HobbyWing - Platinum Pro 60A v4

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 16 lip 2018, o 19:13

Podpinam pod Spirita FBL mozna tam ustawic jakies zakresy ale nie znalazlem jakie dokladnie, ogolnie pisze ze te standardowe sa ok. Mozna tez ustawic czestotliwosc jest poki ca na 60 Hz, mozna zmienic na 120 i 200hz. Podpinam tez pod odbiornik tzn do kanalu 3 ktory jest gazem bo polaczenie z fblem jest po sbus-futaba. Ale wyglada na to ze jezeli port SBUS w X8R jest zajety wszystkie wyjscia sa zmieniane na sbus wiec nie robi to roznicy. Czy HW nie zna SBUS? wyglada na to ze jednak zna bo mozna skalibrowac mozna latac, tylko ze 100% otwaracia regla jest na jakis 60%. No i wcielo lagodny start. Nie wiem czy Spirit komunikuje sie z ESC po PWM czy SBUS, jezeli po PWM to powinno wszystko byc ok, a nie jest.


A prad mi sie konczy jak zjade ponizej 3.7 na cele.

kalibruje normalnie jak to sie kalibruje, najpierw pelny gaz HW pika dwa razy i gaz na dol gra meldyjke i skalibrowany. Tylko jak teraz ustawic endpointy..? bo i z czym maja one sie pokrywac...? z 100% i 0% w spirit. to musialbym ostro przyciac jezeli jakies 60% to full, a od dolu to cholera wie bo lapie od okolo 15% wychylenia...? pokombinuje jak bede mial troche czasu...?
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 16 lip 2018, o 21:36

Poczytaj instrukcję od odbiornika, a potem od Spirita i na koniec od regulatora. Żeby Ci pomóc to musisz ogarnąć podstawy, bo tak to nie damy rady.
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 16 lip 2018, o 23:39

jak poczytam to sam sobie poradze :twisted:
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 17 lip 2018, o 06:53

problem w tym, że niewielu z nas ma spitita
ja mam w drodze ;)
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 17 lip 2018, o 07:44

Komunikacja po S-bus występuje tylko na drodze odbiornik-fbl, natomiast regulator wpięty do systemu fbl nie uczestniczy w odbiorze bezpośrednim sygnału z odbiornika, a jest sterowany sygnałem z odbiornika przetworzonym przez fbl. Sygnał ten jest charakterystyczny dla danego urzadzenia fbl i jego ustawień w relacji fbl-regulator.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lip 2018, o 07:55

A to nie możesz podłączyć regla pod odbiornik od razu i wykluczyć problem?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2018, o 08:34

PiotrS pisze:problem w tym, że niewielu z nas ma spitita
ja mam w drodze ;)


Nie ma to większego znaczenia. Wszystkie te FBLe generalnie działają tak samo i podpina się je z pozostałymi elementami w taki sam sposób.

No i nie zmienia to faktu, że pytanie dotyczy połączenia regulatora HW60 z odbiornikiem po S.BUS, co jest delikatnie oderwane od rzeczywistości ;)

miruuu pisze:A to nie możesz podłączyć regla pod odbiornik od razu i wykluczyć problem?


Problem w tym, że :

sl8er pisze: wyglada na to ze jezeli port SBUS w X8R jest zajety wszystkie wyjscia sa zmieniane na sbus wiec nie robi to roznicy.
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 17 lip 2018, o 09:00

chodzi mi generalnie o te duperele dlaczego HW Esc czesto nie maja miekkiego startu w trybie heli linear, tzn jest 2-3 sekundy miekko potem sie rozkreca jak wariat. Na helifreaku glowili sie i sobie wyjasnili to tak ze ten tryb sluzy do zewnetrznego gova i obeszli problem przelczajac na governor mode, oczywiscie bylo wczesniej sporo kombinowania. U niektorych dzialal soft start i tak napawde nie wiedzieli dlaczego. Z endpointami sobie poradze wystarczy ustawiec w spiricie lub nadajniku. Na PWM latalem sobie na krzywych gazu i naprawde bylo super no i soft start dzialal bez zajakniecia. Pewnie przelacze sie na gova bo tak tez zwykle robie jak oblatam na V- krzywych i problem zniknie, ale ciekawi mnie czy ktos mial takie doswiadczenie z SBUS i PWM moze sygnal SBUS przetlumaczony przez FBL na PWM lub SBUS z odbiornika powoduja te niedogodnosci, W przypadku X8R jezeli pod SBUS jest podpiety kabel wszystko jest na SBUS, mozna typem nadajnika ustawic ze 1-8 SBUS, 9-16 PWM pokombinuje posprawdzam. Bylo spoko na PWM zrobilem wszystko na SBUS bo po wpieciu integracji spirit taranis i telemetri z HW PWM nie wyrabialo, i odchodzily rozne kwiatki.
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 17 lip 2018, o 11:37

Jest dobrze, zakresy mozna ustawiac w taranisie i spiricie, zakresy z taranisa sa troche wieksze wiec jak sie wklepie zakresy z taranisa 988-2012 do spirita jest jakies 100rpm wiecej, ale od 90% nie ma progresji tylko max, polecane zakresy do hobbywing na stronie spirita to 1100-1940 i jak sie je wklepie do taranisa obroty sa odpowidajace wychyleniu i do konca jest progresja. W obu wypadkach mimo poprawnej kalibracji nie ma miekkiego startu i pewnie to taki urok HW, moze tylko po PWM bezposrednim bez zadnych posrednikow (FBL) interpretuje sygnaly wlasciwie do soft startu . oczywiscie mozna teraz mieszac z kanalami na X8R i ustawic czesc na PWM i podpiac bezposrednio pod PWM ale jak pisalem pewnie problem sie rozwiaze jak przejde na governora. Nie chce jeszcze bardziej sobie komplikowac setupa bo za jakis czas zapomne i tak co jest poprzestawiane i jak bede cos zmienial to bedzie znowu zagwozdka. W instrukcji HW stoi jak byk, ze w heli linear mamy miekki start z mozliwoscia ustawienia czasu startu, nie pisze nic ze jest to dedykowane governorovi z FBL, albo ze dziala tylko bezposrednio z PWM... W YEP soft start zawsze rozkreca powoli niezaleznie jaki mode jest wybrany i jak pokracznie jest skalibrowany, zero problemow, widocznie HW juz tak ma...
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2018, o 11:59

HW60 v4 działa bez problemu i sterowany bezpośrednio z Rx, i z FBL i z wewnętrznym i z zerwnętrznym GOVernorem, w każdej konfiguracji jaką sobie wymyślisz.
W każdym z tych przypadków soft-start działa w trybach HELI.

sl8er pisze:chodzi mi generalnie o te duperele dlaczego HW Esc czesto nie maja miekkiego startu w trybie heli linear, tzn jest 2-3 sekundy miekko potem sie rozkreca jak wariat. Na helifreaku glowili sie i sobie wyjasnili ...


Gdybyś jednak złamał swoje zasady i jakimś cudem zajrzał do tej instrukcji to byś przeczytał, że można ustawić czas w jakim działa ten soft-start pomiędzy 4 a 25s. Po tym czasie zaczyna gwałtownie reagować na polecenia. Może to dziwne, ale HW opisał to w ogólnodostępnej dokumentacji.

Druga sprawa - jeśli zejdziesz z gazem pomiędzy 25% a 40% to ESC przestanie kręcić silnikiem, ale będzie w trybie "bailout", czyli szybkiego wkręcania na obroty, bez soft-startu. To przydaje się przy autorotacji, jak widzisz że coś idzie nie tak i chcesz szybko rozkręcić silnik. To też jest w instrukcji.

Nie upieraj się, że PWM generowany przez FBL jest jakiś gorszy/niekompatybilny/ułomny w porównaniu z tym z Rx.
O ile nie sknociłeś czegoś z ustawieniami częstotliwości albo zakresów to jest dokładnie to samo.
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 17 lip 2018, o 12:12

to ze dziala z governorem nie watpie, ale ja lubie tez latac na V krzywych bez governora (heli linear throttle). soft start mam na 15s, instrukcje czytalem. zakresy pasuja. a po 4 sekundach mam pelne obroty albo i szybciej :)

sprawa druga dotyczy tylko trybow governor, nie dotyczy trybu heli linear throttle. w tym trybie silnik dziala proporcjonalnie w zakresie 0-100, takze 25-40% :)
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2018, o 13:08

Ja mam swojego HW60v4 ustawionego na Heli Linear. Kontroluję go z Braina, połączonego po S.BUS z FR4SB. Wszystko działa elegancko:



Nawet jak był ustawiony na FixedWing bez HobbyWingowego softstartu to ozkręcał się tak, jedyny mankament to to szarpnięcie na początku:



To jest wyłącznie kwestia ustawienia odpowiedniej rampy w FBLu
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lip 2018, o 13:23

A nie możesz ustawić opóźnienia na pstryku z idlami?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2018, o 13:42

Mirek, nie zapominaj że niektórzy używają Normala ;)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lip 2018, o 14:20

No to opoznienie na pstryku z normalami :)
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 17 lip 2018, o 16:49

Tak, ale masz zewntrznego gova, i on odpowiada za soft start, na fixedwing tak samo.

Chodzi mi o to ze jezeli wybieram heli linear throttle to powinno to dzialac jak jest opisane w instrukcji czyli soft start przy opznieniu jakie sobie wybiore (ja mam 15s) , a nie pelna para po 3 sekundach. I tutaj ustawienia nie powinny miec zadnego znaczenia bo esc ma wbudowany czujnik obrotow i nawet jak dam gaz 100% powinien powoli rozkrecic. Albo powinni poprawnie napisac ze bez zewnetrzego gova funkcja heli linear throttle dziala jak fixedwing. W yep jak sie wybierze funkcje heli gov off startuje powoli, pewnie oblicza sobie ze moze w ciagu sekundy przyspieszyc o tyle i tyle obrotow a kalibracja sygnaly z fbl czy odbiornika nie maja znaczenia nie wystartuje inaczej jak soft start ze wzgledow bezpieczenstwa. Zeby wystartowac gwaltownie trzeba ustawic fixedwing. Dlatego uwazam ze instrukcja albo software w HW ma blad. Jezeli mam ustawiony heli powinien nie wystartowac wcale albo startowac jedynie soft startem.
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2018, o 17:41

Masz zaktualizowany firmware w tym HW?

Próbowałeś wyłączyć active freewheeling?

Niewykluczone że jest babol w firmware, który objawia się tylko w tym jednym, praktycznie niespotykanym w naturze przypadku (no bo kto dziś lata małym elektrykiem na krzywych ? ;)

Na pewno nie powinno mieć znaczenia to czy ESC jest podpięte pod FBLa czy pod Rx.
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 17 lip 2018, o 18:53

soft najnowszy, ten sam babol mam na dwoch innych HW 50a i 100a, ten 60a dzialal ale tylko bezposrednio na pwm, ale nieraz mial odchyly i startowal z kopyta. Yep ma ta funkcje super dopracowana. a latam sobie na krzywych przy oblocie i czasami dla zabawy bo lata inaczej, lubie jak zdusi obroty :) na helifreaku wylaczali tez freewheel i nie pomoglo, sproboje i tego. Nie jest to moze nawet babol ale informacja ze funkcja dziala w przypadku podpietego gova powinna byc grubymi literami w instrukcji. Spirit zaleca zrezygnowac z soft startu HW i przelaczyc na fixedwing i pozostawic FBL soft start, aby uniknac klopotow.

Pewnie ze malo kto lata na krzywych i problem jest egzotyczny. Ale jakies pol roku temu wyladowalem sobie t rex 600 zapiolem holda i grzebalem w apce. Mialem krzywa od 0 do 100 do ladowania, i w swej glupocie zostawilem na maks pitch/throttle, wylaczylem holda i helik wystrzelil mi tuz przed ryjem jak rakieta (podziwiam zebatke ktora to wytrzymala). W przypadku yep mialbym jakies dobre 5 sekund zanim helik nabralbym tysiac na glowicy. Pierwsze 2 sekundy to takie wolniutkie rozruszanie jakby ostrzezenie. Kupa czasu aby zareagowac.
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2134
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 17 lip 2018, o 19:30

Ooosz kurrr..a 600 to już mogła bigosu narobić :plask: :wow2: obu nigdy więcej takich akcji :piwo:
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości