HobbyWing i zewnętrzny governor

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 lis 2019, o 12:52

Jak wiemy ESC HW mają gotowe wyjście RPM, żeby ułatwić zastosowanie zewnętrznego governora.

Problem w tym, że w odróżnieniu od innych ESC nie mają żadnego trybu który byłby dedykowany do użycia z zewnętrznym governorem.

Heli Linear, czy Fixed-wing?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 lis 2019, o 15:06

ja bym obstawiał heli-linear.
Fixed wing ma zdaje się wymuszonego cały czas lekkiego softa, pewnie po to, żeby nie zrywać synchronizacji przy gwałtownym szarpnięciu gazem (bezwładność śmigłą).
Ale próbuj. Próbuj i dawaj znać.

W artjowej Gauce próbowałem kiedyś ustawić HW tak, żeby działał sensownie z GOVem z Braina i nie udało mi się.
Soft start wyglądał tak, że wirnik powolutku rozpędzał się gdzieś tak do 20% obrotów i potem jeb - nagle pełna moc.
Pewnie była to kwestia ustawienia samego gova w Brainie, a nie czegokolwiek w HW, ale odpuściliśmy temat.
Artja wyłączył gova z Braina, włączył GOVa w HW i na tym stanęło.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 lis 2019, o 15:17

Mam gova z Braina w 380tce z HW60A i w powietrzu działa to zdecydowanie lepiej niż wewnętrzny gov HW.
Ale:

1. Na fixed wing trzyma obroty w locie jak skała, esc robi dokładnie to co Brain rozkaże i prekompensacje działają genialnie. Tylko na samym początku rozkręcania mam szarpnięcie. W 380 mi to nie wadzi, ale boję się tego w 700.
2. Na heli linear rozkręca się bardzo łagodnie. Niestety w locie nie trzyma tak dobrze jak na fixed wing, jest prawie jak na wewnętrznym govie z ESC.

Zatem pytam, jak to zrobili inni. Pytanie czy w naszym kraju ktokolwiek ma coś większego z HobbyWingiem i govem z FBL.

Na początku filmu widać szarpnięcie o którym pisałem. W 380 to nie jest jakiś wielki problem i w sumie się przyzwyczaiłem, no ale w dużym chyba tak nie może być.

Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 lis 2019, o 15:36

mwx pisze:
Na początku filmu widać szarpnięcie o którym pisałem.


Ooo nie nie. U artji to było później i obracało helika o 90 - 180 stopni.
Dla mnie to jest nieakceptowalne, a gov z regla działa wystarczająco dobrze.

mwx pisze:[...] Pytanie czy w naszym kraju ktokolwiek ma 7setę z HobbyWingiem...



Maciek, a to nie Ty ostatnio w innym wątku namawiałeś i twardo stałeś na stanowisku, że liczą się porządne regle?
To co teraz zawracasz sobie sam d00pe jakimś hobby wingiem, który ... koło porządnego regla to może i leżał, jest w całej hierarchii raczej takim bieda-porządnym reglem...
Jeszcze do 700ty...

Sorry, musiałem.
Ja miałem siedemsete z HW, ale nie używałem w niej GOVa z braina.
Teraz mam 550 też reglem HW i też nie używam GOVa z Braina.

Po prostu jego używanie ciągnie za sobą tyle problemów, że dla mnie nie jest warte ewentualnej wartości dodanej.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 lis 2019, o 20:37

HW ma opinię dobrych regli, jeszcze w rozsądnej cenie. Właśnie HW sugerowałem Carsonowi, bo mają telemetrię i w zasadzie wszystkie współczesne wypasy, no może oprócz logów i trybu external gov ;) Zaglądałem do środka (nie byłbym sobą) i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła jakość wykonania. Przekonuje mnie to że teraz wszystkie prosy je piłują, a szczególnie to że wielu z nich męczy HW130 w Trexach700, bo Align dodaje go do combo. Jeśli taki za mały regiel daje radę w 700 to chyba muszą być niezłe.

No i pozostaje pytanie - jesli bardziej markowy, to jaki? Kontronik w ogóle nie przewiduje współpracy z zewnętrznym govem i nie da się go podobno do tego zmusić więc dla mnie odpada. CC działa ekstra z GOVem z Braina ale ma wyłącznie ESC bez BECa (z resztą CC160F właśnie mam i chcę zastąpić HW dla zmniejszenia masy), YGE podobnież wcale takie bezawaryjne nie są (z resztą mam złe doświadczenia z 40A), innych nie znam bo w ogóle na tych prądożłopach się za bardzo nie znam.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 lis 2019, o 22:25

Ja Ci nie doradze.
Strzelałbym właśnie w Kontronika, albo w CC, ale skoro one odpadają z powodów które podajesz to zostaje HW.

Sam osobiście nie mam absolutnie nic przeciwko HW. Mam ich kilka, nigdy żaden mnie nie zawiódł, nie robią żadnych głupich rzeczy jakie zdarzały się YGE i klonom (drobnostki, ale jednak), półka cenowa podobna.
No i właśnie ta półka cenowa dla wielu jest powodem stawiania regli HW na półce z opisem "udaję dobry regiel".
Więc... to była taka trochę prowokacja z mojej strony - chciałem wiedzieć co napiszesz.
A to co piszesz - nie kryję - BARDZO mi się podoba.

Pozostaje walka ze zmuszeniem tego do pracy z govem z Braina, ale ... wiesz o tym więcej niż ja...

Aha, jeszcze w kwestii awaryjności YGE i klonów (bo to IMHO trzeba postawić na jedną półkę z moich doświadczeń - miałem trzy regle YGE, jeden padł, miałem ... chyba z dziesięć różnych ich klonów, jeden padł, drugi fabrycznie nie zbyt dobrze zachowuje się z niektórymi silnikami (gubi synchro przy rozruchu).

Miałem jednego YEPa 1x0A HV. (za X wstawić cyferkę od 2 do 6 - nie pamiętam)
Dostał on naprawdę tęgi wpierdol u mojego poprzednika w Goblinie 700 Competition.
U mnie miał wakację, a potem poszedł na dalszą służbę, nie dotarły do mnie żadne słuchy, żeby coś mu dolegało.

Z drugiej strony opinia z którą się zetknąłem, to właśnie, że te duże regle klonów YGE, głownie YEPy, są niegodne zaufania.

Ale skąd opinia o tym, że YEPy padają?
Bo regli YGE - NIE MA! Nie ma u nas na rynku.
Bo ich ceny są kosmiczne, a patrząc po statystykach na reglach z Protosów (YGE 60A) nie przewyższają klonów absolutnie niczym, BA!! Klony przewyższają oryginały!!!
3A BEC w Reglu 60A??? (W YGE - owszem).
3A BEC w Reglu do helika klasy ~500?? (Tak jest, Protos 500 z takim reglem fabrycznie przychodził).
Przecież to jest jakiś kiepski żart!!
Oczywiście można było na tym złożyć Protosa, protos na tym poleciał i od razu w pierwszym locie dostawało się alarm low voltage na awionice (ja miewałem takie alarmy nawet w Miniaku).

W klonach 40A BECe są 5A.
I to blać działa i to lata.


Myślę, że statystycznie wypadają one po prostu tak samo, tyle, żę jak mały regiel się spali i helik przez niego spadnie to się wszystko zamiata szufelką do worka i się zapomina o sprawie.
A jak zjara się ~160A i spadnie przez to ~600 to się robi gruba afera.

Tak czy siak, awaryjność YGE i klonów - jak wszystko wskazuje, istotnie jest większa niż HW (co oczywiście jest kolejnym mega plusem dla HW).

No i ... tak.
Się rozpisałem jak zwykle.
Ciągnie mnie do hangaru.
Jutro wieczorem się melduję i kończę robotę która tam zalega.
Trza na weekend coś wyszykować, bo pogoda się zapowiada taka, że da się polatać...
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 13 lis 2019, o 22:40

Ja mam w 450 yepa 40A i generalnie jest bezobslugowy :D Na tyle, ze jak go raz ustawilem w ubieglym roku tak w tym roku... stwierdzilem, ze moze sobie w koncu przy nim pomajstruje (w sensie ustawien pwm itd) i sprawdze czy w ogole jeszcze jest w heliku. Zadnych problemow :)

Aikus ogarniaj flote! bedziesz w sobote na regulach?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 lis 2019, o 01:56

Mi YEP rozwalił kilka razy Belcika, bo gasł bez wyraźnej przyczyny w najbardziej niespodziewanych momentach.
Oczywiście rozebrałem go na drobne i zobaczyłem jakość wykonania godną pożałowania. Wszystko krzywe, polane cyną, najtańsze podzespoły, wysuszony pad termoprzewodzący... Generalnie nic dziwnego że to zdechło
YGE mają specjalny tryb do współpracy z GOVem , podobno opracowany z Mikado z myślą o GOViebw vBarze. Ciężko się go włącza bo trzeba wykonać procedurę której nie opisuje instrukcja, ale działa to dobrze. Jest średnio bezpieczne dla nieuważnych "mechaników", bo regiel brutalnie reaguje bez najmniejszego opóźnienia na polecenia. W tym trybie trzeba użyć ramp w FBLu, żeby nie mielić zębów. Z tym że YGE'a udało mi się w tym trybie tak zgrać z FBLem, że rozkręcanie działało dobrze.
A HW w fixed-wing póki co - nie hmm

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości