normalne podchodzą do pracy a trzecie pracoholik ani na chwile się nie zatrzyma :masakra:
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 1 cze 2012, o 09:21

Udało ci się zbudować niegasnący oscylator.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 7 cze 2012, o 00:29

Widziałem kiedyś na Discovery History jak kiedyś facet próbował latać nielotem z kłapiącymi skrzydłami.
Widocznie twój to jego reinkarnacja :vhappy: :rotfl: :rotfl2: :wow2: :thumb:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 7 cze 2012, o 15:33

pierwsze co sobie pomyślałem to ,że serwo jest nie do heli tylko czegoś takiego ;)
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 8 cze 2012, o 10:01

Ten sam efekt można uzyskać gdy unit FBL nie jest na sztywno połączony z modelem. Wtedy ruch serwa powoduje zmianę położenia gyroskopu i oscylator gotowy :)
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 8 wrz 2013, o 20:47

Napisał byś coś na temat tych serw? Dobre, złe, do kitu? Jak bys mógł tez napisać cos na temat modów, które trzeba zrobić. Czy w tych tez trzeba izolować elektronike w środku?
Jakie inne mody warto lub trzeba zrobić?

Wyglądaja na szybkie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KAp2M_lPuIA&feature=youtu.be[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Sn2b9uM6Z4o&feature=youtu.be[/youtube]
Helikoptery
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 9 wrz 2013, o 07:36

Jakiś czas temu dostałem KST 215MG, są to chyba te same serwa.

Płytkę sterującą musiałem zabezpieczyć bo nie była odizolowana i dodatkowo śruby nie były potraktowane threadlockiem. Prosta sprawa, kilka minut roboty.

Mam cztery takie serwa ale w jednym wydaje mi się że coś nie jest do końca w porządku z trybami, czasem gdy ręcznie próbuję przekręcić ramię to się blokuje. Mimo wszystko jak telepałem drążkami w trakcie testowania to nigdy nie było problemów.

Nie miałem jeszcze okazji przetestować ich w locie bo czekam na ostatnie części do śmigłowca ale jak na razie to poza tym jednym przypadkiem wygląda obiecująco. Tym bardziej biorąc pod uwagę ich cenę.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 9 wrz 2013, o 14:12

lethe pisze:Jakiś czas temu dostałem KST 215MG, są to chyba te same serwa.


Z tego co pisał mbrawański tutaj to jednak nie są te same, choć bardzo zbliżone. Latam w tym sezonie na KST 115MG i bardzo sobie chwalę. Silne, zero luzów, bardzo szybkie. Izolowałem płytkę w nich na wszelki wypadek. Po krecie jedno już tak płynnie nie chodziło jak wcześniej (ale było w pełni sprawne), wymieniłem zębatkę końcową (do kupienia) i jest git jak nowe. Pozostałe bez problemów. W tej chwili już praktycznie nie rozważam innych serw poza nimi, bo tylko MKS 95 może cokolwiek tu jeszcze zmienić.
Najprawdopodobniej 2 razy serwo złamało mi orczyk w locie, fakt że badziewny, ale to pokazuje jaką siłę mają te maluchy.

Co do filmiku nie jest to nic niezwykłego, serwa mają bardzo duże wzmocnienie i trafiłeś w częstotliwość rezonansową całego układu. Przy tak szybkich i mocnych serwach takie zjawisko może wystąpić, ale w locie nie będzie miało miejsca, bo opór powietrza spowoduje wygaszenie takich drgań nawet gdyby powstały.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 12 wrz 2013, o 17:28

Latałem dzisiaj króciutko na tych serwach- są super.
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 12 wrz 2013, o 19:36

I jeszcze wprowadziłem jedną zmianę racjonalizacyjną: skręciłem tak mocno łopaty, że chodzą bardzo ciężko. Przy starcie trzeba je w miarę dokładnie ustawić ale i tak siła odśrodkowa jest tu tak duża, że się ustawiają dokładnie w locie.

Efekt jest taki, że nie ma najmniejszego drgania przy rozkręcaniu co zawsze mnie wnerwiało w HK.
Helikoptery
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 13 wrz 2013, o 08:12

Przy X5 zawsze sobie radziłem w taki sposób że rozpędzałem wirnik ręką i dopiero załączałem silnik. W ten sposób to kopnięcie na początku było bardzo zminimalizowane i łopaty się nie przesuwały.

W przyszłym tygodniu w końcu będę miał wszystko co potrzebne do złożenia 450 i jeśli taki problem będzie występował to spróbuję zrobić tak jak opisałeś. Wydaje mi się że to wygodniejszy sposób.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 13 wrz 2013, o 09:31

wojtekr pisze:I jeszcze wprowadziłem jedną zmianę racjonalizacyjną: skręciłem tak mocno łopaty, że chodzą bardzo ciężko. Przy starcie trzeba je w miarę dokładnie ustawić ale i tak siła odśrodkowa jest tu tak duża, że się ustawiają dokładnie w locie.

Efekt jest taki, że nie ma najmniejszego drgania przy rozkręcaniu co zawsze mnie wnerwiało w HK.


lethe pisze:Przy X5 zawsze sobie radziłem w taki sposób że rozpędzałem wirnik ręką i dopiero załączałem silnik. W ten sposób to kopnięcie na początku było bardzo zminimalizowane i łopaty się nie przesuwały.


Oglądałem kiedyś kilka filmików na ten temat (jak znajdę któreś z nich to załączę pod tym tekstem), idea jest prosta, Łopaty musza być skręcone taką siłą żeby po podniesieniu helika trzymając za jedną ręką za uchwyt łopat a jedną za od spodu ramy przy podwoziu (łopaty poziomo), same nie spadały pod swoim cięzarem, a dopiero mocne szarpnięcie góra dół helikiem powinna spowodować że łopaty się skręca i to w takim samym stopniu obie! (i nie do samego dołu). W przypadku głowic DFC o ile latamy na większych obrotach łopaty powinno się delikatnie mocniej skręcić tak żeby po mocnym wstrząśnięciu obie się tylko lekko obróciły.

Przed lotem wystarczy je tylko wyprostować.
Takie ustawienie jest dobre dla helików 250-800++
W przypadku mikro-helików łopaty mogą chodzić zupełnie luźno.
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 13 wrz 2013, o 09:53

Chyba, że się bawisz w autorotację i blade stopy - wtedy łopaty muszą być skręcone ekstremalnie mocno.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 13 wrz 2013, o 10:25

Neo, mówisz o tym?


Tak właśnie robię od samego początku. Ręką zacząłem rozkręcać głównie dlatego że pomimo ustawienia very soft startu w ESC zawsze przy uruchamianiu silnika szarpało mi modelem tak że przesuwał się o kilka cm na ziemi a bardzo tego nie lubię. Przy okazji właśnie zaobserwowałem że łopaty zostają na swoim miejscu i zmniejsza się ilość wibracji podczas wchodzenia na obroty.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 13 wrz 2013, o 11:21

lethe pisze:Neo, mówisz o tym?


tak tak to był jeden z nich.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 13 wrz 2013, o 11:22

zawsze przy uruchamianiu silnika szarpało mi modelem tak że przesuwał się o kilka cm na ziemi a bardzo tego nie lubię


dlatego skręciłem na maksa
Helikoptery
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 14 wrz 2013, o 15:10

Co do filmiku nie jest to nic niezwykłego, serwa mają bardzo duże wzmocnienie i trafiłeś w częstotliwość rezonansową całego układu.

Widze, że tego tu nie napisałem.
Serwa na filmi są wpięte do odbiornika i czułość zyx nie ma na to wpływu dlatego pisałem o jednym, które ciągle coś tam sobie robi. Miało ono być zastąpione nowym serwem ale jak po przełożeniu kulek na coś około 9,5mm okazało się że zxy sobie z tym serwem radzi i to z czułością 40 to niestety lenistwo wzięło góre i nowe serwo sobie gdzieś leży i czeka/ pewnie jak się skreci przez nie to zmienie ;) /
ośka w jednym pracowała cisano więcpopuściłek śruby, zabezpieczyłem kropelką i śmiga pięknie
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 14 wrz 2013, o 15:16

Wiktor pisze:
Co do filmiku nie jest to nic niezwykłego, serwa mają bardzo duże wzmocnienie i trafiłeś w częstotliwość rezonansową całego układu.

Widze, że tego tu nie napisałem.
Serwa na filmi są wpięte do odbiornika i czułość zyx nie ma na to wpływu dlatego pisałem o jednym, które ciągle coś tam sobie robi. Miało ono być zastąpione nowym serwem ale jak po przełożeniu kulek na coś około 9,5mm okazało się że zxy sobie z tym serwem radzi i to z czułością 40 to niestety lenistwo wzięło góre i nowe serwo sobie gdzieś leży i czeka/ pewnie jak się skreci przez nie to zmienie ;) /


Ale tu ZYX nie ma nic do rzeczy. Serwo w środku ma własny układ regulacji ze sprzężeniem zwrotnym i własne wzmocnienia zrobione przez producenta. Tak samo jak ZYX może w pewnych warunkach całym helikiem trząść, tak samo serwo samo w sobie może w pewnych warunkach wpadać w oscylacje, zwłaszcza jak dasz mu ciężarek na długim ramieniu.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 14 wrz 2013, o 16:19

ok. tak czy inaczej tylko to jedno wpadało w oscylacje
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 19 wrz 2013, o 18:07

Jeżeli pozwolicie to będę piał nad tymi serwami dalej. Zamocowałem je na sztywno bez żadnych gumek, cały helikopter obecnie lata bardziej precyzyjniej, a w tej cenie nie znalazłem nic tak dobrego.

Ważne tylko, żeby przed montażem je rozkręcić i zaizolować płytkę bo potrafi zewrzeć do metalowej obudowy i wariować. Ale to banalna operacja opisana na dole.

Rzeczywiście jest ryzyko, że przy krecie polecą, zwłaszcza, że mam DFC ale na razie po pierwszym jest git.

Jak ktoś chce mieć dobre serwa to na początek, do kretowania polecam Coronę 929 ale jednak nie ma sensu HV ze względu na fabryczne luzy natomiast jak ktoś nie zamierza kretować to absolutnie polecam te TGY 306G a w przyszłości zobaczę czy HV daje jakąś różnicę.

Helikoptery

Wróć do „Serwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron