Moja pierwsza 250-tka

Dział dla tych co wierzą, że rozmiar się nie liczy.
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 17 gru 2015, o 06:43

Chciałbym jak najniżej, ale z tymi wydrukami 3D to póki co jedna wielka niewiadoma. Mam nadzieję zejść poniżej oryginału dlatego też płyta podłogowa jest z CFK a PBC zostało takie fragmentaryczne, tylko tak by ograniczyć plątaninę grubych kabli. Reszta na kabelkach bo odpadnie problem z pękającymi lutami no i waga. Pewnie można by trochę zaoszczędzić wagi ale zrobi się nieszczelny na brzuszku :D no i straci na wytrzymałości całość. To się później jeszcze okaże co i gdzie trzeba (można) przykroić ;). Kiedyś Marek swojemu Sm-wi tak dociął ramę że jeśli idzie o wagę było super, niestety z wytrzymałością ma się to na bakier. Sztuka w tym by znaleźć gdzieś kompromis pomiędzy tymi zależnościami. Póki co, to na moim etapie latania (rajdowania) takim czymś wolę jednak coś solidniejszego na co dzień. Optymalizować można zawsze w miarę wzrastających potrzeb i umiejętności. :)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 gru 2015, o 07:03

Na sobie stwierdzam że wytrzymalość racera jest potrzebna tym większa im wyższe są umiejętności :D
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 gru 2015, o 15:28

Kenobi36 pisze:Na każdej stronie masz podane wymiary :-)
http://rcmaniak.pl/pl/p/RCX-20A-BLHeli- ... leBee/3023


Krzychu, ja nic nie mówię, ale coś mi się wydaje, że regle z Twojego linka to nie słynne pszczółki, a zwykłe SN20A (których mnogość klonów jest spora).

Sam się już pogubiłem, ale ostatnio ktoś mnie naprowadził.

linkuje nie w celach reklamowych, ale poznawczych (regiel zwykły i regiel littleBee)

http://shop.rotoracer.com/kategoria/regulatory/bl20a

http://shop.rotoracer.com/kategoria/reg ... e-20a-bl14
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 gru 2015, o 16:08

Płytka jest jak w tym drugim czyli
http://rcmaniak.pl/pl/p/RCX-20A-BLHeli- ... leBee/3023
jest to little bee :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 gru 2015, o 16:44

Znaczy fota nie tegez :-)

A tak przy okazji to one faktycznie takie lepsiejsze od zwykłych 20A Blheli z oneshotem ?
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 gru 2015, o 17:16

Podobno mają hiper szybkie mosfety.
Są porównalne do znacznie droższych kissów.

A w stosunku do zwykłych regli blheli?
Przede wszystkim szybkośc, przy wielopolowych silnikach niektóre regle sobie nie radzą z synchronizacją, nie mówiąc ze przy 4s przy niektórych silnikach zwykłe regle moga wogóle nie wyrabiać.
Nie kazde blheli też obsługuje dampening mode.
Ja dopiero teraz włączyłem dampening mode, ciekaw jestem czy zobaczę poprawę :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 gru 2015, o 17:21

Ja w locie to nie sprawdzałem bo cały czas coś mi nie grało ale na sucho czuć różnice. Jest jakby bardziej związany z silnikiem, jakby mniejsza bezwładność. Dźwięk też lekko inny taki bardziej świszczący.
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 gru 2015, o 17:47

Dzwięk świszczący?
Jeśli słychac popiskiwania to nie dobrze.
9:20 slychac takie piskotrzaski, po zmianie softu pomogło.
http://youtu.be/RVCWvX0cSVQ
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 gru 2015, o 17:51

a nieeee, ja mówię o innym dźwięku, kurka no nie opiszę. W locie tego nie słyszę i jest gładziutko i cichutko, jak nie mam śmigieł i próbuje na stole z włączonym oneshotem i bez to mówię o takiej różnicy dźwięku. Nie ma takich poślizgów bezwładnościowych, a silnik reaguje dużo szybciej na gaz, ale i na ciągnięcie gazu. Wiele lepiej hamuje. No wreszcie planuję polatać po polu to się zobaczy :-)
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 17 gru 2015, o 19:57

Krzysztof, jak patrzę na te twoje wykrętasy pomiędzy drzewkami to mi się aż w głowie kręci :lol:
Ale jak patrzę na ten przelot wzdłuż kanału to taki numer w Merkolandzie by nie przeszedł. Trochę zazdroszczę wam tej wolności i dzikiego wschodu. Tu takie wszystko uporządkowane i za reglamentowane że do porzygania czasem idzie człowiekowi :masakra:
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 gru 2015, o 20:17

Wszystko do czasu gdy ktoś komu to będzie przeszkadzac nie wezwie smerfów.
Na fortach przyczepili się psiarze. Bo to moja wina że ich pies się ich nie slucha :-) i gania za moim quadem :-) Ludzie są obłudni.
Na Polach Mokotowskich jakaś babka też narzekała że za blisko latamy. Tu akurat tak się zdarzyło. Niestety przez te kamerki TV slabo widac na odległość i jak się szybko leci to ciężko ocenić czy te 3 rozmazane piksele to czlowiek czy to moze drzewko tam było :-)
Z lataniem jest problem bo wszędzie się ludzie kręcą, na Polach Mokotowskich stanowczo za dużo ludzi, niechętnie tam latalem. W fortach Bema jest malo osób no ale jak widać tez się robi 1, 2, 3 okrążenie a przy czwartym nagle spacerowicze i pozostają manewry wymijające :-)

Tutaj trochę więcej mojego kręcenia.
https://www.youtube.com/channel/UC1B8-i ... DeAMduVyDg
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 17 gru 2015, o 21:09

Doszła w końcu przesyłka. Wymiary zewnętrzne z ramką 110x50mm j jakby je z ramki wydłubać to zyska się parę mm. Są ze szkła i jakość jest dobra. Waga pokazuje 34g, więc nie źle. Patrząc nie widzi się łączenia soczewek na środku i jest naprawdę ok. Jedynie co wkurza to widoczne boki ramek kątem oka w poziomie. W pionie ramka jest niewidoczna. Myślę że w kuble to pewno byłoby ok z tą widocznością i nie zasłaniałaby boki ekranu. Nie mam już na czym sprawdzić bo kubełek poszedł do ludzi :roll:
Sama ramka jest z tworzywa na wpół elastycznego i jest ok 6,4mm szerokości.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 18 gru 2015, o 00:28

Tanie lupookulary mają 8.5cm i to jest ciut za mało, prawym okiem ja nie sięgalem prawej krawędzi monitora i z lewej to samo. Ale latać się da i w zasadzie nie przeszkadza.
9.5cm powinno byc już ok aby obojgiem oczy objąć cały ekran.

Ja wyczaiłem ostatnio lupookulary które mają ok 10cm szerokości soczewek ale są droższe no i plastik, choć bardzo dobrze wykonany i do ootycznych właściwości nie można się przyczepić.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 5 sty 2016, o 15:23

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 5 sty 2016, o 19:15 przez Lechu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arczi
Stały bywalec...
Posty: 149
Rejestracja: 27-07-2013
Lokalizacja: Warszawa Wola
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 18 razy

Postautor: Arczi » 5 sty 2016, o 16:02

Pomiedzy tagami [img]i[/img] umiesc tylko sam link do zdjecia od http do .jpg. Na przyklad:

Kod: Zaznacz cały

 [img]http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/908/EhStBk.jpg[/img]

wyjdzie tak: Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 5 sty 2016, o 19:48

Znowu nie tak namieszałem, dzięki za podpowiedzi ;)
Na zrzutach przedstawione są trzy wersje.
Od góry na pierwszych pięciu jest największy wypas z LED na froncie i z tyłu z dwoma pstrykami do oddzielnego wł/wył. transmisji Video oraz oświetlenia. Dupka ścięta by bardziej rasowo wyglądał ;)
Druga wersja z prostą dupką i LED tylko na tyle, no i trzecia wersja bez oświetlenia za to najlżejsza.
Resztę chyba widać co i jak i nie ma się co tu dużo rozpisywać. Model ma być zwarty i wytrzymały na przyziemienia. Jak najmniej elementów, jednak przyjazny w serwisowaniu i naprawach. Taka modułowa konstrukcja ramy wraz z osłonami wypełniona modułami z potrzebną elektroniką na własne życzenie. Żadne PBC, tylko płytka dystrybucyjna. Moduł Tx i kamera (ewentualnie oddzielne OSD) blisko siebie (ten jeden pstrykacz od toru video przeniosę też do przodu). Kable łączące silnik z reglem przeplatane przez ramię bo w zasadzie przy wymianie któregoś z tych elementów trzeba i tak lutować a w ten sposób idzie zaoszczędzić parę ładnych gram na wadze. Ogólnie szybki dostęp ale ograniczony do bebechów poprzez zatrzaskiwane klapki boczne. Po odkręceniu płyty podłogowej i odczepieniu wtyczek od oświetlenia LED można wysunąć przednią i tylną część osłon i uzyskać dostęp do reszty bebechów jak na stole operacyjnym ;) Waga kompletu osłon z wydruku to 16 gram. Całość dostanie jeszcze lekką kosmetyką ale główne parametry i założenia konstrukcyjne pozostaną bez zmian. Śmigła 5 cali i 6 bez płytki na dodatkową kamerkę.

Ps. Jakieś sugestie czy komentarze mile widziane :D ;)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 sty 2016, o 23:15

Wygląda to super, ale czy nie będzie się grzalo?
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 6 sty 2016, o 15:53

No myślę że tak źle nie będzie, na razie pozostawię jak jest i się zobaczy. Do lotu postępowego przy większej prędkości we frontowej części obudowy są wycięcia i bezpośrednio nad Tx również. Z tyłu też są wyloty które jakoby wysysają że środka natłoczone i nagrzane powietrze. Do zawisu i przy małej prędkości przewidziane są wycięcia w górnej płycie ramy. Czy to starczy to teraz jest trudno powiedzieć. Powiem tylko że nieopatrznie grzebiąc w bebechach podłączyłem napięcie i nie była w tym czasie zakręcona antena. Trwało to może z dwie minuty nim się zorientowałem i muszę powiedzieć że moduł Tx zniósł to w miarę dzielnie i beż wyraźnego uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście nie chcę tu twierdzić że wszystkie tak to zniosą i można bagatelizować problem chłodzenia. Ja postanowiłem na początku pozostawić w miarę szczelną na zanieczyszczenia konstrukcje i w miarę potrzeb dalej ją adaptować poprzez zwiększenie ilości czy rozmiarów wycięć. Dalej dodatkowe wycięcia pod Tx w dolnej płycie ramy, czy ewentualnie zamontowanie radiatorów. Do testów dostanie w najbardziej krytycznych punktach miernik temperatury i logger by w ciemno nie eksperymentować i nie przesadzić z tym ażurowaniem całości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zbig
Stały bywalec...
Posty: 231
Rejestracja: 02-01-2015
Lokalizacja: Montreal-Kanada
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: zbig » 6 sty 2016, o 16:39

Lechu pisze:Ps. Jakieś sugestie czy komentarze mile widziane :D ;)


Gratuluje projektu,ile czasu planujesz poswiecic na zlozenie tego wszystkiego?
Myslisz ze wniesie cos nowego do tej calej masy gotowych ram dostepnych na rynku ?
Co do projektu , to wydaje mi sie ze moze sie grzac w srodku no i te mocowania li-po
na sprezyne ,nie ogranicza to jednego wymiaru lipka ?
miales jakies wlasne konstrukcje quadro przed?
Lechu
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 26-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 19 razy

Postautor: Lechu » 6 sty 2016, o 18:33

1. Na złożenie projektu nie mam konkretnego planowanego terminu. Póki co to jest już parę rzeczy w drodze a reszta czeka na zamówienie.

2. Do zabrania się za coś swojego zainspirowany zostałem po przeanalizowaniu konstrukcji nowego quada Vortex 250 Pro. Widać tam dużą porcję konkretnej pracy konstruktorskiej. To był dla mnie grunt do analizy problematyki i przemaglowania całości po swojemu. Co do innowacji to starczy popatrzeć i porównać.

3. O ewentualnym problemem chłodzenia odniosłem się powyżej.

4. Akumulator jest uniesiony około 2mm aby umożliwić przepływ powietrza pod nim samym i polepszyć wentylację komory komponentów elektroniki wewnątrz ramy. Sam Akku jest dociśnięty O-ringiem lub gumką modelarską (ja używam do tego celu babską gumkę do włosów i doskonale się sprawdza :D ).

5. To jest moja pierwsza konstrukcja quada i niestety nie jest w pełni własna :roll: . Jak pisałem wyżej inspiracją był model Vortex 250 Pro bo ma jaja jeśli idzie o sztukę konstruktorską przy dobrej analizie szeregu problemów ;) .

Wróć do „Racers”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości