HobbyWing - Platinum Pro 60A v4

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 8 mar 2018, o 08:33

wojtekr pisze:Nie dawać pod koniec holda bo kąty skaczą na maksymalne minusy i można wywalić model.


Przed chwilą byłem jeszcze raz zaprogramować według twojej instrukcji, i właśnie o tym zapomniałem, ale na szczęście nie zrobił piroflipa.
Teraz wkręca model na przyjemne obroty, ale ogon nadal puszcza. Spróbuję coś pogrzebać w kbarze.
Aa, mam wrażenie jakby ogon zaczął bardziej rybkować niż było, ale to kbar ;)
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 mar 2018, o 18:09

Z Waszych doświadczeń wynika, że lepszy governor Braina, czy rzeczonego HV 60A?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 8 mar 2018, o 18:14

HW
Helikoptery
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 8 mar 2018, o 19:01

wojtekr pisze:HW

A kiedy ostatni raz brejnowy próbowałeś? bo wiele poprawek w nim zrobili od początkowych wersji.

Jak dla mnie brejnowy lepszy niż w HW a ilość opcji dodatkowych kładzie HW na łopatki.

Governor w Fbl ma moim zdaniem więcej sensu i dużą przewagę działania bo Fbl pierwszy wie co robią nasze drągi.

Odpowiednio reaguje na manewry 3D bo analizuje ruch drągów.

Ma wiele ustawień i prekompensacji dla pitch, cyclic i tail w menu aby to jeszcze bardziej dostroić.

Ma ustawienia softstartu które można dowolnie podpasować pod model.

Do tego warto dodać iż wiemy na jakich obrotach latamy bez obliczeń, zgadywanek czy pomiarów jakimś mniej lub bardziej dokładnym przyrządem. Te obroty możemy dowolnie i dokładnie zmieniać a nie na czuja.

Unikamy przygód kalibracji, od których samego czytania robi się słabo... bo część nie złapała instrukcji a część zrozumiała ale i tak sknociła a niektórzy zrobili krzywdę sobie lub modelowi podczas kalibracji gova z łopatami.... :(

Unikamy zgadywanek i kłopotów ustawienia bailotu bo w brejnie to działa i jest fajnie opisane.

A dla maniaków logowanie, telemetria, trymowanie w locie....
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 8 mar 2018, o 19:06

Tylko tam jakiś kable dziwny chyba potrzebny? One są do kupienia czy trzeba samemu zrobić?
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 8 mar 2018, o 19:08

Jaki dziwny kabel?

Do braina 2 wpinasz się od razu serwowtyczką, która jest w hw a do jedynek potrzebujesz stary kabelek satelitki spektruma. Jak ktoś nie ma wtyczki takiej to sam pin sygnałowy przypina gdzie trzeba i hotglutem zalewa


Tu na fotce wyklęty kabelek satelitki spektruma oraz wersja Adama Słodowego czyli wyjęty z serwowtyczki kabel sygnałowy RPM a potem zaciśnięty kombinerkami i wsunięty na pin sygnałowy. Na koniec używamy czarnej laski hotglue aby to wszystko ładnie odizolować i zaizolować ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 mar 2018, o 19:08 przez windcatcher, łącznie zmieniany 1 raz.
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 mar 2018, o 19:10

No właśnie, mam podobne odczucie że Brain powinien lepiej zarządzać gazem niż regiel. Ale to tylko odczucie, bo dotychczas w elektryku korzystałem tylko z governora regla (ICE 40A).
@Wojtek, masz jakieś konkretne zastrzeżenia co do współpracy Braina z HV?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 8 mar 2018, o 19:40

Tak to było dawno, na starej wersji V1 (i trzeba było dziwny kabel :))

Governor w Fbl ma moim zdaniem więcej sensu i dużą przewagę działania bo Fbl pierwszy wie co robią nasze drągi.

Odpowiednio reaguje na manewry 3D bo analizuje ruch drągów.


O ile pamiętam dyskusję na temat "przewidywania" przez braina jaki gaz będzie potrzebny za chwilę to chyba skończyła się konkluzją, że algorytm tego nie przewiduje (ale dyskusja tez była w czasach V1). Chyba chodziło o czasy reakcji, które w układach taktowanych nastoma megahercami są na tyle krótkie a czułość na spadki obrotów na tyle duża, że wróżenie z położenia drągów chyba nie było potrzebne. przy 16MHz można pewnie zrobić układ który zareaguje w czasie krótszym niż 1ms.

Co prawda pytanie jak wygląda pomiar obrotów bo to może być "wąskie gardło"

A co do moich odczuć to nie jest to kwestia mierzalna - miałem jedno i drugie i lepiej mi się lata na HW

Mam jedna V2 to może spróbuję. Zobaczymy.
Helikoptery
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 mar 2018, o 19:47

Rozkimna algorytmów Braina pod względem przewidywania gazu nie ma sensu w konfiguracji z pełnym odbiornikiem, bo tam kanał gazu w ogóle nie przechodzi przez Braina ;)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 8 mar 2018, o 20:04

Artja pisze:Rozkimna algorytmów Braina pod względem przewidywania gazu nie ma sensu w konfiguracji z pełnym odbiornikiem, bo tam kanał gazu w ogóle nie przechodzi przez Braina ;)


Ale pitch idzie przez braina a to od niego zależy przyduszanie obrotów.

Brain nie ma wywróżyć obciążenia ale zauważa czy akurat walimy tictoci czy może szybką postępówkę. Nie znam dokładnych algorytmów ani nie mam pewności jakie są ale sądząc po prekompensacjach advanced to governor reaguje na cyklikę, pitch i ogon więc trochę tam tego wkodowali.

Wychodzę z założenia, że skoro całą masę ustawień robię w brainie to gova też tam fajnie mieć aby jakiś obcy algorytm nie kłócił się z brejnowymi algorytmami.

A prędkość obrotowa to czujnik rpm i kalkulator przełożeń więc mowy o dużym błędzie być nie może. Do tego telemetria i logowanie pozwala nam ocenić i przeanalizować pracę gova podczas całego lotu bo można sobie zalogować jednocześnie rpm, pitch, cyclic i co tam dusza zapragnie.
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 8 mar 2018, o 20:48

Ja mam pomroczność jasną czy nigdy nie latałem na pełnym odbiorniku? Po wuja governor jak nie ma sterowania gazem?

Ale pitch idzie przez braina a to od niego zależy przyduszanie obrotów.


Przecież tam może iść wszystko, łącznie z całym internetem normalnym i tym wydrukowanym ale jak nie ma gazu to bez sensu.

A prędkość obrotowa to czujnik rpm


mi chodziło kompletnie o co innego: czy uC skuma najmniejszą zmianę obrotów w 300us, 1ms, czy 100ms. Gdyby to było na ADC (przetwornik analogowo cyfrowy) to zmiany mogą być wychwytywane szybko ale jeżeli to jest jak RPM peak count to już nie jestem pewien
Helikoptery
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 8 mar 2018, o 20:57

Faktycznie na pełnym odbiorniku łączonym pojedynczymi kablami nie ma opcji użycia gova z braina. Bez gazu ani rusz

Do tego trzeba mieć satelitkę. Nie wiem jak z ppm i innymi sbusami bo mi obce te tematy ale pewnie wtedy też do użycia.


A do postów odnośnie kalibracji gova w reglu hw to nie zauważyłem aby ktoś wspominał o napięciu pakietu podczas kalibracji, które przecież nie jest obojętne.

Jeśli wszystko ma zostać dobrze ustawione to powinno się użyć lipo, które ma 4,0V na cele czyli gdzieś w połowie naszego zakresu latania.
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 8 mar 2018, o 21:08

Faktycznie zawsze robiłem to na pełnym pakiecie ale w kwestii sprecyzowania: 4.0 to nie połowa tylko początek i to na krótko.

Zobacz jak wyglądają wykresy rozładowywania (to tak orientacyjnie ale jak by odgrzebać logi Kenobiego to tam widać):

Obrazek
Helikoptery
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 8 mar 2018, o 21:11

Ta połowa to może być 3,9 jeśli wolisz albo nawet 3,8 bo zawsze lepiej mniej niż więcej aby potem dało radę obroty trzymać przez cały lot i na słabszym pakiecie.
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 8 mar 2018, o 21:12

nie, nie, spoko, mi chodzi tylko o to, że 4 to nie połowa :piwo2:
Helikoptery
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 8 mar 2018, o 21:15

Miałem na myśli połowę naszego - w sensie helikowego latania między 4,2 a 3,7-3,8 zależnie od pilota :) quadziarze może więcej doją biedne pakiety ale my używamy ich delikatniej ;)
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 mar 2018, o 21:30

IMO separacja gazu od poczynań FBL'a to jest niegłupi pomysł. Dzięki temu jeden nie próbuje zgadywać co zamierza drugi, albo wpływać na jego działanie (działanie raczej FBL'a w stronę gazu). Zewnętrzny governor mając w głębokim poważaniu rozterki fbl'a po prostu stara się utrzymać obroty takie jak mu kazali. Raz lepiej, raz gorzej, zdąży albo nie zdąży, zanim kąty przyduszą silnik. Dlatego w takiej konfiguracji za rozwiązanie lepsze niż governor uważam rpm limiter. Swoją drogą, ciekawe czemu w żadnym reglu nie ma takiej opcji, nigdy się z taką nie spotkałem
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 maja 2018, o 20:54

Orientujecie się czy ESC podaje na żółty kabelek sygnał RPM zawsze, czy trzeba to jakoś właczyć? Próbowałem, odpalić brainowego GOVa, ale nie widzi RPM :/

Jest szansa że to sprawa przejściówki z normalnej złączki na to szpekrtumowe satelitkowe gówno, ale wolę spytać zanim zacznę kombinować nową
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 12 maja 2018, o 21:09

raczej zawsze
Helikoptery
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2049
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 12 maja 2018, o 21:11

jak sprawdzałem to miał zawsze
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości