Tarot ZYX, ZYX S2

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 3 wrz 2023, o 19:42

Ja sprawdzałem mało bezpiecznie. Zdejmowałem łopaty główne i rozkręcałem z obniżonymi obrotami. Trzymając w łapach model sprawdzałem ruszajac ogonem w lewo i prawo czy działa w dobrą stronę. Pamiętając że łopatki też robią krzywdę obroty miałem niskie. Ostatnio nagrałem filmik działania okuć na sucho bez kręcenia i porzuciłem do Aikusa by mi powiedział czy dobrze.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 3 wrz 2023, o 21:23

A czy ja tam dobrze widzę na tym filmiku, że są takie momenty, że wirnik główny się kręci a ogonowy nie?
Tam jest pasek czy wałek?
Jeśli pasek, to jest w miarę napięty?
Niezależnie czy wałek czy pasek: są jakieś ząbki na zębatkach?
Bo mechanicznie - powyższa sytuacja jest niedopuszczalna.

Ochota na roztelepanie przy starcie to inny problem - jak widać ustaje on przy wyższych obrotach. Nie powinno tego być, ale to inny i mniejszy problem.

Uważaj też, żeby przy starcie statecznik ogonowy nie był "zawadzony" o trawę/ziemię. Nie jeden helikopter już się z tego powodu zmielił na ziemi.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 3 wrz 2023, o 22:21

aikus pisze:A czy ja tam dobrze widzę na tym filmiku, że są takie momenty, że wirnik główny się kręci a ogonowy nie?
Tam jest pasek czy wałek?
Jeśli pasek, to jest w miarę napięty?
Niezależnie czy wałek czy pasek: są jakieś ząbki na zębatkach?
Bo mechanicznie - powyższa sytuacja jest niedopuszczalna.

Ochota na roztelepanie przy starcie to inny problem - jak widać ustaje on przy wyższych obrotach. Nie powinno tego być, ale to inny i mniejszy problem.

Uważaj też, żeby przy starcie statecznik ogonowy nie był "zawadzony" o trawę/ziemię. Nie jeden helikopter już się z tego powodu zmielił na ziemi.

Paska nie sprawdzałem, przyznaje się. A jest on luźny na tyle, że bez problemu obracam sobie tylną głowicą i pasek przeskakuje na tej przedniej zębatce.
Ale napinacza to tam nie widzę tylko rolkę ślizgową z tyłu. Jak to naciągnąć. Wystarczy poluzować mocowanie belki ogonowej i przesunąć do tyłu czy trzeba wymienić pasek?
Postaram się też ogarnąć jakieś normalne miejsce do startu ;)

Osa pisze:Ja sprawdzałem mało bezpiecznie. Zdejmowałem łopaty główne i rozkręcałem z obniżonymi obrotami. Trzymając w łapach model sprawdzałem ruszajac ogonem w lewo i prawo czy działa w dobrą stronę. Pamiętając że łopatki też robią krzywdę obroty miałem niskie. Ostatnio nagrałem filmik działania okuć na sucho bez kręcenia i porzuciłem do Aikusa by mi powiedział czy dobrze.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka


Jutro tak uczynię :D
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 wrz 2023, o 23:03

Ochrona wzroku konieczna. Bawiliśmy się tak kiedyś z kolegą - urwane okucie przeleciało przez 2 płyty GK
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 826
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 3 wrz 2023, o 23:06

A po co w ogóle rozkręcać silnik w tym celu? hmm
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 3 wrz 2023, o 23:09

Naciągnąłem pasek. Tak jak myślałem poluzowałem trochę belkę i pociągnąłem do tyłu. Zobaczymy czy jutro wystartuję. :D
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 3 wrz 2023, o 23:14

Luki38 pisze:Paska nie sprawdzałem, przyznaje się. A jest on luźny na tyle, że bez problemu obracam sobie tylną głowicą i pasek przeskakuje na tej przedniej zębatce.



No paaaanie jedyny.... :masakra:

Luki38 pisze:Ale napinacza to tam nie widzę tylko rolkę ślizgową z tyłu.


I dobrze, bo nie ma.

Luki38 pisze:Jak to naciągnąć. Wystarczy poluzować mocowanie belki ogonowej i przesunąć do tyłu


Dokładnie tak.

Luki38 pisze:czy trzeba wymienić pasek?


TO by nic nie dało - te paski się nie wyciągają.
W najgorszym razie pękają, a tak normalnie to po prostu z czasem tracą zęby.

Luki38 pisze:Postaram się też ogarnąć jakieś normalne miejsce do startu ;)


To które masz nie jest takie złe.
W sumie to trawiaste pole jest najpowszechniejszym z lądowisk.
Tylko trzeba na to zwrócić uwagę.
Warto np. zaokrąglić trochę końcówkę statecznika, żeby nie była ostrym szpiuklcem, bo taki aż prosi się o to, żeby się "zawadzić"

TYlko przy zaokrąglaniu uwaga, żeby go czasem nie skrócić!! Jak będzie krótszy niż łopatki to będziesz mielił łopatkami ziemię notorycznie, co jest .... chyba jeszcze gorsze.
Można np. dokleić na końcu kawałek jakiegoś cienkiego lekkiego krążka, albo półkrążka, choćby z tektury... wielkości 2 Zł.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 4 wrz 2023, o 13:49

Naciagnalem pasek ale ciągle to samo. Ogon ucieka albo w lewo albo w prawo jeśli probuje zniwelować. Nie idzie trochę tylko do końca.
https://youtube.com/shorts/ToJcZU-4tC8? ... sqE_Mj5Fke
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 4 wrz 2023, o 14:19

No to może rewers któryś masz źle... Najpewniej w żyrku.

Sprawdź "na postoju": kierunek wychylenia krawędzi spływu łopatek ogonowych powinien iść w tą samą stronę w którą przesuwasz ogon.
Czyli jak przesuwasz ogon w lewo - krawędź spływu łopatek powinna wychylać się w lewo.

I jak to ustawisz poprawnie to potem jeszcze rewers drążka ruddera sprawdź, bo pewnie się też przestawi: jak ciągniesz drążek w lewo, to krawędź spływu powinna przesuwać się też w lewo.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 5 wrz 2023, o 05:44

aikus pisze:No to może rewers któryś masz źle... Najpewniej w żyrku.

Aikus może byś zerknąl na filmik czy to jest dobrze ustawione. Tzn. napewno pitch jest źle ale ile bym nie kombinował to nie mogę w ZYX ustawić skoku prawidłowo drążek do góry skok do góry. Teraz jest na odwrót. Wcześniej w nadajniku zmieniłem revers na 5 kanale.
https://youtube.com/shorts/5Q3kr2hYrcc? ... Sd77qBuw5c
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 5 wrz 2023, o 08:34

Przestaw revers na pitch. Tarcza powinna iść do góry wychylając drążek do góry. Teraz masz odwrotnie i masz ciąg wsteczny. Helika pcha do ziemi. Ustawiałeś wogóle kąty łopat? Przy nauce proponuję -4° i + 11°. Torowałeś łopaty? Robiłeś adaptacje przepustnicy? No i jeszcze revers jest źle ustawiony prawdopodobnie na gyro w zyx albo w apce jak pisali po wyżej. Żeby sprawdzić czy helik się obraca to nawet nie próbuj go podnosić. Odkręć łopaty główne i postaw helika na śliskiej powierzchni (tylko ściąg gumki z płóz albo podłuż kartkę pod płozy). Rozkręć go tak do 70% zakresu przepustnicy. Ogon powinien być w jednym polożeniu (helik sie może przesuwać po podłożu więc pasuje mieć trochę miejsca). Jeżeli helik będzie "majtał" ogonem to zmniejszaj stopniowo zakres gyro. Jeżeli będzie się obracał w okół własnej osi-zwiększ zakres gyro.Na koniec jak byś nagrywał filmik to fajnie, jak by było widać apke.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2023, o 10:06

Luki38 pisze:Aikus może byś zerknąl na filmik czy to jest dobrze ustawione. Tzn. napewno pitch jest źle ale ile bym nie kombinował to nie mogę w ZYX ustawić skoku prawidłowo drążek do góry skok do góry. Teraz jest na odwrót. Wcześniej w nadajniku zmieniłem revers na 5 kanale.


Nie pokazałeś kierunków kompensacji.
I nie wiem dlaczego mówisz, że pitch jest źle, bo nie widać apki, a nie bardzo słychać co mówisz.

Zobacz jak to wygląda u mnie i kombinuj, żeby było tak samo:

http://aikus.ddns.net/multimedia/heli-f ... cation.mp4

Jak tak ustawisz, to helikopter BĘDZIE ZDOLNY DO LOTU (oczywiście pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę również to co zostało już powiedziane np. o gainach - lepiej na początek mniej niż za dużo - najwyżej będzie miękki, gumowaty, ale Ci się nie roztrzęsie zaraz po starcie, a jak przegainujesz to tak się może stać).
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 5 wrz 2023, o 10:19

Pitch jest na odwrót do góry tarcza w dół. Wrócę do domu i ustawie wg Twojego...
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 wrz 2023, o 15:48

Luki38 pisze:
aikus pisze:No to może rewers któryś masz źle... Najpewniej w żyrku.

Aikus może byś zerknąl na filmik czy to jest dobrze ustawione. Tzn. napewno pitch jest źle ale ile bym nie kombinował to nie mogę w ZYX ustawić skoku prawidłowo drążek do góry skok do góry. Teraz jest na odwrót. Wcześniej w nadajniku zmieniłem revers na 5 kanale.
https://youtube.com/shorts/5Q3kr2hYrcc? ... Sd77qBuw5c


Ja tam widzę niebieską diodę zapaloną

zyks-sryks.jpg


Masz dostęp do instrukcji?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 5 wrz 2023, o 16:38

mwx pisze:
Luki38 pisze:
aikus pisze:No to może rewers któryś masz źle... Najpewniej w żyrku.

Aikus może byś zerknąl na filmik czy to jest dobrze ustawione. Tzn. napewno pitch jest źle ale ile bym nie kombinował to nie mogę w ZYX ustawić skoku prawidłowo drążek do góry skok do góry. Teraz jest na odwrót. Wcześniej w nadajniku zmieniłem revers na 5 kanale.
https://youtube.com/shorts/5Q3kr2hYrcc? ... Sd77qBuw5c


Ja tam widzę niebieską diodę zapaloną

zyks-sryks.jpg

Masz dostęp do instrukcji?


Tak mam tą tabelkę ze strony tarota. W normal świeci na niebiesko, idle1 - niebieski, idle2 czerwony. Revers pitch zmieniłem w nadajniku bo w ZYX się nie dało choćbym nie wiem jak kombinował. Rudd zmieniłem w ZYX i działa prawidłowo. Kompensacja też prawidłowa. Są jeszcze ustawienia Basic ale nie ma pojęcia jak to poustawiać. Wziąłem ustawienia Deafault bo gdzieś wcześniej czytałem, że może być ok.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2023, o 16:52

O kurvva..... No i weź tu się nie jadów na producentów za wymyślanie takich durnych nazw no :mad2:

Lukasz ... normal w kontekscie ogona (czyli Normal vs AVCS) nie ma nic wspólnego z trybami lotow Normal vs Idle-Up!!!

Te dwa normale to zupełnie oddzielne niemające ze sobą nic wspólnego normale.

Ten pierwszy normal nazywa się tak naprawdę rate.
A AVCS nazywa sie headlock.

Drugi normal to tryb lotu którego raczej nie powinieneś ustawiac jak już mówiliśmy wcześniej.
Aczkolwiek w przypadku trybu lotu nie jest to jakiś krytyczny błąd...
... zresztą w przypadku trybu pracy ogona też nie.... No ale musisz rozróżniać te dwie rzeczy.

Więc teraz Wracając do twojego przypadku jeżeli Przełączasz tryby lotu i zmienia Ci się tryb pracy ogona to znowu masz włączony w apce jakiś niepotrzebny Mix
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 5 wrz 2023, o 17:13

Jprdl...przepraszam. czyli gyro ma świecic na czerwono? Dlatego kręci te bączki cały czas?
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 5 wrz 2023, o 17:24

Clad pisze:Przestaw revers na pitch. Tarcza powinna iść do góry wychylając drążek do góry. Teraz masz odwrotnie i masz ciąg wsteczny. Helika pcha do ziemi. Ustawiałeś wogóle kąty łopat? Przy nauce proponuję -4° i + 11°. Torowałeś łopaty? Robiłeś adaptacje przepustnicy? No i jeszcze revers jest źle ustawiony prawdopodobnie na gyro w zyx albo w apce jak pisali po wyżej. Żeby sprawdzić czy helik się obraca to nawet nie próbuj go podnosić. Odkręć łopaty główne i postaw helika na śliskiej powierzchni (tylko ściąg gumki z płóz albo podłuż kartkę pod płozy). Rozkręć go tak do 70% zakresu przepustnicy. Ogon powinien być w jednym polożeniu (helik sie może przesuwać po podłożu więc pasuje mieć trochę miejsca). Jeżeli helik będzie "majtał" ogonem to zmniejszaj stopniowo zakres gyro. Jeżeli będzie się obracał w okół własnej osi-zwiększ zakres gyro.Na koniec jak byś nagrywał filmik to fajnie, jak by było widać apke.

Przepraszam przeoczyłem Twój post. Rewersy już ogarnąłem. Ogon zmieniłem w ZYX a pitch w aparaturze. Kąty ustawiłem zgodnie z instrukcją. Na idle 1 mam -5 i +10. Oprócz adaptacji przepustnicy robiłem wszystko jak najdokładniej się dało. Mam katamierz, mam przyrząd do tarczy. Łopaty wyważałem ręcznie bo nie mam wywazarki ale sobie kupię.
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 5 wrz 2023, o 20:57

aikus pisze:O kurvva..... No i weź tu się nie jadów na producentów za wymyślanie takich durnych nazw no :mad2:

Lukasz ... normal w kontekscie ogona (czyli Normal vs AVCS) nie ma nic wspólnego z trybami lotow Normal vs Idle-Up!!!

Te dwa normale to zupełnie oddzielne niemające ze sobą nic wspólnego normale.

Ten pierwszy normal nazywa się tak naprawdę rate.
A AVCS nazywa sie headlock.

Drugi normal to tryb lotu którego raczej nie powinieneś ustawiac jak już mówiliśmy wcześniej.
Aczkolwiek w przypadku trybu lotu nie jest to jakiś krytyczny błąd...
... zresztą w przypadku trybu pracy ogona też nie.... No ale musisz rozróżniać te dwie rzeczy.

Więc teraz Wracając do twojego przypadku jeżeli Przełączasz tryby lotu i zmienia Ci się tryb pracy ogona to znowu masz włączony w apce jakiś niepotrzebny Mix


Przykro mi to stwierdzić ale chyba nie poradzę sobie z tym sam. Tylko w idle2 gyro przechodzi w AVCS i pali się na czerwono. To samo pokazuje monitor w ZYX na AuxChanel Normal centrum i AVCS przechodzi zgodnie z ruchem przełącznika norm/ilde1-2. Gdzie w neutrum czyli idle1 również gyro jest w trybie normal. Przejrzałem wszystkie funkcje i nie mam pojęcia co jest przestawione. Zresetowałem ustawienia nadajnika i porównywałem ustawienia nie ma tam nic co bym mógł przestawić ale pewnie jest i nie mam pojęcia co. Nawet po resecie od początku gyro jest w trybie normal. A jak porównywałem z jakimś francuskim filmikiem to on na Turnigy ma od razu tryb AVCS. W instrukcji tarota ZYX S2 nie ma o tym nic. Tylko, że niebieski kolor to tryb normal a czerwony AVCS. Z technicznym angielskim nie za bardzo. Z tłumaczeń google niewiele czaje więc pozostaje się poddać i albo wysłać model z nadajnikiem do kogoś kto będzie potrafił to zrobić albo odstawić to na półkę i tyle.
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2023, o 22:44

Zyro ogonowe jak dobrze pamietam w ZYXie ustawia sie tak: jest sobie kanal czulosci zyrka (typowo ch5).
Od -100 do 0 jest tryb rate, im bardziej na minus tym wieksza czulosc.
Od 0 do 100 jest tryb HH, i wiecej na plus tym wieksza czulosc.

Wiec wszystko sie sprowadza do tego, zeby w tej apce wyczaic co odpowiada za ch5. Na bank mozna to przestawic. Moze domyslnie jest jakis miks, ktory docelowo nawet i ma jakis sens, bo po to jest zdalnie regulowana czulosc zyrka, zeby moc sobie ją zmieniac w czasie lotu, np. przy zmianie idla. Im wyzsze obroty tym mniejsza czulosc.
Tyle, ze na poczatek, trzeba we wszystkich trybach ustawic powiedzmy 30 (raczej bezpieczna wartosc) a potem ewentualnie sobie dostrajac dokladniej w zaleznosci od potrzeb.

Jak teraz jest to rate w normalu i hh w idlu to znaczy ze wartosci sa z dupy.

ALE!! Nawet w trybie rate, pod warunkiem tylko, ze czulosc ogona nie jest bliska zeru, helikopter nie ma prawa zrobic takiego pirueta przy starcie jak Tobie robi.
Wiec albo masz niewyobrazalnego pecha i ta wartosc w normalu wynosi powiedzmy -1... czyli jest tryb rate ale praktycznie zerowa czulosc, albo skopane jest cos innego.

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości