CA aplikator

No jak nie potrzebuję jak potrzebuję..?
Awatar użytkownika
Syfon
Domownik forum...
Posty: 334
Rejestracja: 02-03-2015
Lokalizacja: Jaktorów
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Syfon » 24 maja 2016, o 07:21

Od dluzszego czasu borykam sie z dobraniem odpowiedniego aplikatora do kleju CA. Kazden jeden do tej pory sie nie nadawal. Nowy klej w malym pojemniczku zazwyczaj po 2-3 razach juz sie nie nadaje, bo albo sie skleja z nakretka, albo otwor tak zaklajstrowany, ze igla nie da sie przepchac.
Moglibyscie sie podzielic Waszymi patentami na dlugoterminowe uzytkowanie jednego kleju? Czy nalezy to olac i po prostu kupowac male pojemniki na jednorazowy uzytek?
Różne maszyny latające. A i jeżdżące się znajdą.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 24 maja 2016, o 07:33

Podgrzej igłę którą przepychasz aplikator, na gorąco nie ma z takim przepchaniem żadnego problemu. Tylko uważaj na dymek który z tego poleci, jest silnie drażniący i robi szmerki w głowie ;)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 24 maja 2016, o 07:44

Kiedyś kupiłem HobbyKing Super Glue CA (50g / 1.7oz), i używam go do dzisiaj. Ma w nakrętkę "wbudowaną" igłę, która zabezpiecza przed zatykaniem się "otworka" :thumb:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Xeo
Elita forum...
Posty: 506
Rejestracja: 12-11-2013
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Podziękował: 195 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: Xeo » 24 maja 2016, o 08:01

Ja na buteleczke zakładam igłę. Jak za zzchnie to podgrzewam igłę i za chwilę mam ponownie do użycia.
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 24 maja 2016, o 08:18

tak, igła w aptece kosztuje 15 groszy, można się zatem szarpnąć na większą ilość :)
...
Awatar użytkownika
Syfon
Domownik forum...
Posty: 334
Rejestracja: 02-03-2015
Lokalizacja: Jaktorów
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Syfon » 24 maja 2016, o 08:57

Artu pisze:Kiedyś kupiłem HobbyKing Super Glue CA (50g / 1.7oz), i używam go do dzisiaj. Ma w nakrętkę "wbudowaną" igłę, która zabezpiecza przed zatykaniem się "otworka" :thumb:


No wlasnie tez taki mam, ale po igle juz zostalo wspomnienie:
Obrazek Obrazek

A nakretka juz jest na stale zrosnieta z aplikatorem:
Obrazek

Ale patentu z podgrzewaniem igly nie znalem, wiec zastosuje przy najblizszej okazji, dzieki :thumb:
Różne maszyny latające. A i jeżdżące się znajdą.
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 24 maja 2016, o 09:36

A mój ma się całkiem dobrze :dance:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 24 maja 2016, o 09:47

pokaż co zrobiłeś ze swoim aplikatorem... :)
...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 24 maja 2016, o 12:44

Jak kończysz używać, stawiasz klej w pionie, naciskasz delikatnie buteleczkę, w ten sposób oczyścić aplikator, spokojnie służy całe życie kleju lub patent z igłą, chyba najlepszy. Też igłę oczyszczasz naciskając buteleczkę, później mniej kleju się w niej zbiera.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 maja 2016, o 12:56

Roznie to wychodzi. Ja kupilem specjalne igly calometalowe (w tych zwyklych z apteki niestety sa plastikowe oprawki i igla sie tam od goraca wtapia i sie wszystko rozwala).
Igly kupilem glownie do wklejania zawiasow do lotek w piance - najpierw wszystko wkladam i ustawiam tak jak powinno byc, a potem igła aplikuje tam w szczeline klej.

W najbardziej dramatycznym pojemniczku CA jaki dotad malem bylo juz tak, ze rzeczywiscie nakretka i aplikator wszystko bylo posklejane na amen, dziurawione goraca igla wiele razy potem znowu zaklejane... ze w koncu zaczlalem robic dziury w butelce. potem zaklejac plastrem, potem robic drugie..
Tak czy siak nie ma wujca, zebym nie wykorzystal calego kleju!!


Natomiast co do samych klei... klejow ... to te kleje z HK rzeczywiscie jak narazie maja chyba najlepsze pojemniczki i aplikatorki z tymi iglami w zakretkach. Daje to rade.

Trzeba pamietaj o dwoch rzeczach: Klej CA wiąze z woda ktora jest w powietrzu. Tlen zawarty w butelce ponad powierzchnia kleju powstrzymuje reakcje wiazania.
Wiec wygodnie uzywa sie tego kleju w suchych pomieszczeniach. W wilgotnych lapie od razu.

Kiedys, jak jeszcze bylem glupi w tej kwesii chcialem przyspieszyc dzialanie kleju sa przy pomocy ... suszarki... No bo tak na logike - wyzsza temperatura to szybciej powinno byc, nie?
A gowno! Bardziej sie to przyspieszy chuchając na ten klej.

No i przepychanie, oczyszczanie aplikatora tak jak mowi Kowal wydaje mi sie takim sobie pomyslem...
RAz, ze jak nacisne buteleczke to to, co jest w aplikatorze wytrysnie na zewnatrz i caly aplikator zarzyga, a dwa, ze w ten sposob wypycham z buteleczki tlen, a zaciagam powietrze i razem z nim pare wodna. Jest to oczywicie proces nieunikniony, ale im mnie tym lepiej.

No ale generalnie - kazdy ma ten problem i kazdy sobei z tym radzi "jakos".

BYla taka anegdota, ze do jakiegos wybitnego fizyka, (nie wiem czy nie to Einsteina) przyszedl jakis ktos i powiedzial mu ze on by chcial, z nim i pod jego kierunkiem wynalezc taki super rozpuszczalnik ktoremu absolutnie nic sie nie oprze.
Na co Einstein mial mu odpowiedziec "Niech pan najpierw wynajdzie naczynie na swoj rozpuszczalnik.

Z klejem moglaby byc analogiczna historia tyle ze taki klej istnieje i CA jest wlasnie takim klejem ;)
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 24 maja 2016, o 13:00

Ty, bo jak Ci wytryśnie, to trzeba oczyścić. Jak to w chusteczkę robię. Mozna w gazetę jak w jednym z polskich filmów, Mirek zlizuje ten klej.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 maja 2016, o 13:31

:thumb:
:rotfl:
Awatar użytkownika
Syfon
Domownik forum...
Posty: 334
Rejestracja: 02-03-2015
Lokalizacja: Jaktorów
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Syfon » 24 maja 2016, o 14:18

No wlasnie ja tam w tym kleju mialem taka igle, ale jak Aikus napisal, przepychane, zaklejane i tak w kolko, wiec wyglada teraz jak wyglada.
Ale para wodna - Aikus - :nw: tego tez do tej pory nawet nie wiedzialem :-)
Różne maszyny latające. A i jeżdżące się znajdą.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 maja 2016, o 15:22

Tak tak, to trzeba wiedziec, wiec powtorze.

Reakcje wiazania CA przyspiesza para wodna, a tlen reakcje spowalnia.

Nie znam dokladnych wzorow i rownan reakcji, wiem tylko tyle bo gdzies to wyczytalem i praktyka to potwierdza.
Sa jeszcze inne rzeczy z ktorymi CA reaguje mocno i szybko: wiskoza, celuloza, bawelna.
Dlatego porzucajac dygresje o husteczkach ...:>:>... wycieranie aplikatora papierowym recznikiem nie jest najlepszym pomyslem, choc nie jest tez najgorszym, pod warunkiem, ze zrobi sie to bardzo szybko. Jesli zrobimy to za wolno, na 100% kawalki celulozy zostana na aplikatorze i juz tego nie wyczyscimy.

Nie mam pojecia jak dziala aktywator (poza tym ze dobrze). Slyszalem, ze jedna z rzeczy ktore robi jest wypieranie tlenu.
Aktywator, sam z siebie jest latwopalny, ale z jakiegos powodu w kilku probach podpalenia jego strumienia zapalniczką dochodzilo do ... zgasniecia zapalniczki.
A oczekiwaloby sie klasycznego miotacza plomieni jak z dezodorantu czy muchozolu.

Natomiast jak sie chce cos szybko i naprawde mocno skleic to trzeba jedna powierzchnie posmarowac klejem, druga aktywatorem i zlaczyc.
UWAGA - WYSOKA TEMPERATURA (ktora de facto przewaznie pomaga w łączeniu bo nadtapia plastiki, pianki itp).

Nie wiem natomiast co rozpuszcza zaschniete CA.
Pewnie mozna probowac jakims acetonem...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 24 maja 2016, o 17:29

Ja używam szybkiego sposobu w chusteczkę, szmatkę papier :-D. Slyszałem o sposobie na firankę, ale kobieta później krzyczy.

Aikus, w chałupie to mało uzywam CA. Zazwyczaj jest to kropelka do zabawek młodego. Dwa CA które mam faktycznie po roku mi się zakleiły, ale to średni przykład, bo raz na rok to se można....

W modelarni używamy tego sporo i "pitułki" się nie zaklejają jak się o nie dba. Tyle, że CA idzie w tempie 1 buteleczki każdego rodzaju na miesiąc. Może tylko gęsty schodzi wolniej.

Są rozpuszczalniki / zmywacze / rozklejacze do CA. Można to kupić w sklepach modelarskich i innych od niedawna. Podobno działa. Ktoś na forum kiedyś wspominał o tym wynalazku.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Xeo
Elita forum...
Posty: 506
Rejestracja: 12-11-2013
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Podziękował: 195 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: Xeo » 24 maja 2016, o 18:16

Stosowałam i potwierdzam działają
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 24 maja 2016, o 18:21

A da się usunąć CA z ubrania itp?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 24 maja 2016, o 18:29

Z palcy najlatwiej. Zjadam razem ze skórą. Chwila i łapy czyste, miekkie i różowe - takie jak kowal lubi najbardziej.

A co do ubrań.... dwie pary butów załatwiłem CA...
Awatar użytkownika
lenu
Lider forum...
Posty: 2168
Rejestracja: 13-10-2014
Lokalizacja: Janki - niedługo Wolica :D
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 98 razy

Postautor: lenu » 24 maja 2016, o 18:29

http://www.pattex.pl/pl/produkty/kleje- ... kleju.html

Dostępny np w molochach typu LM czy oszą czy jak się to pisze.
Pozdrawiam, Artur
Goblin 500 / Gaui X3 / w planie 20letnim dużo dużo więcej / DX8
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 maja 2016, o 22:00

Ubrudzone klejem palce najlepiej szybko wsadzic w piach na polu.
:twisted:

O kurde ile ja spodni zalatwilem ...
I zawsze jest ten sam scenariusz:
1. Kap ... "Ssss... o blać... Echhh... No dobra, to to beda moje robocze spodnie.
Za jakis czas...
2. musze na szybko cos skleic...
3. powinienem zalozyc tamte robocze spodnie...
4. .... ale nie chce mi sie... dobra, bede uwazal, nic sie nie stanie...
5. Kap ....

Wróć do „Narzędzia i akcesoria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości