Torowanie łopat

Zasady działania, ustawienia, modyfikacje...
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 lip 2019, o 00:38

Witam. Z moim pytaniem poleciałem do aikusa na pw bo wydawało mi się troche banalne żeby pisać o tym na głównym ale dostałem zjebke :hammer: i pozwolenie na publikacje tematu na głównym więc wklejam dla potomnych.

Clad pisze:Witam,
Mam do Ciebie pytanie odnośnie torowania łopat. Temat pewnie banalny i moje pytanie wydawać się może głupie dlatego pisze na prv. Tak szczerze to nigdy tego nie robiłem bo nikt mi jeszcze nie wyjaśnił po co to robić. Skoro ustawiam kąty obu łopat z osobna kątomierzem elektronicznym i sprawdzam "na krzyż" ustawione wartości które odbiegają max na 0,2 stopnia (jak lepiej sie nie da) to co więcej moge zrobić? Nie ma opcji żeby w takim przypadku było lepiej bo jak ruszę jedną z łopat to kąty się rozjadą. Przy tak ustawionych kątach torowanie jest już chyba zbędne?


aikus pisze:Nie ma głupich pytań!! ;)
Teoretycznie - jest dokładnie tak jak mówisz. Praktycznie - w zasadzie też.
0,2 stopnia to bardzo duża dokładność i jeśli w sposób powtarzalny z taką dokładnością przeprowadzisz setup - istotnie nie będzie potrzeba żadna korekta.
Jednak z tą praktyką czasami różnie bywa i może się na polu okazać, że jest minimalny rozjazd.
Wtedy musisz sobie zamarkować jedną z łopat i najpierw lekko ( o pół obrotu, NIE O CAŁY!!!) skrócić (bądź wydłużyć - ale musisz zapamiętać co zrobiłeś!!) jej snap.
Jeśli się poprawiło, ale nie jest idealnie - w drugiej łopacie wykonujesz operację przeciwną.
Jeśli się pogorszyło - najpierw cofasz operację w łopacie zamarkowanej i potem idziesz o kroczek w drugą stronę (czyli jeśli najpierw skróciłeś o pół obrotu, to teraz wydłużasz (rozkręcasz) o cały obrót.

W takiej już zupełnie praktycznej praktyce:
- nie masz możliwości torowania dokładniejszego niż pół obrotu snapa.
- Istnieją co prawda snapy rzymskie, które można skręcać i rozkręcać o dowolny kąt, ale tam odpowiednikiem tego pół obrotu (pół zwoju gwintu) jest ćwierć obrotu, bo popychacz obraca się w obydwu snapach na raz, więc ... de facto trudno tu mówić o większej precyzji tak naprawdę.
- Przeważnie ta precyzja pół zwoju gwintu jest w zupełności wystarczająca.


Jeśli zdarzy się tak jak mówisz, to znaczy, ze operacja torowania łopat popieprzy Ci kąty to musi się to wydarzyć w takim stopniu, żebyś to poczuł.
Czyli, że np. masz zauważalnie większe kąty ujemne niż dodatnie (albo na odwrót).
Wtedy sprawa jest prosta!

Przykładowo:
Łopaty masz wytorowane, ale dodatnie kąty masz za duże - skręcasz popychacze obydwu łopat o pół zwoju.
Torowania w ten sposób nie zmieniasz, a symetrię kątów poprawiasz.

...
No i oczywiście to znowu teoria, bo może się zdarzyć, z jakiegoś trudno wyjaśnialnego powodu, że w czasie takiej operacji jednak popieprzysz torowanie ;)
Wtedy cała operacja od początku.

Generalnie:
Dobrze przeprowadzony setup, sprawna, bez luzów mechanika, prosty szpindel i dobrej jakości łopaty są prekursorem założenia, że torowanie będzie OK.
Ale tak naprawdę, dopiero jak zobaczysz dysk wirującego rotora w słońcu - wiesz czy naprawdę jest dobrze czy nie.

Clad pisze:Bardzo Ci dziekuje za tą wyczerpującą odpowiedz. Dużo mi wyjaśniłeś :)
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15947
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 lip 2019, o 09:36

Oj tam zaraz zjebke ...
;)
Wiesz... to jest bardzo niszowe hobby... Jest piękne, jest trudne.
Zależy mi na jego popularyzacji, zależy mi żeby pomagać początkującym, nie tylko tym którzy - tak jak Ty - zapytają, ale też tym, którzy wchodzą na forum i tylko czytają.
Wiem jakie to ważne, bo ja byłem kiedyś dokładnie takim początkującym. Rzadko o cokolwiek pytałem, ale bardzo dużo czytałem i gdyby nie ludzie którzy pisali na forum to gówno a nie bym cokolwiek wyczytał.
...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 19 lip 2019, o 09:45

Nie to, żebym nie wiedział, jak się toruje łopaty, ale... macie "podzięksa" za upublicznienie tego PW.
Dla kolejnych zaczynających zabawę z helikami.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 lip 2019, o 11:32

Temat niby banalny ale chyba większość zaczynających zabawę w tym hobby nie może się doczekać pierwszego, a później kolejnych lotów, często oczekując wiele dni na optymalną pogodę-głównie przy modelach klasy 450 i mniejszych. Dlatego niby torowanie prosta sprawa, ale jak się już zacznie zagłebiać w temat i szukac ch... do d... żeby wszystko chodziło jeszcze lepiej to nawet takie niby banalne tematy można rozwinąć i dopracować. Inną sprawą jest to, że przydałby się na forum jakiś słowniczek pojęć związanych z hobby bo początkujący, w tym też obecnie ja wielu pojęć nie rozumiem a w wikipedii o tym nie pisze. I co z tego że temat jest wyjaśniony jak na przykład sytuacja z wczoraj odnośnie funkcji governor...
-"latasz w idle up na governorze?"
Dobrze że chociaż wiedziałem co to jest idle up :vhappy:
Lecz już nie wiedziałem do czego służy a tym bardziej że ustawia się go (wł/wył) w regulatorze lub systemie fbl jeżeli system governor posiada.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 19 lip 2019, o 12:03

Co do słowniczka to żaden problem. Jakby sie pojawił taki wątek, to zobowiązuje się zbierać w sposób usystematyzowany w pierwszym poście wszystko co się pojawi..
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 lip 2019, o 12:25

Fajnie by było założyć taki wątek w tym dziale najlepiej na górze listy żeby tak naprawde początkujący mogli od tego zacząć :) A jeszcze lepiej (jak sie tak da) to stworzyć osobny dział na słowniczek, bo jeżeli po jakimś czasie zrobi się z tego kilkanaście, czy kilkadziesiąt stron w poscie to dalej ciężko będzie cokolwiek znaleść. A tak, każdy nowy temat, określenie, czy słowo można by było szybko zlokalizować, albo dodać nowe gdyby jeszcze nie było.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15947
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 lip 2019, o 12:34

No to enjoy:

viewtopic.php?f=55&t=9321

Proszę poprawiać kontynuować - wpisałem na szybko tyle ile mi przyszło do głowy.
Pasowałoby jeszcze prze-posortować pojęcia alfabetycznie - mogę to zrobić, ale nie teraz.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15947
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 lip 2019, o 12:35

a jeszcze dla Ciebie @Clad:

widziałeś to?

viewtopic.php?f=55&t=7710

Wszystkie filmy Kruka z tego kanału to lektura obowiązkowa!!
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 lip 2019, o 12:48

Widzialem ;) pierwszy lot i gleba bo chyba pakiety nie byly naladowane. Czekalem na c.d. ale niestety sie nie doczekalem. Filmy Adama D. też ogladalem z trexem 450 pro i 700nitro. Podstawa :thumb:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 19 lip 2019, o 23:21

Aikus - klepię po plecach, bo ładnie to wyjaśniłeś. :piwo2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 21 lip 2019, o 23:11

Z tym że można na stole ustawić nawet do 0.1°

Jest to czasochłonne, wymaga solidnego "zakotwienia" modelu i kasowania luzów zawsze w taki sam sposób przed pomiarem (np. ruch tarczą góra-dół-zero). Po takim ustawianiu torowanie jest OK, o ile łopaty nie są jakieś zwichrowane.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15947
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 22 lip 2019, o 06:35

mwx pisze:Z tym że można na stole ustawić nawet do 0.1°



Pewnie, ograniczeń w gore precyzji nie ma dopoki nie ocieramy się o molekuly.
Można nawet ręcznie wygrawerowac napis "Impossible is nothing" na ostrzu brzytwy i ktoś to niedawno zrobił.
Ja osobiście staram się nie przestrzelac środków...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 lip 2019, o 07:07

Ja wolę się podoktoryzować na stole niż potem kombinować na polu, ale to oczywiście nie jest jedyne słuszne podejście.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15947
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 22 lip 2019, o 07:47

nie no generalnie racja, tylko 0,1mm... Nie pamiętam kiedy ostatnio miałem zwłaszcza w małym modelu mechanikę (wliczając w to serwa, tarczę i w ogóle wszystko) która umożliwiałaby ustawianie z taką precyzją.
A potem i tak wychodzi, że wszystko o duupę potłuc, bo - o czym też mówisz - np. Łopaty. Nawet nie to, że zwichrowane, ale mające różną sztywność na skręcanie.
I choćbyś się zesrał będą się w niektórych momentach roztorotywać a ogólne torowanie jest kompromisem sprowadzającym się do dobrego torowania w zawisie na brzuchu.
Jak się uda zrobić tak, żeby torowanie było poprawne w zawisie na brzuchu i na plecach to już w ogóle wypas.
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 22 lip 2019, o 09:45

Wykazując ignorancję tematu zapytam wprost:
-co to znaczy poprawny zawis na brzuchu i na plecach?
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 lip 2019, o 10:31

ja toruję siedząc na dupie i nic mi wtedy nie zwisa
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 22 lip 2019, o 11:01

Właściwie jakie są objawy złego wytorowania łopat po za tym, że wizualnie patrzac z boku, łopaty podczas obracania nie pokrywają sie idealnie? A druga sprawa... czasami podczas lotu widać "talerz" z wirujących łopat a czasami tak jakby łopaty obracały się bardzo powoli tak, jak by robily jeden pełny obrót na kilka, kilkanaście sekund. (Nie poyrafie inaczej tego wytlumaczyc, jak cos to wrzuce jakis filmik)Czy to zależy od światła i obrotów ze jest takie złudzenie optyczne, czy to może być wynikiem prawidłowego wytorowania?
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15947
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 22 lip 2019, o 11:43

Osa pisze:Wykazując ignorancję tematu zapytam wprost:
-co to znaczy poprawny zawis na brzuchu i na plecach?



No jak helik wisi w miejscu płozami do dołu to jest to poprawny zawis na brzuchu, a jak płozami do góry - to na plecach...

:dk:

Clad pisze:Właściwie jakie są objawy złego wytorowania łopat po za tym, że wizualnie patrzac z boku, łopaty podczas obracania nie pokrywają sie idealnie?


To jest jeden objaw, drugi jest taki, że jak patrzysz na odbicie słońca od tarczy wirującego rotora to przy wytorowanych łopatach - odbicie powinno się odbijać jak od dysku, od lustra, a przy źle wytorowanych łopatach będzie tak falować, błyskać, migotać...
tyle jeśli chodzi o objawy optyczne i to by można było olać.
Niewytorowane łopaty to:
1. gorszy ciąg statyczny na wirniku.
2. mniej precyzyjne sterowanie, bardziej "rozlazłe".
3. wibracje przekazywane do FBLa (no i na całą konstrukcję śmigłowca).

Da się przelatać na niewytorowanych łopatach cały sezon, albo aż do kreta.
Miałem tak kiedyś... co lot to widziałem roztorowane łopaty i myślałem sobie "aaa, dobra, poprawie po locie"... i po locie zapominałem.
W końcu jebnąłem o ziemie no i się wytorowało przy remoncie ;)

Clad pisze:A druga sprawa... czasami podczas lotu widać "talerz" z wirujących łopat a czasami tak jakby łopaty obracały się bardzo powoli tak, jak by robily jeden pełny obrót na kilka, kilkanaście sekund. (Nie poyrafie inaczej tego wytlumaczyc, jak cos to wrzuce jakis filmik)Czy to zależy od światła i obrotów ze jest takie złudzenie optyczne, czy to może być wynikiem prawidłowego wytorowania?


Wiem o co ci chodzi - efekt stroboskopu, który czasami powoduje, że na filmie widać jakby koła jadącego samochodu kręciły sie do tyłu.
NIGDY nie zobaczysz tego w świetle słonecznym. tylko przy sztucznym jarzeniowym, sztucznym kiepskiej jakości ledowym albo na filmie.
Przy dobrej jakości ledowym albo nawet jarzeniowym świetle (wysokoczęstotliwościowym) też tego nie zobaczysz.
NIe ma to nic wspólnego z torowaniem łopat.
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 22 lip 2019, o 12:33

aikus pisze:.
NIGDY nie zobaczysz tego w świetle słonecznym. tylko przy sztucznym jarzeniowym, sztucznym kiepskiej jakości ledowym albo na filmie.
Przy dobrej jakości ledowym albo nawet jarzeniowym świetle (wysokoczęstotliwościowym) też tego nie zobaczysz.
NIe ma to nic wspólnego z torowaniem łopat.


No i niestety nie moge się z Tobą zgodzić w tym temacie bo osobiście tego doświadczyłem w świetle słonecznym. No chyba że źle wytłumaczyłem o co chodzi ale na tym filmiku widać to idealnie od 8:25 https://youtu.be/AKkCLq8q7hc
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 lip 2019, o 12:36

Może masz za niskie FPS oczu...

Wróć do „Ogólnie o modelach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości