Kbar (czyli FBL za 30$)

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
subframe
Stały bywalec...
Posty: 140
Rejestracja: 17-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Podziękowano: 16 razy

Postautor: subframe » 20 paź 2014, o 21:33

Ponieważ miałem pewne problemy z ZYX-S2, a szkoda mi było kaski na Braina ;), zakupiłem na BG zacny FBL za 30$ będący klonem praszczura FBLów czyli VBARa.
Jestem zwykłym oblatywczem, bez wyczynów w 3D, do takich zresztą jest skierowany ten produkt, ponieważ nie sądzę żeby ktoś latający maszyną >2500PLN połasił się na ten system. Wypiszę zalety i wady obydwoch, które mi się nasunęly po paru pakietach oblatania.

Kbar
+ bardzo dobry program do konfigurowania FBL, łącznie z obrazkami, w końcu produkcji Mikado...,
+ układ podłącza sie bezproblemowo do PC, soft od razu wykrywa FBL, podpowiada ustawiania dla 250, 450 itp, wtyczka micro-USB. Ma sie "pewność" wprowadzonych ustawień.
+ podczas lotu mam wrażenie, że układ uczy się i z minuty na minutę i reaguje coraz lepiej. Dopasowuje się do użytkownika.
+ zawsze inicjuje się za pierwszym razem. Układ wydaje się prosty, ale solidny.
- podczas startu trzeba dać mocniej w palnik i od razu podnieść helika. Przy powolnym starcie przechyla się w prawo i łatwo można zniszczyć łopaty. Trzeba uważać na soft-start.
- ograniczona liczba mocowania układu. Może być zamontowany tylko w poziomie. Nie ma opcji mocowania go z boku helika (pionowo), a tak mi właśnie pasowało.
- nie udało mi się go skonfiugurwać z serwami Corona DS929HV, podczas lotu tarcza wpadała w oscylacje, suwanie suwakami nic nie dało, ale być może te serwa były kiepskie i miały zbyt duże luzy. Na KST215MG jest ok.

ZYX-S2
+ może być zamocowany w dowolny sposób, w tym pionowo
+ efekt przechylania w bok przy stacie jest jakby mniejszy, albo go nie ma.
+ bardzo dobrze mi się na nim latało. Praktycznie za pierwszym razem ustawienia były ok.
+ jest malutki
- kiepskie oprogramowanie, problemy z portami przy podłączeniu. Póki co brak jakichkolwiek upgrejdów FW czy SW. Wygląda na to że Tarot olał temat mimo licznych zgłoszeń użytkowników.
- jest kapryśny, ma problemu z inicjacją. Czasami startuje za 2,3 razem. Z BT też są problemy.

Reasumując, bardziej ufam KBarowi, chociaż wydaje mi się że ZYX-S2 jest bardziej zaawanowanym układem, bardziej precyzyjnym, ale są to tylko takie luźne obserwacje. :)
pozdrawiam
Subframe
450PRO DFC, V977, 250GT
Me-109, Cessna 182
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 21 paź 2014, o 07:23

Ogóknie K-Bar to kopia V-Bara Mikado.
Powinin równie dobrze latać. Ale używanie K-Bara to piractwo.

Ja miałem Fu-Bara, po kilku miesiącach pojawiły się problemy z wyłączajacym silnikiem, sporo razy spadłem, sporo rzeczy wymieniłem ale nie znalazłem przyczyny. Odcinanie było coraz częstsze, w pewnym momencie mogłem latać metr nad ziemią bo potrafił odciąć 2 razy w ciągu lotu, ostatecznie było tak że postawiony na ziemi helik nie mógł wystartować bo soft start był zbyt wolny aby wirnik się rozkręcił :-)

Przy próbie zmiany satelitki mialem problem z bindowaniem, satelitka zachowywała sie losowo podczes właczenia i zapaliła mi się lampka. Winny był fubar, nie wiem co mu się srało, zimnych lutów nie widać, może zegar mu się zdesynchronizował i przestał wspólpracować z całą resztą?

Dwa miesiące remu dostałem pismo od Hobby Kinga że prawa autorskie do oprogramowania ma Mikado :-) ale czy można legalnie używać dalej fubara to nie zrozumiałem z pisma.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Bartekgazior
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Warszawa- Bielany
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 24 razy

Postautor: Bartekgazior » 22 paź 2014, o 00:50

Z tanich FBL jest obecnie "firmowany" przez Turnigy 3D-H V2, ciekawe czy to też pirat, choć jest oficjalnie dostępny na HK. Jest jeszcze KDS EBAR, nazwa trochę podejrzana ;-) Jest nieco droższy od ZYX-a ale też połowę tańszy od Braina. Jest to już dość znana firma i chyba nie posunęliby się do piractwa? Ciekawe jak działają te dwa systemy.
ZYX-S2 jest moim pierwszym "pudełkiem" FBL, więc nie mam porównania. Nawyżej do flybara. Lata się łatwiej, ale rzeczywiście support Tarota olał użytkowników (sam do nich pisałem) i na razie nic nie słychać o poprawieniu niedoróbek w sofcie, choć można z tym żyć. Ogólnie system działa dobrze, raz tylko zachował się dziwnie (szczególnie ogon) i skretowałem 450-tkę.
Pozdrawiam, Bartek
Raptor 50 Titan FBL, HK 450 Pro FBL. Samoloty nitro i elektro.
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 22 paź 2014, o 10:19

Kenobi36 pisze:Ogóknie K-Bar to kopia V-Bara Mikado.
Powinin równie dobrze latać. Ale używanie K-Bara to piractwo (...)

Dlaczego używanie to piractwo? K-Bar nie działa po wyjęciu z pudełka?
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 22 paź 2014, o 10:49

valoos pisze:
Kenobi36 pisze:Ogóknie K-Bar to kopia V-Bara Mikado.
Powinin równie dobrze latać. Ale używanie K-Bara to piractwo (...)

Dlaczego używanie to piractwo? K-Bar nie działa po wyjęciu z pudełka?


To może spróbuj wyjąć, podłączyć i polecieć :) Bez ustawienia typu odbiornika, tarczy, reversów, itd... Ciekawy jestem efektu

Poza tym wewnątrz w procek wgrany jest soft Mikado za który ta firma raczej nie dostaje ani Euro od chińczyka.
Użytkownik musi to rozważyć we własnym sumieniu.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, o 14:05 przez Kula, łącznie zmieniany 1 raz.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 22 paź 2014, o 13:25

valoos pisze:
Kenobi36 pisze:Ogóknie K-Bar to kopia V-Bara Mikado.
Powinin równie dobrze latać. Ale używanie K-Bara to piractwo (...)

Dlaczego używanie to piractwo? K-Bar nie działa po wyjęciu z pudełka?

Może nie tyle piractwo co paserstwo - po to właśnie HK wysyłało listy o tym że to nielegalny klon VBara. Można kupić w dobrej wierze rzecz kradzioną ale używanie tego - szczególnie gdy już wiadomo że kradzione - jest moralnie wątpliwe. W niektórych systemach prawnych można nawet stracić taką rzecz...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 23 paź 2014, o 18:44

Bartekgazior pisze:Z tanich FBL jest obecnie "firmowany" przez Turnigy 3D-H V2, ciekawe czy to też pirat, choć jest oficjalnie dostępny na HK.

Turnigy 3D-H to była kopia BeastX w wersji 1. (BeastX V1 miały inny hardware w stosunku do V2, V2 można było upgradować do V3 a V1 chyba nie)
Nie wiem czy na 100% jest to pirat ale po przejrzeniu instrukcji wszystko wyglądało tak samo więc jest to piracka kopia albo tylko się wzorowali na BeastX

3D-H V2 nie mialem.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 23 paź 2014, o 18:45

Kenobi36 pisze: tylko się wzorowali na BeastX


tak jak designerskie meble- inspirowane
Helikoptery
Awatar użytkownika
Ponczur
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 2
Rejestracja: 18-10-2014

Postautor: Ponczur » 5 lis 2014, o 16:03

subframe pisze:+ podczas lotu mam wrażenie, że układ uczy się i z minuty na minutę i reaguje coraz lepiej. Dopasowuje się do użytkownika.
- podczas startu trzeba dać mocniej w palnik i od razu podnieść helika. Przy powolnym starcie przechyla się w prawo i łatwo można zniszczyć łopaty. Trzeba uważać na soft-start.


Co do pierwszego - to raczej niemożliwe, chyba że włączyłeś opcję autotrim - ale wtedy trzeba robić tylko zawis i najlepiej przy bezwietrznej pogodzie. Vbar wówczas patrzy na Twoje korekcje w trakcie zawisu i trymuje serwa cykliki w taki sposób aby tych korekcji potrzeba było jak najmniej. Innymi słowy - poziomuje tarczę.

Co do drugiego, to nie zauważyłem takiej tendencji. Może masz właśnie niewypoziomowaną tarczę?
Awatar użytkownika
YaroRC
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 54
Rejestracja: 05-11-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: YaroRC » 1 sty 2015, o 12:06

Hej,

model: rex450L silnik,regiel i cała reszta standard serwa też standard 430M

radio: DX7

problem: tak jakby odwrotna czulośc Aileron tzn serwa i cała tarcza "z radia" chodzi poprawnie, zachowuje kierunki i odpowiednio sie wychyla podczas ruchów drążkiem, natomiast gdy przechylam model na boki jest reakcja odwrotna niż prawidłowa czyli tarcza pochyla się razem z modelem zamiast kompensować, przód/tył oraz ogon jest ok.

probowalem rewersów serw z poziomu fbl, z poziomu radia, wszelkich mozliwych podmianek wtyczek zarówno w odbiorniku jak i fbl i dalej :wall: ..

mam V-stabi 5.3 i nie ma tam opcji odwrocenia dzialania czujnika pochyłu bocznego..

jakies pomysły?

:help: :help: :help: :help: :help: :help:
Ostatnio zmieniony 1 sty 2015, o 15:33 przez YaroRC, łącznie zmieniany 1 raz.
...
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 1 sty 2015, o 12:12

Sprawdź typ tarczy i czy nie masz zamienionych serw alieron/ pitch.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
YaroRC
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 54
Rejestracja: 05-11-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: YaroRC » 1 sty 2015, o 12:14

typ tarczy oraz serwa ustawione/podłaczone prawidłowo.

jak zamieniam serwa to głupieje sterowanie z radia..
...
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 1 sty 2015, o 13:01

najpierw ustaw żeby fbl prawidłowo kompensował, a potem baw się radiem z rewersami, musi zadziałać.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 1 sty 2015, o 13:04

odnośnie tarczy, to chodziło mi o to czy przypadkiem nie masz elevatora ustawionego z przodu na tarczy.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
YaroRC
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 54
Rejestracja: 05-11-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: YaroRC » 1 sty 2015, o 13:10

tarcza ustawiona (jej rodzaj czyli elev z tylu 120 stopni itp)

własnie w błednym kompensowaniu problem.. i jak na filmiku na yt widziałem ze w wersji 4.0 jest opcja zmiany/rewersu czulosci żyroskpou aile tak w wersji 5.3 juz takowej znaleźc nie moge nigdzie. a mój kupo-bar nie gada z nizszymi wersjami oprogramowania.
...
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 1 sty 2015, o 13:15

a ustawienie fbla względem heli, zgadza się z tym co masz w systemie? Nie wiem, kable z przodu/tyłu/na bok itd.?
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
subframe
Stały bywalec...
Posty: 140
Rejestracja: 17-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Podziękowano: 16 razy

Postautor: subframe » 1 sty 2015, o 13:16

KBar działa tylko w pozycji horyzontalnej, czyli z nalepką do góry. :(
Nie można go mocować np. boku.
Miałem ten sam problem i powodem był złe zamocowanie systemu.
pozdrawiam
Subframe
450PRO DFC, V977, 250GT
Me-109, Cessna 182
Awatar użytkownika
YaroRC
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 54
Rejestracja: 05-11-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: YaroRC » 1 sty 2015, o 13:34

subframe pisze:KBar działa tylko w pozycji horyzontalnej, czyli z nalepką do góry. :(
Nie można go mocować np. boku.
Miałem ten sam problem i powodem był złe zamocowanie systemu.


ja mam nalepka do dołu..i w systemie własnie takie połozenie wybrane :wall:

spróbuję zmienić mechanicznie połozenie samego K-bara :masakra: i dam znać..
...
Awatar użytkownika
subframe
Stały bywalec...
Posty: 140
Rejestracja: 17-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 26 razy
Podziękowano: 16 razy

Postautor: subframe » 1 sty 2015, o 13:54

Nalepką do dołu też powinien działać. BTW pokombinuj z ułożeniem system powinno się udać dobrać odpowiednie.
pozdrawiam
Subframe
450PRO DFC, V977, 250GT
Me-109, Cessna 182
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 1 sty 2015, o 13:56

a nie jest odwrócony o 180?
Helikoptery

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron