Regulatory obrotów - dyskusja ogólna...

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
Luka
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 15
Rejestracja: 30-11-2011
Podziękował: 2 razy

Postautor: Luka » 24 kwie 2012, o 18:47

Witam wszystkich. Wczoraj podczas ustawiania heli spalił mi się regulator, był podpięty do silnika tylko jednym kabelkiem na czas ustawiania. Regiel to Hobbywing 80A OPTO, do zasilania odbiornika uzywałem UBEC Turnigy 7,5A.
Na chwilę wyłączyłem odbiornik poprzez wyłącznik od ubeca, nie odłączając baterii. Wtedy sie sfajczył:( Czy ktoś wie jaka mogła być przyczyna? Bo chyba rzadko się zdarza żeby regle paliły się bez włączonego silnika itp. a nie chcę kupić nowego regulatora i mieć takiej samej historii. Może polecicie mi coś za rozsądne pieniądze
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 24 kwie 2012, o 19:23

Ja używam od paru lat Aligna 75 A z zewnętrznym becem. Przyzwoity, tani, dobry soft-start, zawsze letni i nigdy nie zawiódł. Tylko tryb GOV ma kiepski. Ale kogo to obchodzi w elektrykach?

Obrazek

Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Luka
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 15
Rejestracja: 30-11-2011
Podziękował: 2 razy

Postautor: Luka » 24 kwie 2012, o 19:52

Dzięki:) A co do mojego pytania, co to mogło się stać że spalił się po wyłączeniu zasilania?
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 24 kwie 2012, o 23:29

Stykły się 2 kabelki które były niepodłączone? Może nie bezpośrednio a np przez jakiś przewodnik jak metalowe łoże silnika lub coś.
Piotrek
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 24 kwie 2012, o 23:39

Zazwyczaj coś się pali gdy jest przebicie/zwarcie. Jedyne pytanie które mi się ciśnie na usta i to do kolegów: czy ESC opto może zewrzeć przez czerwony przewód wewn. beca?
Może poleciał tylko wewn. bec a nie całe ESC? Czyżby "zapomnieli" go odłączyć?
Nie znamy schematu tego ustrojstwa, ale zazwyczaj żółtki idą najprostszą (najtańszą w produkcji) drogą.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Luka
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 15
Rejestracja: 30-11-2011
Podziękował: 2 razy

Postautor: Luka » 25 kwie 2012, o 06:19

Jak zdjąłem koszulkę z tego regla to popalone jest kilka obwodów, nie tylko w jednym miejscu. Niestety w żadnym sklepie nie widziałem tego regla co polecał Gmeracz, natomiast znalazłem takie coś Align 70A. Brać?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 25 kwie 2012, o 23:58

Luka, nie odpowiedziałeś na pytanie, czy wypiłąłeś czerwony przewód z wtyczki?

Jeżeli chodzi o regler to moim zdaniem będziesz pan zadowolony. Szału z softem to nie ma jak Castle, ale mówimy tu o średniej klasy ESC z niezawodnym działaniem. Ja w 500-tce dochodziłem w pikach do jakiś 68 A, więc ten spokojnie ci wystarczy. Tylko MUSISZ w nim wypiąć czerwony kabelek z wtyczki ESC chcąc używać zewnętrznego beca. To jest właśnie zasilanie awioniki z wewnętrznego beca i trzeba to odseparować.

BTW. Profilaktycznie sprawdź tego beca Turnigy - możesz wrzucić mu np. małą żarówkę albo silniczek z zabawek i obserwować temperaturę. Dobrze byłoby sprawdzić też woltomierzem jakie faktycznie napięcie podaje. Bo te 7,5 A to chyba tylko w czołgu potrzebujesz, ale cholera go wie, co na prawdę potrafi dać. Chyba że wywalisz go i będziesz korzystać z wewnętrznego beca ESC. Na pewno wystarczy na twoje potrzeby a o jeden klamot mniej.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Luka
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 15
Rejestracja: 30-11-2011
Podziękował: 2 razy

Postautor: Luka » 26 kwie 2012, o 11:31

Sory ze nie odpowiedziałem na pytanie, po prostu przeoczyłem - nie odpinałem czerwonego kabelka, bo teoretycznie to chyba nie ma takiej potrzeby. Co do ubeca to sprawdzałem, zasila odbiornik, nic się nie grzeje.
Cóż, dziś się wybieram do SH po nowy regiel.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 26 kwie 2012, o 16:28

Aby mieć pewność co do beca musisz go obciążyć prądowo. Sam odbiornik nie wystarczy. Dopiero przy poborze rzędu 2-3 A może wyjść szydło z worka.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 30 lis 2014, o 18:39

Witajcie!

Naszło mnie dziś na skracanie kabli w oryginalnym reglu aligna do 450. Poza tym przelutuję sobie kable tak, aby kolory na wyjściu już zawsze pasowały. Rozbierałem regiel, czyli rozciąłem termokurcza i... Odpadł radiator.
Obrazek
Obrazek
W sumie nic strasznego. Pomyślałem, że przesmaruję pastą termoprzewodzącą, złapię czymś lekko i dam nową koszulkę.
Niestety nie będzie tak łatwo. Chyba. Jest dziwna przestrzeń pomiędzy kostkami na reglu a radiatorem. Wysypały się stamtąd resztki jakiejś taśmy.
Obrazek
Jak to ugryźć? Które elementy naprawdę grzeją się w ESC? Wszystkie te czarne kości, czy tylko te dwie po lewej? Jeżeli wszystkie, to gdzie nabyć stosowną taśmę do wypełnienia tej przerwy?
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3470
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 30 lis 2014, o 18:54

Rozwiązaniem dla Ciebie jest taśma termoprzewodząca, a na stabilizatory pasta.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 30 lis 2014, o 19:56

a gdzie zgubiłeś właśnie tę taśmę, w oryginale jest taśma termoprzewodząca, chyba że ktoś wywalił wcześniej.
Masz ten regiel od początku?, bo ten termokurcz przeźroczysty to też raczej oryginalny nie jest.

pzdrv,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 30 lis 2014, o 20:15

Jak wspomniałem z taśmy były tylko wióry. Ktoś to wcześniej odklejał. Widzę niefabryczne luty na kablach idących do Rx. Nie wiem czy w oryginale ten ESC miał wyjście na SPC (bezpośrednie zasilanie Rx hiteca z pakietu). Kable idące do odbiornika wyglądają na dolutowane. Ja obecnie skróciłem kable idące do silnika do 2cm, bo wqrw... mnie ilość kabli pod półką pakietu. Pokminię jeszcze jak skrócić kabel idący do Rx. Chciałem skrócić kabel(3 żyły) i zarobić nową wtyczkę, ale nie mam tych końcówek zaciskanych na kabel i wchodzących we wtyk. Kupiłem coś w sklepie, ale są do luftu. Wycinać fragment ze środka mi się nie uśmiecha, bo nieładnie tak lut na kabelku robić. Niefachowo.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 30 lis 2014, o 20:45

To kup przedłużacz do serwa i ciachnij z jednej strony ile Ci trzeba, wlutuj bezpośrednio w esc i będziesz miał ładną wtyczkę zasilającą Rxa zaciśniętą fabrycznie.
Jak dobrze poszukasz to kupisz AWG22 (futabowskie takie mają), jest trochę grubszy.

pzdrv,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 30 lis 2014, o 20:50

donia pisze:To kup przedłużacz do serwa i ciachnij z jednej strony ile Ci trzeba, wlutuj bezpośrednio w esc i będziesz miał ładną wtyczkę zasilającą Rxa zaciśniętą fabrycznie.
Jak dobrze poszukasz to kupisz AWG22 (futabowskie takie mają), jest trochę grubszy.

pzdrv,

Gdyby było tam więcej miejsca (ESC) i miałbym coś lepszego niż lutownica z PRL z V grotem o średnicy drutu 1mm to już byłoby zrobione A że jest jak jest, będę próbował z drugiej strony. Podjadę do innego sklepu, może tam uświadczę czego mi potrzeba.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 30 lis 2014, o 23:35

Do prac precyzyjnych polecam lutownice USB (przykład: http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=4770337730)
Kosztuje kilkanaście zeta, ma cieniutki grot, 8W, szybko się grzeje i dość szybko studzi. Brak regulacji temperatury jest zaletą bo radzi sobie nawet z lutami ROHS czyli nisko/bezołowiowymi.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 1 gru 2014, o 13:53

Ramotny pisze:Do prac precyzyjnych polecam lutownice USB (przykład: http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=4770337730)
Kosztuje kilkanaście zeta, ma cieniutki grot, 8W, szybko się grzeje i dość szybko studzi. Brak regulacji temperatury jest zaletą bo radzi sobie nawet z lutami ROHS czyli nisko/bezołowiowymi.

Fajna popierdułka! Używacie takich? Da radę polutować np wyrwane kable z serwa albo żyrka? Marzy mi się taka mini stacja za circa 200plnów, ale nie wiem czy na moje potrzeby warto.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 1 gru 2014, o 14:13

SeKLeS pisze:
Ramotny pisze:Do prac precyzyjnych polecam lutownice USB (przykład: http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=4770337730)
Kosztuje kilkanaście zeta, ma cieniutki grot, 8W, szybko się grzeje i dość szybko studzi. Brak regulacji temperatury jest zaletą bo radzi sobie nawet z lutami ROHS czyli nisko/bezołowiowymi.

Fajna popierdułka! Używacie takich? Da radę polutować np wyrwane kable z serwa albo żyrka? Marzy mi się taka mini stacja za circa 200plnów, ale nie wiem czy na moje potrzeby warto.

Ja używam tej mikrolutownicy i jak narazie się sprawdza...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 1 gru 2014, o 21:01

Kupiłem dziś taśmę, pastę i regiel złożony. Niestety termokurcz okazał się za mały i jutro szukam większego. Przy okazji dorzuciłem topnik w żelu i odsysacz do cyny.
Co do tej małej lutownicy. Nie ma ona za małej mocy? W sensie, że wolno grzeje i ciepło rozchodzi się po elemencie lutowanym? Jakoś zawsze miałem w głowie, że im większa moc tym szybsze grzanie i operacja przebiega krócej, dzięki czemu nie ucieka nam dostarczana energia.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 1 gru 2014, o 21:39

takie duże termokurczki maja w modelemax. A właściwie podaj wymiary to Ci wyśle kawałek bo mam. Tylko podaj tez kolor bo mam różne :):)
Helikoptery

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości