Walizka do ładowania pakietów

Wszystko o barach mlecznych dla naszych pakietów...
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 2 lis 2014, o 03:29

Zebrałem się do ostatecznego zaprojektowania wkładu do walizki. Ponieważ wcześniej nie używałem żadnego programu do projektowania 3D to musiałem się nieco douczyć :) Wybór padł na SketchUp - bardzo fajny program, który istnieje w wersji darmowej i łatwo się w nim rysuje.

Ostatecznie postanowiłem zrobić walizkę na 12, a nie jak wcześniej zakładałem 16 pakietów. Po pierwsze po dokładnym mierzeniu wyszło mi, że 16 wejdzie z trudem, a po drugie doszedłem do wniosku, że 12 wystarczy. Materiał - styrodur i cięcie CNC. Gąbka odpada ponieważ postanowiłem wypełniacz użyć jednocześnie jako element, do którego przymocuje płytki PCB.

Wcześniej nie wiedziałem dokładnie jak zrobić okablowanie, żeby było jak najprościej. W końcu doszedłem do wniosku, że to kwestia wykonania odpowiedniego wkładu - nie tylko na pakiety ale jeszcze uwzględniającego płytki PCB, do których będą przylutowane odpowiednio gniazda balanserów i XT60. Płytki będą montowane na stosunkowo dużej powierzchni i przyklejone do styroduru więc nie będzie problemu z ich sztywnością przy podłączaniu pakietów. Na płytki przewidziałem 2mm wgłębienie w styrodurze aby miały lepsze zamocowanie. Otwory pod pakiety mają wymiar 40mm x 45mm i wysokość 100mm, a więc jest około 1cm zapasu w każdą stronę. Nie chciałem mieć ich na wcisk (oddawanie ciepła po tym jak włoże pakiet zaraz po locie oraz nie do końca wiem jakie tam ostatecznie pakiety się znajdą. Na razie opcje to Gensy 1250 lub Turnigy 1300. Gensów 1450 na razie nigdzie nie ma)

Rzut projektu. Kolorem zaznaczone są powierzchnie, do których będą przyklejone płytki PCB. 2 na balancery dla kanałów A i B (po 6 pakietów na kanał) oraz jedna w środku wspólna dla obu kanałów gdzie będzie przylutowane razem 12 gniazd XT60.
Ładowarka będzie podłączona na końcu szeregu pakietów - będą w sumie po 2 dodatkowe gniazda na kanał (XT60 i balansera)
Obrazek

W przekroju widać wycięcia pod płytkami. Są one przewidziane dla wystających nóżek w przypadku gniazd balanserów oraz grubych przewodów prądowych i nóżek w przypadku XT60. Połączenie balanserów będzie ścieżkami na samej płytce PCB (około 1mm szerokości ścieżek wystarczy dla prądu, który tam będzie płynął). Połączenie XT60 nie będzie ścieżkami tylko jednożyłowym, odpowiednio grubym przewodem, a sama płytka PCB będzie służyła tylko za mocowanie gniazd (dlatego wycięcie pod XT60 jest na całej długości - będą tam przebiegały po 2 gołe przewody bezpośrednio lutowane do nóżek XT60)
Obrazek

Wysłałem już plik do wyceny firmie, która tnie styrodur. Mam nadzieję, że to ogarną i nie będzie drogo. Zostało mi jeszcze zaprojektowanie płytek PCB na wymiar do tej walizki. Ponieważ nigdy nie projektowałem to tu pytanie do znawców: czy możecie mi polecić jakiś prosty program, w którym mogłbym to zrobić?
Ostatnio zmieniony 21 gru 2014, o 03:01 przez Kruku, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 lis 2014, o 08:05

Cadsoft Eagle
Helikoptery
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 2 lis 2014, o 09:07

Przy tej powierzchni płytek, Eagle chce 1640 USD za licencję! Długość płytek to 385mm, a więc z tego co widzę odpada inna wersja niż pro, a to oznacza, że Eagle odpada.
Ostatnio zmieniony 2 lis 2014, o 09:45 przez Kruku, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 2 lis 2014, o 09:21

pawczu pisze:Wybór padł na SketchUp - bardzo fajny program, który istnieje w wersji darmowej i łatwo się w nim rysuje.
Czy możesz zapodać link dla ludzików, którym się nie chce szukać (par ekselans: mła ;) )?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 2 lis 2014, o 09:36

W google trzeba wpisac i wyskakuje na pierwszym miejscu :masakra:

http://www.sketchup.com/
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 2 lis 2014, o 09:39

Do PCB znalazłem coś takiego:
http://www.expresspcb.com/expresspcbhtm/download.htm

Czy ktoś ma może jakieś opinie o tym sofcie? Z tego co widzę jest za darmo.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 2 lis 2014, o 09:48

pawczu pisze:W google trzeba wpisac i wyskakuje na pierwszym miejscu :masakra:

http://www.sketchup.com/

No przecież napisałem że jestem leniwy... :(

BTW: lenistwo jest motorem WSZELKIEGO postępu
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 2 lis 2014, o 09:50

Tak przy okazji: jest wersja SketchUp Pro za $590 ale w praktyce wersja podstawowa wystarcza do robienia bardzo wielu rzeczy. W sieci jest mnóstwo darmowych modeli obiektów (w tym rc heli). Jedyny mankament wersji podstawowej jaki zauważyłem to fakt, że nie eksportuje do plików DXF (np. te firmy, które tną styrodur CNC chcą ten format). Ale są za to darmowe wtyczki do tego programu, które to robią i po sprawie :)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 2 lis 2014, o 09:55

Do płytek polecam darmowego Kicada.
http://www.kicad-pcb.org/display/KICAD/ ... ware+Suite
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 2 lis 2014, o 10:06

@telemaniak: dzięki! Zanim zacznę "grzebać" w tym programie to jeszcze jedno: wiesz może czy tam będą do wykorzystania gniazda balanserów i XT60? (tzn. w bazie elementów, który pewnie tam jest)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 lis 2014, o 10:10

gniazda balanserów to zwykły goldpin z ratsrem 0,1" (2,54)
Helikoptery
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 2 lis 2014, o 11:01

Z tego co pamiętam w Kicadzie można zaimportować biblioteki od Eagla a tego jest całe mnóstwo w sieci więc powinno dać radę znaleźć. Jak nie to można stworzyć własne footprinty tych elementów.
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 3 lis 2014, o 22:17

Mały update:

Zamówiłem cięcie styroduru. Okazało się, że frezy mają głębokie max 4 cm więc wkład będzie zrobiony z trzech "plastrów" nieco ponad 3cm wysokości każdy. Dostałem ofertę zrobienia wszystkiego (łącznie z klejeniem warstw i pomalowaniem czarnym usztywniaczem) za 113 zł razem z przesyłką. Całkiem nieźle. Zobaczymy jak to będzie wyglądało jak dojdzie kurierem. Wkleję fotę. No i mam nadzieję, że wejdzie do walizki (dałem tam wymiar "na wcisk" - jak mi zrobią 2mm dłuższy/szerszy to nie wejdzie).

Teraz walczę z KiCADem. Z tego co się dowiedziałem w firmach, które robią PCB, KiCADa tam nie kochają za ostatnie wersje, z którymi mają ponoć problem przy produkcji. No ale na koniec stanęło na tym, że spoko - poradzą sobie. No więc zostałem wchłonięty w świat KiCADa i tu muszę przyznać, że poprzeczka jest wyżej niż w SketchUp. Ale udało mi się to w miarę ogarnąć. Ile tam jest plików! Schemat, netlista, płytka. Dzizas... Ale przynajmniej jak się nauczę to przyda się w przyszłości. No i ten efekt końcowy...

Z footprintem pod balanser poradziłem sobie bez problemu bo to faktycznie prosta sprawa i KiCAD ma w bazie. Ale footprinta do XT60 to już nie da się uświadczyć. Czy ktoś ma? Jak nie to sobie narysuję tylko mam chwilowy problem z dokładną oceną średnicy pina w XT60 (chwilowy brak suwmiarki). Czy ktoś ma może elektroniczną suwmiarkę i może zmierzyć średnicę pina z dokł do 0.1mm? Mam pdf ze specyfikacją XT60 gdzie jest wszystko oprócz... średnicy pina.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 3 lis 2014, o 22:34

ja robiłem płytki w www.drukowane.pl- mieli najtańsze prototypy
Helikoptery
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 5 lis 2014, o 19:55

@wojtekr - z tego co na razie się zorientowałem to chyba drukowane.pl więcej sobie liczą niż to co znalazłem ale jeszcze się upewnię. Dzięki za linka.

Jutro albo pojutrze spodziewam się już mieć wycięty styrodur. Jedną plytkę PCB chyba w miare ogarnąłem wiec liczę, że z nastepnymi pójdzie łatwiej.

Wiesz może gdzie można kupić 7-pinowe gniazda pod balansery pod PCB? W necie szukałem ale znalazłem tylko 5 pinowe :|
Ostatnio zmieniony 5 lis 2014, o 20:05 przez Kruku, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 5 lis 2014, o 19:57

podaj linka z wycenę za PCB- zawsze robiłem tam ale chętnie zerknę gdzie indziej.
Helikoptery
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 5 lis 2014, o 19:58

Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 5 lis 2014, o 20:27

to głupie ale jedyne 7 pinowe sa tu:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... t_xh_.html

i w Conrad.pl za 16zł :o
Helikoptery
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 5 lis 2014, o 20:38

Tak sobie wczoraj grzebałem z ciekawości na ich stronie i może TAKIE albo TAKIE cuś podpasuje? Przy obecnym kursie 4pln/szt + wysyłka jakaś.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 7 lis 2014, o 20:50

nie cierpię tych kalkulatorów on line ale 100x100mm, dwustronna, metalizacja, soldermaska 2x opisy TOP
w obwody.pl wychodzi 60zł
a w http://www.fabrykapcb.pl/kalkulator.html 130

tak mi się wydawało, że to niemożliwe bo kiedyś spędziłem sporo czasu na znalezieniu dobrej i taniej firmy.
Helikoptery

Wróć do „Ładowarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości