BEC - dyskusja ogólna...

Bez nich ani rusz!
elektromar
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 95
Rejestracja: 26-05-2010
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: elektromar » 19 sie 2010, o 18:24

NO ten jest
Nawiasem mówiąc piszą że 7,5A to pobożne życzenie.
realne 6,5A.
Jakby ktoś potrzebował to mogę dokładnie przetłumaczyć
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 19 sie 2010, o 19:16

Może nie tłumacz całości (chyba, że Ci się chce), tylko powiedz chociaż jakie są najważniejsze konkluzje testu, bo z DE to pewnie i wiekszości z nas jest cieniutko.

PS. szukałem testów tego mniejszego BECa (od którego się zaczął wątek), ale nijak nie mogę znaleźć...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 19 sie 2010, o 19:49

Konkluzje ogólne są takie że te BEC-e są dobre: małe tętnienia, niski spadek napięcia pod obciążeniem, brak "siania" po 35MHz i się nie grzeją (a w każdym razie nie bardzo). Jedyne do czego miał zastrzeżenie to to że 7,5A w piku nie udało mu się osiągnąć bo BEC wyłączał się przy 6.2A). Niemniej do 5A pracował bez zarzutu...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 17 sty 2012, o 14:24

Witajcie koledzy :)

Czy miał ktoś do czynienia z CASTLE BEC PRO 20A? Pytam, gdyż jestem zmuszony do pewnej przeróbki zasilania w moim MiG'u 29.
Niestety - byłem zmuszony stworzyć managera zasilania, gdyż odbiornik RD921 zdychał gdy miał obsłużyć 15 serw..

Schemacik managera zasilania na 12 kanałów - zamieszczę w wątku z MiG'iem.
Generalnie jest tak:
- BEC 20A CC posiada dwa wyjścia. Jedno zasili odbiornik i 4 serwa, a drugie wyście - pozostałe 9 serw.

Proszę jednak o opinię kolegów na temat tego BEC'a zanim go kupię.. Gdy okaże się, że nie jest godny uwagi, to bedę szukał czegoś innego, np 2x 10A CC :mrgreen:
A tak poważnie, to rozważam jeszcze taki:
http://www.rcbits.com.au/content/grypho ... r-gsr-7075
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 17 sty 2012, o 21:19

Mam takowy, działa, ale oczywiście nie jest tak obciążony jak u Ciebie. Mówią, że to dobry BEC, ale nie na 12S, bo się wtedy jara (jak wszystko w CC :rotfl2: )

Alternatywnie to jest podobno godne uwagi: http://www.western-robotics.com/hercule ... plane.html
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 25 sty 2012, o 18:15

A jak takie cudo programować..? Chciałbym, aby na wyjściu było po 6V.. Rozumiem, że każdy z dwóch kabelków na wyjściu wydaje z siebie (fabrycznie) 5,1V.. Czy tak? I po 10A..
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 25 sty 2012, o 20:41

Bartek, CC sprzedaje takie małe międzymordzie, które podpinasz do sprzętu CC i programujesz aplikacją przez USB. Niestety, aby tylko przestawić beca na 6V musiałem go dokupić
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 24 cze 2012, o 23:26

Posiadam regiel Turnigy ESC 85A w/ 5A SBEC a zewn. sbec Turnigy 5A (8-40v) SBEC . Właśnie podpinam elektronikę i mam taki oto problem:

Po podlaczeniu do odbiornika zasilania z zewnętrznego SBEC'a miga mi dioda w odbiorniku + przy energicznych ruchach drążkami serwa nie pracują plynnie, tylko z takimi mikroprzeskokami a wtedy miganie odbiornika przyspiesza. Kiedy puszczę drążki znow miga w jednostajnym rytmie. Żeby bylo jasne - włączam wszystko w prawidłowej kolejności - najpierw apka podem zasilanie. Po kazdym wylączeniu zasilania wyłączam apkę. Nic to nie daje. Odbiornik miga za kazdym razem.

Kiedy podlączam zasilanie tylko z regla (pomijając zewnętrzny sbec) wszystko zachowuje się normalnie. Dioda w odbiorniku pali się ciągłym światłem, serwa pracuja płynnie, żadnych przycięć.

Czy mam walnięty zewn. sbec? Próbowalem w nim ustawiać output na 5V i na 6V. Nic to nie zmienia.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 24 cze 2012, o 23:48

Wszystko wskazuje na to, że tak. Prawdę powie ci wpięcie równolegle woltomierza.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 25 cze 2012, o 00:05

A jak są podpięte oba BECe (ESC z BECem + dodatkowy BEC) to odłączasz środkowy kabel z BECa wbudowanego w ESC czy nie?
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 25 cze 2012, o 00:35

jedrus pisze:A jak są podpięte oba BECe (ESC z BECem + dodatkowy BEC) to odłączasz środkowy kabel z BECa wbudowanego w ESC czy nie?


Nie robiłem jeszcze finalnego podlączenia wszystkiego pod odbiornik, ale to nie ma wpływu chyba na ten problem. Wiem że jeśli używam zewn. bec'a to muszę wypiąć środkowy kabel z wtyczki od regla. Mam już takie podłaczenie w 450tce.

Chyba ciachnę przewody i przylutuję na próbę własnie ten sbec z 450tki... Kurde... zaraz mnie zima zastanie :wall:

Gmeracz, rozumiem że na woltomierzu powinienem zobaczyć znaczne skoki napięcia?

EDIT 1:54

Zauważyłem wlaśnie coś dziwnego. Jak na razie testy robiłem z wpiętymi trzema serwami od tarczy. Po wypięciu jednego (dowolnego) odbiornik przestaje migać i pozostale serwa zdaja się pracować normalnie. ??????? Oczywiście mowa o sytuacji zasilania z zewn bec'a.
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 25 cze 2012, o 07:05

Zewnętrzny BEC nie wyrabia prądowo...
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 25 cze 2012, o 08:12

Ale kurde WHY? Sewa na tarczy mam te http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 46_5g.html

Jeśli nie ten sbec to jaki wyrobi?
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 25 cze 2012, o 10:56

Bo pewnie jest uszkodzony.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 25 cze 2012, o 11:49

Może jakiś zminy lut i pod obciążeniem siada...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 25 cze 2012, o 14:16

Krótka historyjka....

W moim pierwszym T500 wsadziłem regielek EMaxa 60A z BECem 3A i zadowolony poszedłem do ogródka oblatać model. Model ładnie się rozkręcił i zawisł 0.5m nad ziemią. Po czym po dygnięciu drążkiem lotek z hukiem spadł na ziemię. Wał, szpindel, belka i parę innych dupereli plus niestety komplet węglowych łopat 425CF Aligna do piachu. Pomyślałem że to pewnie zakłócenia odbiornika od paska więc "uziemiłem" ogon, spryskałem zębatki i pasek sprayem antystatycznym, nasmarowałem wszystko porządnie i po remoncie i nabyciu nowych łopat nowy oblot. Sprawa powtórzyła się identycznie - znów kret i szkody podobne (w tym łopaty).

Po ponownym remoncie pomyślałem że może jednak kurde nadal zakłócenia tym bardziej że po "wylądowaniu" model wykazywał zwykłą reakcję na drążki tzn wszystko "działało". Więc wymieniłem odbiornik AR6100 na AR6200+satelitka. Co prawda testy w ogrodzie były w odległości kilku metrów ale może jednak to radio...

Drugi raz to samo... (Gdy kupowałem trzeci w tygodniu komplet łopat to w SH zaczęli się zastanawiać gdzie i komu ja je sprzedaję bo przecież to niemożliwe żeby to nie był handel....)

Po trzecim remoncie powiedziałem sobie - hola - trzeba to zbadać naukowo. To musi być jakiś problem nie z radiem i nie z zakłoceniami choć.
Tym razem oczywiście juz założyłem jakieś szmelcłopaty aby tylko było na czym zawisnąć po czym "do trzech razy sztuka". Oczywiscie sytuacja powtórzyła się jak poprzednio ale nauczony doświadczeniem ruchy drągiem zrobiłem dosłownie na długość trawy nad ziemią więc tym razem obyło się bez szkód.

Reasumując: okazało się że winny był wbudowany BEC "3A" który de facto był dużo słabszy i jakiekolwiek ruchy serwami przy normalnej pracy wirnika dawały pobór prądu przekraczający możliwości BECa i dopiero dodanie dodatkowego, zewnętrznego (nb tez 3A Hextronika czyli teoretycznie jeszcze większego badziewia) BECa rozwiązało problem. Lata do dziś bez najmniejszych problemów (nb ten sam model co latał w Radomiu w tym roku)

Wnioski: nie zawsze to co napisane na BECu musi być prawdą...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 25 cze 2012, o 15:30

Czyli pozostaje mi sprawdzić drugi taki układ który mam w HK. A co sądzicie o tym? http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... s_id=10244. Mógłbym jeszcze latać na bec'u wbudowanym w regiel, ale mam trochę stracha...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 25 cze 2012, o 20:12

Czy taki masz ten co nawala?

Obrazek

Nie wiem do czego potrzebujesz ale ja używam takiego:

Obrazek
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 26 cze 2012, o 09:19

Tak Grzegorz, mam ten z pierwszego zdjęcia. Zakładam go do Gaui 425. Mam taki drugi w 450tce z HK. Wczoraj miałem tylko 5min na próby, ale udało mi się podpiąć ten z HK bez demontażu ( nawiasem mówiąc heliki wyglądały jak dwa auta zimą, gdzie jedno drugiemu podpina kable pod akumulator :) ). Odbiornik odpalił bez problemu, jasnym, czystym, nieskalanym, ciągłym światłem. Serwa na tarczy pracują jak oszalałe. Żadnych przycięć. Diagnoza - drogą wymiany potwierdzono podejrzenie uszkodzenia sbec'a.

Kolejny raz dzięki Panowie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 29 cze 2012, o 18:27

czesc

ja uzywam wbudowaneco BECA w regiel "Turnigy 85A", mam na pokladzie tez zewnetrzny Turnigy (cos jak Ramotny pokazal) ale jego uzywam wyłacznie do plytki mutliwii=generujacej sztuczny horyzont, moze jeszcze przerobie osd remzibiego aby bralo zasilabnie z niego bo ten stabilizator grzejacy sie na plytce remzibiego mnie lekko wq...

co do laczenia zewnetrznego SBEC z elektronika helika, musisz pamietac aby wypiąć "+" idacy z regla do odbiornika.
pozostawiasz jedynie kabel z Masą GND oraz kabelek sterujacy (z regla). Koledzy Ci dobrze radza, podepnij multimetr i zobacz czy napiecie nie skacze gdy zaczynasz wszystkimi serwami szarpac (pod obciazeniem gdy glowica bedzie pracowac - bedzie jeszcze gozej...)
czasem moze miec tez znaczenie grubosc i dlugosc kabla z sbec, cienka żyka i dluga spowoduje duze spadki napiecia ...
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości