Graupner GR-18 +3xG +3A + Vario 2.4GHz HoTT

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
piechu777
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 2
Rejestracja: 29-03-2015

Postautor: piechu777 » 17 kwie 2015, o 13:12

Witam,
Na początek chciałem wszystkich serdecznie pozdrowić, to mój pierwszy post na tym forum.
Chcę odkopać trochę ten wątek.
Chodzi mi po głowie kupno aparatury MX-16 z odbiornikiem i używanie tego zestawu z tarot 450, którego dopiero będę składał. (Wracam po kilku latach do hobby, wcześniej miałem belta cp i byłem na etapie "zawisów").
@Kula - Czy dalej używasz odbiornika GR-18+3XG+3A ? Czy jest sens pakować się w takie rozwiązanie? W opisie odbiornik jest, że posiada akcelerometry. Czy to ma taka samą funkcjonalność jak np. "Auto Leveling" w Ikon ?
Nie ma za dużo opisów i recenzji tego rozwiązania w sieci. A nie chce kupić czegoś co ciężko skonfigurować, nie wiadomo jak działa i mało kto będzie w stanie pomóc w razie problemów ( szczególnie jako początkujący).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 kwie 2015, o 15:24

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale również witam :)
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 17 kwie 2015, o 19:45

Kula i jeszcze Aikus to grapnerowi rozkminiacze. Aikus nawet zrezygnował z aparatury "antykretowejdającejszczęście" na korzyść graupnera, rozkminił bit po bicie i doszedł do wniosku, że paru bitów brakuje ale jest zadowolony.
Helikoptery
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 17 kwie 2015, o 21:14

Pewnie liczył na big-bit :D
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 17 kwie 2015, o 21:24

piechu777 pisze:Witam,

@Kula - Czy dalej używasz odbiornika GR-18+3XG+3A ? Czy jest sens pakować się w takie rozwiązanie? W opisie odbiornik jest, że posiada akcelerometry. Czy to ma taka samą funkcjonalność jak np. "Auto Leveling" w Ikon ?
Nie ma za dużo opisów i recenzji tego rozwiązania w sieci. A nie chce kupić czegoś co ciężko skonfigurować, nie wiadomo jak działa i mało kto będzie w stanie pomóc w razie problemów ( szczególnie jako początkujący).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Wojtek


Piechu, witamy na forum. Fajnie że wracasz do helików :thumb:

Tak, mam GR-18 i sporo na nim polatałem. Latał w Protosie Mini i T-Rexie 450 Pro strech (łopaty 360).
Odpowiadając na Twoje pytania.
Wbudowany w GR-18 system FBL jest bardzo poprawny. Dość sztywny, lata podobnie jak Beast X, co mi osobiscie trochę przeszkadzało, bo lubię systemy "miękkie" jak Brain czy Mikado (V-stabi).

Bardzo łatwo go zaprogramować, dosłownie robota na 10 minut. Na podstawowych, fabrycznych ustawianiach lata dobrze. Jak się spędzi chwilkę na tuningu jest jeszcze lepiej.

Niestety, to że ma akcelerometry, nie powoduje że ma AUTO LEVEL (tą funkcjonalność ma tylko Brain/Ikon). Akcelerometry są chyba tylko w opcji samolotowej (której nie testowałem).

Tak jak napisałem wyżej. Mam go, ale używam jako zwykłego odbiornika. Z systemów FBL wolę te miękkie, wiec latam na Brainie lub Mikado. Latałem też na ZYXach, które uważam za trochę lepsze od Graupnera.

Jeśli miałbym ci coś doradzić, to Graupnera bierz spokojnie. Jeśli tylko dasz rade finansowo, dorzuć kilka stówek na MX-20, jeśli nie bierz MX-16. Link HOTT jest super (testowany zasięg na GR-16 ponad 1,5 km).
Jeśli w zestawie z nadajnikiem jest GR-18 to będziesz mógł spokojnie na tym latać. Jesli miałbyś kupować go oddzielnie, to nie warto wywalać 550 zł. Lepiej kupić odbiornik + tani FBL (np ZYX-S2).

Mam nadzieję, że trochę ci rozjaśniłem sytuację :)

P.S. Jakby co, mam ZYX-S2 do sprzedania niedrogo.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
piechu777
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 2
Rejestracja: 29-03-2015

Postautor: piechu777 » 18 kwie 2015, o 19:31

Dzięki Kula za odpowiedź.
Do tej pory nie latałem z systemem FBL, także nie mam porównania. Z Twoich opisów wnioskuję, że do nauki w zupełności mi wystarczy GR-18.
Odbiornik w zestawie z aparaturą MX-16 kosztuje około 365 zł ( w zestawie z MX-20 474 zł). Sprawdzane w polskich sklepach.
W tej cenie chyba nie kupię zestawu odbiornik + system FBL o podobnej "jakości" ?

MX-16 vs MX-20. Hmmm... Czytałem wątek gdzie Aikus opisywał swoje spostrzeżenia po zakupie MX-16. Wiem, że są jakieś ograniczenia w porównaniu do MX20 w kwestii konfiguracji (poza mniejszą ilością kanałów) ... ale dla mnie, to są właśnie "jakieś" ograniczenia, których do końca nie rozumiałem jak czytałem :) Dlatego myślę, że MX-16 powinno być OK na mój poziom.

PS. Oby mi się udało chociaż MX16 okiełznać. A z czasem rozkminić bit po bicie ... może kilkanaście lat w branży IT trochę pomoże ;)
Eze
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 60
Rejestracja: 26-01-2015
Lokalizacja: Wilanów
Podziękował: 1 raz

Postautor: Eze » 18 kwie 2015, o 19:34

A dlaczego nie polecisz wersji mz 24 cz 18 w końcu to trochę odświeżona aparatura i 4000 Mah na pakiecie cena podobna
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 paź 2015, o 12:54

Zakładam nowy wątek, który niebawem będę kontynuował od strony praktycznej...

Razem z radiem Graupner MX-20 zamówiłem odbiornik GR-18 +3xG +3A + Vario 2.4GHz HoTT, który umożliwia sterowanie helikiem FBL bez dodatkowego systemu. Jestem ciekawy jak pracuje i na dniach będe montował go w mini protosie do testów. Uprzedzajac pytania :) moim celem nie jest poszukiwanie lepszego czy tańszego systemu od innych. Traktuje to jako ciekawostkę. Czy się sprawdzi w praktyce to się okaże. A główną radochę ma dostarczyć właśnie sprawdzanie ;)

Gdyby helik latał na nim zgodnie z moimi indywidualnymi potrzebami, zaletą takiego odbiornika byłaby
- możliwość ustawiania całego systemu z poziomu radia (bez podłączania do komputera, telefonu...)
- eliminacja niektórych dodatkowych kabelków (choć w przypadku satelitek i tak nie ma ich już wiele...) czyli trochę czyściej w modelu.

Nadajnik jeszcze idzie, więc na razie trochę teorii ;)

Link do manuala:
--> manual


Podstawowe dane odbiornika:
- modulacja: 2.4GHz FHSS
- zakres częstotliwości: 2400 - 2483.5 MHz
- ilość kanałów: 9
- napięcie zasilania: 3.6-8.4V (odbiornik pracuje przy minimum 2.5V)
- pobór prądu: 70mA
- waga: 14g
- wymiary: 46x21x14mm
- antena: podwójna, długość 145mm
- zasięg: około 4000m
- stabilizacja modelu w 3-osiach podczas trudnych warunków
- proporcjonalna, płynna regulacja czułości żyroskopu dla zachowania naturalnych własności pilotażowych
- bardzo dobra stabilizacja modelu w ciasnych figurach akrobacyjnych
- 3-osiowy żyroskop ułatwia opanowanie pilotażu trudnych modeli akrobacyjnych oraz ułatwia latanie akrobacyjne
- prosta konfiguracja ustawień, podstawe ustawienia możliwe do wykonanaia w kilka chwil
- dostrajanie parametrów z wykorzystaniem menu telemetrii w nadajniku
- bardzo dokładny czujnik wysokości dla wariometru mierzący z dokładnością 10cm/s
- nowe czujniki znacznie mniej podatne na wibracje niż te używane w poprzednich generacjach żyroskopów
- zintegrowanie wielu elementów systemu w jednym urządzeniu upraszcza instalację i znacznie ogranicza ilość przewodów w modelu
- obsługa większości popularnych tarcz wirników śmigłowców: 90/120/135/140 stopni
- przejrzyste menu podstawowe a dla zaawansowanych możliwość wyboru trybu dla eksperta
- możliwość użycia jako kontrolera multikoptera w układzie: kwadro X, kwardo +, V Hexa, Hexa I, Tri L, Tri R
- polecany do kwadrokopterów klasy 250 i latania FPV (również wyścigów FPV 250-ek)
- więcej szczegółowych informacji na temat tego odbiornika znajdziesz na stronie producenta korzystając z linku w stopce tej karty.


Jeżeli macie z tym jakieś doświadczenie, chętnie wysłucham wszystkich wskazówek :)
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 14 paź 2015, o 14:42

Wydaje mi się, że już gdzieś zakładałem wątek o tym odbiorniku z opisem wrażeń z lotów i szczegółowym opisem menu telemetrii (wraz ze zrzutami ekranów z nadajnika). Ale nie dam sobie ręki uciąć czy nie było to na epheli...

Tak czy inaczej, będę wtrącał swoje uwagi w tym temacie.

Latałem na tym systemie i mogę powiedzieć, że jest ok. Porównywałem go do Braina, K-Bara (czyli V-bar Mikado), ZYXa i Robirda. Zamontowany był w Protosie Mini.

Programowanie z telemetrii jest rewelacyjnym pomysłem. Można nie martwić się o kompa na polu, o interfejsy Bluetooth, czy inne kabelki. Ot klikamy w nadajniku i już.
Samo programowanie jest łatwe, szybkie i intuicyjne. Przy minimalnym wsparciu manualem da się to zrobić w 15 minut.

Oczywiście po ustawieniu przyjdzie czas na latanie i tu niestety trochę się rozczarowałem. Zaznaczam, ze są to moje subiektywne wrażenia wynikające być może z tego, na czym latam teraz.

System lata poprawnie, bardzo podobnie do BeastX. Niestety od czasu gdy Beast był szczytem możliwości minęło dużo czasu i przyszły Brainy z dużo lepszą cykliką i lepszym zachowaniem w wymagających figurach. Niby wszystko jest OK, ale przeszkadzała mi ta "sztywność" i nie udało mi sie tak ustawić systemu, żebym nie miał się do czego przyczepić.

Obecnie mój GR-18 został wsadzony do Rexa 600 Tomka i jak się uda, zostanie oblatany. Podzielę się wrażeniami po oblocie.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 paź 2015, o 14:51

Nie znam jeszcze tego nadajnika, więc wyjdzie w praniu, ale manual tego odbiornika mam już przeczytany i wydaje się być rzeczywiście dość intuicyjnie przygotowany.
Przy okazji miałem okazję natrafić na dość intuicyjne rozpisanie PIDów, z czym mam zawsze problem.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 paź 2015, o 14:58

Kula pisze:Wydaje mi się, że już gdzieś zakładałem wątek o tym odbiorniku z opisem wrażeń z lotów i szczegółowym opisem menu telemetrii (wraz ze zrzutami ekranów z nadajnika). Ale nie dam sobie ręki uciąć czy nie było to na epheli...


Już znalazłem i połączyłem te wątki, żeby wszystko zachować w jednym miejscu.

Jak ja lubię odkrywać rzeczy dawno temu odkryte ;)
:hammer:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 paź 2015, o 19:29

Krótkie pytanko.

Jakie frequency powinienem wybrać dla serw tgy306?

Obrazek
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 21 paź 2015, o 19:35

Ustaw 250 Hz, choć niby wytrzymuję też 333 Hz. Ustaw też na pierwszej zakładce szybkość odświeżania na 10 ms (domyślnie jest 20 ms)
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 paź 2015, o 19:43

Max mogę ustawić 200, więcej się nie da... wiec tyle dalem..

Jadę dalej...

Ustawiam base setup contr...
Wybierając pomiędzy swp dir trafiłem na "2" które odpowiada we wszystkim poza tym ze kąty mają revers. Jak to odwrócić?
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 21 paź 2015, o 20:34

No jak to jak? Zrób rewers na kanale pitch (czyli kanał 1 )
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 paź 2015, o 20:44

Przed chwila do tego doszedłem.
Moje durne pytania wynikają głównie z tego ze jeszcze nie "poczulem" jak to radio działa. Ale po trochu ogarniam... :)
Teoretycznie udało mi się wstępnie ustawić FBL. Drążki chodzą prawidłowo, tarcza gdy przechylem helika tez.
Na polu oczywiście wyjdą jakieś kwiatki, ale to wiadomo... ;)

Teraz się glowkuje jak ustawic:

1. Na sw8 - holda
2. Na sw4, ctrl9, sw5 - własne testowe krzywe, które docelowo będą 3ma Idlami (w tym pierwszy brak obrotow)
3. Dlaczego pokrętło ctrl nie odcina mi obrotów pow zadanego poziomu...

To chyba wszystko co potrzebuje by w ogóle podnieść helika. Reszta jest też ważna, ale na spokojnie do ogarnięcia... :)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 paź 2015, o 22:17

Oooo chłopy... nie ogarniam... tak.. cały czas próbuje ustawić holda i 3 krzywe gazu... na razie nie działa mi żadna poza jedną która opitala.

Chyba coś pomijam... moze jakieś ukryte menu? ;)
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 22 paź 2015, o 05:50

Najpierw musisz zdefiniować fazy lotu z odpowiednimi nazwami a potem te fazy pozwalają ci ustawić krzywe. Jak dam rade później opiszę to szczegółowo.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 paź 2015, o 05:55

Suoer to będę czekał.
Tak zacząłem myśleć właśnie o fazach lotu, ale juz nie miałem siły wczoraj/dzisiaj ;) rozkminiac...

Co do samego gazu to w ogóle się dziwnie zachowuje bo działa od połowy - z tym też przegrałem a będzie to podstawa do dalszych ustawień...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 22 paź 2015, o 08:07

Też czekam na opis Kuli. Wczytuję się w manual przed potencjalnym zakupem i nie mając apki próbuję sobie wyobrazić co to są te fazy lotu. Przyjąłem na roboczo że to cały zestaw parametrów przełączany z apki dla których można zdefiniować również wzajemne relacje. To by się zgadzało że krzywe obowiązują w ramach danego trybu lotu, ale ile ich jest? Czy tryby lotu to są odzielne zestawy krzywych np normal/ilde/hold czy każdy tryb lotu to jedna krzywa?
Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości