Wyważarka

No jak nie potrzebuję jak potrzebuję..?
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 11 lis 2016, o 09:12

mwx pisze:Kiedyś nie miałeś na pokładzie 3-osiowego żyroskopu, który co prawda umie filtrować wibracje, ale tylko do pewnego momentu. Flybar był skomplikowany, ale wibracje mu za bardzo nie robiły........



No kurcze, muszę się z Tobą zgodzić, kiedyś mieliśmy na dobrą sprawę tylko tłumienia mechaniczne. Dzisiaj możesz na odwal ustawić helika i większość rzeczy skorygować z aparatury, elektronika tłumi, a może bardziej maskuje błędy. Ja oleję wyważanie, mam flybara :-p.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 11 lis 2016, o 16:04

No jak chcesz. Trochę szkoda sprzętu i energii która zamiast na latanie idzie na wytrząsanie maszyny.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 11 lis 2016, o 21:01

marek_c4 pisze:Panowie nie bardzo rozumiem - przecież ja nie powiedziałem że ich nie sprawdzałem, mówiłem tylko że nie było potrzeby ich wyważać - po prostu są OK.
Pewnie dla wielu takie łopaty nie są godne uwagi, ja kupuję je od około 2 lat (do 450-ki i do 500-ki) i myślę że na moje latanie nie jest mi potrzebne nic lepszego.

Jakoś na zdjęciu przy matizie masz właśnie takie za kilka dolców oklejone - właśnie do wyważenia
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 11 lis 2016, o 22:44

mwx pisze:No jak chcesz. Trochę szkoda sprzętu i energii która zamiast na latanie idzie na wytrząsanie maszyny.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka



Tak to bym nie przesadzał :-p.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
marek_c4
Lider forum...
Posty: 1956
Rejestracja: 23-10-2014
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 57 razy
Kontaktowanie:

Postautor: marek_c4 » 12 lis 2016, o 07:32

MASA pisze:
marek_c4 pisze:Panowie nie bardzo rozumiem - przecież ja nie powiedziałem że ich nie sprawdzałem, mówiłem tylko że nie było potrzeby ich wyważać - po prostu są OK.
Pewnie dla wielu takie łopaty nie są godne uwagi, ja kupuję je od około 2 lat (do 450-ki i do 500-ki) i myślę że na moje latanie nie jest mi potrzebne nic lepszego.

Jakoś na zdjęciu przy matizie masz właśnie takie za kilka dolców oklejone - właśnie do wyważenia

Sorki Marcin,ale nie bardzo czaję co do mnie mówisz (może pora zbyt wczesna) ;)
Nigdy niczego nie naklejałem na te łopaty (nie było potrzeby)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 12 lis 2016, o 10:38

Mówię do Ciebie że jedno piszesz a drugie robisz - przy mnie latałeś na łopatach które miałeś wyważane
właśnie z tych tanich
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
marek_c4
Lider forum...
Posty: 1956
Rejestracja: 23-10-2014
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 57 razy
Kontaktowanie:

Postautor: marek_c4 » 12 lis 2016, o 12:36

MASA pisze:Mówię do Ciebie że jedno piszesz a drugie robisz - przy mnie latałeś na łopatach które miałeś wyważane
właśnie z tych tanich

Jedno piszę, a drugie robię ..... hmm
Mówię że nigdy nie było potrzeby ich wyważać
Jeżeli mówimy o mojej 500-tce, to nigdy nie miałem innych łopat i na pewno nie były wyważane.
Musiałeś mnie z kimś pomylić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 13 lis 2016, o 15:18

Nie wiem czy mówimy o 500 czy nie / nie pamiętam
z tego co piszesz można wywnioskować
marek_c4 pisze:No proszę - a ja latam na łopatach po kilkanaście $, i jak do tej pory ani razu nie musiałem ich wyważać :D

że ani razu nie wyważałeś łopat - do tego w odpowiedzi na to że stwierdziłem; że dzisiaj konieczność ich wywazania jest wprost uzależniona od ich ceny

Nie pomyliłem Cię z nikim i wiem co widziałem a widziałem kilka rzeczy jeśli chodzi o łopaty na których latasz - począwszy od tego że latałeś na niewytorowanych / albo tak syfnych że się inaczej odginały
a skończywszy na tym że miałeś wyważane w nie poprawny sposób / bo tylko na końcówkach a nie w środku ciężkości ...

Wszyscy wiemy jakie masz podejście do tematu / ale tak samo jak Ty wolisz cos taniego i syfnego; tak samo ktoś ma prawo powiedzieć że robi dobrze bo kupuje drożej ale o większej jakości

Jak nie pamiętasz że miałeś wyważane łopaty to jeszcze raz spojrzyj na zdjęcia które sam wrzucasz na walla
Ja pamiętam - bo sam Ci ustawiałem model na takich łopatach, bodajże 450
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
marek_c4
Lider forum...
Posty: 1956
Rejestracja: 23-10-2014
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 57 razy
Kontaktowanie:

Postautor: marek_c4 » 13 lis 2016, o 17:04

MASA pisze:Wszyscy wiemy jakie masz podejście do tematu / ale tak samo jak Ty wolisz cos taniego i syfnego; tak samo ktoś ma prawo powiedzieć że robi dobrze bo kupuje drożej ale o większej jakości

Ciężko mi się ustosunkować do tak sformułowanej wypowiedzi ... takie teksty są już po prostu niesmaczne
MASA pisze:Jak nie pamiętasz że miałeś wyważane łopaty to jeszcze raz spojrzyj na zdjęcia które sam wrzucasz na walla
Ja pamiętam - bo sam Ci ustawiałem model na takich łopatach


Niestety nie mam czasu na przeglądanie fotek, ale pewnie chodzi o jakieś odległe czasy i latanie 450-ką - zgadza się miałem wtedy jakieś inne łopaty (niż te na których latam od dłuższego czasu).
Chciałem tylko powiedzieć że kupuję łopaty na BG po kilkanaście dolarów , i nie trzeba ich wyważać, ale z tego co widzę zostałem źle zrozumiany.
Oczywiście na pewno nie są to jakiś "porządne" łopaty, ale skoro dla mnie są zadowalające ..... to o co chodzi ?
Od czasu jak zacząłem je kupować, ani razu nie musiałem na nie niczego naklejać i o to (i tylko o to) chodziło mi w mojej wypowiedzi.
Ja nikomu nie zabraniam kupować łopaty po 300zł lub 500zł - jeżeli ktoś uważa że takie są mu potrzebne to jak najbardziej.
Przy moim lataniu, ja na pewno żadnej różnicy i tak bym nie zauważył
Każdy ma inne oczekiwania pakując się w takie czy inne hobby, i fajnie było by gdyby zostało to uszanowane.

Zawsze wydawało mi się że najważniejsze jest to żeby się dobrze bawić w fajnym towarzystwie.
Tak więc .... nie zamierzam się z Tobą wykłócać o jakieś pierdoły bo nie o to mi w tym wszystkim chodzi.

Przy okazji, gratuluję Wam udanego oblotu nowego modelu Marka :thumb:
Niestety nie mogłem być obecny przy tym wydarzeniu (byłem wcześniej - później miałem już inne zajęcia :( ).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 13 lis 2016, o 17:15

Każdy może kupować takie łopaty jakie mu pasują i wyważać jak uważa za stosowne. Warto używać argumentów dlaczego takie a nie inne używanie/wyważanie jest lepsze i już. Bez osobistych wycieczek ...

Wysłane z Yotafona by TT...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 13 lis 2016, o 20:23

Ramotny pisze:Każdy może kupować takie łopaty jakie mu pasują i wyważać jak uważa za stosowne. Warto używać argumentów dlaczego takie a nie inne używanie/wyważanie jest lepsze i już. Bez osobistych wycieczek ...

Wysłane z Yotafona by TT...


Po co w ogóle piszesz taki bezsensowny kolokwializm ... co za kompletna bzdura, jak czytam taki wpis w którym do bzdury jest dołożona jeszcze prawda oczywista, jako frazes, który w domyśle zarzuca przedmówcy złą wole; to mi ręce opadają ...
Potem ludzie którzy chcą się naprawdę czegoś dowiedzieć - w sumie się nie dowiadują jaka wyważarka, tylko czytają o tym że warto podać jakieś argumenty za i przeciw - ciekaw jestem jakie są to argumenty zwłaszcza te przeciw wyważaniu

Może napisz sam
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 13 lis 2016, o 20:55

Masa, polecam meliske; )
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 13 lis 2016, o 20:59

miruuu pisze:Masa, polecam meliske; )
wiem napisałem dopiero jak wypiłem dwa kubki... :oops: bo jak czytam jak pięknie można spaprać watek o dość istotnej kwestii to mnie telepie
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 14 lis 2016, o 15:06

Zostałem wywołany do tablicy więc odpowiem najlepiej jak potrafię:

Generalnie używam dwóch rodzajów wyważarek:

do prac "na szybko" i lekkich łopat (do 300mm) ręcznej
wywaz1.jpg


Zaletą jest szybkie przygotowanie do pracy i dość dokładny pomiar o ile łopaty nie są zbyt ciężkie i utrzymują pozycję. Najwygodniej położyć je wzdłuż na stole i wtedy skręcić.

a do cięższych i dłuższych łopat

stołowej podobnej do tej (aczkolwiek w tym typie oś obrotu wagi jest powyżej linii łączącej SM obu łopat oraz dochodzi jej własna masa - co obniża dokładność)
wywaz2.jpg


Co do samego wyważania to robię to taśmą izolacyjną (o różnej szerokości) a nie naklejkami, ze względu na możliwość oklejenia całego profilu łopaty: krawędź spływu -> krawędź natarcia -> krawędź spływu. Dlaczego tak? Ano po to żeby nie zmienić profilu łopaty (tworząc przerywacze strugi) a co najwyżej go "powiększyć" o grubość taśmy.

Czy wyważam w środku masy? Tak - do tego stopnia że wpierw sprawdzam masy i położenie SM obu łopat i uwzględniam to przy wyważaniu - pozwala zmniejszyć ilość taśmy korygującej. Jeśli SM są różnych miejscach taśma będzie leżała w SM (na zewnątrz dla lżejszej łopaty).

Doszedłem jednak do wniosku że nie ma znaczenia czy równa się masy i czy wyważa się w SM czy nie (i czy SM się "rozjadą" czy nie). Dlaczego? Ano dlatego że siła dośrodkowa opisana jest wzorem (za Wikipedią)
sila_dosrodkowa.jpg

co oznacza że statyczne wyważenie łopat m1r2=m2r2 (gdy SM są położone identycznie r1=r2) daje również wyważenie dynamiczne ponieważ "w" (omega) obu łopat jest taka sama i się eliminuje. Jeśli mój tok rozumowania jest błędny to proszę o skorygowanie.
Skrajnym przypadkiem powyższego toku rozumowania jest latanie helimodeli z jedną łopatą - zainteresowani znajdą w sieci sporo filmów np: http://www.youtube.com/watch?v=AD9juUWL5iU
Środki mas łopaty i przeciwwagi są na różnych promieniach a wirnik działa jak powinien i bez wibracji (pomijam tu osobną kwestię oscylacji siły nośnej).

Bardziej niekorzystna dla nas jest różnica aerodynamiczna łopat ale na to nie mamy wpływu a nawet nie bardzo jest jak sprawdzić...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 lis 2016, o 15:09

Może dym wynika z zastosowania niejednoznacznych pojęć.

Nie każde łopaty trzeba doważać, niektóre są w porządku wprost z fabryki.
Każde łopaty należałoby przed lotem wyważyć - sprawdzić czy nie ma między nimi rozbieżności w położeniu CG i masie. Dla bezpieczeństwa.

Sam latam 450 na g**nach za 4.50$. Nigdy jeszcze nie trafiłem na parkę, która nie potrzebowałaby chociaż cienkiego paseczka folii, a natłukłem ich sporo. Kiedyś miałem 2 pary SABów, też potrzebowały paseczka, choć miał 3mm szerokości.
Moja 450 jest bardzo czuła na wyważenie wirnika - nie mam w głowicy szpindla i żadnej amortyzacji, łożyska w okuciach są na sztywno kręcone do głowicy więc wszystko przenosi się na wał. Może dlatego nie wyobrażam sobie lotu na łopatkach wyjętych wprost z woreczka. :?

Ramotny pisze:Doszedłem jednak do wniosku że nie ma znaczenia czy równa się masy i czy wyważa się w SM czy nie (i czy SM się "rozjadą" czy nie). Dlaczego? Ano dlatego że siła dośrodkowa opisana jest wzorem (za Wikipedią)
sila_dosrodkowa.jpg

co oznacza że statyczne wyważenie łopat m1r2=m2r2 (gdy SM są położone identycznie r1=r2) daje również wyważenie dynamiczne ponieważ "w" (omega) obu łopat jest taka sama i się eliminuje. Jeśli mój tok rozumowania jest błędny to proszę o skorygowanie.


Nie do końca jestem w stanie to wytłumaczyć, ale wg mnie dobrze wyważone łopaty muszą mieć CG w identycznym miejscu i masę całkowitą identyczną, po to żeby pod obciążeniem i w trakcie manewrów łopaty odkształcały się tak samo.

Kurna, muszę to teraz zgłębić bo nawet nie wiem dlaczego i czy dobrze kombinuję hmm

Na pewno jest faktem, że jak wyważysz łopatki statycznie na śrubce/pręciku, nie dbając o położenie ich CG, a potem przykręcisz je do wirnika to szlag trafi całą równowagę, bo rozsuniesz je o te 80mm i momenty które dotychczas się równoważyły ulegną zmianie, bo zmianie ulegnie odległość środka obrotu od środka ciężkości.

Dość ciekawą stronkę znalazłem: http://www.rwas.com.au/blade-balancing.html
Generalnie wychodzi na to, że przy parowaniu łopat powinny przede wszystkim zgadzać się "span momentum", czyli teoretycznie wyważarka z rozstawem łopat identycznym jak w głowicy powinna załatwić sprawę. Położenia CG na cięciwie i tak nie sprawdzimy, więc pozostaje mieć nadzieję że różnice są niewielkie, chociaż jak się nad tym zastanowić to naklejając tasiemkę możemy przesunąć go w którąś ze stron :masakra:
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 14 lis 2016, o 16:29

Przy gównianych markach to bym się pokusił o sprawdzenie wyważenia, ale przy lepszych bym się chyba nie martwił. Ja fakt faktem miałem tylko Aligny, Spinblade'y i jakieś tam jeszcze, ale w miarę dobre. Teraz mam tylko SB. Wygląda, ze są ok. Po 202g i sc w tym samym miejscu mniej więcej. Patrząc na ciężarek, który jest wklejony tylko w jedną łopatę, to komuś zdarzyło się tam myśleć.

Sądzę, że przy tym jak ludzie skladają modele, niewyważone łopaty są najmniejszym problemem.....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 14 lis 2016, o 17:10

mwx pisze:wg mnie dobrze wyważone łopaty muszą mieć CG w identycznym miejscu i masę całkowitą identyczną, po to żeby pod obciążeniem i w trakcie manewrów łopaty odkształcały się tak samo.
[...]
Na pewno jest faktem, że jak wyważysz łopatki statycznie na śrubce/pręciku, nie dbając o położenie ich CG, a potem przykręcisz je do wirnika to szlag trafi całą równowagę, bo rozsuniesz je o te 80mm i momenty które dotychczas się równoważyły ulegną zmianie, bo zmianie ulegnie odległość środka obrotu od środka ciężkości.
To są dwa argumenty które czułem że mają znaczenie ale pominąłem... tak - powinno się wyrównywać położenie i mas i SM czyli równoważyć cały system bo równość mas i SM niweluje wpływ odsunięcia okuć łopat od osi obrotu.
Jeszcze lepiej byłby wyważył łopaty z wirnikiem tak jak się "doważa" koła w samochodach ale to już chyba by był triumf nauki nad zdrowym rozsądkiem... :)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 14 lis 2016, o 17:37

Ramotny pisze:Zostałem wywołany do tablicy więc odpowiem najlepiej jak potrafię:

Generalnie używam dwóch rodzajów wyważarek:

do prac "na szybko" i lekkich łopat (do 300mm) ręcznej
wywaz1.jpg


Zaletą jest szybkie przygotowanie do pracy i dość dokładny pomiar o ile łopaty nie są zbyt ciężkie i utrzymują pozycję. Najwygodniej położyć je wzdłuż na stole i wtedy skręcić.

a do cięższych i dłuższych łopat

stołowej podobnej do tej (aczkolwiek w tym typie oś obrotu wagi jest powyżej linii łączącej SM obu łopat oraz dochodzi jej własna masa - co obniża dokładność)
wywaz2.jpg


Co do samego wyważania to robię to taśmą izolacyjną (o różnej szerokości) a nie naklejkami, ze względu na możliwość oklejenia całego profilu łopaty: krawędź spływu -> krawędź natarcia -> krawędź spływu. Dlaczego tak? Ano po to żeby nie zmienić profilu łopaty (tworząc przerywacze strugi) a co najwyżej go "powiększyć" o grubość taśmy.

Czy wyważam w środku masy? Tak - do tego stopnia że wpierw sprawdzam masy i położenie SM obu łopat i uwzględniam to przy wyważaniu - pozwala zmniejszyć ilość taśmy korygującej. Jeśli SM są różnych miejscach taśma będzie leżała w SM (na zewnątrz dla lżejszej łopaty).

Doszedłem jednak do wniosku że nie ma znaczenia czy równa się masy i czy wyważa się w SM czy nie (i czy SM się "rozjadą" czy nie). Dlaczego? Ano dlatego że siła dośrodkowa opisana jest wzorem (za Wikipedią)
sila_dosrodkowa.jpg

co oznacza że statyczne wyważenie łopat m1r2=m2r2 (gdy SM są położone identycznie r1=r2) daje również wyważenie dynamiczne ponieważ "w" (omega) obu łopat jest taka sama i się eliminuje. Jeśli mój tok rozumowania jest błędny to proszę o skorygowanie.
Skrajnym przypadkiem powyższego toku rozumowania jest latanie helimodeli z jedną łopatą - zainteresowani znajdą w sieci sporo filmów np: http://www.youtube.com/watch?v=AD9juUWL5iU
Środki mas łopaty i przeciwwagi są na różnych promieniach a wirnik działa jak powinien i bez wibracji (pomijam tu osobną kwestię oscylacji siły nośnej).

Bardziej niekorzystna dla nas jest różnica aerodynamiczna łopat ale na to nie mamy wpływu a nawet nie bardzo jest jak sprawdzić...


a kwestia tego jak pracuje (odgina się łopata / albo inaczej torowanie łopaty ) ze względu na środek ciężkości?
wyważenie od siły odśrodkowej to jedno - wektory zawsze będziesz miał przeciwnie do siebie wzdłuż jednej osi / wiec kompletnie bez znaczenia jest w który miejscu jest dodatkowy ciężar
na końcu nawet lepiej bo mniejszy
wydaje mi się że po to jest wyważenie "dynamiczne" żeby móc wyrównać środek obrotu dla układu dwóch łopat tworzących dysk który mamy zamiar obracać w osi innej niż os tego dysku
choćby z tego względu łopaty do FBL są również wyważane wzdłużnie...
czy się mylę ?
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 lis 2016, o 17:41

Żeby wyważyć dynamicznie musiałbyś sprawdzić polożenie CG wzdłuż cięciw obu łopat. Nwm jak to ogarnąć bez sprytnego przyrządu.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 14 lis 2016, o 17:46

Kowal pisze:Przy gównianych markach to bym się pokusił o sprawdzenie wyważenia, ale przy lepszych bym się chyba nie martwił. Ja fakt faktem miałem tylko Aligny, Spinblade'y i jakieś tam jeszcze, ale w miarę dobre. Teraz mam tylko SB. Wygląda, ze są ok. Po 202g i sc w tym samym miejscu mniej więcej. Patrząc na ciężarek, który jest wklejony tylko w jedną łopatę,

Jestem przekonany że jednak producenci droższych łopat się starają a pozostali łącznie z producentami modeli już nie - dla przykładu ostatnie kity jakie miałem w ręku g380 miały łopaty doważane naklejkami albo nie grzeszyły wyważeniem ....
Mam tez dwa komplety Rapidów
do 570-tki są idealne - wzdłuż środek ciężkości i położenie mas - wydaje mi się ze dlatego są na nich właśnie naklejki przy okuciach i na końcach - bo wycwaniaczyli że w ten sposób są w stanie je precyzyjnie wyważyć (oczywiście pomijając dużą dokładność produkcji)
do 380-tki niestety trafiłem rozjechane - ale wymieniam więc nie ma problemu
i do testów RT
do 570 i do 380 i obie pary są idealnie wyważone z idealnymi środkami ciężkości - i zastanawiam się jak to ogarnęli bo nie maja naklejek ...
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX

Wróć do „Narzędzia i akcesoria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości