BEC - dyskusja ogólna...

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 3 lip 2012, o 07:54

Już miałem wczoraj zasiąść do sprawdzania skoków napięcia wychodzącego z bec'a (nawet dzieci położyłem wcześniej spać) i kiedy już już siadałem do warsztatu... wyłączyli prąd :masakra:

Czy ja dobrze kombinuję, żeby do tego testu woltomierz podpiąć do odbiornika na wejściu np serwa ogonowego i wtedy zamachać tarczą na boki?
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 3 lip 2012, o 09:36

semento pisze:Czy ja dobrze kombinuję, żeby do tego testu woltomierz podpiąć do odbiornika na wejściu np serwa ogonowego i wtedy zamachać tarczą na boki?
tak. aczkolwiek nie wiem czy zwykła multawka wystarczy - ujemne piki mogą być na tyle krótkotrwałe że wyłączą Rx ale nie dadzą sie zaobserwować na przyrządzie. Niemniej Rx powinien pokazać czy mu zabrakło napięcia czy nie
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 3 lip 2012, o 12:02

Ramotny pisze: Niemniej Rx powinien pokazać czy mu zabrakło napięcia czy nie


Pisałem wcześniej, że na innym bec'u wpietym w ten sam RX robiłem już test. "Na oko" serwa pracują normalnie, bez przycięć, a dioda w RX pali się ciągłym światłem. Martwi mnie tylko to co pisze pirzol, czyli w locie serwa będą pracować na innym obciążeniu, więc czy tu bec wydoli - nie wiem. Sam RX do stabilnej pracy wymaga zaledwie 3V - tu film: https://www.youtube.com/watch?feature=p ... xKW-ByadW8 - ale już z trzema BMS 661...

EDIT 23:19
No to jestem po testach. Oto co pokazał woltomierz:

1. Pierwsza konfiguracja - sbec zewn. ustawiony na 5V
napięcie spoczynkowe 5.04 V
w ruchu spadki do 4,29 V

2.Druga konfiguracja - sbec zewn. ustawiony na 6V
napięcie spoczynkowe 5.86 V
w ruchu spadki do 4,70 V

3.Trzecia konfiguracja - RX zasilany z bec'a wbudowanego w regiel
napięcie spoczynkowe 5.55 V
w ruchu spadki do 5,42 V

Ponieważ testy chwilę trwały miałem okazję zauważyć również że zewn. bec dosyć poważnie się grzeje. Nie parzył, ale był mocno ciepły. Przypominam że testy robiłem bez serwa ogonowego i żyroskopu - tylko cyklika. Wnioski mam takie, że na razie potrenuję zawisy bez zewnętrznego bec'a, a jak będzie okazja kupię chyba tego Foxy i zobaczymy.
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 6 lip 2012, o 08:25

Wczoraj kilka lutów i mam tego ubec'a w modelu http://www.modelemax.pl/images/sklep/Re ... 6AUBEC.jpg

Ma trzy ustawienia na wyjściu 5V / 5.5V / 6V. Ustawiłem go na 5.5V ( po co ma się grzać na maxa).
Napięcie spoczynkowe - 5.58V
Ruchy tarczą - spadek do 5.46V
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 6 lip 2012, o 10:41

To melduj jak się ten BEC sprawuje, bo u mnie w pudełku czeka na montaż do X5.
Natomiast jak go kupowałem, to zadałem panu z modelemax pytanie, czy ten BEC jest w miarę niezawodny. Pan odpowiedział śmiechem - to taki swoisty marketing, chyba :-)
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 6 lip 2012, o 18:39

czyli sprzedawca w pelni zorientowany co sprzedaje, zwykły pośrednik który nie bardzo ma pojęcie co sprzedaje, liczy się zbyt i zysk...

zobacz czy zdołasz go reklaować u niego :D
raczej nie.
pzdr
P
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki
ArabaT
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 39
Rejestracja: 22-12-2011
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: ArabaT » 7 lip 2012, o 01:24

pirzol pisze:czyli sprzedawca w pelni zorientowany co sprzedaje, zwykły pośrednik który nie bardzo ma pojęcie co sprzedaje, liczy się zbyt i zysk...

zobacz czy zdołasz go reklaować u niego :D
raczej nie.
pzdr
P

moze lepiej, ze nie czaruje jaki to super hiper
podpiety pod 6s przy ustawieniu na 5,5V spoczynkowe 5,48
ruchy 11serw + 3silniki podwozia 5,25
ale robi sie ciepły
Pozdrawiam, Łukasz
automaciek
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 20
Rejestracja: 03-05-2012
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 1 raz

Postautor: automaciek » 8 wrz 2012, o 09:32

Ten turnigy co ma niby 5a jest oparty na chipie z ograniczeniem do 3A i tyle daje... Próba obciążania i mamy 3.5V na wyjściu. 3 bms'y + savox nie może na tym ruszyć.... waham się pomiędzy cc a gryphon oba 5A ciągle i 10 chwilowo, jak podpowiadacie?

Maciej
Awatar użytkownika
aviatoRc
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 73
Rejestracja: 20-12-2011
Lokalizacja: Radzewice
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: aviatoRc » 9 wrz 2012, o 22:29

automaciek pisze:Ten turnigy co ma niby 5a jest oparty na chipie z ograniczeniem do 3A i tyle daje... Próba obciążania i mamy 3.5V na wyjściu. 3 bms'y + savox nie może na tym ruszyć.... waham się pomiędzy cc a gryphon oba 5A ciągle i 10 chwilowo, jak podpowiadacie?

Maciej

Ja również powalczyłem dziś trochę z BEC-em, postanowiłem zakupić takie coś: http://www.infinity-hobby.com/main/popup_image.php?pID=8219 uradowany nową zabawką, korzystając z wolnej chwili postanowiłem sprawdzić jak bec będzie się sprawował w mojej 425.
Na tarczy mam 3x http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8774
a na ogonie KDS N690.
Na BEC-u napisane jest że powinien podawać 3A prądu ciągłego i do 5A prądu chwilowego, jakie było moje zdziwienie kiedy po przytrzymaniu ręką tarczy sterującej i pomachaniu drągami prąd zaczął zanikać, a serwa zaczęły popadać w wibracje :shock: .
Nie poddając się, zrobiłem sobie przejściówkę pomiędzy pakietem zasilania a BEC-em pod którą podpięty został równolegle multimetr, wskazania pokazały że BEC Gaui nie daje rady utrzymać nawet 1A :gas: .
Wniosek taki, że warto takie żeczy zmierzyć sobie przed lotem nawet zwykłym miernikiem, ponieważ nasze zabawki mogą zrobić niezłe kuku.
P.S. Dziś zamówiłem to http://www.modelemax.pl/popup_image.php?pID=9292, jak zrobię testy to podzielę się wynikami.
Pozdrawiam Wojtek!
Awatar użytkownika
semento
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 14-11-2011
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: semento » 14 paź 2012, o 10:51

Ponieważ kolega automaciek miał ostatnio pytania pytania co do zewnętrznego bec'a, a ja obiecałem zdać relację z użytkowania tego poniżej
Obrazek

to zdaję. Uwaga: jest ok :) Testy na warsztacie wypadły pomyślnie, model ma za sobą ok 20 lotów z tym bec'iem i wszystko gra. Loty postępowe, szybkie wznoszenie, nieśmiałe autosy - brak przycięć na serwach, wszystko chodzi płynnie. Nie wiem czy nadaje się do ciężkiego 3D ale do mojego stylu latania wystarczy.
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 13 sty 2013, o 15:15

witam ponownie :roll:
nie znalazłem alignowskiego regla do mojej 500'ki więc kupiłem regulator YGE 90 LV.
baardzo dobry i bardzo zadrogi...
ma wbudowanego bec'a który oferuje trzy progi napięcia, do wyboru- 5,7V 7,4V i 8,0V.
oryginalny alignowski regler którego miałem prędzej nie miał tego bajeru więc zaczęłem drapać się po głowie... podłączyć czy nie podłączyć... wystarczy prądu na serwa z kabelka "throttle"?
jeśli podłącze beca to pozytywnie wpłynie to na pracę serw?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 13 sty 2013, o 20:57

Każdy regler nie "opto" ma wbudowanego beca. Ten twój ma główne przeznaczenie do serw HV (High Voltage) więc musisz sprawdzić czy twoje serwa mogą działać na 6V. Wtedy ustawiasz 5,7V co przyspieszy je z 4,8V i da większy moment.
Czy to coś zmieni? A jak do tej pory zasilałeś awionikę? Też z bec-a tyle że którego? Z ESC czy masz jakiegoś zewnętrznego?
No i sprawdź w dokumentacji nowego ESC jaki daje maks. prąd.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 14 sty 2013, o 01:24

podpięłem tego beca w wolne gniazdo (jak mówi instrukcja). są dwie wersje jeśli chodzi o klasę 500. może wystarczyć tylko kabelek "od gazu", on spokojnie zasili elektrykę i wystarczy prądu na serwa tej wielkości ale pracują one na 4,8V.
druga wersja to podłaczenie drugiego kabelka z regla, z napięciem jakie nas interesuje (do wyboru, jak pisałem wyżej), najniższe fabrycznie ustawione to 5,7V.
serwa alignowskie DS510M pracują w zakresie 4,8 do 6V także dostały teraz "kopa". musiałem tylko przeprogramować fbl'a bo trzeba w ustawieniach podać napięcie jakie idzie na serwa i podać prędkość serw.
ogólnie wszystko ładnie się zgrało, regulator faktycznie dobry i raczej z górnej półeczki jeśli chodzi o możliwości ustawień jednak cholernie drogi (2x cena aligna), do tego jest jeszcze karta do programowania- kolejne 20 euro... odpuściłem sobie, przynajmniej na razie, i co mnie bardzo zaskoczyło to że nie musiałem radiem ustawiać regla bo jest fabrycznie ustawiony optymalnie na klasę 500... timing ma automatyczny... soft start mięciutki ( a jest w opcjach jeszcze wolniejszy)
podsumowując- warto montować regle z wbudowanym bec'iem i warto dać na serwa większe napięcie (rozważałem w sklepie regler za 50 euro i do tego osobno bec na 6s też około 50 euro, zraził mnie jednak "ogrom" takiej instalacji czyli plątanina kabli i niepotrzebny balast bo to wszystko jakieś wielgachne było). polecam esc yge 90, warte uwagi (i to niemieckie jest a nie chińskie!)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 14 sty 2013, o 08:56

crash pisze:podsumowując- warto montować regle z wbudowanym bec'iem.....


Crash, pamiętaj o wydatku prądowym takiego regla. Zazwyczaj są one w przedziale 3-6A. A obecnie montowane serwa mogą mieć pobory o wiele wyższe. Wiadomo, że w tym przypadku musiałbyś go zamontować na czymś większym. 500 to zdecydowanie wdzięczny model, moja latała na bl60 Aligna, gdzie był bec 5A i nic się nie działo.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 14 sty 2013, o 18:48

tutaj obrazek i opis regla po niemiecku:)
http://www.yge.de/artikel.php?search=yge90lv

prądzik fajny, bo ciągłe nat 6A a 12 w "piku".

ps- polatałem minutke bo juz ciemno, wszystko pięknie działa, maszyna wisi naprawde stabilnie, muszę tylko ustawić duże "expo" bo strasznie agresywnie reaguje na drągi, zarówno cyklika jak i rudder. czy to przez te 6V z bec'a?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 14 sty 2013, o 19:40

Heh... Ale masz zmartwienia... Ilu by chciało żeby mu tak agresywnie serwa skakały :hammer:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 14 sty 2013, o 23:35

Gmeracz pisze:Heh... Ale masz zmartwienia... Ilu by chciało żeby mu tak agresywnie serwa skakały :hammer:



Ja bym chciał..... :(
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 16 sty 2013, o 01:53

Kowalątko, ale cały czas mamy na myśli agresywne skakanie... serw? :grin2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 16 sty 2013, o 06:53

Gmeracz pisze:Kowalątko, ale cały czas mamy na myśli agresywne skakanie... serw? :grin2:


Oczywiście. Nic więcej. Koniec tematu.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 16 sty 2013, o 08:53

W mojej 500 jest dodatkowy BEC dlatego że wbudowany ESCa (EMAX) nie dawał rady
Obrazek
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości