Tarot ZYX, ZYX S2

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 13:10

Luki38 pisze:Wracając do helika. Być może jest tak jak mówisz na stole ZYX wariuje i coś zmienia.


Nie nie, nie wariuje i zmienia, tylko próbuje się zachowywać normalnie i robić to co ma robić.
A nie przynosi to żadnych efektów, bo helik nie lata tylko stoi. Łopaty się nie kręcą.

Luki38 pisze:Zgodnie z sugestią mwx i kiedy się tak stanie sprawdzę te opóźnienia. Z tym, że już wiem na 100 procent, że w zakładce servo-dly po resecie mam wszystko na 100%. Po wejściu w zakładkę pit-curve i ruszeniu czegokolwiek, delaye przestawiają się same każdy inaczej. Z tym, że po wyłączeniu zasilania i powrocie wraca do normy. :masakra:



Czyli to masz problem z samym radiem, a nie z resztą, a o takim radiu to ja nie mam pojęcia... Ale Szampan ma Radiolinka - może by coś pomógł... Zaraz go pingne na privie żeby tu zajrzał.

mwx pisze:Ustaw te delaye na 0%. Nie kumam trochę w jakim celu je powłączałeś :dk:


A po pierwsze: jesteście pewni, że DLY to skrót od "Delay"?
Po drugie, jeśli tak, to co to znaczy, że DLY jest 100%, co to znaczy, że DLY jest 50% i co to znaczy, że DLY jest 0%?
Bo jak dla mnie delay to coś co się mierzy w jednostce czasu a nie w jakichś posranych procentach .... procenty czego...? Minuty? Sekundy? Dziesięciu sekund?!?! :dk:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 sie 2023, o 14:11

Ja wiem że to urąga męskości, ale w ramach wyjątku, w przypadku sprzętu którego nigdy nie miało się w rękach jest dopuszczalne zaglądanie do instrukcji, w której piszą tak:

"ADJUSTABILITY:
• Delay time (-DLY-) range of 0 to 100%. The delay time is 10 second at 100%."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 15:01

A nie no dobra, spoko...
Nie zmienia to faktu, że trochę jakby na złość ludziom jest to pomyślane.... ale to Radiolink. Patrząc co odpierdala tak super-hiper wypasiona marka jak Futaba, Radiolink jest tutaj całkowicie usprawiedliwiony.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 29 sie 2023, o 21:24

O nic mi nie chodzi bo jakoś to ustawie z tymi opóźnieniami. Pytanie tylko czy dzieje się tak bo coś się miesza z ZYX i kiedy model będzie w ruchu to będzie ok czy może się tak stać podczas lotu i wtedy trochę zonk bo najprawdopodobniej skończy się kretem...może to radio jest uszkodzone i tyle. Nie pozostaje mi nic innego tylko sprawdzić...z drugiej strony taki ryzyk-fizyk, kret albo sobie jeszcze krzywdę zrobię. Niedługo zgłupieje z tym wszystkim...
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 22:42

No ale przecież widzisz, że Ci się te Delaye przestawiają w aparaturze. To na 100% nie jest wina ZYXa - nie wiem co ZYX by musiał robić, żeby Ci przestawić ustawienia w aparaturze... Nie ma takiej mocy.

Generalnie - tak jak mówi Maciek, żadnych opóźnień tu nie powinno być, więc ustaw wszystkie delaye na 0.
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2136
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 30 sie 2023, o 09:08

Ale dlaczego zaraz kret... Przecież zawsze można wszystko sprawdzić na stole bez łopat głównych i ogonowych. Nie zobaczy się tylko czy czułości gyro nie są zbyt duże. Z pewnością da to duży pogląd czy ustawienia są prawidłowe.
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sie 2023, o 10:35

No dokładnie, dokładnie tak.
Jak już wszystko ustawisz, to możesz:
- zdjąć łopaty i łopatki
- nadal ostrożnie ale bez jakiejś dużej spiny odpalić silnik i zasymulować lot, znaczy:
-- wziąć helika w ręce z tym chodzącym silnikiem i poprzechylać go lewo - prawo - przód - tył i zobaczyć jak ZYX próbuje kompensować te przechylenia. Oczywiście można to zrobić i bez włączonego silnika - tak tak, jasne - powinno działać tak samo.
-- poruszać drążkiem i zobaczyć jak zachowuje się tarcza i ogon - też, zarówno z włączonym silnikiem jak i z wyłączonym - powinno się wszystko zachowywać tak samo.

PO co w ogóle włączać silnik? Dla pewności, dla sprawdzenia czy przy włączonym silniku nie dzieją się jakieś dziwne rzeczy (np. czy tarcza nie skacze góra-dół albo się dziwnie nie kołysze lewo prawo - to by sugerowało np. problem z wibracjami, albo z którymś serwem)

Kret.... no cóż pewnie się tak czy siak zdarzy, ale akurat błąd w setupie jako przyczyna to coś co z całą pewnością zawsze można wyeliminować.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 1 wrz 2023, o 21:38

Wydaję mi się, że ogarnąłem już wszystko. Ustawiłem idle1 i 2, sprawdziłem jak się zachowuję model z już uruchomionym silnikiem bez łopat i wydaje się ok. Ale jak to u mnie kolejny problem. Doradźcie jeszcze jak ustawić THR CUT. Tzn. niby ustawiłem ale działa to tak, że odcina dopiero jak drążek wezmę praktycznie na dół czyli przy ok 5% obrotów silnika. I zgadza się to z opisem w instrukcji z tym, że dotyczy to modelów spalinowych i gaszenia silnika. Powiedzcie czy to tak ma działać też w elektryku czy znowu coś źle skumałem i to nie ta funkcja? W mikrusach silnik odcinało niezależnie od położenia drążka gazu. No i prawdopodobnie (jeśli nie wypadnie mi pogrzeb) to spotkam się z Wami w Raciborzu 9.09 :piwo: :banana:
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 1 wrz 2023, o 22:33

Powinno działać tak jak w mikrusach.
Throttle cut, to throttle cut.
Zamknięcie przepustnicy w spalinie.
Całkowite* wyłączenie silnika w elektryku.
End of story.

* Całkowite, bo jak wiesz ze słowniczka, jest jeszcze Throttle Hold, które w spalinie oznacza bieg jałowy, a w elektryku wyłączenie, ale bez uzbrojenia softstartu. W każdym wypadku, jest to stan, który umożliwia Bailout, czyli przerwanie autorotacji bez lądowania.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 2 wrz 2023, o 10:38

Poszedłem dzisiaj na pole sprawdzić jak się to wszystko zachowuje. Niestety przy gdzieś 50% obrotów trzepie nim jakby wał był krzywy a założony jest nowy. Nie kumam już nic z tego.
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 wrz 2023, o 11:09

A próbowałeś go po prostu rozkręcić do obrotów "roboczych"?

Każdy helik trochę się trzęsie zanim łopaty porządnie się rozprostują i skasują się wszystkie luzy.
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 2 wrz 2023, o 11:50

Nie bo się bałem mikrusami tak nie trzepało. Nagram filmik... :?
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1887
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 134 razy
Podziękowano: 164 razy

Postautor: mikegsx400 » 2 wrz 2023, o 13:57

Stań dalej i nagrywaj :D
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 wrz 2023, o 14:44

Kokodżambo i do przodu
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 2 wrz 2023, o 15:44

Pamiętam jak Oxy 4 rozkręcałem na raty. Na sześć razy...
Strasznie mi tego zaczyna brakować.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 3 wrz 2023, o 15:08

[youtube]:
https://www.youtube.com/watch?v=pv0PnPhKcJk

Ogon nie trzyma youtube obciął mi jakość ale coś tam widać... :D
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 wrz 2023, o 16:12

A kompensuje w dobrą stronę?
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 3 wrz 2023, o 17:53

Ogon nie trzyma bo ma albo tryb Rate ,kompensuje w złom stronę, źle ustawione połozenie systemu. Telepie bo zbyt duża czułość lub odległość na orczykach
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 3 wrz 2023, o 19:00

mwx pisze:A kompensuje w dobrą stronę?

Wydaje mi się że w dobrą ale w sumie to już nic nie wiem. Cały czas ucieka w prawo. Przy obrocie na sucho łopatki odchylają się odwrotnie do kierunku ruchu. Jutro sprawdzę wszystko jeszcze raz.
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7
Awatar użytkownika
Luki38
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 10-09-2022
Lokalizacja: Pajęczno
Podziękował: 77 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Luki38 » 3 wrz 2023, o 19:15

Wiktor pisze:Ogon nie trzyma bo ma albo tryb Rate ,kompensuje w złom stronę, źle ustawione połozenie systemu. Telepie bo zbyt duża czułość lub odległość na orczykach


Położenie jest ok. Zainstalowałem bokiem i zaznaczyłem w programie. Wydaje mi się że system poziomuje głowice prawidłowo. Orczyki raczej nie mają fizycznie luzu. Dwa serwa są nowe Hi teka bo poprzednie zjarałem przez złe podpięcie z FBL. Kulki wpięte w drugą dziurkę 8-) od serwa patrząc bo taka była odległość w mm z instrukcji ZYX. Długości popychaczy ustawiałem jak najdokładniej potrafiłem ze suwmiarką i instrukcją 450s. Jedynie co to na maksa wkręciłem snapy w ramiona sterowania głowicą FBL bo nie wiedziałem ile. No i wał główny był krótszy niż ten, który był poprzednio z drutem. Ale jeśli chodzi o Rate i czułość to nie mam pojęcia póki co... Zębatką główną i auto rotacji trochę tlepie góra dól ale to chyba normalne. Na łożyskach raczej luzów nie ma tarcza też ok...Najprawdopodobniej jest coś nie tak w ustawieniach albo nadajniku bo problem z DLY SERW nadal występuje kiedy tylko wejdę w ustawienia Thro lub Pitch ale po odłączeniu zasilania wraca wszystko na 100%. Przy 0% spowalnia na maksa...
Spectrum IX12, Align T15, Prosto 380, Gaui X7

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości