Heli - kabinki

Zasady działania, ustawienia, modyfikacje...
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 6 sie 2015, o 16:39

PET odpada Panowie, już nad tym myślałem ;)

Dzięki @Artu i @Bartekgazior za porady, na pewno mi pomogą w najbliższym czasie...
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 6 sie 2015, o 21:03

1. jakbys robil jeszcze jedna forme z gipsu, uzyj gipsu III klasy, a najlepiej IV, jest twardszy, lepiej zaplywa, jest gladszy, generalnie lepszy :P
2. odtlusc kopyto przed zalaniem, zeby zniesc napiecie powierzchniowe, denaturat swietnie sie do tego nadaje.
3. wlewaj z wysoka cienkim strumieniem
4. im szybciej mieszasz gips tym wolniej wiaze (i odwrotnie)
5. zeby opoznic czas wiazania uzyj wody mozliwie najzimniejszej (mozesz wrzucic kostki lodu), ewentualnie zajrzyj do czesci: 1b katalizatory ujemne http://mailgrupowy.pl/shared/resources/ ... -materialy

chyba o gipsie z grubsza tyle co tam kojarze ze szkoly :)

z materialow na forme mozesz uzyc tez "silikonow do powielania modeli" jednak wyjdzie dosyc drogo, ale jakbys decydowal sie na to rozwiazanie to moze Ci wyslac sporo starych form silikonowych jako wypelniacz.
zaleta tego rozwiazania bedzie wielokrotne uzycie bez uszczerbku dla formy, brak pecherzy i idealne odwzorowanie (warto "wylizac" kopyto na blysk)

pzdr
mik
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 6 sie 2015, o 22:54

Dzięki @mikegsx400 ale po dzisiejszej próbie z gipsem już chyba zrezygnuję z tej metody i zajmę się tym nieszczęsnym żelkotem :rotfl:
Może to gips nie ten, ale po prostu na 4 próby zawsze powstawały jakiegoś typu pęcherze... gips się skończył i chęci do kontynuowania tej metody także :swir:
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
Extra330
Domownik forum...
Posty: 258
Rejestracja: 23-05-2015
Lokalizacja: Jabłonna
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: Extra330 » 10 sie 2015, o 15:49

Dobrze że gips ci się skończył, bo dalej byś brnął :) Jak się z formą uporasz to tkaninę przesączaj żywicą na płaskim stole np na folii. Dopiero przesączoną wkładaj do formy. Wychodzi dużo lżej. Pomiędzy dwie warstwy można wrzucać kawałki tkaniny węglowej, żeby miejscowo usztywnić kabinkę. Jeśli oczywiście uznasz, że jest taka potrzeba. Jednak najtaniej i najładniej wychodzi komuś zlecić. Komuś kumatemu. Masz kopyto to reszta to już pikuś :)
Pozdrawiam Władek
Gaui X2, X5, X7, MX3
Goblin 420, 500HPS3, 700C
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 26 sie 2015, o 16:05

Mam takie cudo:
Obrazek

Jednak to cudo ma pewien defekt, o taki:
Obrazek

Czy można coś z tym sensownego i trwałego zrobić? Nie posiadam tej wyłamanej części. Gdzie szukać ew. materiałów do naprawy?
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 26 sie 2015, o 16:23

Dać włókno szklane i zakleić żywicą ;)
Obrazek

Tapatalk
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
Psychol
Elita forum...
Posty: 512
Rejestracja: 28-03-2015
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: Psychol » 26 sie 2015, o 19:34

Mocno prowizorycznie, ale ja bym zrobił z pianki np. styroduru, kopyto które odzwierciedlałoby kształt kabinki w tym miejscu. Potem można pójść na łatwiznę i owinąć je niebieskim workiem na śmieci (żeby żywica się nie przykleiła, działa jak rozdzielacz), położył na nie warstwę tkaniny szklanej i wkleił do kabinki od środka (złapać kopyto w kabince jakimś dynksem). Poczekać aż żywica zżeluje i położyć drugą warstwę (na równo z powierzchnią kabinki). Potem oszlifować, zaszpachlować na równo i pomalować najpierw podkładem, potem kolorem, na końcu bezbarwnym.
Lataj nisko i powoli... tak mi mowili.
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 sie 2015, o 20:36

Myślę, że również kawałek cienkiej tektury by się sprawdził jako usztywnienie, tektura powinna dać się ładnie wygiąć odpowiednio do tego elementu i potem pokryć ją włóknem i żywicą. Będzie mniej problemu aniżeli z kopytem. Cienka tektura powinna też przyjąć część żywicy i dodatkowo Ci usztywnić tą część.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 26 sie 2015, o 21:01

ja by zostawil sama tekture :vhappy: :vhappy:
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 sie 2015, o 21:10

Idąc tym tropem to po co tektura jak taśmą można przykleić :lol:
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 26 sie 2015, o 21:22

Nie, nie. Nie chcę totalnej prowizory, bo kabinka ładna i w bardzo dobrym stanie poza tym defektem. Podobają mi się pomysły Psychola i kamracika. Czyli reasumując potrzebuję włókna szklanego, żywicy, cienkiej tekturki, coś do ściśnięcia? Szpachla? Mam taką której używałem przy modelu plastikowym, powinna się nadać. A czy włókno szklane i żywica potrzebują jakiegoś specjalnego przygotowania? Czy nakładam, smaruje i jest? :)
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 sie 2015, o 21:28

Jak zawsze, dobrze jest miejsca przy kabince oczyścić/odtłuścić, a tak to po prostu nakładasz, ewentualnie jak masz przyśpieszacz to albo z nim mieszasz albo psikasz nim (zależy od rodzaju). Dalej tak jak pisał Psychol, nakładasz pierwszą warstwę i czekasz aż trochę się zżeluje i nakładasz kolejną. Nie musisz się przejmować, że będzie nierówno, czy wystawało poza ścianki kabinki, to sobie doszlifujesz później jak zaschnie.
Awatar użytkownika
Psychol
Elita forum...
Posty: 512
Rejestracja: 28-03-2015
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: Psychol » 26 sie 2015, o 21:40

Ale im równiej zrobisz tym mniej szlifowania,wierz mi :), robiłem kopyto kabinki do T-Rex 480 Speed i nie przyłożyłem się do laminowania. Roboty w ciul. A na koniec i tak nic nie wyszło, bo wymiary miała za wąskie. Ale to było ponad rok temu. Teraz chyba bym dał radę. Im człowiek starszy, lepszy.
Lataj nisko i powoli... tak mi mowili.
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 26 sie 2015, o 21:43

Dobra, to jeszcze mi podpowiedzcie gdzie kupić i jakie to włókno szklane? Bo zauważyłem, że są chociażby różne gramatury, o fakturze, postaci maty, sproszkowanej, czy kątach splotów włókien nie wspomniwszy :D Nie chciałbym tego za dużo, bo ma to być jednorazowa naprawa, ew. na przyszłość jakby jednak coś jeszcze pękło samo ;).
No właśnie - mata? taśma? czy luzem?
Żywica? Pewnie też jest 20 odmian.
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 sie 2015, o 21:57

Powiem tak, zależy co masz pod ręką :) Zdarzało mi się do pęknięć na polu nawet używać kawałka kartki zamiast włókna (też działa). Jak Ci się nie spieszy i masz parę PL wolnych to możesz zamówić włókno w kratę, jak nie masz jednego lub drugiego to najtańsze z budowlanego będzie dobre :) Ba, nawet jeśli by Ci się chciało, te z budowlanych niektóre są takie, że samemu możesz je sobie popleść wedle uznania.
Awatar użytkownika
Psychol
Elita forum...
Posty: 512
Rejestracja: 28-03-2015
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: Psychol » 26 sie 2015, o 22:18

Ja ostatnio brałem od HAVEL Composites. Mam tkaninę 48 i 163. Oraz żywicę LH160 oraz utwardzacz H135. Bardzo fajnie działało, ale czas żelowania i "stygnięcia" dłuuuuugi. Chyba 4 godziny żeluje.
Lataj nisko i powoli... tak mi mowili.
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 26 sie 2015, o 22:48

Spoko. Mi się nie spieszy. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie i wskazówki. Jak wyjdzie ładnie to się pochwalę ;)
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 22 wrz 2015, o 07:31

Myślę, że jak małe ilości to zwykły Poxipol dwuskładnikowy bez problemu sobie poradzi, a w roli maty kawałek materiału (bawełny lub cokolwieka) lub mata szklana w jakimś budowlańskim sklepie (pakowane zdaje się po 0,5m2. Przy tak niewielkich elementach łatwiej użyć czegoś z małą gramaturą - najwyżej potem poprawka na zaschniętym elemencie. ;)
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2049
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 25 cze 2016, o 06:03

Witam, przymierzam się do zakupu nowej kabinki do mojej X3, dlatego też pozwoliłem sobie założyć nowy wątek.
Koledzy która z dwóch wymienionych firm jest lepsza jakościowo hmm?
Z góry dziękuję za informację.
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 25 cze 2016, o 06:21

mam obie, obie super
XLPower i Protos rc-heli.pl

Wróć do „Ogólnie o modelach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron