MPX Cularis

A tak na prawdę to głównie piankoloty. Bixlery, bety i inne wynalazki.
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 20 maja 2016, o 18:48

Witam Państwa serdecznie.
W dzisiejszym odcinku, chciałem zaprezentować Państwu mój kolejny wybryk. A jest nim Cularis ze stajni Multiplex.
Nie samymi helikami człowiek żyje, jak zapewne wiecie. Ot taka oczywista, oczywistość. Gdy już się wdepnie w RC hobby, to chce się "liznąć" tego i tamtego. Owa prawda nie ominęła również i mojej nadzwyczajnej persony ;).
Z samolotów - szybowce są najfajniejsze - w mojej skromnej opinii, a że moja opinia jest najważniejsza, wszyscy powinniście się tego twierdzenia trzymać. Ba, stosować jako życiowy wyznacznik...
Ale do meritum...
What's inside the box?
Albo raczej jak box wygląda?

Otóż, prezentuje się tak:
Obrazek

Daje się zauważyć jego wielkość... No może niekoniecznie, bo nie ma punktu odniesienia ale wiedzieć musicie, że moja nowa "zabawka" ma aż 2610 mm rozpiętości. A do tego wnikliwi znawcy, zauważą, że jest to bardzo klasyczna konstrukcja. Warto też nadmienić, że wycofana z produkcji.

Co w środku?
Ano jakieś takie piankowe elementy:

Obrazek

Po wywaleniu wszystkiego z pudła i bylejakim poukładaniu, naszym oczom ukazuje się taki obraz:

Obrazek

No i co tu więcej pisać? Jest, wyjąłem go i terax będę się nim bawił ;)

Aaa, że setup? A no, coś tam jest.

Obrazek

Już wspominałem o owym w wątku z supermarketu, ale przez leniwych adminów, jestem zobowiązany opisać raz jeszcze:
Serwa lotki - hitec HS 65hb
Serwa klapy - tower pro MG 90S
Serwo SK - Hitec HS-81
Serwo SW- Hitec HS-85MG
Regiel - Yep 60A
Śmigło składane 12x6 z kołpakiem 55mm

A silnik? - Zapytają czepliwi.
No a bez silnika nie poleci? Oczywiście, że poleci i to nie byle jak!
Ale chcąc być niezależnym, stawiam na NTM PROP 3548 1100 kV od Kenobiego, który zapewne odbiorę jutro, w sobotę, na Pałacowej street. ;)

Rzuciła mi się w oczy jeszcze jedna rzecz, po wyjęciu osprzętu, która wprowadza element zmartwienia, iż z projektem się do niedzieli, nie wyrobię.
Mianowicie - brak przedłużaczy do serw...
Ale przecież mogę liczyć na nasze wspaniałe forum, czyż nie?

Budowa przebiegła względnie sprawnie. A przebiegła by super sprawnie gdybym składał ten model drugi raz ;).
Użyto cyjaka średniego i gęstego, oraz przyspieszacza, ale to dosłownie w 4-ech miejscach.
Zdjęcia z budowy jakieś tam są. Niestety, jakością nie powalają - raz, że mam słaby smartfon, dwa - kiepskie warunki, a trzy - to mój pierwszy model przy którym sugerowałem się tylko instrukcją obrazkową i popełniłem przy nim kilka błędów. Do tego nie wiedziałem co uwieczniać, no ale co tam mamy:

Jedziemy z uzbrojeniem skrzydeł: Dzięki uprzejmości Jazza, mogłem zacząć budowę, ponieważ zaopatrzył mnie w przedłużacze do lotek, które idealnie przypasowały na długość.
Miejsce łączenia zaklajstrowane i wklejone w rynnę:
Obrazek

Przymiarka do drugiego skrzydła i wstępne przykrycie kanałów tym czymś, czym się przykrywa ;)
Obrazek

Tutaj już klejenie na poważnie przykrywki (tego czegoś) do skrzydła. Uprzednio oczywiście zostały ustawione na odpowiednią długość i wklejone rurki węglowe.
Do akcji wkroczył cyjak średni, bo raz, że trochę powierzchni było do przykrycia, dwa - czas na korektę jakieś 5 sek ekstra ;).
Wyobraźcie sobie, że styropianowy transporter z oryginalnego pudełka, może posłużyć do równiutkiego wklejenia rurek i przykrycia całości. Instrukcja zaleca jego użycie.
Nie ukrywam, że trochę się nabiedziłem, patrząc na same obrazki - skąd ja taki fajny stolik wezmę ;)
Obrazek

I efekt prawie końcowy klejenia skrzydeł:
Obrazek

Tak wyglądają przygotowane wtyki wklejone na cyjaka i "kopniaka", oraz blokady do zatrzasków. To coś w rurkach węglowych to kołki, które należało uprzednio wkleić.
Obrazek

A tu jest dowód, że wszystko do siebie pięknie pasuje. Powiększyłem minimalnie otwory w które wchodziły gniazda z przedłużaczy, na łączniku skrzydeł, ażeby wtyczki wchodziły luzem i gdy wszystko zajęło swoje miejsce do akcji ruszył cyjak i aktywator:
Obrazek

A tutaj ujęcie od spodu i rzut okiem na zatrzaski. Przy okazji mała ciekawostka - te cycki po prawej i po lewej stronie na skrzydłach - to SC ;)
Obrazek

No i tu poszedłem na skróty, bo mamy focie sklejonego kadłuba wraz z kompletnymi skrzydłami. Jednak wiele nie straciliście, bo w klejeniu kadłuba nie ma jakiejś fizyki jądrowej, poza chemią, wydobywającą się z oparów cyjaka i strasznie drażniącą nozdrza i oczy :geek: . Serwa kierunku i wysokości, jak i klipsy do mocowania kabinki, ładnie wpasowały się na swoje miejsca. Wklejenie bowdenów i wzmocnień to czysta formalność. SW był całkiem nieźle rozwiązany, ale niestety byłem nastawiony na jak najszybsze skończenie a nie focenie, dlategóż, musicie mi wierzyć na słowo. O ile w ogóle ktoś to przeczyta ;)
Obrazek

Właściwie finisz, przed oklejaniem. Całkiem ładna maszynka.
Obrazek

W towarzystwie natury - przed pierwszym nieudanym oblotem:
Obrazek

W towarzystwie tłuczka, a.k.a Bixlera 2:
Obrazek

Oraz wersja minimalistyczna, do transportu (Bixler 2 bardzo chciał pozować w celach porównawczych):
Obrazek

I to tyle.
Ogólne wrażenie. Jeszcze nie jestem zdecydowany. Przy budowie popełniłem kilka błędów, jednak nie są one jakieś bardzo karygodne i bez poważnych ingerencji - do poprawienia.
Obleciałem dziada na dwóch pakietach i wietrze, mimo iż zdawałem sobie sprawę z niedomagającego serwa klapy (które zostało poddane modyfikacjom zmiany kierunku). Więcej oblotów nie będzie dopóki nie rozwiążę kwestii serwa klapy. Nie zrobił na razie na mnie wrażenia "wow", ale fakt ten na razie zwalam na budowniczego ;). Startuje z ręki, bez konieczności rzucania. A przynajmniej nie muszę się nadwyrężać jak przy Bixlerze ;) Lubi nieco większe prędkości niż Bixler, bo przy mniejszych się zwala. Jeszcze potwierdzę po poprawnym ustawieniu SC i wytrymowaniu, ale tak też czytałem.
Ogólnie ok, ale ok dla mnie to za mało ;) Liczę jednak, że z czasem się polubimy bardziej :D
Ostatnio zmieniony 1 cze 2016, o 09:28 przez Pan Byku, łącznie zmieniany 6 razy.
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 20 maja 2016, o 19:10

Jutro Ci przywioze, pomierz jaka dlugosc minimalna powinny miec.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 maja 2016, o 19:14

ja tez mam jakieś HK w razie czego
Helikoptery
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 20 maja 2016, o 19:29

Super Panowie.
Otóż od końca kabla serwa lotki, do kadłuba jest ok 65 cm. Z miejsca gdzie wpadaja kable do kadłuba do potencjalnego miejsca na odbiornik, jest ok 20 cm. Więc to minimum jakie pptrzebuję to 85cm - 2 takie sztuki, oraz 2 do klap. Tym do odbiornika zabraknie około 30 cm.

Jazz? Rozumiem, że Twoja propozycja jakoś zniesie się z moją prowizją od sprzedaży? ;)
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 maja 2016, o 20:26

Czytam i czytam a zapamiętałem z Twojego posta w sumie tyle:

Pan Byku pisze:Witam Państwa serdecznie.

Nie samymi helikami człowiek żyje. człowiek chce liznąć tego i tamtego.


Dlatego też zapraszamy jutro na Pałacową. Bedziesz zadowolony
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 20 maja 2016, o 20:30

miruuu pisze:Czytam i czytam a zapamiętałem z Twojego posta w sumie tyle:

Pan Byku pisze:Witam Państwa serdecznie.

Nie samymi helikami człowiek żyje. człowiek chce liznąć tego i tamtego.


Dlatego też zapraszamy jutro na Pałacową. Bedziesz zadowolony

Będę. Muszę trafić Kenobiego, Karuzela, Jazza, czy Wojtka, a od Ciebie kochanieńki, poproszę orczyki na serwa. Hitec ma chyba jakiś inny standard, a te poczwórne, z którymi przyjechały są chyba przykrótkie. Zaś jakich nie próbuję wcisnąć, to są zbyt luźne, albo ciasne :(

@edit
No proszę, słynne servo-savery pasują idealnie :)
Teraz mam inny problem.
Chciałbym na razie klapy podłączyć kablem Y, ale niestety serwa działają mi w odwrotną stronę przy ułożeniu ich jak w odbiciu lustrzanym względem kadłuba Jako, że lubię symetrię, to jest niedopuszczalne. Można jakoś odwrócić biegun w serwie? Czy jedynym rozwiązaniem jest połączenie w oddzielny kanał i zapięcie reversu, a lotki np. w Y spiąć?
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2135
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 20 maja 2016, o 21:27

Tak jak piszesz lotki na Y a klapy na MIX mam tak w FunCubie.
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 20 maja 2016, o 21:30

Wyczytałem właśnie, że można odwrócić działanie serwa, zamieniając kabelki w środku. Jutro pokombinuje ;)
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2135
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 20 maja 2016, o 21:34

Było by to uzasadnione jak byś nie miał wolnych kanałów... Ale zrobisz jak chcesz ;)
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 maja 2016, o 22:28

W HK są rewersery ale lepiej zrób jak Dawo pisze- tylko nie zamieniaj biegunów w silniku :)
Helikoptery
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 21 maja 2016, o 05:49

No dobra. Wygraliście. Tak zrobię.
A czemu nie mógłbym zamienić biegunów przy silniku? Że grozi zjaraniem?
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 21 maja 2016, o 06:31

A nie możesz jak czlowiek olać "Y" i ustawić wszystko normalnie z radia?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Syfon
Domownik forum...
Posty: 334
Rejestracja: 02-03-2015
Lokalizacja: Jaktorów
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Syfon » 21 maja 2016, o 07:14

Hahaha gratuluje. Moj Cularis caly czas lezy i prosi mnie zebym go w koncu posklejal do konca po ostatnim krecie... moze sie doczeka.
Ale ale ciekawym jak rozwiazesz sprawe wtyczek do serw wychodzacych ze skrzydel?? czy tak jak zaleca instrukcja tzn wtyczki i gniazdka zaklejone w skrzydlach i kadlubie czy moze masz juz przemyslany patent. Ja u siebie wycialem wiekszy otwor w tym plastiku do mocowania skrzydel z kadlubem i wtyczki podlaczam luzem i pozniej upycham w kieszonke w skrzydle przy wpinaniu skrzydla.
Różne maszyny latające. A i jeżdżące się znajdą.
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 21 maja 2016, o 07:19

Możesz też zrobić połączenie 4ro pinowe, jak to zazwyczaj się robi - +/-/dwa sygnały lub puścić po dwa kable, oznaczyć je i wpinać przed lotem, ale historia pokazuje, że z czasem dochodzi do pomyłki i kreta.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Syfon
Domownik forum...
Posty: 334
Rejestracja: 02-03-2015
Lokalizacja: Jaktorów
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Syfon » 21 maja 2016, o 12:49

Można można, ale tam właśnie ten plastik jest niby przygotowany pod wtyczki. Ale siakos nie miałem do nich zaufania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Różne maszyny latające. A i jeżdżące się znajdą.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 21 maja 2016, o 13:07

Używam kompaktowych złączy MPX. Ma 6 pinów, łączy się miękko, trzyma pewnie i nie kaleczy paluchów przy rozpinaniu.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 21 maja 2016, o 13:34

MPX najlepsze złącza, ale ważne żeby oryginalne były. Czytałem posty na innym forum, że chłopaki mieli problem z podróbkami, bo się ciężko rozpinały.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 29 maja 2016, o 08:38

Dobra, miał być pełen relaks, a póki co mam już serdecznie dość tego pseudo-szybowca.
Konkretnie:

https://youtu.be/lOgb9bpzObI

Dafaq?
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 29 maja 2016, o 08:44

Pomijając kalibrację gazu, mój YGE w 450'tce zachowuje się podobnie jak się pakiet 3S lekko przeładuje i regiel wykrywa go jako 4S. Muszę wtedy trochę spuścić prądu, odłączyć, podłączyć i jest OK :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 29 maja 2016, o 09:00

Pakiet ma 4,1. Zakres gazu skalibrowany poprawnie. To YEP 60a, ktorego uzywalem w heliku. Oczywiscie przed uruchomieniem, karta i przestawialem wszystko. Jeszcze sprobuje jakiś reset do ustawień domyślnych, może coś...
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted

Wróć do „Szybowce i motoszybowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości