Kbar (czyli FBL za 30$)

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 5 lis 2018, o 23:35

Udało mi się podłaczyć kbara i wygląda że wszystko jest ok z ustawieniami. Problemem było to że nie miałem podłączonego kbara jak bindowałem odbiornik z nadajniekiem. Zrobiłem ponowne bindowanie :) i działa prawie wszystko ale na heli: swach 120 takze dzieki za to.

Teraz powalczę z ustawieniami :).
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 6 lis 2018, o 00:42

Działa na włączonym miksowaniu tarczy w nadajniku i tarcza chodzi prawidłowo? K-bara będę dopiero męczył (na dniach zamawiam Devila z tym FBl-em), na razie miałem i mam do czynienia z Brainem, gdzie włączenie miksów CCPM w nadajniku powodowało, że serwa pracowały "bez ładu i składu" - wymagany jest brak miksowania, bo tym zajmuje się FBL.
BTW - znalazłem coś takiego:
https://www.vstabi.info/en/node/438
Niestety jest to mylące, bo najpierw piszą o ustawieniu miksowania na jedno serwo (H1, 90* Normal), a potem, że miksowanie tarczy w nadajniku nie jest potrzebne. IMHO trzeba użyć opcji Variable Pitch, bo miksowanie 90* według FlySky oznacza, że to nadajnik odpowiada za manipulowanie tarczą na 4 serwach co 90* i nie jest to tryb 90* - Normal aka H1 (czyli brak miksowania w nadajniku).
Masz może w oprogramowaniu do ustawiania tego cuda ekran monitora kanałów? Powinien sporo wyjaśnić.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 6 lis 2018, o 07:55

Heja tak, dziwne ale wydaje mi sie ze serwa wychylaja sie prawidlowo, jest chyba w oprogramowaniu monitor kanalow, popatrze dzisiaj. Na heli: variable pitch serwa od lotek wogole nie wychylaja sie.
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lis 2018, o 10:57

Nie może być żadnego mixowania w nadajniku, poza krzywą gazu i skoku.

Na pewno nie moze być ustawiona tarcza 120°
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 6 lis 2018, o 14:21

Ano właśnie. Po to masz FBL-a, aby nie bawić się w miksowania kanałów tarczy w nadajniku. To nie flybar.
Wyłącz tego miksa (ustaw jako typ modelu Helicopter: Variable Pitch), podłącz FBL-a do komputera, zajrzyj w monitor kanałów samego FBL-a i sprawdź, czy poruszanie drążkami daje tam jakikolwiek efekt. Obawiam się, że będzie to wyglądało tak, że zmiany będą, ale w zakresie nieadekwatnym do wychyleń drążka. Być może będziesz też musiał pobawić się rewersami i endpointami. Na razie cel jest taki, żeby osiągnąć pełne wysterowanie na poszczególnych kanałach i we właściwą stronę względem kierunku ruchu drążków. Jeśli nie będziesz w stanie uzyskać 100% wychylenia na danym "kanale" w monitorze FBL-a przy pełnym wychyleniu drążka, to zajrzyj tu - viewtopic.php?f=42&t=4309&start=60. Znajdziesz tam moje boje z takim samym tematem. Co prawda był to Brain po S-BUS, ale obawiam się, że K-BAR po PWM-ie może zachować się tak samo. Niestety w FS-I6X skopali podstawowy dla naszych celów i rozwiązań tryb helikopterowy. Co ciekawe, FS-I6 i FS-I10 są wolne od tego problemu, czyli można było zrobić to normalnie. Update firmware oczywiście brak. Ot, taka ciekawostka...

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 7 lis 2018, o 17:45

Dzieki za info tak zrobie i dam znac, kurde ale FS-i6X jest poprawiona wersja FS-i6, podobno poprawili duzo rzeczy w nim, ciakawe czemu nie ma poprawek firmware do niego.
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 8 lis 2018, o 08:14

udało mi sie ustawic wszystko na FS-i6X na variable pitch, nie wiem dlaczego, bindowalem kilka razy, wkladalem wtyczki kilka razy, rozebralem kbara i przeczyscilem elektronike.
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 lis 2018, o 09:33

No to teraz jest OK :-).
Pewnie gdzieś był jakiś niekontakt, albo trzeba było zacząć "od początku".
Z ciekawości - tak jak napisałeś wcześniej, odbiornik z FBL-em masz podłączony kanał po kanale (PWM), zgadza się?
Czy do pełnego wysterowania FBL-a (100% na kanałach tarczy sterującej przy pełnym wychyleniu drążka) starczyło zakresu endpointów w nadajniku, czy też, tak jak ja w przypadku Braina i S-SBUS, musiałeś ustawić miksowania na kanałach tarczy?
I jeszcze - możesz podać jaką datę ma firmware w Twoim FS-I6X?

BTW - jest gość (znany jako qba667, patrząc na imię to chyba Polak, choć z Niemiec ;-) ) który opracował chyba najlepszy i najbardziej popularny customowy firmware do FS-I6, a teraz wziął się za FS-I6X. Z tego, co widzę, to jest droniarzem, ale może jakby sprzedał mu temat, to poprawiłby te błędy w trybie helikopterowym :-).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 8 lis 2018, o 13:32

Piotr_T pisze:No to teraz jest OK :-).
Pewnie gdzieś był jakiś niekontakt, albo trzeba było zacząć "od początku".
Z ciekawości - tak jak napisałeś wcześniej, odbiornik z FBL-em masz podłączony kanał po kanale (PWM), zgadza się?
Czy do pełnego wysterowania FBL-a (100% na kanałach tarczy sterującej przy pełnym wychyleniu drążka) starczyło zakresu endpointów w nadajniku, czy też, tak jak ja w przypadku Braina i S-SBUS, musiałeś ustawić miksowania na kanałach tarczy?
I jeszcze - możesz podać jaką datę ma firmware w Twoim FS-I6X?

heja tak PWM i-BUS, nie potrzaba mixow,
firmware 1.0 30-mar-2017, ale oni caly czas cos poprawiaja, kolega kupil to wlacznik apki poprawili i teraz wystaje duzo i dobrze wlaczyc i wylaczyc, lepszy wyswietlacz tez dali.
Piotr_T pisze:No to teraz jest OK :-).
BTW - jest gość (znany jako qba667, patrząc na imię to chyba Polak, choć z Niemiec ;-) ) który opracował chyba najlepszy i najbardziej popularny customowy firmware do FS-I6, a teraz wziął się za FS-I6X. Z tego, co widzę, to jest droniarzem, ale może jakby sprzedał mu temat, to poprawiłby te błędy w trybie helikopterowym :-).


Tak wiem mialem w FS-i6 ten firmware na 10ch, ale podobno FS-i6X ma poprawione gimbale, wyswietlacz i duzo innych rzeczy i zakupilem ta.
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 lis 2018, o 13:47

macem pisze:tak PWM i-BUS, nie potrzaba mixow,

Dobrze wiedzieć. To tym bardziej niecierpliwie będę czekał na nowego helika z K-Barem w zestawie.
firmware 1.0 30-mar-2017

No to mamy (przynajmniej teoretycznie :-) ) tą samą wersję.
Tak wiem mialem w FS-i6 ten firmware na 10ch, ale podobno FS-i6X ma poprawione gimbale, wyswietlacz i duzo innych rzeczy i zakupilem ta.

Ano właśnie, mimo identycznej obudowy i prawie takiej samej nazwy te radia sporo różnią się w temacie "bebechów" i ponoć I6X jest znacznie lepsze. Szkoda tylko, że nie chciało bezproblemowo dogadać się z Brainem ;-).
BTW - z ciekawości - monitor kanałów w apce pokazuje Ci pełne wychylenie paska jak np. dasz drążek cykliki do oporu w lewo, czy też dojeżdża do połowy +/- ustawiona korekta endpointa?

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 11 gru 2018, o 16:30

Właśnie nie pokzauje pełnego zakresu, podobnie jest z ZYX S2, limity dla kanałów są -60/+60, można trochę podbić subtrimami i w zakładce softy ZYXa setyp->travel. Napisałem do mastera :) który zajmuję się customowym firmware do apki https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... st40652055. Napisał że pamięta o tym i kazał mi założyć issue na githubie projektu https://github.com/qba667/FlyPlusI6X.
Mozliwe że poprawi ten bug w apce 8-) , jak dla mnie to jest największy problem jeśli ktoś chce korzystać z tej fajnej apki.
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 11 gru 2018, o 16:45

Chwała Ci za to! :nw:
Problem można, co prawda, obejść miksami, ale jak Kubie uda się poprawić tego babola, to apka będzie 100% :thumb: i dla heli-maniaków.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 31 sty 2019, o 01:52

Mam pytanie odnośnie Kbara - pierwszy raz rozkręciłem dziś machinę aby sprawdzić wytorowanie łopat i po wejściu na obroty FBL zaskoczył mnie puszczeniem ogona - helik wykręcił bąka na dywanie. Straty - zmielona instrukcja od regla która przez przypadek znalazła się w polu rażenia wirnika ogonowego ;). Szczerze to nie spodziewałem się tego, bo kierunki ogona działają prawidłowo, jego kompensacja przy obracaniu modelu też, gain ustawiony mam w FBL zgodnie z podpowiedziami programu (chyba że czegoś nie zauważyłem i jednak idzie to z nadajnika). W trybie ustawiania zakresu ogona środkowe położenie drążka daje popychacz ślizgacza ustawiony równolegle do belki ogonowej, wychylenie popychacza w obu kierunkach jest +/- identyczne. Co mogłem przegapić?

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 31 sty 2019, o 09:00

Trzeba dużo samozaparcia, aby helika rozkręcać na dywanie bez zabezpieczenia. A przegapiony raczej został instynkt samozachowawczy.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 31 sty 2019, o 11:52

Tak jest! Dywan najgorszy z możliwych nawierzchni, spróbuj raczej na czymś o mniejszej przyczepności - parkiet, terakota, wykładziny tyłu "gumoleum".
Moim zdaniem mimo wszystko kompensacja nie w ta stronę.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 31 sty 2019, o 13:38

Mój dywan nie jest wyjątkowo mięsisty, ale macie rację, to nie był najlepszy pomysł. Kompensacja? Wydaje mi się, że jej kierunek był ok, ale sprawdzę to jeszcze raz.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
macem
Domownik forum...
Posty: 310
Rejestracja: 23-03-2018
Lokalizacja: Kościelec
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 3 razy
Kontaktowanie:

Postautor: macem » 31 sty 2019, o 13:51

Ja tez sprawdzam torowanie łopat ale na panelach w pokoju :) pewnie do czasu...
Goblin 420, KDS chase 360, Devil X360, X3, trex 450L Dominator, kds 450sv, miniTitanV2, trex 450 PRO DFC, tarot 450 FBL :)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 31 sty 2019, o 22:35

Pomyślcie ile w pomieszczeniu jest odbić od przeszkód. Jakiekolwiek ustawianie/sprawdzanie maszyny w pokoju jest nietylko niebezpieczne, ale też bezcelowe.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 3 lut 2019, o 07:59

Przyczyną piruetów była jednak kompensacja ustawiona nie w tą stronę, co potrzeba. Po zmianie jest ok.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 6 mar 2019, o 20:30

Cześć,
Chciałbym poprosić o pomoc w programowaniu i łączeniu kbara z odbiornikiem flysky fs-i6. Do tej pory miałem tylko pręta, więc przejście na FBL jest dla mnie czymś nowym, zielonym i strachliwym jak ogarnąć to całe programowanie...
-Na początku chciałbym w ogóle połączyć odbiornik z kbarem (KOALA). Podpowie ktoś dokładnie który kanał odbiornika połączyć z którym kanałem fbla (RX C, RX B, RX A)
-Następnie które serwa podłączyć pod które kanały kbara? Wiem, że można zawsze pobawić się rewersami, ale jak zacznę przestawiać rewersy w programie, potem mi się pomiesza i zacznę przestawiać rewersy w apce i już się zaczną problemy.
-Jaki dokładnie i skąd pobrać działający program vbar? Na oficjalnej stronie jest tyle tego wszystkiego, że żadnego nie udało mi się pobrać. System to win7 64bitowy.
I dopiero jak ogarnę te punkty to wezmę się za kolejne. Wiem, że pytania może i bardzo wkurzające, ale ja jestem "prętowcem" i na prawdę nie chcę ustawiać tego samemu, bo jestem pewien, że nie poleci :)
Dzięki z góry.

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości