Align 3G, 3GX

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 9 kwie 2013, o 08:41

Tak jak kolega wyżej napisał, wchodzisz w DIR mode (1:40 w pierwszym filmiku) (uruchamiasz 3gx trzymając przycisk ale puszczasz go zanim zapalą się wszystkie 4 diody) i ustawiasz, resztą się nie martwisz. Czy na pewno skonfigurowałeś wszystkie setupy ? (DIR, FlightMode, GyroMode/Tail, Gov Mode). Generalnie pod DIR mode ustawiasz mechanikę. Polecam przed całą zabawą podnieść wersję swojego 3GX-a do najnowszej.

A czy kolega mierzył kąty pochył przechył po ustawieniu 3GX??

Generalnie jak już ustawiłem Heli to i tak latałem na sporo mniejszych kątach (na apce latałem z expem i Ali Ele dualRate na pstyczkach na 100% 60% 40% w powietrzu dla płynnego zawisu działałem na tym ostatnim, więc kątów po setupie nawet nie sprawdzałem po nie było sensu bo i tak było ledwo kilka stopni)
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 9 kwie 2013, o 10:04

Blugolf pisze:...
Drugi problem to taki że jak ustawiam wszystko to niby jest ok skok 12 stopni pochył przechył po 8 ale po skończonym ustawieniu jak zmierzę wychył to okazuje się ze jest 13,4 na pochyle i przechyle a skok jest prawidłowy czyli 12 -to tak ma być?
...


Instrukcja mówi:
Flight Mode Settings
With 3GX in operation mode, push rudder to left or right, and press the SET button for about a second

After entering setting mode, elevator may deviate as much as 8 degrees plus compensating rate either forward or back. Moving elevator stick can adjust servo travel limit. For example, if LED shows 50%, total elevator travel range is 8+0.5*8 = 12 degrees.
After entering setting mode, aileron may deviate as much as 8 degrees plus compensating rate either forward or back. Moving aileron stick can adjust servo travel limit. For example, if LED shows 50%, total elevator travel range is 8+0.5*8 = 12 degrees.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 9 kwie 2013, o 18:06

Dziękuje kolegom za podpowiedzi. Jeszcze raz zaprogramowałem wszystko krok po kroku. I niby wszystko jest ok ale problem serwa pozostał. Ja mam odbiornik S.BUS i tak się zastanawiam w tej konfiguracji jest to podłączone (zgodnie z instrukcją) tak że serwa i rygiel z becem jest podpięty pod 3GX a do odbiornika idzie tylko kabel S.BUS i to może być powodem ze pierwszy się loguje 3GX niż odbiornik co może powodować takie sytuację. Jak 3GX dostaje sygnał od odbiornika wszystko wraca do normy. Czy moja teoria może być słuszna i jak ją sprawdzić oraz co w takim przypadku uczynić ??
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 10 kwie 2013, o 08:29

Nie wiem czy to w jakikolwiek sposób pomoże ale sam u siebie mam połączenie S.BUS między odbiornikiem i FBL - nie sprawia najmniejszych problemów. Jedyna różnica jest taka że ESC mam wpięty do odbiornika (w instrukcji tak zalecali żeby była możliwość wykorzystania failsafe na kanał gazu) a zasilanie do FBL-a poprowadzone dodatkowo drugim kabelkiem.

Odnośnie połączeń to dokładnie tak powinno to wyglądać. Przy flybarlessach nie sterujesz bezpośrednio serwami, całą magię wykonuje system, ty tylko za pomocą odbiornika mówisz mu gdzie i jak chciałbyś lecieć a on dopiero zamienia to na odpowiedni ruch serw wprowadzając wcześniej własne poprawki, z tego też powodu nie wykorzystuje się w takiej sytuacji miksowania w aparaturze.

Jeśli zamienisz kolejność (serwa w odbiornik zamiast do FBL-a) otrzymasz system bez fizycznego i bez elektronicznego flybara - taki prawdziwy flybarless bez żadnego wspomagania ;)
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 10 kwie 2013, o 12:11

Czyli żebym dobrze zrozumiał ustawiam odbiornik futaby by kanał 3 był dostępny? (mój odbiornik ma 4 gniazda S.BUS,kanał 1,2,3-domyslne jako pod rygiel lub zasilanie i mogę ustawić 12 różnych wersji przypisania tych kanałów 1 i 2 np jako kanał 7 i 8 lub jako nie używane-tak mam teraz )Tam wpinam regulator. Kabelkiem s.bus łącze z 3 GX (trzy żyły ? w nich jest już zasilanie??) czy trzeba dodatkowo zasilić?? A jeśli tak to prze rozgałęźnik czy dodatkowym kalem z wolnego gniazda odbiornika??
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 11 kwie 2013, o 07:14

Blugolf pisze:mój odbiornik ma 4 gniazda S.BUS,kanał 1,2,3-domyslne jako pod rygiel lub zasilanie i mogę ustawić 12 różnych wersji przypisania tych kanałów

Jesteś pewien że posiada aż 4 gniazda S.BUS? Nie jestem całkowicie pewien ale chyba tylko te najdroższe 18-kanałowe odbiorniki posiadają więcej niż jeden taki port.

Blugolf pisze:1 i 2 np jako kanał 7 i 8 lub jako nie używane-tak mam teraz )Tam wpinam regulator.

Tak właśnie mam u siebie, do którego dokładnie gniazda to już musisz popatrzeć w instrukcje i ustawienia aparatury żeby zlokalizować kanał gazu. Tylko zanim zaczniesz coś zmieniać upewnij się że trzeba. Ja zrobiłem w ten sposób bo tak zalecali w instrukcji FBL-a z powodów o których pisałem wyżej. 3GX może inaczej pracować.

Blugolf pisze:Kabelkiem s.bus łącze z 3 GX (trzy żyły ? w nich jest już zasilanie??) czy trzeba dodatkowo zasilić??

Zgadza się i w tym jednym kabelku idą sygnały wszystkich serw. Odnośnie zasilania to tak, jest, z tym że znowu w przypadku mojego FBL-a zalecali doprowadzenie dodatkowego kabelka z zasilaniem. Kiedy wszystkie serwa na raz zaczną intensywnie pracować pobór prądu może być już konkretniejszy a przewody których się tam używa są cienkie i niekoniecznie odpowiednie w takiej sytuacji.

Blugolf pisze:A jeśli tak to prze rozgałęźnik czy dodatkowym kalem z wolnego gniazda odbiornika??

Ja się cofnąłem jeszcze bardziej, do ESC w miejscu gdzie wychodzi BEC dolutowałem drugi kabelek. W ten sposób mam dwie ścieżki które doprowadzają zasilanie do FBL-a (i docelowo do serw):

1. BEC -> odbiornik -> FBL
2. BEC - > FBL

Jeśli poprowadzisz to z odbiornika to słabym punktem będzie połączenie między źródłem prądu a odbiornikiem.

Po raz kolejny zachęcam do pogrzebania w instrukcji bo nie mam pojęcia czy tego rodzaju manewry są potrzebne lub wskazane przy 3GX.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 11 kwie 2013, o 07:56

Źle napisałem odbiornik ma 4 gniazda i są to S.BUS Kanał 3 kanał 2 Kanał 1. kanał trzeci jest standartowo przypisany do gazu.
Co do instrukcji 3 GX jest napisane by zasilanie razem z gazem podpiąć bezpośrednio do 3GX a do od odbiornika ma iść tylko kabel S.BUS. Ale to jak widać nie zdaje egzaminu i powoduje sytuacje z serwem -takie wnioski wyciągam. Dziś spróbuje zasilić odbiornik.
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 13 kwie 2013, o 19:38

:cry: :cry: Niestety panowie sprawdziłem wszystko po przez zmianę zasilania, zmianę odbiornika, serw nic nie pomogło -test na drugim 3GX potwierdził moje ostateczne przypuszczenie 3GX jest uszkodzony fabrycznie. Napisałem reklamacje do Helipross w Taiwanie i będę kolegów informował jak wygląda gdy trzeba coś zareklamować tak daleko. :(
Dziękuje wszystkim za chęci pomocy.
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 15 kwie 2013, o 08:28

Daj znać jak coś się ruszy w tej sprawie. Jeszcze nie musiałem nic reklamować w ten sposób ale ciekawi mnie jak ten proces wygląda.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 18 kwie 2013, o 14:28

Reklamacja wysłana sklep zażyczył sobie numer przesyłki to monitorowania. Napisali że jak tylko paczka dotrze się skontaktują. Co ciekawe koszt wysyłki nie jest powalający przesyłka expres i ubezpieczona na 500 zł 32.30zł
cubars
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 9
Rejestracja: 15-12-2011
Podziękowano: 1 raz

Postautor: cubars » 21 kwie 2013, o 13:50

witam

planuje przerobic moja 600 na fbl ale z glowica i tarcza DCF
moje pytanie do was, moze ktos mi doradzi, czy moge uzyc modol z gyrem 3G czy musi to byc 3GX?
pytam bo 3G sa tansze
Hitec OPTIC 6 + FrSky

pozdrawiam Jakub
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 21 kwie 2013, o 20:14

A czego oczekujesz od modelu FBL, i jaki styl latania preferujesz ?
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 22 kwie 2013, o 00:18

3G to ewentualnie do latania makietowego.
cubars
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 9
Rejestracja: 15-12-2011
Podziękowano: 1 raz

Postautor: cubars » 26 kwie 2013, o 22:49

żeby był "ostrzejszy" podczas manewrów, lotu, dokładnie nie wiem jeszcze nie latałem fbl
a latanie 3D
Hitec OPTIC 6 + FrSky

pozdrawiam Jakub
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 27 kwie 2013, o 14:47

Jeśli latasz ostre 3D to raczej BeastX lub VBar.
Ewentualnie 3GX w wersji min 3.0.
Ogólnie produkty Aligna są dość wymagające jeśli chodzi o konfigurację. Drobny błąd i model potrafi zachować się nieprzewidywalnie.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 8 maja 2013, o 19:38

Cd. moich zmagań.
Patrząc na pogodę na dworze zakupiłem 2 3GX w wersji 3,0. Dziś paczka dotarła właśnie go założyłem i wszystko pracuje normalnie. Teraz zostało wszystko poustawiać i sobota będzie oblot :-)

Co do mojej reklamacji paczka wysłana 17,04,2013 jeszcze nie dotarła do Helipross ;-(. Śledzenie paczki w polskiej poczcie to żart. Bo kończy się jak paczka opuści Polskę.......
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 maja 2013, o 13:01

To ja znowu zaczne swoje :) Na Track Checker (android) możesz ustawić sobie inne poczty i wtedy będziesz wiedział co się dzieje...
Awatar użytkownika
Blugolf
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 15-10-2010
Lokalizacja: Lubartów
Kontaktowanie:

Postautor: Blugolf » 17 cze 2013, o 20:22

Czasu upłynęło sporo ale w końcu się doczekałem- 3GX powrócił niby naprawiony a tak naprawdę nowy bo w wersji 3,1 i z innym numerem tylko w starym opakowaniu. :kopara:.
Teraz mam dwa znaczy jeden do sprzedania ......
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 19 cze 2013, o 08:18

Bardzo mnie cieszy taki finał sprawy. Czyli że można coś zdziałać w takich sytuacjach i to do tego za bardzo sensowne pieniądze :thumb:
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 1 paź 2013, o 20:35

Siemka.
Tym razem ja o coś zapytam :grin2:
Gdy podpinam do FBLa zasilanie z linii ESC do portu ESC, czyli wewn. beca wszystko idzie jak po maśle. Ale mi się chce wrzucić zewn. beca CC 10A, 6V. No i po podpięciu go do BAT-IN i włączeniu zasilania FBL się inicjuje i po chwili restartuje. I tak w kółko w pętli. Regler to GUEC GE-610. Oczywiście pin zasilania ESC wyjęty.

Wygląda to tak, jakby bec CC nie miał siły bo z jednym serwem daje radę, z dwoma już czasem nie, a z trzema to mogę zapomnieć. No ale ten CC ma w piku 10A, a wewnętrzny tylko 4A.
Ma ktoś jakiś pomysł?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron