Spirit

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 25 lis 2019, o 10:31

Może przez Wifi łączy się z Twoim domowym routerem i tak samo telefon. Na polu router nie ma zasięgu?
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 25 lis 2019, o 10:32

Może tak być ;)
muszę brać router na lotnisko...
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 lis 2019, o 10:46

PiotrS pisze:Rescue - funkcja dla mnie kluczowa - działa idealnie (poza przypadkami współpracy z Geolinkiem, który jest mega słaby moim zdaniem). Dużo lepiej niż w brainie. Za każdym razem kiedy go użyłem, zadziałał idealnie. Jest kilka możliwości ustawień rescue. Można na przykład go ustawić, żeby ratował model płozami do góry lub do dołu - w zależności w jakiej pozycji znajduje się aktualnie model - tak, żeby operacja była jak najszybsza.


To jest w sumie najciekawszy punkt. Pytanie - testowałeś jakiegoś innego FBLa w tym samym modelu?

Nie chodzi mi o to który lepszy czy gorszy. Kolega na polu ma spory problem z Rescue w Spiricie i zastanawiam się z czego to może wynikać. U niego w 570 regularnie po lądowaniu test Rescue wychodzi negatywnie (strzela tarczą w dół albo w losowych kierunkach). Działa na tyle źle że kolega już tego ficzera nie używa, bo to heli-killer w aktualnej formie.

Mógłbyś podzielić się logiem uwidaczniającym wibracje w tym modelu w którym rescue działa bezawaryjnie?
Jaki styl latania uprawiasz? Kolega który ma problem lubi cisnąć szybkie hurricany i wydaje mi się że to ogłupia Spirita. Najdziwniejsze jest to że on nawet po lądowaniu - na ziemi - wciąż myśli że góra jest na dole i odwrotnie. Ma jakiś zupełnie inny algorytm autolevela niż Brain.
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 25 lis 2019, o 11:16

Mam dwa Spirity, z czego jeden model latał wcześniej z Brainem. Wibracje u mnie są dość prawdopodobne, bo spadam całkiem często i raczej w modelach nie grzebię, jeżeli nie muszę.
Lekko zgięty szpindel nie jest czymś niezwykłym w moich modelach.

O ile się nie mylę, Spirit nie daje logów, które pokazują wibracje. Ja w każdym razie nie znalazłem.
Logi tam są w bardzo okrojonej formie.

Spirit ma własne forum http://spirit-system.com/phpBB3/viewforum.php?f=20 i Tomas, bardzo chętnie pomaga na nim użytkownikom systemu.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Papiet
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 4
Rejestracja: 02-02-2020
Lokalizacja: Żyrardów
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Papiet » 7 lut 2020, o 11:58

Siema
Tak jak Piotrek mam 2 Spirity
Zgadza się,logi są dość ogólne ale jest możliwość sprawdzenia wibracji po podłączeniu do kompa pod vibration analysis
Co do samego fbl latam na spiritach od dwóch lat i jestem zadowolony
Wiele razy uratował mi helika
Raz przez moje złe ustawienie limitów miałem boom strike przy użyciu rescue
Sam nie próbowałem innego fbl ale znam kogoś kto latał na spirycie potem zmienił na mikado vbar a po pół roku znowu wrucił do spirita
Prosty system z bardzo dobrym rescue (jeśli dobrze ustawiony)
No i Tomas który nigdy nie odmawia pomocy jak jest coś nie tak
Protos 500/logo 550/xl power specter/dx6/next sim
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 10 lip 2020, o 06:23

Mam problem z ustawieniem uSpirita w mojej huraganowej gałce. To mój pierwszy kontroler fbl więc problem może trywialny.
Przeszedłem przez wizarda i głowica wychyla się poprawnie we wszystkich kierynkach, cyklika też chodzi jak powinna. Wychylając helika lewo/prawo fbl próbuje kompensować te ruchy i robi kontrę pochylając głowicę w przeciwnym kierunki lub po prostu utrzymując ją w poziomie ale ruch głowicy jest na pewno w przeciwnym kierunku do wychylenia. Natomiast jeśli wychylam helika przód/tył to głowica wykonuje ruch w tą samą stronę co helik czyli zamiast kontry będzie pogłębienie przechyłu. Gdzie i jak można to przestawić?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 10 lip 2020, o 09:15

Wygląda to na problem z orientacją systemu FBL. Wygląda jakby powinien on być przekrecony o 180 stopni i do tego położony do góry nogami.
Nie znam uSpirita, ale pewnie to się reguluje w ustawieniach zamiast zmieniać orientację fizycznego FBL-sa.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 21 lip 2020, o 21:46

Po ostatnim spektakularnym krecie usiadlem do ustawien na spokojnie. Kompensacja jest ok, ustawiłem ją jeszcze przed kretem tak jak radziliscie i tarcza już zachowywała się dobrze więc tymbardziej nie rozumiem co spowodowało kreta ale mniejsza o to. Problem mam teraz inny, mianowicie katy ale od początku.
Orientacja FBLa ustawiona poprawnie wiec kompensacja jest ok.
Subtrimami ustawiłem tarcze w poziomie.
Travel adj. ustawilem, żeby w gornym i dolnym położeniu tarcza tez była poziomo.
W ust. (nie pamietam teraz dokładnie nazwy ale chodzi o ustawienie 6st gdy łopaty są wzdłuż helika) ustawilem okpło 6st ale po obróceniu łopat o 180 st. druga łopata ma o 1st mniej i tu zagadka bo popychacze ustawiłem według instrukcji i maja taką samą długość wiec skąd ta różnica? Mam jeden wydłużyć czy to tylko zamaskuje problem, ktory jest w innym miejscu? Szpindel sprawdzałem i jest prosty. Moj homemade flybarlock może nie jest idealny ale wydaje się być prostopadly do wału i głowicy a flybar po obu stronach jest w tej samej odległości od ramion flybarlocka.
Kolejny problem to max i min kąty. Min to około 11st. i to by mi wystarczylo, gdyby nie fakt, że w połowie zakresu jest około -3 st. a w max położeniu jest ledwo ponad 4. Zabawy ustawieniami kończa się tak, że jak uda mi się osiągnąc +11 to mam -19 .. wtf? W apce krzywa jest standardowa, czyli od 0 do 100% jest liniowa.
No i na koniec czułośc gyra. Nie jest uzalezniona od trybu lotu (w apce) tylko od przełącznika i ma wartości 45 i chyba 66% (mam dsx7 i tam jest od 0 do 100). Dla tej wyższej wartości tarcza pracuje normalnie ale dla tej niższej elev idzie bardzo w dół. Why?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 22 lip 2020, o 09:10

Tak sobie jeszcze myślę, że te min max kąty to jak nie mialem FBLsa to ustawialem krzywą kątów w apce. Mogę to pewnie jeszcze w ten sposob ustawić ale myślałem, ze jak już jest kontroler, to wszystkie ustawienia idą przez niego.
Tylko co z tą różnicą kątów o 1st na łopatach? Tego chyba inaczej niż przez regulację popychacza się nie zrobi ale dlaczego coś takiego się dzieje to nie mam pojęcia.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 23 lip 2020, o 03:19

redb pisze:Tak sobie jeszcze myślę, że te min max kąty to jak nie mialem FBLsa to ustawialem krzywą kątów w apce. Mogę to pewnie jeszcze w ten sposob ustawić ale myślałem, ze jak już jest kontroler, to wszystkie ustawienia idą przez niego.
Tylko co z tą różnicą kątów o 1st na łopatach? Tego chyba inaczej niż przez regulację popychacza się nie zrobi ale dlaczego coś takiego się dzieje to nie mam pojęcia.


Ogólnie z tego co czytam, po Twoich dwóch ostatnich postach to masz helika do kompletnej regulacji.
Ale tak na szybko...
Wyzeruj wszystkie ustawienia w apce albo stwórz nowy profil.
Orczyki serw w neutralnym punkcie, czyli przy 50% drążka gazu, wszystkie muszą być ustawione idealnie w poziomie. Inaczej, jeżeli nawet wypoziomujesz tarczę przy nie wypoziomowanych orczykach, to przy max i min zakresie drążka gazu tarcza i tak się rozjedzie i nie będzie w poziomie.
Jeżeli miałeś krety, a z tego co czytałem to miałeś, więc np.
-tarcza może mieć wygięte któreś z ramion,
-mogą na tarczy być luzy,
-Na serwach mogą być luzy,
-Mozesz mieć ugiete ramię okucia wirnika głównego
-wygięte mocowanie wału głównego, to w którym jest łozysko
-itd.
Więc nie sugeruj się instrukcją bo do instrukcji to można nowy model ustawiać, choć z tego co czytałem, to i tak zawsze coś trzeba korygować.
Max i min kąty łopat ustaw w fbl u. Ja latam na innych więc Ci nie pomogę bo nie wiem gdzie to jest w Twoim.
Jeżeli masz różne kąty łopat, zakładając że wszystko inne jest ustawione prawidłowo, to złap za łopatę i poruszaj nią w prawo, w lewo i zobacz czy wraca do tej samej wartości kątów czy się to zmienia. Jeżeli się zmienia to masz luzy gdzieś (tarcza albo serwa). Zrób tak z oboma łopatami i sprawdź czy wartość kątów się zmienia.
Ustaw obie łopaty na taką samą wartość stopni i zapomnij o tym że jeden popychacz jest dłuższy A drugi krótszy. Jak trzyma wartość w każdą stronę świata to jest OK.
Co do stopni łopat 11 i -19 to w fbl u ustawiasz zakresy max czyli np. 12 i -12.
Piszesz że czułość ogona masz w jednym idlu na 45 a w drugim na 66. Zawsze ustawiaj po wyżej 50 bo latasz obecnie w dwóch trybach normal i HH. Czyli 66 jeżeli trzyma ogon to OK ale 45 zmień.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 23 lip 2020, o 07:25

Tak jak pisze Clad, uważnie ustaw wszystko od nowa. Nie moze byc tak, ze masz inne wartosci max dodatnie i inne max ujemne. Przede wszystkim: ustawiasz na apce drażek na srodek czyli kąty zero, orczyki serw ustawiasz mechanicznie najdokladniej jak mozesz pod katem prostym do popychaczy (serwo-tarcza) a po tym dotrymowujesz w FBLU zeby bylo idealnie. Jak juz to ogarniesz to teraz regulujesz dlugosc popychaczy. Mozliwe, ze masz w manualu podana optymalna dlugość popychaczy miedzy serwem a tarcza to taka ustawiasz. Jak juz to ustawisz to teraz regulujesz popychacz miedzy tarcza a okuciem lopaty tak zeby na lopacie bylo 0*. Jesli to ogarniesz to nie ma opcji zebys mial inne wartosci max ujemnych i inne max dodatnich - chyba, ze masz skopana geometrie calej glowicy lacznie z serwami.

ps zobacz tez dokladnie co masz w apce poustawiane - moze masz ustawione dual rate (ograniczenie max sygnalu czyli ograniczony wychyl serw)
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 23 lip 2020, o 14:15

Dzięki za rady, podejdę do tego setupu od podstaw. Apka byla czyszczona i poza holdem, czułością ogona i krzywymi gazu nic nie zmienialem. Jak nie mialem spirita, to takiego rozjazdu w kątach nie było, pewnie dlatego, że ustawieniem krzywych skoku to "zamaskowałem". Pewnie teraz wychodzą wszystkie błędy.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Stoliktomek
Domownik forum...
Posty: 254
Rejestracja: 20-10-2019
Lokalizacja: Imielin
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: Stoliktomek » 27 lip 2020, o 15:40

Dotarł do mnie dziś spirit, zamontowany, początkowo miałem problemy z podłączeniem do komputera, to udało się rozwiązać.
Wszystko ustawione dalefaultowo.
Pierwszy lot czułość ogona na 50%, po szarpnięciu skokiem głównym ogon ucieka o dobre 90* niezależnie od trybu lotu.
Lece z czulosciami do góry, jest lepiej sle dalej tragicznie.
Aktualnie doszedłem do etapu gdzie mam:
delay ogona ustawione na 2
Rudder dynamic ustawione 8
Rudder-revomix ustawione na 5

Przy takich ustawieniach jest dużo lepiej, ale bez szału, denerwujące zachowanie - model nadal ma tendencje do uciekania ogonem przy szarpnięciu kątami, czułości żyroskopu W zależności od trybu lotu mam bardzo wysokie (75-90%), mimo takich wartości nie potrafię spowodować, żeby ogon zaczął szarpać od zbyt wysokiej czułości. Natomiast w iddle2 ~2400 obrotow przy 75% ten ogon w miarę trzyma, se w zawisie i ruchach modelu dziwnie podszarpuje.

Ktoś może walczył w tym systemie z ustawianiem ogona i może coś podpowiedzieć?
Szczerze mówiąc, bardzo czekałem na ten system, a aktualnie Hmm, jestem trochę zirytowany - żaden system na którym wcześniej latałem nie wymagał tyle kombinowania, mało tego, żaden system nigdy mi tak nie popuszczal ogona ani przy żadnym nie spędziłem tyle czasu przy komputerze.

Póki co jedny pomysł jaki mam, żeby coś poprawić to podniesienie jeszcze revomix na wyższa wartość i może to pozwoli na obniżenie czułości, tylko czy to dobra droga?

Funkcja autolevel działa pięknie, rescue nie testuje póki nie ogarnę ogona, przy takich tendencjach mogłoby się to nieciekawie skończyć ;)

Model to XL 550, wcześniej latał na ar7200bx i kbarze, oba te systemy „ładnie” radziły sobie z tym ogonem bez żadnego kopania w systemie - nigdy żaden mi tak nie uciekał ;)
Vcontrol EVO
// M2 V2 // Goblin Raw 700 // Goblin Raw 580 // Goblin Raw 420 // Protos 700 Evoluzione // Goblin Fireball //
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 27 lip 2020, o 16:34

Wydaje mi się, że być może za szybko dotarłeś do parametrów typu revomix. Zacznij od początku, wg tego dokumentu:

http://manual.spirit-system.com/index.p ... ning_Guide

A jeszcze przed tym sprawdź parametry typu napięcie zasilania serw, częstotliwość odświeżania (masz maksymalne możliwe? dające największą możliwą szybkość działania? np. 8.4V, 560Hz jeśli serwa pozwalają? sorki, jeśli pytam o oczywiste rzeczy).

Potem zgodnie z powyższym dokumentem Wiki sprawdzasz limity na rudder. Nie powinny być niższe niż 70, gdyż to wskazuje na złe ustawienia mechaniczne (np. krótki orczyk serwa). Twój model latał wcześniej na innym FBL, więc zakładam, że jest ok.

Następnie ustawia się Rudder Delay na jak najniższą wartość, można zacząć od 5 (im szybsze serwa tym niższa wartość, w dokumencie podane jest jakieś odniesienie). Ja z bardzo dobrymi serwami na 700 wylądowałem na 2, choć na zero też działało dobrze. Potem zwiększasz Rudder Gain, to jak największej wartości, przy której ogon nie zaczyna oscylować. Jeśli dochodzisz do Rudder Gain = 100, to zwiększasz Rudder Common Gain z 1.0 na np. 1.2, jednocześnie zmniejszając Rudder Gain, by go potem móc znowu zwiększać. Generalnie zależność jest taka, że np. Rudder Gain 80 i mnożnik 1.0 to to samo, co Rudder Gain 67 (dokładnie 66.67) z mnożnikiem 1.2. Chodzi o to, że jak dojdziesz do 100, to możesz przesunąć skalę przez zastosowanie mnożnika (Rudder Common Gain). Przy czym wartości Rudder Gain należy trzymać wysokie, gdyż zwiększa to rozdzielczość. Zatem lepszy jest np. Rudder Gain 100 z mnożnikiem 1.0 od Rudder Gain 67 z mnożnikiem 1.5 - choć effective gain dla obu tych kombinacji wychodzi taki sam, bo 67 * 1.5 =~ 100. W Spirit nie ma żadnego przeciwwskazania dla dojścia z Rudder Gain do 100, a wysokie wartości Rudder Gain są normalne.

Jak to masz, to przechodzisz do Advanced / Piro Consistency (PC), zwiększasz go o 5 tak długo aż ogon będzie trzymał. Ale uwaga, żeby tutaj nie przedobrzyć (dokumentacja wskazuje maksymalne wartości PC w okolicy 180-190, czasem 200). Trzeba weryfikować ustawiania w szybkim locie do przodu i agresywnym pompowaniu skokiem. Potem można pobawić się Advanced / Rudder Dynamic, który mówi jak agresywnie ogon będzie się zatrzymywał z piro.

Dopiero po tym wszystkim sugerowałbym zająć się takimi parametrami jak revomix. Ale tutaj, zgodnie z dokumentacją:

Tail servo is too slow (0.07s/60° or higher) - increase the Advanced/Rudder Revomix to value 1-4. Higher values are not recommended.


a Ty masz już 5. Dlatego myślę, że musisz zrobić krok wstecz i przejrzeć poprzednie parametry.

To pewnie wiesz, ale ustaw sobie Bank 0 na jakieś domyślne, ale w miarę bezpieczne wartości, a z tuningiem baw się w Bank 1. W ten sposób w razie czego szybko możesz wrócić do Bank 0, gdyby okazało się, że przesadziłeś ;). Do tego, jeśli masz jakieś wolne kanały i potencjometry w radiu można sobie przypisać praktycznie dowolne parametry do pokręteł lub przełączników i robić tuning w locie. Przy czym wtedy dobrze ograniczyć sobie zakres możliwych zmian na jakiś krzywych lub w inny sposób, tak by niemożliwe było przekręcenie potencjometru na wartości, które spowodują natychmiastowego kreta.
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby
Awatar użytkownika
Stoliktomek
Domownik forum...
Posty: 254
Rejestracja: 20-10-2019
Lokalizacja: Imielin
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: Stoliktomek » 28 lip 2020, o 11:36

Dziękuje Michal, bardzo ładnie opisane.
Od siebie dodam tylko, ze wystarczyło przeczytać instrukcje i zrobić to po kolei a nie byc mądrzejszym od niej :D
Gain ogona w moim przypadku trzeba było podbić do mnożnika 1.5 i mam wtedy wartości 45% przy iddle2 I 80%przy normalu, ogon stoi jak przybity.
Kolejność jest bardzo ważna - podnosimy gain na tyle, żeby zaczął szarpać ogonem w zawisie i schodzimy nim kilka oczek w dół, później bawimy się parametrem PC aż przestanie uciekać przy szarpaniu kątami - u mnie stanęło na 183.
Następnie podbiłem revomix na 2 bo przy Rapidach 570 na niskich obrotach jednak nie umiał wyrobić. Po takim ustawieniu były testy w locie, wymagało to opuszczenia gainow jeszcze o kilka% gdyż wpadał w oscylacje przy większych prędkościach.
Po takim ustawieniu wylatałem 2 pakiety testując rescue mniej więcej 15 razy. Dziala za każdym razem z dokładnością mniej więcej do 5-10*, zawsze ładnie wybija do góry.
Oczywiście nie byłbym sobą gdybym czegoś przy takiej robocie nie zepsuł i po ładowaniu autorotacyjnym odpaliłem najpierw rescue, później dopiero wyłączyłem holda który startuje bailoutem i skończyło się to małym chickendansem, krzywą belką i wykończonym onewayem ;)
Vcontrol EVO
// M2 V2 // Goblin Raw 700 // Goblin Raw 580 // Goblin Raw 420 // Protos 700 Evoluzione // Goblin Fireball //
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 lip 2020, o 11:51

bez foty się nie liczy :D
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 28 lip 2020, o 11:54

Stoliktomek pisze:Dziękuje Michal, bardzo ładnie opisane.
Od siebie dodam tylko, ze wystarczyło przeczytać instrukcje i zrobić to po kolei a nie byc mądrzejszym od niej :D
(...)


Cieszę się, że mogłem pomóc Tomek. Jak mówi stare motto IT (i nie tylko pewnie) - jak wszystko zawiedzie, przeczytaj dokumentację ;). A dokumentacja jest akurat mocną stroną Spirita.

Zanim zdecydowaniem się wprowadzić Spirita do sklepu sporo go testowałem, na kilku swoich heli, ale także pomagałem innym ustawiać. 99% przypadków wszystko dawało się ustawić po prostu postępując zgodnie z instrukcją. Pozostały 1% to zwykle nieprawidłowe ustawienie helika od strony mechanicznej. Może z raz czy dwa musiałem się ratować pisząc do producenta, który zresztą zapewnia bardzo dobre wsparcie.

Teraz w wolnej chwili możesz użyć tabelki, którą Ci podesłałem (albo samemu przeliczyć) i obniżyć mnożnik, jednocześnie adekwatnie podbijając gainy (do tego samego efektywnego gain, jak pisałem w przykładzie w moim poprzednim poście). Powinno to dać taki sam efekt, ale wyższą rozdzielczość do późniejszych obliczeń dla algorytmów Spirit. Warto zrobić to szczególnie dla trybu, w którym masz gain 45%. Spirit "lubi" wysokie wartości gain. Ale to już trochę kosmetyka, jak lata dobrze to niekoniecznie musisz się dalej bawić.
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 1 sie 2020, o 22:27

Dziś podjąłem drugą próbę podniesienia gały ze spiritem. Nie wiem co sie dzieje ale zachowuje się tak jak na wcześniejszym filmiku czyli kładzie się na prawo. Na szczęście startowałem w normalu i w porę zareagowałem więc obyło się bez strat. Wywrotka zdażyła się dwa razy, za każdym razem sprawdzałem kompensację i było ok. Trzecim razem spróbowałem podnosić obroty badzo delikatnie i udało się go poderwać więc jest sukces ale ... niestety na ruchy drągiem ogona reaguje odwrotnie czyli chcesz go skręcić w prawo a nos idzie w lewo przy czym jak nie tykasz to nie ma ani dryftu ani rybkowania. Myślałem, że to przez rewers na 4tym kanale. Zmieniłem go w spricie ale po poderwaniu gała kręci się w kółko i tu muszę pochwalić spirita bo mimo tego kręcenia wisiał na tyle stabilnie, że dało się go posadzić bez strat, na samym żyrku byłoby już po ptokach. Jedyne co mi przychodzi do głowy to rewers w apce. Pomoże, czy wina jest gdzieś indziej?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 1 sie 2020, o 22:30

Przede wszystkim sprawdź w monitorze kanałów, czy kierunki się zgadzają. Potem możesz przetestować działanie samego ogona na ziemi. Jak chcesz to możemy spróbować zrobić jakąś zdalną sesję.
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 1 sie 2020, o 22:43

Zdawało mi się, że kierunki były poprawne, sprawdzałem na tygodniu ale też mogłem coś skopać.
Generalnie to coś mi mój setup nie pasuje. Niby spirit jest zamontowany wg. instrukcji na 0st ale żeby kompensacja dobrze dzialała to myszę w setupie ustawić 180st inverted inaczej to albo elev albo aile chodzi odwrotnie. Mam go spiętego z odbiornikiem DSM2 JRa po PWM. Coś może naknociłem, może lepiej kupić satelitkę DSM2 Spektruma? Na satelitce JRa nie chce się zbindować :(
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości