Gov z regla HW czy Scorpion

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 609
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 14 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 25 sie 2023, o 09:53

Powoli przymierzam się do przesiadki z Braina na Vbar, ale okazuje się że przy govie z Vbar nie można ustawić Normal, Idle Up1, Idle up2 tylko muszą być 3 idle Up.
Przy govie z regla już można ustawić własne krzywe.
Nigdy nie korzystałem z gova w regulatorze.
Regle to HW lub Scorpion Tribunus.
Czy gov w regulatorze wymaga jakiejś skomplikowanej procedury ?( kiedyś na YT widziałem że trzeba rozkręcać wirnik na 0 owych kontach czy coś w tym stylu)
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1491
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 25 sie 2023, o 09:56

Ja bym do gova z esc nigdy nie wrócił. Nigdy nie wiesz kiedy jest dobrze skalibrowany itd.
Dziwię się że korzystasz z normala, to już raczej przeszłość. Trzy idle to norma.
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 609
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 14 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 25 sie 2023, o 10:08

Normala używam do sprawdzenia modelu: jak poskładam nowy i chce startować pierwszy raz czy po krecie pierwszy start.
Mogę rozkręcić wirnik powoli i widzę czy wszystko jest ok.
Np ostatnia sytuacja gdy po małym krecie w X360 po naprawie nie trzyma mi ogon - narazie podejrzanym jest albo brain albo wibracje, bo wszystko inne sprawdzone.
Dowiedziałem się rozkręcając wirnik powoli i wtedy od razu heli zaczyna robić piruet więc throttle w dół i nic.
Dając od razu Idle up1 pewnie bym tak szybko nie zdążył zareagować i coś by się uszkodiło.
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 sie 2023, o 11:21

ee... masz przecież HOLD który działa w ułamku sekundy, na pewno szybciej niż drążek i na pewno odruch wrzucania HOLDa w przypadku wykrycia zagrożenia jest lepszy niż machanie drągiem.
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 609
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 14 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 25 sie 2023, o 12:23

hmm wszyscy mi ten normal odradzają, chyba trzeba będzie zmienić nawyk i pokombinować z prędkością softstartu.
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 sie 2023, o 12:28

Bo normal w elektryku nie ma żadnego zastosowania. Stanowi jedynie zagrożenie - to kwestia czasu jak polecisz w normalu i wywrócisz helika na plecy.

Ja nie używam normala nawet w żadnym z nitrusów, bo softstartem zajmuje się governor z FBLa.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 25 sie 2023, o 12:46

A ja tam Lecha rozumiem i fakt, że po odbudowie helika, fajnie by było mieć normala i ręcznie stopniowo sobie podnosić obroty.
W Graupnerze miałem kurek z limiterem gazu.
W Futabie musiałbym sobie dorobić miks....
.... ale bez normala w reglu i tak wszystko to mi ha da, bo najniższe obroty do których mogę rozkręcić wirnik mając włączonego GOVa to najniższy możliwy Idle-up....
Więc nie zmienia to faktu, że normala nie mam... jak wszyscy.

Więc jedynie najwolniejszy mozliwy softstart...
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 609
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 14 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 25 sie 2023, o 14:29

To tak z ciekawości startując z Idelup 1 w miarę rozkręcania obrotów podnosicie throttle czy od razu rozkręcacie przy kątach 0?
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 sie 2023, o 15:01

Pytasz czy dociskamy model do ziemi podczas rozkręcania?
Lepiej nie, bo po co ryzykować jakimś boomstrike albo przewrotką. Rozkręcam na 0 albo nawet z delikatnym plusem, żeby nie pompować kurzu w helika (jeśli startuję z suchej ziemi)

aikus pisze:.... ale bez normala w reglu i tak wszystko to mi ha da, bo najniższe obroty do których mogę rozkręcić wirnik mając włączonego GOVa to najniższy możliwy Idle-up....
Więc nie zmienia to faktu, że normala nie mam... jak wszyscy.


Do takich kombinacji najlepiej nadaje się GOV w FBLu, który daje pełną kontrolę nad ESC. To nadal nie zmienia faktu że Normal to zbędne ryzyko i relikt przeszłości, jeszcze z czasów jak nitro latało się na krzywych (bez governorów)

Nie rozumiem jak Normal miałby pomóc przy oblocie. Przecież wrzucenie HOLDa podczas spoolup'u daje natychmiastowe obcięcie mocy, w odróżnieniu od zdejmowania gazu drągiem, które na dodatek powoduje dociśnięcie modelu do ziemi :dk:

Natychmiastowe obcięcie mocy i kąty na 0 to najlepszy sposób na minimalizowanie strat jak dzieje się coś złego.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 25 sie 2023, o 20:35

Ja te całe idle mam w Graupnerze ładnie nazwane i wygadywane seksownym głosem: „hover”, „normal” i „speed”; drugi i trzeci idle mają zakres skoku -100 +100, a pierwszy startuje od -20. Przy rozkręcaniu wirnika jest całkiem sporo czasu, zanim brain przejmie kontrolę i podkręci obroty na maksa, wydaje mi się, że mija nawet kilka sekund.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 25 sie 2023, o 22:35

mwx pisze:Pytasz czy dociskamy model do ziemi podczas rozkręcania?
Lepiej nie, bo po co ryzykować jakimś boomstrike albo przewrotką. Rozkręcam na 0 albo nawet z delikatnym plusem, żeby nie pompować kurzu w helika (jeśli startuję z suchej ziemi)



Zero, lub lekki minus.
Czasami jak łopaty są słabo skręcone w okuciu, w chwili startu potrafią się złożyć.
Łopata na dodatnich kątach walnie wtedy w belkę.
Łopata na ujemnych kątach pójdzie do góry.

Ale generalnie ... co kto lubi. Czasem daję w pizdę na maksymalnym idlu na ziemii na maksa w dół.... taki kaprys... i co zrobisz...
CZasami trochę kurzu/piachu/liści/patyczków się podniesie i przemieli przez łopaty i tak fajnie wykurwi w górę....
No jak głupota człowiekowi do głowy przychodzi czasami to tak robi... :dk: :dk:
Awatar użytkownika
MaK210
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 6
Rejestracja: 01-06-2023
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MaK210 » 26 sie 2023, o 08:19

Panowie, czemu polecacie governor z FBL? Ja we wszystkich śmigłowcach mam FBL MicroBeast (posiada governor), ale governor od zawsze ustawiam sobie w reglach HobbyWing. Po "standardyzacji" daje on stałe obroty w całym zakresie skoku ogólnego. Krzywych normal używam do statyki, bo w mojej Futabie 16IZ można je korygować dla mocy i skoku za pomocą pokręteł. W idlach nie jest to możliwe.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 26 sie 2023, o 14:27

Obrazek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 26 sie 2023, o 14:30

... .bo już miałem mówić, że go polecają gova z braina bo lubią sobie życie utrudniać....
... ale ....
Obrazek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 sie 2023, o 15:20

MaK210 pisze:Panowie, czemu polecacie governor z FBL? Ja we wszystkich śmigłowcach mam FBL MicroBeast (posiada governor), ale governor od zawsze ustawiam sobie w reglach HobbyWing. Po "standardyzacji" daje on stałe obroty w całym zakresie skoku ogólnego. Krzywych normal używam do statyki, bo w mojej Futabie 16IZ można je korygować dla mocy i skoku za pomocą pokręteł. W idlach nie jest to możliwe.


1. Bo dzięki temu mam taki sam governor w nitro i elektryku i nie chce sobie mieszać
2. Bo wolę governor proaktywny a nie reaktywny
3. Bo dzięki integracji Braina z nadajnikiem wszystkie parametry governora ustawiam z ekranu nadajnika (czułości, obroty, prekompensacje, rampę spoolup itp)
4. Bo wolę bailout z governora Braina niż HW.
5. Bo Brain ostrzeże mnie ograniczeniem mocy jeśli wypalę ponad ustawiony limit mAh a mimo to nadal będę latał.

Ciebie to nie dotyczy bo jesteś zadowolony z governora w HW, no i masz BeastX'a w którym gov podobno dupy nie urywa. Nie wiem, nie testowałem.
Awatar użytkownika
MaK210
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 6
Rejestracja: 01-06-2023
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MaK210 » 26 sie 2023, o 20:59

mwx pisze:
MaK210 pisze:Panowie, czemu polecacie governor z FBL? Ja we wszystkich śmigłowcach mam FBL MicroBeast (posiada governor), ale governor od zawsze ustawiam sobie w reglach HobbyWing. Po "standardyzacji" daje on stałe obroty w całym zakresie skoku ogólnego. Krzywych normal używam do statyki, bo w mojej Futabie 16IZ można je korygować dla mocy i skoku za pomocą pokręteł. W idlach nie jest to możliwe.


1. Bo dzięki temu mam taki sam governor w nitro i elektryku i nie chce sobie mieszać
2. Bo wolę governor proaktywny a nie reaktywny
3. Bo dzięki integracji Braina z nadajnikiem wszystkie parametry governora ustawiam z ekranu nadajnika (czułości, obroty, prekompensacje, rampę spoolup itp)
4. Bo wolę bailout z governora Braina niż HW.
5. Bo Brain ostrzeże mnie ograniczeniem mocy jeśli wypalę ponad ustawiony limit mAh a mimo to nadal będę latał.

Ciebie to nie dotyczy bo jesteś zadowolony z governora w HW, no i masz BeastX'a w którym gov podobno dupy nie urywa. Nie wiem, nie testowałem.


Dziękuję za szczegółową odpowiedź! Mi na tę chwilę do mojego latania a la F3C w zupełności wystarcza governor w reglu HW, ale pkt. 5 jest BARDZO ciekawy/przydatny. Słyszałem o funkcji ograniczania mocy, ale żaden z moich regieli HW chyba jej nie oferuje.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 27 sie 2023, o 01:00

Żaden HW niestety sam z siebie nie potrafi zliczać zużytych mAh.

Potrzeba do tego zewnętrznego sprzętu który obliczy mAh korzystając z danych dotyczących prądu, jakie dostarcza regulator. Brain umie to policzyć, nie wiem jak BeastX.
Dokładność takich pomiarów bywa różna, bo sam pomiar prądu w HW jest obarczony sporym błędem, a na to jeszcze przychodzi ograniczenie częstotliwości próbkowaniania i pogubione ramki komunikacyjne. Generalnie jak chciałbyś latać na mAh to HW jest chyba ostatnim w kolejce jaki możnaby polecić.

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości