Ładowarka Multi Charger Quattro 4x6S (Hobby King)

Wszystko o barach mlecznych dla naszych pakietów...
Admin1
Administrator
Posty: 30
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: PL
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Admin1 » 22 lut 2010, o 21:31

Dane:
Zasilanie: DC 11~15V, 12V DC (car battery) / AC mains PSU (>200Watts)
Moc ładowania: 50 watów/kanał, prąd regulowany stosownie do napięcia akumulatora np dla aku 11.1V prąd ok 4.5A, dla 22.2V prąd ok 2.2A
Moc rozładowania: 5 watów/kanał, prąd regulowany stosownie do napięcia akumulatora np dla dla 22.2V prąd ok 0,3A (sprawdzone)
Ilośc celi: 1-15 Ni-xx / 1-6 Li-xx / 1-10 ołowianych (2~20V)
Prąd balansowani Li-xx: 300mA
Koniec ładowania Ni-xx: automatycznie, metoda ujemnego piku Delta
Koniec ładowania ołowianych i Li-xx: automatycznie, zależnie od napięcia, proces CC-CV (stały prąd/stałe napięcie)
Wymiary: 225.4x158.6x62.4mm
Waga: 1.09kg

W moim zestawie nie ma instrukcji obsługi ale klawiszologia jest dość prosta i w parę minut można się zorientować co i jak trzeba naciskać.
Tu jest link do instrukcji od pojedyńczego B6 i jak do tej pory wydaje mi się że to to samo: http://www.milehighrc.com/images/acceso ... manual.pdf
Nastawy/parametry każdego kanału są nastawianie indywidualnie włącznie z dźwiękami klawiszy i buzzerem.
W sumie to 4 ładowarki Imax B6 albo AccuCel 6 w jednym pudle - ale zajmuje nieco mniej miejsca. Jak się będzie sprawować zobaczymy... Na razie dla mnie jedyna wada to mała moc rozładowywania.

Przy zakupie warto jednocześnie nabyć:
3 komplety: http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... ance_board
i ew 4 takie: http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... ad_(2_x_3S)6S_ - do ładowania 2x3s jednocześnie można ładować 8 (osiem!) pakietów 3s 2200mAh! (oczywiście trzeba dorobić odpowiednie kable zasilające).

Obrazek

wszystko ładnie popakowane

Obrazek

cały zestaw

Obrazek

widok na złącza - gniazda główne 4mm więc pasują standardowe goldy 4mm (to samo z kablem zasilającym - tam są bolce 4mm)

Obrazek

adaptery złącz balansujących - tylko po jednym.

Obrazek

adaptery głównych kabli podłączeniowych (+ krokodyle widoczne na wcześniejszym zdjęciu)

Obrazek

po włączeniu

Obrazek

rozładowywanie pakietu 6s 3000mAh

Obrazek

i stan cel podczas powyższego procesu

Obrazek

Jeszcze małe porównanie: Quatro vs iCharger 106B+ vs Esky 0851

Obrazek

========

Ładowarka przeszła niedawno "w boju" jednoczesne ładowanie 4 pakietów Rhino 2250/3s/30C a w drugiej fazie 3 pakietów FlightMax 2650/6s/40C. Była testowana również w trybie DISCHARGE i STORAGE.

Bez rozwlekania:

Zalety:
ze względu na dostępną moc (50W) idealna do ładowania pakietów do pojemności ok 2200-2500 (niezależnie od napięcia) a szczególnie mniejszych niż 6s. Przy 6s maksymalny prąd ładowania jest ograniczony automatycznie do 2,2A więc 2650 ładuje się nieco dłużej niż by się chciało ale 2200 będzie się ładować 1C.
Przy pakietach 3S mamy możliwość ładowania ich pojedyńczo prądem nawet 2C (jeśli mają taką możliwość) lub łącząc szeregowo (nie testowane ale oczywiste). Obserwacje wyświetlaczy pokazują że szybko i ładnie wyrównuje napięcie na pakietach.
Przy wykorzystywaniu 3/4 mocy (3 pakiety 6s/2650 - niestety mój zasilacz ma tylko 160W) wentylatory ładowarki chodziły na wolnym biegu jałowym i zasilacz hałasował więcej niż ona. Brak jakiegokolwiek grzania się urządzenia. To samo w trybie rozładowywania.

Wady:
Mała moc rozładowania (5W) powoduję że tryb rozładowania (Discharge) i przechowywania (Storage) są "czasowo męczące" jeśli podłączymy pakiety naładowane. Pakiet 6s jest rozładowywany prądem 0,3A a 3s prądem 0,6A więc możecie sobie policzyć ile trwa opróżnienie 1/2 pojemności (bo tyle mniej więcej jest dla 3.8-3.9V).
Biorąc pod uwagę powyższe brakuje mi trybu znanego z iChargera czyli rozładowania zewnętrznego (Discharge Plus) z dodatkowym obciążeniem zewnętrznym podnoszącym moc obciążenia - wykorzystywanym przeze mnie również do testów pakietów. [s]Można oczywiście wykorzystywać zwykły tryb monitorowania (Monitor) ale trzeba samemu pilnować wyłączenia obciążenia na sygnał z ładowarki.[/s] - Brak jest również trybu monitorowania (Monitor).
Ładowarka słabo nadaje się do rozładowywania pakietów czyli również wykorzystania trybu Storage dla naładowanych akumulatorów.
Dostępnych jest tylko 5 komórek pamięci setup-ów (w każdym kanale) co przy w sumie dużej ilości możliwych kombinacji jest trochę mało.


Uwagi pozostałe:
W komplecie producent daje tylko jeden przewód podłączeniowy każdego rodzaju - jest to wada gdy się chce ładować kilka takich samych akumulatorów ale zaleta że nie przepłaca się za zbędne kable.
De facto są to cztery niezależne ładowarki i można je całkowicie niezależnie parametryzować włącznie z sygnalizacją klawiatury i buczka.

Nie testowałem jak na razie:
- komunikacji z PC
[s]- zapisywania/ładowania konfiguracji - zacząłem jakieś próby ale coś mi nie wyszło i na razie przestałem się tym przejmować. Zrobię jeszcze próby i napiszę...[/s]
- ładowania innych akumulatorów niż 3s i 6s LiPo

Jak powiedział jeden z kolegów: znakomita ładowarka na zimę :).

Uwaga: główny kabel ładujący z kompletu ma złącze Deans-T. To samo kabelki do ładowania 2x3s (p.niżej). Nie ma (przynajmniej na razie) gotowych kabli "bananki 4mm"->Deans-T i trzeba je samemu zrobić lub przerobić dostępne kable ze złączemi XT60 (lub zrobić przelotki).
Ponieważ ja i tak przeszedłem na XT60 więc mogłem kupić (a de facto zrobiłem):
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... anana_plug
Obrazek

Przy jej zakupie warto od razu zamówić (kosztuje grosze a ułatwia życie, 1 w komplecie z ładowarką):
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... ance_board
Obrazek

lub (o połowę tańszy, funkcjonalnie identyczny tylko trzeba obciąć zaczep z wtyku do ładowarki)
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... arger_plug
Obrazek

do ładowania szeregowego 2x3s (dodatkowo eliminuje konieczność podłącznia głównego kabla każdego pakietu i posiadania kabla szeregującego):
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... x_3S%296S_
Obrazek
(kabelki złącza balansującego są dość cienkie i delikatne i żeby ich nie wyrwać zalałem "bebechy" silikonem.

====

Jeszcze jedna ważna uwaga:

Ładowarka nie ma zabezpieczenia przed ładowaniem "na krzyż": przyjmując oznaczenie podłączeń głównych G1-G4 a balansowych B1-B4 jest możliwe podłączenie pakietów o takim samym "s" np: G1-B2 i G2-B1. Takie coś mi się przez przypadek wydarzyło i również przez (szczęśliwy) przypadek nic się nie stało bo pakiety były identyczne, podobnie rozładowane i podobnie się ładowały.
Przy podłączaniu pakietów o różnym "s" pojawi sie komunikat "R:3S S:2S" lub "Battery overvoltage" lub "Battery low voltage" i można się zorientować że coś jest nie tak. Ale przy podłączeniu pakietów o takiej samej liczbie cel ładowarka nie melduje że złącze główne i balansowe to nie ten sam pakiet. W konsekwencji może dojść do przeładowania pakietu i ... bum!.
Więcej - można pakiety podłączyć na krzyż i na jednym kanale włączyc ładowanie na drugim rozładowywanie i też się włączy bez komunikatu błędu. Jakie byłyby efekty takiej pracy nie sprawdzałem ze zrozumiałych względów....

Żeby pocieszyć użytkowników Quattro - inna moja ładowarka, znacznie droższa (iCharger), też takiego zabezpieczenia nie ma - tzn można do jej złącza głównego podłączyć jeden pakiet a do balansowego drugi i ładowanie wystartuje normalne.

!!! >>> przy ładowaniu kilku takich samych pakietów ładowarką Quatrro - szczególnie o takiej samej liczbie cel - należy koniecznie dwa razy upewnić się (w plątaninie kabli) że pakiety są podłączone prawidłowo!!! <<< !!!
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 28 maja 2012, o 16:22

Dziś dotarła do mnie nowa ładowarka od ->wujka Woo :

Obrazek

zobaczymy czy te 4x100W jest prawdziwe czy malowane...

EDIT (2012-07-01)
W miarę używania zaczęły "wychodzić" jej (zacytuję klasyka) plusy dodatnie i plusy ujemne:
+ ładowanie 4 różnych pakietów jednocześnie
+ ładowanie 100W/kanał czyli np 6s@4,4A (sprawdzone)
+ tryb pracy POMIAR (LiPo Meter - wskazuje napięcie każdej celi bez ładowania/rozładowywania)

- ładowarka jest mniejsza niż Quattro ale dwustronny układ portów oraz wentylator na jednej z bocznych ścianek powodują większą "nieustawność" ładowarki
- złącza balanserów są wyposażone we wtyki JST-HX co ogranicza wygodę używania z innymi standardami (Quattro ma "gołe" piny i "akceptuje" wszystkie gniazda ze standardowym rozstawem nasuwek i układem przewodów.
- wentylator jest bardzo głośny, znacznie bardziej niż w Quattro a nadto pracuje metodą on/off miast pracować proporcjonalnie do potrzeb - duża skucha szczególnie dla ładujących w nocy ;)
- pomimo teoretycznego prądu rozładowania do 5A mała moc rozładowywania (ok.7-8W/kanał) niestety dyskwalifikuje ją do "cyklowania" pakietów (6s->0.3A)
- inna kolejność typów ogniw w menu głównym (Pb, NiCd, NiMH, Lixx) i w menu pamięci (NiMH, NiCd, Pb, Lixx)
- no i last but not least - te durne 18V żeby używać jej pełnej mocy (choć przyznam, że jeszcze nie testowałem jej zachowania dla 400W @ 12V)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 28 maja 2012, o 19:39

Gesamtbewertung 3/24/2012
daniel_L
94 likes
Wert
Qualität


ooh, what a wonderfull charger. It realy does deliver 100W/port and after 1 day of constant charging at full power it is not hot and working great.


The balancing is realy accurate i am only getting a 0,01V missreding from my multimeter. But what does that realy matter when i am getting the same volt on all the cells.

Thanks hobbyking this was exactly what i needed.

Well yes the fan sounds abit but i can live with that. But the HK 540W powersupply sounds like a jet engine:D just not realy that much.

jeżeli zaufać komentarzom ;)


jakiego zasilacza użyłeś? podaj jakieś namiary :)
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 maja 2012, o 20:12

Wyglada ciekawie... hmm
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 30 maja 2012, o 07:52

Na razie będę ją "pędził" z mojego XBoxa czyli 197W (de facto daje się wycisnąć 210W) a nad mocniejszym będę myślał - prawdopodobnie kupię Della 2650 i przerobię jak ->Jedrus.
Już jednak wiem że ma jedną dla mnie przydatną funkcję jakiej nie miała Quattro - monitorowanie napięcia na pakiecie (jako osobna funkcja a nie wskaźnik w czasie roz-/ładowania).
No i się jeszcze zobaczy jak balansery działają...
Na razie wygląda ciekawie.... hmm
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 30 maja 2012, o 13:41

No i z powodu zasilania to się na nią na razie nie zdecyduje. Może źle wyczytałem, ale żeby z niej wyciągnąć te 400W potrzeba zasilacza na 18V, a to jest średnio typowe napięcie...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 30 maja 2012, o 22:20

jedrus pisze:No i z powodu zasilania to się na nią na razie nie zdecyduje. Może źle wyczytałem, ale żeby z niej wyciągnąć te 400W potrzeba zasilacza na 18V, a to jest średnio typowe napięcie...

Owszem tak jest napisane (a dokładnie 15-18) ale zamierzam sprawdzić ile da sie z niej wycisnąć przy 12 no może nieco podrasowanych.
Swoją drogą ktoś kto wymyśla urządzenie modelarskie na 18V to jakiś pokręt. Nie mógł na 24? :(
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 30 maja 2012, o 23:26

Ramotny pisze:Swoją drogą ktoś kto wymyśla urządzenie modelarskie na 18V to jakiś pokręt. Nie mógł na 24? :(
Może dlatego, że czystym przypadkiem ma takowe w swojej ofercie? Nieee... na pewno chodzi o coś innego :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 3 cze 2012, o 18:31

Żółty geniusz siadł i policzył z prawa Ohma ile to trza dać napięcia. A że z modelarstwem miał tyle wspólnego co afrykańskie mrówki to i wymyślił...
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 21 cze 2012, o 22:58

Jak się sprawuje ładowarka? Muszę coś szybko kupić...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 24 cze 2012, o 21:09

Z powodu totalnego braku czasu na latanie jest mało ale jednak używana. Działa. Niestety nie mam dostatecznego źródła prądu żeby ją przetestować "na maksa"...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 24 cze 2012, o 23:42

Działa, bo mi Grześ doładowywał pakiety w Radomiu ;)
Cwaniaczek, wyciągnął z auta spalinowy generator, odpalił i tyle na ten temat było w kwestii źródła prądu.

Obrazek
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 26 cze 2012, o 13:29

Gmeracz pisze:Działa, bo mi Grześ doładowywał pakiety w Radomiu ;)
sorry Gmeraś ale to była poprzedniczka czyli 4x50W.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 30 cze 2012, o 22:05

Dziś nowa ładowarka objawiła pierwszą swoją wadę albo raczej niedoróbkę: przy ładowaniu niskimi prądami w regularnych odstępach czasu i na krótko (co 12s na 2 s) załącza się wentylator przetwornicy - potwornie irytujące. Ktoś spieprzył oprogramowanie i zamiast załączać rzadziej na dłużej to cykluje jak wycieraczki w aucie...
-1 punkt.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 1 lip 2012, o 10:07

Dziś rano ładowarka objawiła drugą znacznie poważniejszą wadę: po wyłączeniu "zapomina" ostatnio używane tryby pracy i po ponownym włączeniu ustawia 4x tryb domyślny LiPo/Balance/2A/2s. :masakra:

PS: w pierwszym poście dopisałem moje plusy/minusy jakie na razie zauważyłem
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 11 cze 2013, o 19:13

No więc przetestowałem i daje max 8.6 (tyle wyświetla) a mierzone miernikiem cęgowym daje od 8 do 9. Mierzone na dwóch kanałach podczas ładowania 6 pakietów

I rzeczywiście ten wiatrak strasznie irytujący- przy tak dużych prądach chodzi cały czas i to zrozumiałe ale przy małych włącza się i wyłącza co parę sekund

A temperatura w P2 45st i P1 65st.

I jedna chyba głupia rzecz: prędkość obrotowa wiatraków zależy od napięcia wej.
Helikoptery

Wróć do „Ładowarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości