Walizka do ładowania pakietów

Wszystko o barach mlecznych dla naszych pakietów...
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 16 paź 2014, o 23:04

Jakiś czas temu na EPHeli założyłem wątek o walizce do ładowania pakietów ale ponieważ przeniosłem się na HT to postanowiłem go tu odtworzyć.

Walizka to pomysł polegający na tym, żeby adaptować aluminiową walizkę do takiej, w której można przechowywać pakiety, transportować je oraz ładować. Z elektrycznego punktu widzenia mają to być 2 płytki do ładowania równoległego. Początkowo planowałem walizkę na pakiety 3S ale zostałem skutecznie przekonany do przejścia na 6S więc koncepcja uległa modyfikacji. Walizka będzie miałą gniazda na kanały łądowania wyprowadzone na zewnątrz i będzie można do niej podłączyć ładowarkę. W tym wątku będę zdawał relację z budowy tej walizki.

Założenia:

Walizka ma mieścić 16 pakietów 6S 1450mAh, które będzie się do niej wkładało pionowo jak na poniższym zdjęciu:
Obrazek

Potrzebne jest zatem wypełnienie masą z otworami, w które te pakiety będą wchodzić. Na razie moja koncepcja zakłada wycięcie ich ze styroduru za pomocą CNC (online są usługi cięcia liter 3d - można przesłać plik CAD i wtyną cokolwiek). Styrodur wydaje się odpowiedni chociaż w innym wątku przeczytałęm o możliwości drukowania 3d i jest to też ciekawa opcja. Tak czy siak po opracowaniu tego jak te pakiety będą tam wchodzić (ma ich być w sumie 16), drugim etapem jest przygotowanie płytki drukowanej wyciętej tak aby można ją było nałożyć na ten styrodur i wlutowanie do niej gniazd zasilających oraz gniazd balancerów koło otworów na pakiety (tak aby każdy pakiet podłączało się do tych gniazd).

Gniazda będą połączone w układ 2 płytek do ładowania równoległego po 8 pakietów na jednym kanale. Zatem przy dwukanałowej ładowarce np. iCharge Duo, która dysponuje 2 knałami z mocą 1000W na każdym z nich, będzie możliwe ładowanie 16 pakietów prądem 3C co powinno umożliwić naładowanie ich w około 20-25 minut.

Walizkę będzie się użytkowało w następujący sposób:

- jak pakiety są naładowane to są w niej odłączone od gniazd
- po locie pakiet wkładany jest do walizki i podłączany do swojego gniazda (obie wtyczki - zasilająca i balancera). Pakiety rozładowane są zatem zawsze podłączone do gniazd.

Te 2 proste zasady pozwalają szybko zidentyfikować który pakiet jest naładowany, a który nie a dodatkowo powodują, że pakiety rozładowane nierównomiernie będą wyrównywać napięcia na celach między pakietami

- po wylataniu 8 pakietów można podłączyć je do jednego kanału i latać na pozostałych 8
- po wylataniu wszystkich 16, wystarczy podpiąć walizkę do 2 kanałów łądowarki (4 przewody) i ominąć całą "logistykę kabelkową".

Na razie jestem na wstępnym etapie - kupiłem walizkę jak na zdjęciu, która do tego idealnie się nadaje a była oryginalnie walizką na płyty CD. Koszt 80 zł. Teraz kolej na styrodur, druk 3d i potem płytka. To będzie mój temat na "zimowe dłubanie" :)
Ostatnio zmieniony 21 gru 2014, o 02:53 przez Kruku, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 paź 2014, o 23:17

Bardzo fajny pomysł. Gorzej jeśli po zimowym dłubaniu weźmie Cię na wiosenne zmiany i zanabędziesz większy model ;)
Czy Twoja walizka będzie posiadać jakiś bufor na ewentualne użycie większych pakietów, na przykład do 500tki? Czy z założenia jest robiona pod 450tkę i tyle..?
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 16 paź 2014, o 23:30

Na razie zakładam, że będzie tylko do jednego rodzaju pakietów. Sam pomysł można jednak adaptować do pakietów większych. Ja osobiście mam plan, żeby jeśli to wypali, zrobić układ na 16 pakietów 6S 5000 pod przyszłą 700-te. To już jednak nie jako walizka (16 pakietów będzie ważyc sporo), a jako stały element paki samochodu terenowego, który będzie pędzony z dodatkowego generatora do auta na 24V i 3kW
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 17 paź 2014, o 07:27

Moim zdaniem druk 3d to nie tej wielkości elementy. Nawet jak znajdziesz kogoś kto wydrukuje jakąś siatkę o wielkości walizki, to samo zadanie drukarka będzie 3 dni dłubać.

Styrodur może być, z tym że nie jest on elastyczny. Jak dopasujesz do pakietów tak będzie. Wycinanie profesjonalne chyba bym sobie darował - za dużo zachodu. No chyba że ma być tip-top. Nóż na gorąco i wejdzie w styrodur jak w masło, więc nie powinno być problemów porobić takich "studni" prostokątnych w materiale.
Najlepszy styrodur robi Basf, jeśli byś chciał całą paczkę kupować i nie wiesz co zrobić z resztą, to daj znać - mogę być zainteresowany odkupieniem.

Może po prostu zwykła gąbka wycięta? Gąbka jest elastyczna, dobrze trzyma pakiety (nie latają), a rozciąga się jak włożysz coś trochę większego.

Co do części elektrycznej, to chyba nie ma co się rozwodzić. Dużo kabelków do porobienia.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 17 paź 2014, o 07:55

pawczu pisze:- po wylataniu wszystkich 16, wystarczy podpiąć walizkę do 2 kanałów łądowarki (4 przewody) i ominąć całą "logistykę kabelkową".

I szybciutko zmówić paciorek, bo jak jeden pakiet "walnie" i się zapali, to Masz do zakupienia kolejne 16szt :masakra: Jedyny pożytek, że Będziesz miał znowu nowe pakiety :rotfl2:
Ja do przechowywania, i w planach do ładowania stosuję taką "walizeczkę" (dostępna na przykład tutaj), a i tak przechowuję w niej maksymalnie po 5 pakietów, choć i 16 wejdzie pewnie bezproblemowo, ale po co ryzykować :dk:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 17 paź 2014, o 09:14

Wchodz 10szt. 6s 5200, aż się boję to nosić ;)

~wysłano z ciapciaka~
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 paź 2014, o 09:25

Wracając do naszej rozmowy o zasilaniu z auta tej "walizeczki":
dodatkowe generatory (typu alternator) są stosunkowo niewielkie a o dość dużej mocy. Np: taki 28V 100A (są i większe):
Generator_28V_100A.jpg

a do tego są dostępne kity do mocowania...

Montaz.png

...w różnych autach: Citroen, Fiat, Ford, Iveco, Landrover, MAN, Mercedes Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Volkswagen.

Duże generatory podpodłogowe (nawet 100kVA 230/400V)
Gen_duzy.png

wymagają już tzw PDOM - Przystawki Dodatkowego Odbioru Mocy - dodatkowy wałek wychodzący ze skrzyni biegów lub rozdzielczej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 17 paź 2014, o 12:41

Hej, skoro pojawił się temat skrzynek na pakiety to i ja podzielę się małą fotorelacją z mojego projektu - konstrukcja skrzynki - stacji do ładowania :)

Chciałem zebrać w jednym miejscu mocną ładowarkę z zasilaczami, pakiety oraz komplet okablowania, płytki równoległe itp. No i chciałem to zrobić w "technologii Flight Case" - to jest taki rodzaj skrzyń transportowych (wykorzystuje się w technice estradowej, sprzęt pomiarowy itp), ogólnie bardzo wytrzymałe i profesjonalne. Wcześniej nie robiłem takich skrzyń ale miałem z nimi kontakt ze względu na inne hobby - muzyka (wzmacniacze gitarowe, pedalboardy) :)

To kilka fotek tutaj:

Obrazek
Obrazek

Skrzynia wykonana z 6.5mm sklejki laminowanej (fenolowej) Adam Hall.

Obrazek
Obrazek

Część "parku narzędziowego" (oprócz CNC). Pneumatyczna sztyfciarka i nitownica :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zamki motylkowe, solidna rączka . Wytrzymałość o tyle istotna że po zamknięciu we wnętrzu dwóch zasilaczy DELL'a, Raytronic C60 i pakietów - całość trochę waży. Marketówki z castoramy raczej rozleciałyby się prędzej niż później.

Obrazek

Wnętrze wyłożone pianką techniczną "plastazote". W kanale po środku mieszczą się dwa zasilacze DELL'a 550W, w sumie 1100W. Do C60 mogłoby być ciut więcej ale i to daje radę z zapasem jak na moje potrzeby. Po bokach otwory wentylacyjne dla swobodnego przepływu powietrza. Kanał wyklejony rzepem Velcro , tak aby można było przyczepiać płytki ładowania równoległego.

Obrazek

Jak widać nawet wymyśliłem i wygrawerowałem sobie logo - był plan aby robić takie skrzynki na zamówienie. Plan może i jest ale potrzebuje czasu aby dojrzeć.

Co do walorów użytkowych - wiadomo - każdy ma inne potrzeby. Takie akurat rozwiązanie dla mnie sprawdza się w 100% - w końcu koniec z tematem wiecznego rozkładania, skłądnia ładowarek, kabli. Teraz wszytko mam pod ręką. Jadę na latanie, wrzucam skrzynię do samochodu, po powrocie tylko podłączam do 220V a pakiety już czekają podłączone na swoich miejscach. Jedziemy na zlot? Super, biorę skrzynię i ruszamy w drogę. A na miejscu nikt nie potyka się o gąszcz kabli i sprzętu porozrzucanego po trawie.

W skrzyni mieści się 12 pakietów 5200 60C, ale skrzynka wówczas trochę waży i nie każdemu musi pasować takie rozwiązanie. Ja najczęściej noszę i ładuję w niej pakiety 6S do X3. Planuję pomyśleć nad wersją skrzynki bez miejsca na pakiety , za to z mocniejszymi zasilaczami (2x DELL 750W , ładowarka i jakieś sprytne wyprowadzenie płytek równoległych tak aby wygodnie podłączało się pakiety.

Jeszcze kwestia pożarowa - ładowanie powinno odbywać się pod nadzorem, tutaj nie widzę dużej różnicy czy ew. "odpukać" wypadek przydarzyłby się w tego typu skrzyni czy przy pakietach i sprzęcie porozkładanym na biurku. W jednym i drugim przypadku bez nadzoru wszystko poszłoby z dymem :)
Ostatnio zmieniony 17 paź 2014, o 13:34 przez telemaniak, łącznie zmieniany 8 razy.
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 17 paź 2014, o 12:52

shacker pisze:
Co do części elektrycznej, to chyba nie ma co się rozwodzić. Dużo kabelków do porobienia.


I dał bym do każdego pakietu bezpieczniki, niektóre płytki je mają
Helikoptery
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 paź 2014, o 13:31

telemaniak pisze:Obrazek
jak są połączone płyty między sobą w narożnikach?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 17 paź 2014, o 13:41

Konstrukcja najpierw jest wstępnie zespolona przy użyciu pneumatycznej sztyfciarki, lecz pełni to tylko rolę pomocniczą. Można byłoby użyć małych gwoździ. Docelowo wszystko spinaja nity przez profile, narożniki i okucia i to daje pełną wytrzymałość.
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 17 paź 2014, o 13:53

Kątownikami

Obrazek :masakra:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 17 paź 2014, o 20:34

Artu, co jest według Ciebie nie tak w tej walizce?

pzdrv,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 17 paź 2014, o 20:39

@telemaniak - Twoja walizka wygląda faktycznie nieźle. No i możesz sobie zrobić na dowolny wymiar. Ta moja to raczej mniej solidna konstrukcja ale mam nadzieję, że do pakietów 6s1450 wystarczy.

@shacker - wiesz gdzie można tego typu gąbkę kupić? Szukałem na allegro ale znajduję tylko gąbki audio. Czy taka gąbka ma jeszcze jakieś słowo precyzujące?

@Ramotny - dzięki za linki. Z tego co patrzyłem po necie to te odbiory mocy są głównie w TIRach. Ja myślę o czymś w rodzaju Land Rovera Discovery 3, coś takiego - http://www.autocity.com/UpImages/autoci ... 6-hse_.jpg
Wymontowałbym tylne siedzenia, zamontował kratkę i przystosował tylną przestrzeń do heli hangaru. Tylne drzwi pasażera służyłyby jako "okno" do elektrowni, a z tyłu dostęp do heli i innych gratów o większych gabarytach. Ale to dopiero pod 700-te. Wówczas zamiast walizki w samochodzie byłyby na stałe zamontowane slidery pod 8 półek z kompletem 2 pakietów w każdej tak, że wsuwałoby się jak "rdzenie do reaktora" ;) Wtedy ładowałbym jednocześnie 4 slidery (8 pakietów) na raz, a drugie 4 slidery używał i latał.

Takie inwestycje to jednak przed większym modelem. Przy moich obecnych heli to nieco przerost formy nad treścią. Faktem jednak jest, że zanim w ogóle bym spojrzał na 700-te, musiałbym mieć ogarniętą elektrownię. Dlatego z chęcią już teraz temat wybadam. Na razie walizkę ładowałbym w domu, a w międzyczasie szykował auto i to pewnie byłoby z kolei na następną zimę ;)
Ostatnio zmieniony 21 gru 2014, o 02:57 przez Kruku, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 18 paź 2014, o 08:39

pawczu pisze:@shacker - wiesz gdzie można tego typu gąbkę kupić? Szukałem na allegro ale znajduję tylko gąbki audio. Czy taka gąbka ma jeszcze jakieś słowo precyzujące?


Nie wiem, ale gdzieś się pewnie da. Może np.

http://hurtowniatapicerska.pl/pianka-t2 ... x10cm.html by pasowało?

http://hurtowniatapicerska.pl/pianka-t3 ... x10cm.html

Nie wiem jaka gęstość, chyba jak najwięcej.

http://allegro.pl/pianka-gabka-tapicers ... 48827.html
http://allegro.pl/pianka-gabka-tapicers ... 78212.html

Magiczne słowo to tapicerska :dance:
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 18 paź 2014, o 08:50

shacker pisze:Magiczne słowo to tapicerska :dance:

Ewentualnie jeszcze pod hasłem "pianki techniczne" :grin2: Na przykład TAKIE :D
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 18 paź 2014, o 08:52

Idealnym materiałem jest to co ja użyłem w swojej skrzyni czyli gąbka techniczna Plastazote/Plastazon. Niestety cena (szczególnie przy większych grubościach poraża. Np tutaj:
http://allegro.pl/gabka-techniczna-twar ... 30361.html
No ale jest profeska. Twardsza, można ją frezować, posiada atesty niepalności i kolor odpowiedni.
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 18 paź 2014, o 08:54

Artu pisze:
shacker pisze:Magiczne słowo to tapicerska :dance:

Ewentualnie jeszcze pod hasłem "pianki techniczne" :grin2: Na przykład TAKIE :D


Też niezłe - ten już nawet pocięty, tylko wydłubać sobie. Trochę słabo u nich z wysokością, ale może będzie dobrze http://eaglecases.pl/index.php?page=sho ... t&Itemid=2
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 18 paź 2014, o 11:07

Mam od cholery tej tapicerskiej w dwóch grubosciach i nawet mialem ja ostatnio wyrzucić. Zgramy się to obejrzysz...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 19 paź 2014, o 17:06

Dzięki za linki. Coś z tego wybiorę i jak już będę miał co pokazać, zabiorę się za kontynuowanie wątku.
Pozdrawiam,
Paweł

Wróć do „Ładowarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości