Moja pierwsza 250-tka

Dział dla tych co wierzą, że rozmiar się nie liczy.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 13 gru 2015, o 19:05

Super! Jak oblot? Jest ok czy będą doustawianki jeszcze?
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 13 gru 2015, o 21:37

No pokrótce opisałem edytując poprzedni post i się troszkę rozminęliśmy :D
Jak na początek jest więcej jak ok. Teraz muszę się trochę oblatać maluchem i następny krok to będą już ćwiczenia z goglami. Naturalnie w miarę postępu będziemy się wzajemnie docierać, eksperymentować i poprawiać ustawienia. To pewno dłuższa wycieczka w nowe bo i ta pogoda teraz idzie nie bardzo sprzyjająca takim zabawom :?
Ale fajnie jest i będzie jeszcze fajniej :)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 13 gru 2015, o 22:10

Wbrew pozorom w goglach lata się dość intuicyjnie, ja na razie zrobiłem 5 lotów i zabawa jest super.

Proszę nie edytuj postów tylko pisz nowe ponieważ w ten sposób inni gubią ta informacje. Nikt (chyba) z nas nie skanuje czytanych wątków od początku celem sprawdzenia czy ktoś czegoś nie edytował. Kazdy czyta od ostatniego widzianego postu i marne szanse żeby ktoś doczytał edytowane informacje.
A szkoda bo fajnie opisujesz swoją zabawę...
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 14 gru 2015, o 07:09

Tak namieszałem przez problemy z załącznikami, dlatego najpierw umieściłem fotki a jak już klapło to później zabrałem się za pisanie. Popatrz ile razy edytowałem poprzedni post :masakra:

Kenobi, jakie akusy najlepiej ci się spisują do tych wariacji???
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 14 gru 2015, o 10:42

Zdecydowałem się takie zamówić, reszta wyjdzie w praniu ;)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Minis.html
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 14 gru 2015, o 20:21

Dotarła wreszcie przesyłka z HK i mogłem pobawić się z BlHeli. Poszło bez problemu spartańską metodą jak widać na załączonym zdjęciu. W zasadzie interesowały mnie dwie opcje. Zmiana kierunku obrotów na dwóch silnikach (bez krzyżowania kabli) i hamowanie silników przy schodzeniu gwałtownie z obrotów. Teoretycznie powinno to poprawić auto sterowność jak i reakcję na nagłe zmiany pozycji drążków. Czy ja to jestem w stanie zauważyć na moim etapie zdolności posługiwania się tym sprzętem jest pod wielkim znakiem zapytania. :D
Jak by się komu zachciało fleszować regle tak jak to widać na fotce, to proszę nie zapomnieć odłączyć zasilanie vTx bądź wkręcić antenę bo może się odmeldować na zawsze to retenctwo.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 15 gru 2015, o 08:35

Czyli dało się poprzez interfejs 1wire? Dziwne że nie poszlo przez cleanflighta zaprogramowac.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 15 gru 2015, o 10:26

A jaki jest bootloader?
PrEz cleanflighta jeszcze nie jest obsługiwany bootloader simonk
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 15 gru 2015, o 19:48

No tak, przecież to takie oczywiste, he he, dla tych co o tym wiedzą. A ci co nie wiedzą to błądzą i szukają. Może to i dobrze że ci co wiedzą cicho siedzą, bo w ten sposób człowiek jest zmuszony do poszukiwania i kombinowania. A to najlepszy sposób nauki i zapamiętuje się też na dłużej.
No tak, ale jak szukać to niby gdzie. Na biurku, w szufladzie, a może na szafie? Nieeee,... przecież w dzisiejszych czasach to takie proste,.......naturalnie w internecie. Starczy przeczytać 186237 postów wyplutych przez wyszukiwarkę i coś tam da się liznąć tej tajemnej wiedzy :lol: . I to jest problem z tym czytaniem o którym wcześniej wspomniałem. Na szczęście nie jesteśmy równi i co niektórzy reagują chętniej służąc pomocną radą. Na jeszcze większe szczęście niektórzy są jeszcze większymi entuzjastami tematyki i dzielą się swoją wiedzą całkiem dobrowolnie, poświęcając na to mnóstwo czasu. Czasem są to bardzo prymitywne przekazy, a czasem całkiem profesjonalne opracowania z których można się faktycznie dużo nauczyć. ;)
http://blog.seidel-philipp.de/
A to link do gościa który bardziej reprezentuje tą drugą grupę i dzieli się w profesjonalny sposób wiedzą (czy doświadczeniem)
i problem flashowania też dokładnie wyjaśnia.
http://blog.seidel-philipp.de/category/multicopter/esc/
Książka użytkowania CleanFlight-a dla początkujących http://blog.seidel-philipp.de/handbuch- ... or-naze32/
i wiele innych ciekawych opracowań. Niestety tylko w języku niemieckim :?

Ps. Może ktoś fachowo wyjaśni dlaczego nie idzie przez CleanFlighta a przez Linkere od Turnigy idzie, bo ja załapełem ale gorzej z fachowym wysłowieniem się. Tak po krótce to trzeba najpierw bezpośrednio do procesora wgrać Bootloader od BlHeli by później móc się komunikować i dokonywać zmian w ESC poprzez USB i dalej CleanFlighta.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 15 gru 2015, o 20:19

Wystarczy rozwinąć liste interfajsów w blheli i wszystko jest oczywiste. Sa dwie pozycje
Atmel blheli bootloader (cleanflight) oraz
Silabs blheli bootloader (cleanflight)

Simonk nie jest obslugiwany

Ps. Apropo innej dyskusji ściągnąlem sobie najnowszy soft blheli 14.3.0.1 .
Nie trzeba już uzywać softu cleanfligh i komend CLI aby by zamieniać naze32 w interfejs 1-wire
Wszystko z softu BLHeli, odswieża się, pokazalo mi ze sa 4 regle z softem 14.1 , wybralem flasz do 14.3 i soft po kolei flaszował kazdy regulator, trzeba było tylko potwierdzać soft.
Zmiana paremetrów jest jeszcze szybsza, po zmianie i kliknięciu Write Setup od razu parametry są wtsylane do 4 regli.
Tak że przeflaszowanie i ustawienie 4 regulatorów trwa okolo minuty :D
Regle które mam to RCX littlebee 20A.

Nie zapomniałem tez o względach bezpieczenstwa, przywalilem koptera koldrą :D
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 15 gru 2015, o 20:42

Ja mam taki problem przy dys blheli 20a z banggood.com że turnigy Linker działa i flashowalem do nowej wersji blheli, ale jak mam w naze 32 z clean flight boris b to 1wire go nie widzi....


I trochę nie wiem o co chodzi...
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 15 gru 2015, o 22:09

Ja nie fachowiec w tej dziedzinie ale postaram ci to wyjaśnić po swojemu. Jak coś namieszam to proszę mnie skorygować.
Otóż przez Linker Turnigy idzie bo on rozumie się z Bootloaderem SimonK i pozwala mu wgrać sam program BlHeli. Jak już jest wgrany "program główny"BlHeli to możesz bez problemu dalej zmieniać parametry i poleceniem Write Setup zapisywać w ESC.
Ale to wszystko idzie dalej tylko przez Linker Turnigy bo Bootloader dalej jest od SimonK.
Aby to wszystko szło (bez Linker Turnigy) poprzez kabel USB i BlHeli i dalej CleanFlight to musi być też przepisany Bootloader SimonK na Bootloader BlHeli.
Tu link jak gościu to zrobił http://blog.seidel-philipp.de/esc-bootl ... nk-blheli/
A tu masz drugą część zabawy z fleszowaniem samego już programu głównego BlHeli (że tak go określę) gdy już jest wcześniej zapakowany Bootloader BlHeli. http://blog.seidel-philipp.de/escs-flas ... ootloader/
Teraz całkiem po chłopsku.. :D. Program który ma być wpisany do ESC (tzn.BlHeli) rozpoczyna swoją wędrówkę z twojego programu BlHeli na twoim kompie i po wybraniu w opcjach BlHeli-Bootloader(CleanFlight jako interfejs bo jest on wgrany do FC) idzie na USB kabel do FC Naze32(lub inny kompatybilny) i dalej na wyjście sygnałowe ESC, dalej z tych wyjść FC poprzez kabel sygnałowy do samego ESC i tam trafia na Bootloader z którym musi się dogadać. No jak się dogada to ten mu furtkę otworzy i powie na której grzędzie ma sobie usiąść i tam siedzieć. Jak się z nim nie rozumie to i się nie dogada, a więc furtka zamknięta a o grzędzie zapomnij. Paniatno....???? ;)
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 16 gru 2015, o 17:15

Panowie, czy posiada ktoś z was drukarkę 3D???
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 16 gru 2015, o 17:32

Tylko mnie nie zliczujecie, ale nie mogłem się oprzeć tak ten mały mi się spodobał i postanowiłem sobie zrobić też takiego :D
Kenobi, mógłbyś obmierzyć tego twojego regla RCX littlebee 20A. Idzie mi o wymiary zewnętrzne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 16 gru 2015, o 17:48

Na każdej stronie masz podane wymiary :-)
http://rcmaniak.pl/pl/p/RCX-20A-BLHeli- ... leBee/3023
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 16 gru 2015, o 18:26

:masakra: Dzięki :D
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 16 gru 2015, o 18:50

Ten mały to 250tka czy mniejszy?
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 16 gru 2015, o 21:00

Tak tak, 250-tka. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby go trochę sfilcować albo rozciągnąć ;) Co mnie urzekło w tym maluchu to design z bardzo przemyślaną konstrukcją. Nie jest to byle do kupy skleciona rama na którą potem każdy na swój smak pakuje hohle kabli i czego tam jeszcze. Na dodatek wszystko później jest na widoku i wygląda szkaradnie. Tu jest wszystko schowane i w miarę zabezpieczone. Wstyd mi tylko że tyle aż skopiowałem z oryginału a tak mało mojego. Tu jest już niewiele do poprawiania a jedynie takie dopasowanie pod siebie, zastosowanych komponentów i możliwości wykonawczych. To co pokazałem nie jest jeszcze wersją finalną. Górna płyta ramy jest niemalże 1do1 zerżnięta póki co, ale tak nie zostanie. Ramiona też są identyczne ale tu już nie ma co poprawiać :roll: . Trochę przyprawiają mnie o ból głowy te części z tworzywa. Nie chodzi tu o wytrzymałość bo nie są to elementy które mają przenosić jakiekolwiek obciążenia tylko o estetykę wykonania. Najchętniej bym kupił oryginalne ale nie są jeszcze dostępne :(
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 16 gru 2015, o 21:16

Pasuje jak ulał. No dobra, to teraz powiedzcie mi skoro nie najlepiej wybrałem osprzęt do mojego pierwszego co w takim razie by najlepiej do tego się nadawało. Chodzi mi o to by niepotrzebnie podwójnie części ramy nie frezować. Z tworzywa poszedł komplet na drukarkę, ale tylko po jednej sztuce na próbę więc nic jeszcze nie jest stracone.

Obrazek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 16 gru 2015, o 22:21

Lechu pisze:Pasuje jak ulał. No dobra, to teraz powiedzcie mi skoro nie najlepiej wybrałem osprzęt do mojego pierwszego co w takim razie by najlepiej do tego się nadawało. Chodzi mi o to by niepotrzebnie podwójnie części ramy nie frezować. Z tworzywa poszedł komplet na drukarkę, ale tylko po jednej sztuce na próbę więc nic jeszcze nie jest stracone.


a jaką przewidujesz masę?
Helikoptery

Wróć do „Racers”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości