EasyGlider Pro FPV

A tak na prawdę to głównie piankoloty. Bixlery, bety i inne wynalazki.
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 29 wrz 2011, o 07:21

Po zakupieniu i oblataniu mojego EGP postanowiłem go przerobić na platformę FPV :)

Wyposażenie:
Silnik : Turnigi 3536 1100KV
Regiel: KDS 40A
Kołpak: turbo łopatki 9/6
Serwo: SK i SW Tower Pro MG16R
Serwa lotki : Corona 929 MG
Regiel: KDS 40A

RC to
Futaba T8FG z odbiornikiem R617FS 7-Channel 2.4GHz FASST i RSSI By Mieciu

Video
FOX 700 mW jak narazie standardowe baciki
Kamera to jakiś sony 420 lini z odzysku :)
Remzibi OSD


Platforma wykonała już parę lotów z mniej lub bardziej udanymi lądowaniami
mój rekord odległości to
Obrazek

Wciąż mam jeden problem, mianowicie kamerka zakłóca mi GPS i wskazania na OSD są błędne :) ( nie miarodajne ) OSD pokazuje odległość 700 m a tak naprawdę jest około 900 m lub wysokość 200m a tak naprawdę jest 350 m
Przez to przedwczoraj najadłem się strachu :?
Zapakowałem pakiet i jak zwykle zacząłem wznoszenie gdy wysokość pokazała 500 m wyrównałem lot i wyłączyłem silnik i tu się zaczęło. :wall:
Okazało się że nie jestem na 500 m tylko o wiele wyżej, na oko jakieś 1000 m :wow2: :kopara: :? i nie rozpoznaję terenu chociaż latałem już tam wiele razy, pola uprawne zmieniają się z dnia na dzień :masakra:
Patrzę na wskaźnik RSSI (70%) , zaczynam nawrót z pikowaniem w dół na bazę a tu w ciągu sekundy rc jak nożem uciął :wow2:
Po spojrzeniu na odległość było +/- 700M i jakieś 650 wysoko a moim oczom pod spodem ukazała się trasa krajowa nr11 ( rc brak ), tu już wielka KU...A w bokserkach i blady jak kartka papieru a przed oczami latały mi obrazki karambolu jak w filmach :oops: . Model schodził w ostrym korkociągu w dół a RC raz wracało, raz niknęło na dosłownie sekundy, wiec próbowałem coś zrobić . Po chwili na jakichś 500 m urwało się również video ( wypadł pakiet zasilający tor video). Patrzyłem jeszcze przez jakieś 20 sekund w niebo szukając modelu ale :dk: więc wyłączyłem nadajnik i zacząłem się pakować w celu poszukiwania szczątków modelu. Pakując się i spoglądając w stronę trasy nr 11 czy przypadkiem zaraz mnie nie zawinie policja za spowodowanie zagrożenia dla życia i niebezpiecznej sytuacji na drodze, a tu patrze na wysokości 50 - 100 metrów coś krąży nad łąką, włączyłem nadajnik i sprowadziłem model na ziemie :nw:
Chyba czuwało coś nad tym całym zdarzeniem bo nikomu nic się nie stało, nie wiem gdzie wylądował pakiet 3s 800mAh od video :dk: ( wnioskuję że gdzieś na łące)
Mojego przerażenia całą sytuacją nie jestem w stanie opisać słowami, czułem się jak bym stał przed plutonem egzekucyjnym :oops:
Teraz latam w zasięgu wzroku, a jeżeli zapuszczam się gdzieś dalej to tylko gdy do koła mam szczere pole i wiatr w dobra stronę i tak będę latał do póki nie pozbędę się zakłóceń GPS i nie kupię AP(Auto Pilot) z RTH ( Return To Home- Funkcja powrotu do miejsca startupo zaniku sygnału rc )
Cała sytuacja pokazała mi jak niebezpieczna może być zabawa w latanie FPV bez odpowiedniego sprzętu.



Oto dwa filmiki tego dnia. Filmu z samego zdarzenia nie mam ponieważ zasilanie kamerki ( breloczek) mam wyprowadzone z odbiornika a po wylądowaniu po prostu wypiąłem zasilanie ( nerwy zrobiły swoje ) i kamerka nie zapisała pliku z filmem



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H_wTiTVMSqE&feature=related[/youtube]
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2011, o 13:43 przez Qugar_, łącznie zmieniany 2 razy.
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 29 wrz 2011, o 07:56

Jak to czytałem to ciarki po plecach zaczęły mi pełzać... Z tego widać że FPV to jednak nie jest tak do końca bułka z masłem...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 29 wrz 2011, o 08:01

Wystarczy że zawiedzie jeden element kamera, nadajnik ,odbiornik co cokolwiek i mamy kłopoty :( . Wyjściem jest zastosowanie AP z RTH lub latanie w zasięgu wzroku i odludnym miejscu , ale 100% pewności nigdy nie mamy .
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 29 wrz 2011, o 12:30

No i stało się :cry:
Poszedłem w szczere pola robić test zasięgu.
Robiłem coraz to większe okręgi na wysokości 200m i czekałem aż zacznie spadać poziom RSSI ( jakość sygnału linku RC)
Gdy pokazało 75% chciałem zawrócić niestety nie zdążyłem :wall: przy 45% model stał się nie sterowny, wpadł w korkociąg i wbił się pionowo w glebę :evil: :cry: :mad2: .
Gdyby kogoś interesowało ( Gmeracz ) to zasięg futaby T8FG z odbiornikiem R617FS 7-Channel 2.4GHz FASST to około 800M i dalej bym nie latał :hammer:
Oto skutki:
:masakra:
Obrazek

Obrazek

Straty to tylko kadłub i kamerka breloczek z kartą 4Gb która zaginęła reszta cała więc pójdzie do kolejnej platformy :mrgreen:

Następna platforma w planach to:
Obrazek

http://abc-rc.pl/p/49/1467/model-strato ... bowce.html
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 29 wrz 2011, o 15:47

Daj spokoj, przeciez to elapor, troche wrzatku, kubel CA i nawet prom kosmiczny z tego zrobisz - jak pozbierales dokladnie kawalki to powinno sie dac poskladac. :twisted: Szkoda modelu ale nastepny na pewno bedzie ladniejszy, szybszy, lepszy itd. :glaszcz:

Podziwiam odwage i dziwie sie zarazem nieco bo taki model tak nad szosa, jak i w powietrzu jak sie w sposob niekontrolowany wzniesie moze niezlego zamieszania narobic. Mam nadzieje ze masz dobre ubezpieczenie OC jak chcesz sie w ten sposob na granicach zasiegu bawic.

Co do zaklocen GPS. Jesli antena nie byla schowana, przyslonieta lub zalozona odwrotnie (roznie to bywa :dk: ) to nie ma jak jej nic zaklocac. Robilem pomiary GPS nawet na stacjach transformatorowych i wiem o co w tym biega. W GPS glownym zrodlem bledow oprocz odbic sa zaklocenia zegara odbiornika czyli skoki napiecia zasilajacego. Miales do OSD cos jeszcze podlaczone co musialo siac skokami pradu.
Piotrek
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 29 wrz 2011, o 18:01

Co do odbudowy modelu to raczej kupie nowy kadłub i model wróci do latania jako szybowiec ;)
Stratos lub X5 z bevrc.com będzie latał jako platforma ale tym razem z odpowiednim wyposażeniem

OC owszem mam a to co nazwałeś odwagą to raczej była nie świadomość tego co tak naprawdę się może stać zwłaszcza że RSSI jakoś dziwnie zareagowało bo ze 100% spadło do 0% dosłownie w ułamku sekundy .

Co do zakłócania GPS gdy kamera jest włączona to strasznie długo szuka 8 satelitów nawet i 15 minut gdy ją odłączę to 4-5 minut.
Przy dzisiejszych lotach antenę przeniosłem jak najdalej się dało od nadajnika video i kamery i gps reagował odpowiednio choć jeszcze troszkę zamulał.
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 30 wrz 2011, o 09:33

Final destination 6 :?
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 30 wrz 2011, o 11:30

miszcz_waw pisze:
Co do zaklocen GPS. Jesli antena nie byla schowana, przyslonieta lub zalozona odwrotnie (roznie to bywa :dk: ) to nie ma jak jej nic zaklocac. Robilem pomiary GPS nawet na stacjach transformatorowych i wiem o co w tym biega. W GPS glownym zrodlem bledow oprocz odbic sa zaklocenia zegara odbiornika czyli skoki napiecia zasilajacego. Miales do OSD cos jeszcze podlaczone co musialo siac skokami pradu.


Not true :nono:
GPS bez problemu może zakłócić nadajnik FPV na 1.2GHz.
Mam Foxa 700mW i mam w nim takie kanały, ze GPS nie łapie żadnej satelity nawet w przeciągu 10min...
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 30 wrz 2011, o 12:28

Szczeglny przypadek wynikajacy nie z mocy a z czestotliwosci, sygnal L2 GPS (czyli akurat ten dokladniejszy) jest nadawany akurat na 1.227 GHz wiec zaleznie od kanalu na jakim masz na wideo moze byc ciezko.
Piotrek
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 2 paź 2011, o 15:26

Qugar_ pisze:Gdyby kogoś interesowało ( Gmeracz ) to zasięg futaby T8FG z odbiornikiem R617FS 7-Channel 2.4GHz FASST to około 800M i dalej bym nie latał

Dzięki. A wypuściłeś poprawnie wąsy odbiornika na zewnątrz?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 2 paź 2011, o 17:59

Wąsy były ułożone tak jak w instrukcji, ale schowane wewnątrz modelu.
EPP raczej nie powinno przeszkadzać?
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 3 paź 2011, o 20:13

Qugar_ pisze:Wąsy były ułożone tak jak w instrukcji, ale schowane wewnątrz modelu.
EPP raczej nie powinno przeszkadzać?

Raczej nie powinno. ale ja RAZ w życiu straciłem na tym odbiorniku zasięg, gdy wrzuciłem skorupę na grzbiet Mini Titana. I żeby nie było - lot był w zasięgu wzroku.
Więc kolejną sprawą było wklejenie krótkich rurek skosem do tyłu, a w nie wsuwałem wąsy aby sterczały na zewnątrz.

Możliwe, że przy takim dystansie sygnał jest na tyle słaby że każdy materiał go osłabia.

PS. W środę idę oblatać T8FG Superkę z silnikiem Turnigy i świeżutkimi lipolkami 2800. Zobaczymy jak to się sprawuje :juppi:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 4 paź 2011, o 07:27

EGP jednak w odbudowie :P
Polata do końca sezonu jako platforma.
Wyciągnę antenki z odbiornika i zobaczę co się będzie działo , muszę też coś pokombinować ze wskaźnikiem RSSI bo jakoś mi nie bardzo odpowiada jakość jego wskazań. :geek:
W końcu ludzie latają na tym zestawie ( podobno ) do 3,5 Km :plask:

Sławku podziel się wrażeniami na temat apki w tym wątku, jestem bardzo ciekaw Twojej opinii na jej temat ;)
viewtopic.php?f=42&t=845
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG

Wróć do „Szybowce i motoszybowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość