"Kierunek" serwa

Gdy je o coś prosisz, wzruszają ramionami...
Gajos

Postautor: Gajos » 29 wrz 2015, o 14:58

Artja pisze:Strona 12 manuala pkt.9.1.7 nie wystarczyła? ...
Czy Ty odróżniasz w helikopterze na przykład serwo Aileron od "funkcji sterowania" Aileron?
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 29 wrz 2015, o 15:02

A po co? Moje serwa robią to co każę im zrobić swoją apką. Na ogół :) Serwo które zaczynało jako "Aileron" lata u mnie obecnie jako "elevator" i ma numer 2 wg notacji FBL'a. Apka o tym nie wie, ciii...
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 wrz 2015, o 15:04

Gajos pisze:Co, znowu wam Baja przypominam?


Masz cos z niego, ale to nie problem.
Nikt sie specjalnie beja nie czepial dopoki nie zaczal robic swinstw.
Problemem jest to, ze piszesz tak, ze nie wiadomo o co Ci chodzi. Stosujesz skroty myslowe, potworzone Tobie tylko znana metoda hashowania - ergo, skroty, ktorych rozwiazanie znasz tylko ty.
Ludzie staraja Ci sie pomoc, ale mimo najszczerszych checi nie daja rady.
A Ty sie wkurwiasz i zaczynasz wymyslac od lam. Narazie jeszcze w miare lagodnie, ale to juz nie jest mile.
To sie czuje. To juz nie sa zarty na ktore sie non stop silisz i ktore (przynajmniej mnie) nie smiesza, tylko męcza.
W koncu wywolasz wojne w ktorej polegniesz.
Znowu.
I po co Ci to?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 wrz 2015, o 15:09

Dobrze... zbierzmy zatem do kupy.
Jest drazek aileron. Tu moze byc rewers.
Jest kanal aileron - tu tez moze byc rewers.

Te dwa rewersy ustawia sie w apce.

W przypadku FBLa - de facto odwrocenie rewersu drazka = odwrocenie rewersu kanalu (bo nie ma zadnych miksow - jeden ruch jednego drazka w jednej plaszczyznie = zmiana wypelnienia na jednym kanale).

Dalej mamy FBLa.
W FBLu dokladany jest miks CCPM i ZA MIKSEM CCPM sa juz kable ktore ida do serw. I tu jest kolejny rewers. Rewers serw.
Jesli Tobie wydaje sie ze musisz przelutowywac serwo to znaczy ze musisz zmienic TEN WLASNIE REWERS. W FBLu.
Nie w apce.
Gajos

Postautor: Gajos » 29 wrz 2015, o 15:17

EDIT1: Szybszy byłeś...
aikus pisze:... A Ty sie wkurwiasz i zaczynasz wymyslac od lam. ...
Ale przecież to w koleżeńskich żartach, sam siebie od początku tak nazywam.
Ja chcę tylko jak najszybciej i jak najkrócej pisząc uzyskać odpowiedź. Więc czasami skracam do śmiesznych cytatów, które przecież wszyscy znają, a szybko wskazują miejsce, w którym przestaliśmy się rozumieć. Dopytywany rozszerzam pytanie o szczegóły, o model, o historię zjawiska, a na przykład Ty zaczynasz coś o ZYX-sie.
Po odpowiedzi Maca już wszystko wiem, a nie mam jak zamknąć wątku i zasygnalizować że już mój problem został rozwiązany. A popatrz Marek, co się dzieje potem? Zjawiają się nie wiadomo skąd osoby, które najwyraźniej nic nie przeczytały i tylko bałagan robią. Czujesz się Marek obrażony?
A czy doczytasz mnie to do tej linijki?
EDIT2:
aikus pisze:... Masz cos z niego, ale to nie problem. ...
Nie wiem o co Ci chodzi. I nie chcę.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2015, o 15:32 przez Gajos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 29 wrz 2015, o 15:32

Nomenklatura serw to nie problem, zrozumiałe że ktoś może się na to natknąć i mieć jakiś kłopot z identyfikacją na różnych typach tarcz, tutaj temat jest jasny. Ale mimo wszystko dręczy mnie ten "forward" i "oposite" wyskakujący co i rusz z Twoich postów, przez co pewnie wielu z nas się pogubiło i nie kuma gdzie leży problem. Używasz fachowej terminologii w odniesieniu do zagadnienia którego ono nie dotyczy. Miejscami definicja jest tak niskopoziomowa, że sięgnęła analizy szerokości impulsu co wymaga wiedzy zaaawansowanej podczas gdy sprawa w istocie dotyczy zupełnie czego innego i znacznie bardziej powierzchownego. Mam to samo kiedy chciałbym schabowego na obiad, zaczynam wtedy rozmowę od "kochanie, czy masz pod ręką tłuczek?" :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 wrz 2015, o 15:44

Artja: touche.

Gajos: Nie czuje sie obrazony, bez jaj. O tym, ze problem zostal rozwiazany dowiedzialem sie wlasnie teraz.
:dk:
Gajos

Postautor: Gajos » 29 wrz 2015, o 15:45

Jacek, "patrz na moje usta..." - WSZYSTKIE SERWA CYKLIKI W V450D03 MUSZĄ MIEĆ TEN SAM KIERUNEK!
A ja się chciałem tylko dowiedzieć, czy one stockowo są prawe czy lewe!
aikus pisze:Gajos: Nie czuje sie obrazony, bez jaj. O tym, ze problem zostal rozwiazany dowiedzialem sie wlasnie teraz. :dk:
"I otochodziotochodzi..." ("Czarne Chmury" - "Ja go bukłaczkiem, a on - Wilcze Doły...") :thumb:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 29 wrz 2015, o 15:58

I tu jest właśnie ten problem, taki sam jak w szkole - nauka przez wkuwanie, a nie przez zrozumienie. Padło tu już wiele wyjasnień że natywny kierunek ruchu serw jest bez znaczenia bo do nas jako użytkowników końcowych należy zaprogramowanie EFEKTU pracy serwa.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 wrz 2015, o 16:01

Gajos pisze:Jacek, "patrz na moje usta..." - WSZYSTKIE SERWA CYKLIKI W V450D03 MUSZĄ MIEĆ TEN SAM KIERUNEK!


Jestem prawie pewien, ze nie.
Ale to zalezy od tego jakiego tam masz FBLa.
Kazdy normlany FBL (kazdy jaki znam, a troche ich znam) potrafi dowolnie zmieniac rewers wszystkich serw niezaleznie.
Jest to konieczne, z tego wzgledu chociazby ze serwa moga byc montowane tak jak w Protosie i w T-rexie - czyli dwa pionowo obok siebie i jedno z boku, a moga byc tak jak w Goblinie - wszystkie leza tak samo tylko sa przesuniete kazde o 120 stopni.
A serwa stosuje sie przewaznie takie same... wiec musisz stosowac na kazdym niezalezny rewers, zeby to zgrac tak zeby dzialalo.


Gajos pisze:A ja się chciałem tylko dowiedzieć, czy one stockowo są prawe czy lewe!


No wlasnie.
Po co?
Jakie go ma znaczenie?
Sposrod wszystkich osob ktore sie tu odezwaly, jestem pewien, ze NIKT sie nad tym nigdy nie zastanawial.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 29 wrz 2015, o 16:09

I teraz zrozumiałem o co ci chodzi Cezary.. Tylko czy nie można prosto wyjaśnić na początku, a nie jakimis grypsami. Walkera robi systemy wg mnie niedopracowane. Na początku wszystko ok ale jak coś trzeba przedstawić to d..pa. Oryginalny fbl walkery nie ma mozliwosci zmian i dlatego rewersow nie można ustawić na fblu. Dlatego w sprzedazy sa serwa o dziwnych parametrach. Do nauki ogolnie Walkera jest ok, ale potem zaczyna wkurzac. Mam helika i biedronke od nich. Biedronka też ma problemy z PID i z akcelerometrem.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 wrz 2015, o 16:10

A może Gajos ma tam jakiś "dedykowany" jak np w gotowych mikrusa ch..? Wtedy miałoby to znaczenie. W V977 nie ma rewersow. Tyle tylko że serwa są tylko jedne (bez żadnych back forwardow) i pod nie fbl jest przygotowany. A mowa tu o jakim v450 wiec czort wie...

Gajos, jaki tam jest FBL? Jakiś standard czy też v-coś?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 wrz 2015, o 16:10

O widzę ze w tym samym momencie :)
Gajos

Postautor: Gajos » 29 wrz 2015, o 16:12

Od czego by tu Marek zacząć... Może od tego:
aikus pisze:... Sposrod wszystkich osob ktore sie tu odezwaly, jestem pewien, ze NIKT sie nad tym nigdy nie zastanawial.
No właśnie JA do wczoraj też. O czym napisałem już tu.

Mac, Mirek - w nadajniku Devo 7 i innych Devo pewnie też, można ustawić REVERS np. dla Aileron, ale to jest rewers dla funkcji Aileron (obejmującej 2 serwa), a nie dla serwa "Aileron". W odbiorniku/FBLu/combo nie da się przestawić nic (najwyżej wpisać inny firmware). O tym wspomniał już dawno Ben, ale mi nie o to przecież chodziło.
Panowie litości, podpowiedzcie mi jak miałem/mam napisać o co mi chodziło w pytaniu...

Mac, jakimi grypsami, gdzie?! Zanim zacząłem jak mówisz 'grypsować', to już wiele razy pisałem o co mi chodzi jak tylko umiem, przypominając że słownictwa jeszcze nie znam.
Gajos

Postautor: Gajos » 29 wrz 2015, o 16:54

miruuu pisze:... Gajos, jaki tam jest FBL? Jakiś standard czy też v-coś?
Miruuu "jakiś standard" to chodzi o np. jak ZYX? A "v-coś", to co masz na myśli? Panowie ja tych skrótów jeszcze nie znam, nie kumam jednoznacznie!
Walkera V450D03 ma kombo: odbiornik/żyro/FBL. O to Mirek pytasz?
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 29 wrz 2015, o 17:13

Jezeli chodzi o zwyke, ogolnodostepne serwa to nie ma żadnych forward, opposite, left, right, do przodu do tylu, w bok na zad itd.

Może są taki serwa do jakichś zabawek.

Czy tylko ja mam wrażenie, że ta rozmowa jest bezsensu?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 wrz 2015, o 17:23

Gajos pisze:[...]No właśnie JA do wczoraj też. O czym napisałem już tu.


A tu, napisales cytuje:
Gajos pisze:W tym, że zmarnowałem 3 godziny na to o czym mówisz + 2x1,5 godziny na poodwracanie sprzętowe dwóch serw cykliki... :rotfl:


Zmarnowales czas.
No trudno - zdarza sie najlepszym.
Nie ma iunformacji o tym w czym jest problem i o co wlasciwie chodzi.



Gajos pisze:Panowie litości, podpowiedzcie mi jak miałem/mam napisać o co mi chodziło w pytaniu...


Prosze. Tak powinienes to napisac:
Mam Walkere.
W heliku nie ma oddzielnego odbiornika i FBLa. Jest combo, ktore jest zaprogramowania na sztywno do obslugi tego jednego helikoptera z jego fabrycznymi serwami tak jak w mikrusach.
Wymienalem serwo/serwa na inne, nie fabryczne.
Okazalo sie ze ma inny kierunek dzialania.
Poradzilem sobie przez przelutowanie kabelkow na silniku i na potencjometrze w serwie.
Problem rozwiazany.

A przy okazji mam pytanie: Co oznacza ze serwo jest forward a co ze opposite? Jak to rozpoznac? Wiem, ze jedno sie kreci w jedna strone a drugie w druga, ale jak rozroznic ktore jest ktore?


Dostalbys gratulacje, przy okazji posypalyby sie rzeczowe negatywne komentarze odnosnie Walkery i wszystkich jej wynalazkow i prawdopodobnie ktos by Ci powiedzial jak rozpoznac czy serwo jest forward czy backward.
Temat do zamkniecia w ciagu trzech czy czterech odpowiedzi.


A po Twojemu ciagle gadasz tak, jakbys nie chcial zeby Cie zrozumiano.
Gdzies tam w watku pojawia sie motyw ZYXa, wiec ludzie podchwytuja temat (w tym ja)... ale Ty jasno i precyzyjnie prostujesz ze NIE MA ZADNEGO ZYXa dopiero jak zaczyna sie pojawiac wkurw i robi sie nie milo.
I na koniec, na czwartej stronie flejma w koncu wyjaszczurzasz ze tak wlasciwie to juz w momencie kiedy tu pisales problem zostal rozwiazany a Ty chciales tylko zapytac ... tak pro forma o jedna pierdolke semantyczna...
:masakra:
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 29 wrz 2015, o 17:34

Ja mam dobra radę na koniec.. Wywal tego fbla z tego helika i kup odbiornik devo 6ch i np zyxa. Dodatkowo Walkera ma zyro (akcererometr który poziomuje heli). W v120tce mi to nie przeszkadzało dopóki nie kupiłem 450tki z brainem. Juz nie raz kombinowalem żeby wrzuć tam np kbara, ale nie wiem czy pod 1s ruszy. Jak zmienisz na innego fbla to będziesz z kompa wszystko mógł fajnie ustawić i serwa będą normalne a nie jakieś lewe i prawe.. To tyle na zakonczenie.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Gajos

Postautor: Gajos » 29 wrz 2015, o 18:03

Przecież mam ZYXa.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 wrz 2015, o 18:14

Gajos pisze:Walkera V450D03 ma kombo: odbiornik/żyro/FBL.


Gajos pisze:Przecież mam ZYXa.

To jak w końcu? Co masz w tej Walker ze zamontowane?

Wróć do „Serwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości