Wracam po 10 latach :)

Zanim namalujesz swoje pierwsze dzieło, "dzień dobry" wszystkim powiedz.
Regulamin forum
Serdecznie witamy nowo przybyłych na naszym forum i zapraszamy do ujawnienia się :banana:

Uratuj Zborka - Podaj w temacie wątku swoją lokalizację!
Wstaw awatar i lokalizację - Nie wiesz jak? Skorzystaj z linku z instrukcją lub zapytaj nas :mrgreen:
:piwo:
Awatar użytkownika
DavidC
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 15-04-2022
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: DavidC » 22 kwie 2022, o 14:39

No i stało się! Wracam po 10 latach nieobecności. Może mnie ktoś jeszcze pamięta?
Latałem na Pałacowej, ale widzę, że sporo od tego czasu się zmieniło (nie tylko w kwestii tej miejscówki).
Helik już zakupiony - dzięki wojtekr za fajną 380kę, pierwsze 4 loty za mną, coś tam sobie powoli przypominam.

Dzięki AdamP za wprowadzanie z powrotem w tajniki helikarstwa.

A zapomniałbym, jestem po sąsiedzku z Adamem z Góry Kalwarii

Witam wszystkich i do zobaczenia :piwo2:
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2138
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 22 kwie 2022, o 17:45

Witaj :)
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 kwie 2022, o 17:57

Elo :)
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 22 kwie 2022, o 18:30

siema! :D To pewnie w Wincentowie dolaczysz do nas?
Awatar użytkownika
DavidC
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 15-04-2022
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: DavidC » 22 kwie 2022, o 19:29

Carson pisze:siema! :D To pewnie w Wincentowie dolaczysz do nas?


No pewnie :dance:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15964
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1687 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 23 kwie 2022, o 09:22

Kończyłeś na Palacowej wtedy mniej więcej kiedy ja ją poznałem:)
Więc pewnie się minęliśmy...
Ach... to były fajne czasy... _buja_w_oblokach
Witaj nazad w powietrzu! :thumb: :thumb:
Awatar użytkownika
AdamP
Elita forum...
Posty: 792
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 120 razy

Postautor: AdamP » 24 kwie 2022, o 21:19

Polatali my dziś jak za dawnych lat :)
Dawid 12lat temu sprzedał mi pierwszego reksia 450, którym wreszcie mogłem coś poćwiczyć i nie rozpadał się w powietrzu. To u Niego pierwszy raz zobaczyłem jak tym można latać i zaraziłem się na dobre, więc wyobaźcie sobie jak micha mi się cieszy :)Obrazek

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka
Kto grubo lata, jebnąć musi.
T-Rexy i Gobliny Futaba T14SG
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 25 kwie 2022, o 13:56

No to widzę, że okolice Piaseczna rosną w siłę :thumb:.
A jak to Dawid uczył Adama latania heli, to ja grzecznie powiem "Cześć" i potulnie wycofam się do swojego kręcenia ósemek i kółek ;).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
DavidC
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 15-04-2022
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: DavidC » 27 kwie 2022, o 08:16

Kot pomaga mi ustawić ogon w heliku, analize zaczął od popychacza :lol:

Obrazek

A tak przy okazji podrzuci ktoś swoje ustawienia Braina do Protosa 380?
Będę wdzięczny
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1491
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 27 kwie 2022, o 08:23

Każde ustawienia są inne, musisz ustawić po swojemu. Nie ma optymalnych ustawień dla helika.
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
DavidC
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 15-04-2022
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: DavidC » 27 kwie 2022, o 08:41

msheli pisze:Każde ustawienia są inne, musisz ustawić po swojemu. Nie ma optymalnych ustawień dla helika.


Dobra to zadam pytanie inaczej, czy korzystacie z ustawień domyślnych czy nie ma się co na nich opierać i trzeba grzebać wszystko od a do z.
A może tylko np prekompensacje trzeba dostosowac pod siebie a reszta domyślna. Jak to jest u Was?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15964
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1687 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 27 kwie 2022, o 09:25

Już Ci mówię jak jest u mnie i jakie są moje doświadczenia.
Generalnie, jak tylko wybierzesz odpowiedni rozmiar łopat i poprawnie ustawisz reversy i tak dalej, to helikopter na 99,95% poleci poprawnie.
Gain ogona - zaczynasz od niskiego (gdzieś tak 20- 30%) i stopniowo zwiększasz.
Gainów cykliki - nie ruszasz.

To co ja zmieniam, to ustawiam sobie agility na makxa (lubię miękkie, flybarowe zachowanie).
KIedyś ustawiałem jeszcze tail-drag-prekompensation, (żeby uniknąć zadzierania nosa przy gwałtownym dodawaniu skoku, ale potem przestałem - uznałem, że to też jest naturalne zachowanie śmigłowca którego nie chcę kompensować elektroniką.
... i tyle.
Reszta to studium przypadku - jak polatasz i stwierdzisz, że coś Ci się nie podoba, albo czegoś Ci brakuje to musisz kombinować...
Temat jest mega szeroki i ja nie mam za dużo wiedzy w tych detalach...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 27 kwie 2022, o 10:03

aikus pisze:KIedyś ustawiałem jeszcze tail-drag-prekompensation, (żeby uniknąć zadzierania nosa przy gwałtownym dodawaniu skoku, ale potem przestałem - uznałem, że to też jest naturalne zachowanie śmigłowca którego nie chcę kompensować elektroniką.


To jest naturalne zachowanie źle wyważonego helika :mrgreen:
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 27 kwie 2022, o 10:25

aikus pisze:Już Ci mówię jak jest u mnie i jakie są moje doświadczenia.
Generalnie, jak tylko wybierzesz odpowiedni rozmiar łopat i poprawnie ustawisz reversy i tak dalej, to helikopter na 99,95% poleci poprawnie.
Gain ogona - zaczynasz od niskiego (gdzieś tak 20- 30%) i stopniowo zwiększasz.
Gainów cykliki - nie ruszasz.

To co ja zmieniam, to ustawiam sobie agility na makxa (lubię miękkie, flybarowe zachowanie).
KIedyś ustawiałem jeszcze tail-drag-prekompensation, (żeby uniknąć zadzierania nosa przy gwałtownym dodawaniu skoku, ale potem przestałem - uznałem, że to też jest naturalne zachowanie śmigłowca którego nie chcę kompensować elektroniką.
... i tyle.
Reszta to studium przypadku - jak polatasz i stwierdzisz, że coś Ci się nie podoba, albo czegoś Ci brakuje to musisz kombinować...
Temat jest mega szeroki i ja nie mam za dużo wiedzy w tych detalach...


latac i nie bawic sie w programiste-zegarmistrza! :piwo2:
Awatar użytkownika
DavidC
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 15-04-2022
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: DavidC » 27 kwie 2022, o 11:30

O takie odpowiedzi mi chodziło, dzięki panowie :thumb:
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 27 kwie 2022, o 11:38

Nie latam nie wiadomo czego, więc napiszę tak, jak ja bym to zrobił:
1. Zdałbym się na domyślne ustawienia w Brainie adekwatne do rozmiaru helika i wybranych trybów lotu
2. Ustawiłbym gain ogona (zadany w nadajniku)
3. Polatałbym
4. Przeprowadziłbym ewentualny "fine tuning" na ustawieniach Agility.

Na pewno nie bawiłbym się w cyzelowanie parametrów P I D, bo pewnie bym coś zepsuł, a nie poprawił. Zresztą tak zrobiłem i jak na moje potrzeby i umiejętności jest OK.
A wejście w takie niuanse prowadzi do jednego wniosku - nie ma idealnych ustawień, bo każdy ma inne oczekiwania / przyzwyczajenia. Na brainowych "defaultach" poprawnie ustawiony mechanicznie model lata w miarę prawidłowo. Dopieszczanie ustawień istotne jest dla kozaków latających "istne cuda" w 3D :-).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 27 kwie 2022, o 13:10

Ten model zdaje się już latał wcześniej, więc IMO warto zresetować Braina do ustawień wyjściowych żeby nie zastanawiać się czy poprzednik nie naustawiał jakichś głupot, przejść przez wizzarda i latać.

Na pewno odradzałbym latanie na czyichś ustawieniach, a wiem że niektórzy kupując używki robią coś takiego ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15964
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1687 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 27 kwie 2022, o 15:03

mwx pisze:
aikus pisze:KIedyś ustawiałem jeszcze tail-drag-prekompensation, (żeby uniknąć zadzierania nosa przy gwałtownym dodawaniu skoku, ale potem przestałem - uznałem, że to też jest naturalne zachowanie śmigłowca którego nie chcę kompensować elektroniką.


To jest naturalne zachowanie źle wyważonego helika :mrgreen:


Nie.
To jest naturalne zachowanie helikoptera zbliżającego się swoją prędkością postępową to przeciągnięcia płata powracającego, która to prędkość zależy od wielu czynników (średnica rotora, headspeed, profil łopaty, masa statku i tak dalej).
A jako, że ja lubię low-rpm to doświadczam tego efektu bardzo często - pcham drążek do przodu, a helikopter zadziera.
Jak zmniejszę skok, to zaczyna słuchać słuchać sterów.

To o czym mówisz ma miejsce tylko w zawisie i tego się oczywiście tail-dragiem nie kompensuje (to znaczy można, ale to nie jest prawidłowe - wtedy się dziwne rzeczy będą w locie postępowym działy).

Piotr_T pisze:Dopieszczanie ustawień istotne jest dla kozaków latających "istne cuda" w 3D :-).

... albo dla tych, którzy chcą wsadzać Braina do Makiety i latać nią mega miękko i naturalnie.
W sumie to nie wiem, ale preset beginner i agility na maksa to może być za mało na coś takiego...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 27 kwie 2022, o 19:16

Przedtem pisałeś o uciekającym ogonie przy "pompce" a teraz o "balooningu" hmm

To drugie w FBLowych helikach nie występuje :dk:
Próbowałem męczyć 380tkę na 1800rpm i nie udało mi się tego flybarowego zachowania osiągnąć.

Nie ma co za dużo grzebać, ale nawet na absolutnie defaultowych ustawieniach brain takich rzeczy robić nie powinien :thumb:

Ty sobie ustawiłeś tak nietypowo bo tak lubisz, ale nie ma co sugerować "świeżakowi" że to normalne że Cie FBLowy helik nie słucha albo robi coś sam z siebie.
Ma latać jak po sznurku bez zbędnych kombinacji. Po to mamy niańki w postaci FBLi.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15964
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1687 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 27 kwie 2022, o 20:15

mwx pisze:Przedtem pisałeś o uciekającym ogonie przy "pompce" a teraz o "balooningu" hmm


PEwnie dlatego, że głupi jestem i takich podstawowych zaawansowanych pojęć nie znam :dk:

mwx pisze:To drugie w FBLowych helikach nie występuje :dk:
Próbowałem męczyć 380tkę na 1800rpm i nie udało mi się tego flybarowego zachowania osiągnąć.


Występuje występuje - to nie kwestia FBLa czy pręta, ale kwestia wirującego płata nośnego.
Po prostu nadal miałeś za wysokie obroty i niską prędkość postępową. (*)

mwx pisze:Nie ma co za dużo grzebać, ale nawet na absolutnie defaultowych ustawieniach brain takich rzeczy robić nie powinien :thumb:


Patrz wyżej: To nie Brain, to helikopter.
W sumie to dawno nie latałem prętem, ale ZTCP, w pręcie helikopter raczej "zatoczy się na bok" (prawy), stanie się to wcześniej i będzie mniej gwałtowne.
W FBLu dość długo nie dzieje się nic a potem nagle jebudu.
Czemu?
Bo FBL jak wyczuwa, że helikopter próbuje zadzierać nos - przeciwdziała pochyleniem tarczy do przodu i pogarsza sprawę: zamiast zmniejszyć skok okresowy łopaty powracającej - zwiększa go, powodując jej całkowite przeciągnięcie.
Z kolei tego co dzieje się potem - nie ma szans już skompensować, bo musiałby wyjść poza klatkę kompensacji...
... więc wszystko pozostaje w rękach pilota i dzieje się z grubsza normalnie: prędkość spadła (znacznie!!!), helikopter jest w pozycji dziobem do góry, pilot pcha drążek do przodu, helikopter słucha steru i lecimy dalej.

Zasadniczo odrobina wyczucia powoduje, że jak tylko to się ma wydarzyć, trzeba "chwilę wcześniej" :) ZMNIEJSZYĆ skok ogólny.
I tak nie da się już wycisnąć więcej prędkości postępowej, ale za to cały czas zachowujemy sterowność.


mwx pisze:Ty sobie ustawiłeś tak nietypowo bo tak lubisz, ale nie ma co sugerować "świeżakowi" że to normalne że Cie FBLowy helik nie słucha.


Po zero, to ja sobie właśnie NIC NIE USTAWIAŁEM (w tym celu) - i o tym mówię od początku:)

A po pierwsze, to właśnie, że jest i już piszę dlaczego:
Co prawda, PRAWDOPODOBNIE w dzisiejszych konstrukcjach z dużym prawdopodobieństwem nie skończy się to tak, jak kończyło się kilkukrotnie za mojego świeżakowania w T-rexie(**), ale i tak może nieźle zaskoczyć, zmylić, zdezorientować pilota i spowodować kreta.


(*), nie wiem jakie ja mam obroty w mojej Gauce 380 i nie chce mi się teraz jej zdejmować ze ściany i mierzyć, ale myślę, że są niższe niż u Ciebie - 1800 rpm brzmi mi jakoś "sporawo". :)
Poza tym Twoja 380 =/= moja 380. Popraw mnie jeśli się mylę, ale Ty masz Goblina. Masz też inne łopaty... tam dużo rzeczy jest inaczej, więc ten efekt jest osiągnąć trudniej.
Ale jest on do wywołania. Każdy kto lata speeda się z tym prędzej czy poźniej mierzy.
A to co ja latam to ... speed:) tylko, że w zwolnionym tempie :)
I jak dotąd chyba doszedłem do tej granicy w absolutnie każdym helikopterze jaki miałem.
Nie podejmuję się jednak próbować robić tego czyimś modelem (wyprzedzając pytania i/lub sugestie).
Nie i już.
Za dużo czasu musiałbym poświęcić na "wlatanie się" w ten model... i pewnie nigdy się nie wlatam do tego stopnia... nie swoję się psychicznie z nie swoim modelem.
Swój to swój :) :dk: W czyimś człowiek zawsze się czai...
EDIT: Ale Ty to możesz zrobić! Jak będziesz miał następną okazję - spróbuj. Zanurkuj dziobem w dół, żeby nabrać prędkości w takim właśnie locie low-rpm.
A potem wyjdź z tego nurkowania:)
Wyjdziesz - zapewniam Cie. po prostu dużo szybciej i bardziej niż byś chciał...:)



(**) chodzi o to, że za "mojego świeżakowania", kilka razy zdarzyło mi się, że dokładnie ten efekt, spowodował:
- gwałtowne zadarcie nosa
- związany z tym nagły wzrost obciążenia ogona momentem reakcyjnym...
- co z kolei z powodu niskiego ratio charakterystycznego dla T-rexów spowodowało LTE... (Lost Tail Effectiveness)
-... czego efekt był taki, że nagle, ze spokojnego stabilnego (wydawałoby się) lotu poziomego, helikopter znajdował się w pozycji prawym bokiem do góry i dziobem do mnie...
... a zanim się ogarnąłem i zorientowałem - kończył lot poniżej poziomu gruntu.

To co różni "dzisiejsze" konstrukcję od tego czym ja wtedy latałem, to wyższe ratio na ogon i ogólnie mocniej trzymające ogony.
Nie zna życia ten kto nie latał T-remxem 450 Pro na wałku - chyba najniższe ratio ze wszystkich stockowych modeli jakie spotkałem... (nawet Sport, na pasku miał ciut wyższe).

Wróć do „Witajcie, to ja!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości