Śmigła...

Nie ma takiej łopaty co by się do kreta nie dokopała
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 16 sty 2011, o 18:38

Pytanie do szanownych speców:

Mam do wyboru 2 silniki, obydwa o jednakowej mocy, jeden z większym KV drugi z mniejszym, oczywiście do większego KV zalecane mniejsze śmigło a do mniejszego KV większe. Które rozwiązanie jest wydajniejsze/lepsze?

Znacie może jakiś art czy miejsce gdzie tak łopatologicznie wytłumaczone jest jak czytać wymiary i typy śmigieł oraz jak je dobierać do silnika?
Piotrek
roki
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 93
Rejestracja: 15-07-2010
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: roki » 16 sty 2011, o 18:53

Większe KV - większe obroty ---> Szybszy strumień powietrza ---> szybszy model
Mniejsze KV - mniejsze obroty ---> wolniejszy strumień (ale o takim samym ciągu) ---> trochę wolniejszy model


Większe KV - kiedy nie masz możliwości dać dużego śmigła (np. makiety lub model z niskim podwoziem) lub pylony

Mniejsze KV - dla trenerków

Śmigło np. 9x4,7
9 - średnica śmigła w calach
4,7 - skok śmigła

Napisz do jakiego modelu - postaramy się dobrać odpowiedni silnik
Ostatnio zmieniony 16 sty 2011, o 18:57 przez roki, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Kasper
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 16 sty 2011, o 18:55

No widzisz kolego.. Gdyby chodziło o spalinowy silnik, to bezbłędnie mógłbym oreślić na podstawie parametrów Twojego modelu, ale elektryk sprawi troszkę kłopotu..
Jeśli mało KV, to oznacza silnik o mniejszych obrotach.. Więc śmigło o większym skoku (bardziej "przelotowe") bo ono wymaga mniejszej prędkości obrotowej i będzie skuteczniejsze niż śmigło o małym skoku. Niestety - trezba ustalić średnicę śmigła i rzeczywisty, potrzebny skok, aby nie okazało się, że śmiglo jest za bardzo "zaciążone". Myślę, że trzeba by poszukać w internecie sposobu doboru śmigła do różnych silników (różne KV, różne zasilanie).
Niech mnie ktoś poprawi jeśli bardzo się mylę..
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 16 sty 2011, o 19:14

Nie znam się wiec sorki jeśli walnę jakąś głupotę, ale może to Ci cośkolwiek pomoże:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=736782
http://www.peakeff.com/
http://bhepple.freeshell.org/dcalc/psion/
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 16 sty 2011, o 21:34

Już się staram określić nieco dokładniej :D Otóż MLP zaakceptowała pomysł aby nasza rodzina powiększyła się o jakiegoś płaciaka niewielkiego. Jako że nie mam w pobliżu dostępu do modelarskiego pasa startowego to samoloty takie jak mi się naprawdę podobają (A380, Jumbo, B-52 czy SR-71) są na chwilę obecną poza zasięgiem. Z takich co nie potrzebują pasa jeden z niewielu co mi się widzi jest FUNJET :banana: klasyczny, nie ultra raczej.

Tak więc powoli się do niego przymierzam (taki trening silnej woli :D ). Będzie to mój pierwszy skrzydlak :wow2: ale wierzę że dam jakoś radę.

No i tak się zastanawiam czy wsadzić mu tam małą bestię jak np. Turnigy 2836 3700KV i do tego powiedzmy TGS Sport 6x4E czy też poszukać czegoś o mniejszych obrotach.

A o co chodzi z typami śmigieł: GWS HD/RS, APC E/SF?
Piotrek
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 16 sty 2011, o 22:24

No ładny wybór..! :) Ale czy aby ta bestia nie będzie zbyt wściekła..? To latające skrzydło a więc niezwykle zwinne.. Może nawet za bardzo się okaże.. ;) Chyba, że miałeś już do czynienia z podobnymi modelami. Jeśli coś na wzór łagodnego jeta, to polecam T-45 albo Albatrosa.. Można pominąć podwozie i lądować na zasadzie "klap", po przpadnięciu na trawie :)
Jak dolożysz mu tak potężny motor jaki planujesz, to z całą pewnością stworzysz potwora :twisted:
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 16 sty 2011, o 23:18

Bartoszko pisze:Ale czy aby ta bestia nie będzie zbyt wściekła..? To latające skrzydło a więc niezwykle zwinne.. Może nawet za bardzo się okaże.. ;) Chyba, że miałeś już do czynienia z podobnymi modelami.

Ano zwinne ale jak na symku go próbuję to taki do opanowania się wydaje. Mam nadzieję że z odpowiednim expo na początek dam radę.

Bartoszko pisze:Jeśli coś na wzór łagodnego jeta, to polecam T-45 albo Albatrosa.. Można pominąć podwozie i lądować na zasadzie "klap", po przpadnięciu na trawie :)

Wiesz co, jakoś EDF na początek wolałbym uniknąć. Nie wiem jak to wyjaśnić ale nie widzi mi się w takim pojedynczym wydaniu.

Model podoba mi się kształtem ale również ze względu na mechaniczną prostotę, 2 tylko serwa, możliwość bezproblemowego przewożenia w bagażniku i beż specjalnego potem ustawiania lotu - tak przynajmniej czytałem. Dodatkowo mam nadzieję współdzielić lipole z 450-tką.
Piotrek
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 17 sty 2011, o 06:30

Faktycznie.. Przemyślany wybór. Wobec tego pozostaje nam mieć nadzieję, że po zakupie zamieścisz skromną fotorelację z montażu a później z oblotu..? :) Jestem ciekaw jak się to skrzydełko zachowuje w rzeczywistości..
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 sty 2011, o 15:06

a mi Mikołaj przyniósł takiego malucha (805mm):

Obrazek
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 24 wrz 2017, o 22:01

A takie cus widzieliście?
https://www.banggood.com/1-Pair-DYS-XT5 ... mendations

Bajer czy z jakiegoś nieznanego mi powodu lepsza skuteczność?

Obrazek
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 24 wrz 2017, o 22:49

Jakby przekrój profilu pokazali, to o efektywności coś mógłbym przypuszczać. To tworzywko nie wygląda na elastyczne, więc cieniutkie chyba nie jest.
Dopnij kilka sztuk do najbliższego zamówienia (Ty albo Ktoś - dla dobra nauki ;) ), to założę na stanowisko i przemierzę. Weż jaśniejsze, im mniej barwnika tym mniej kruche.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 25 wrz 2017, o 06:47

Koszmar
Miałem komplet na próbę i po 2 lotach zdjąłem, ciężkie (duży propwash), żrą dużo prądu. Gorsze nawet od śmigieł o profilu od DAL T5045BN v2 a tych od roku prawie nie używam bo weszo sporo lepszych pozycji.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 25 wrz 2017, o 15:21

To już wiadomo - nie trzeba zamawiać...
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...

Wróć do „Łopaty, łopatki i śmigła”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron