Vento

A tak na prawdę to głównie piankoloty. Bixlery, bety i inne wynalazki.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 10:16

No wiec - stalo sie, Vento nie dosc ze przyszedl, to jeszcze jest juz gotowy do lotu i dzis po robocie zamierzam go oblatac.

Nota bene, jak zrobic, zeby towar, ktory jest w sklepie dostepny, ale z zaznaczeniem, ze realizacja potrwa do siedmiu dni roboczych, dostac nastepnego dnia?
Ustalic przed zakupem, ze NIE CHCE dostawac tego towaru predzej niz za dwa tygodnie!! :lol: :lol: Powaznie!
Chodzilo o to, ze w przyszlym tygosniu wyjezdzam na caly tydzien i balem sie ze paczka przyjdzie akurat jak bede na wyjezdzie i bedzie przez tydzien zalegala u ochrony, a to jednak kawal pudla jest. Moglbym co prawda poprosic przyjaciolke, ktora bedzie u mnie przez ten czas mieszkala, zeby odebrala, ale musialbym ja najpierw u ochrony upowaznic i tak dalej - wiecej pieprzenia niz to warte.
No wiec zadzwonilem do abc-rc, powiedzialem co i jak, ustalilem, ze paczka przyjdziie NAJWCZESNIEJ w sierpniu, klik klik - kupione, nastepnego dnia - paczka u ochrony:D

Mniejsza o to - dobrze wyszlo.

Vento ma domyslnie w stanie "out of box" tylko lotki. Takie dlugie na cale skrzydla.
Latajac modelem Vento Zbyszka w Wincentowie, przekonalem sie, ze te lotki, mimo tak duzej powierzchni sa raczej malo efektywne - trzeba czasem niezle machnac tym dragiem, zeby model zareagowal.
Moze to dobrze, moze zle - nie do tego w kazdym razie jestem przyzwyczajony, wiec lekko mnie to zdziwilo, ale OK - to nie problem.

Problemem jest natomiast to, ze model NIE CHCE LADOWAC!!!
Ustawia sie go pol metra nad ziemia, a on leci i leci i leci... No bo nie ma klap.

Dorobic klapy - zaden problem, ale wtedy lotki beda jeszcze mniej skuteczne, chyba, ze wystrugam takie miksy w apce, ze normalnie klapy beda chodzily razem z lotkami, a - pstryk - wysuwam klapy - miks wylaczony, mam tylko klapy.
Wtedy wysuwajac tez spojlery, moge zrobic tak zwany butterfly, czyli lotki w gore, klapy w dol.
Bylby wypas:)
Wada takiego rozwaizania to fakt, ze cale 8ch idzie na sterowanie szybowcem, a to oznacza, ze nie zostaje mi w odbiorniku wolny kanal na vario, a mialem taki plan, zeby do tego modelu wzenic vario i nauczyc sie z niego korzystac... Bo Vario mam - lezy jak wyrzut sumienia, dostaniete kiedys od Kuli w rozliczeniu za cos tam i ... lezy.

Tak czy siak poki co zdecydowalem sie na tylko spojlery.
Wartosc dodana to fakt, ze pierwszy raz w Zyciu mam model ktoremu lotki dzialaja tak jak lotki dzialac powinny, tzn, maja tak zwane wychylenie roznicowe (w dol mniej, w gore wiecej).
Nie wiem tylko jaka tak wstepnie ustawic roznice - na poczatek ustawilem 50% - wyglada z grubsza sensownie.


Mam nadzieje, ze przy takikm ustawieniu modelem da sie w miare jako tako wyladowac ;) - latanie FunCubem (alias Tundra) jednak mocno rozpieszcza.
Pas ma 5 metrow? - Spoko!
Wyladowalem i mam dwa metry do konca pasa a chce znowu wystartowac - luuuuzik - oderwe sie pol metra przed progiem:>
hehe:) :lol:

No, wiec tak czy siak - jak mowie - spojlery.
Dzis zobacze jak to wychhodzi i w razie czego bede pisal dalej, czy spojlery wystarczaja czy nie.
Jak nie, to bede probowal z klapami. Trudno. Jebac vario.
:)

Kto by pomyslal - kiedy kupowalem to radio, w zyciu by mi nie przyszlo do glowy, ze to wlasnie w samolocie i to w szybowcu kiedys moze mi zabraknac jakiejs tam funkcjonalnosci.
A teraz wychodzi, ze wlasnie do szybowca przydaloby sie 12ch...
:)
Awatar użytkownika
ZbyszekM
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 13-03-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 19 razy
Kontaktowanie:

Postautor: ZbyszekM » 20 lip 2016, o 10:42

Miło mi, że choć raz przyczyniłem się do czegoś fajnego.

Tak liczę i 8 kanałów starcza.
1-motor
2-lotka1
3-wysokość
4-kierunek
5-lotka2
6-klapolotka1
7-klapolotka2
8-telemetria (vario)

A tak w ogóle to przy dzisiejszym wietrze jakoś na 20 m Vento zatrzymywał się w powietrzu.
Lotki rzeczywiście strasznie mało skuteczne. Ogólnie bardzo fajnie, tylko muszę teraz kupić nowe śmigło. :wall:
Jeszcze się nie załamałem, ale znów jestem uziemiony chociaż dziś już było kilka lotów trochę dłuższych.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 11:04

ZbyszekM pisze:Miło mi, że choć raz przyczyniłem się do czegoś fajnego.

Tak liczę i 8 kanałów starcza.
1-motor
2-lotka1
3-wysokość
4-kierunek
5-lotka2
6-klapolotka1
7-klapolotka2
8-telemetria (vario)



Wszystko sie zgadza do piatego kanalu.
Potem u mnie jest:

6-switch (zyrko - on / off)
7-klapolotka1
8-klapolotka2

ALE!! Musze to jeszcze sprawdzic bo widze, ze w tym odbiorniku 8ch jest 9 portow, znaczy jest 8 portow na kanaly 1-8 i 9 jakis dodatkowy - tak jak by na telemetrie, wiec moze to jest tak, ze mam tam 8ch PLUS telemetria... ? BYloby fajowsko.


ZbyszekM pisze:A tak w ogóle to przy dzisiejszym wietrze jakoś na 20 m Vento zatrzymywał się w powietrzu.
Lotki rzeczywiście strasznie mało skuteczne.


Jest jeszcze jedno jeszcze: wychylenie lotek mozna sobie zwiekszyc, ze standardowego na +-150% (w apce - endpointy).
Potem pozostanie juz tylko przestawianie popychaczy w orczykach, ale narazie mam tak jak Ty - dokladnie wg instrukcji.

No nie ma bata - ten model naprawde zajebiscie lata, do tego nie moze byc zly - za duzo zebral pozytywnych opinii w necie.
Trzeba sie z nim zaprzyjaznic.

ZbyszekM pisze:Ogólnie bardzo fajnie, tylko muszę teraz kupić nowe śmigło. :wall:
Jeszcze się nie załamałem, ale znów jestem uziemiony chociaż dziś już było kilka lotów trochę dłuższych.


Smigiel to kup moze kilka od razu na zapas ... :)
No i przede wszystkim pamietaj, ze jak juz ladujesz to lapy z daleka od drazka gazu - najlepiej holda cyknij i juz.
Pamietasz co bylo w Wincentowie - to smiglo nie lamie sie nawet jak zajebiesz dziobem pionowo w ziemie - POD WARUNKIEM, ze silnik jest wylaczony.
A jak go wlaczysz, no to smiglo idzie w drzazgi;)

No niestety tak to juz jest ze czasem sie cos psuje w tej branzy;)
Czasem czesciej, czasem rzadziej ale nie ma bata, zeby nic nie psuc :dk:
Awatar użytkownika
ZbyszekM
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 13-03-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 19 razy
Kontaktowanie:

Postautor: ZbyszekM » 20 lip 2016, o 11:16

Jak już mamy platformę wymiany doświadczeń, to jak u Ciebie trzyma się bagnet.
U mnie za nic nie jestem w stanie tak zacisnąć mocowań aby to wszystko trzymało się dostatecznie mocno.
Nawet zmatowienie końcówek bagnetu nic nie pomogło.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 12:05

Narazie wiem tyle, ze dopoki nie poluzowalem srubek, nie moglem tego bagnetu za chiny wsunac, wiec mozna mniemac, ze mechanizm dziala co do zasady OK, nie wiem tylko jak z sila tego trzymania.
Pamietam, ze tam u Ciebie byl jakis problem z tym bagnetem.
U mnie, NARAZIE, z tego co sprawdzalem w domu, na ziemii, bez latania, to wyglada, ze jest OK.

Ale to wiesz, to jest zasadniczo maly problem, bo to ma tylko trzymac skrzydla na rozsuwanie sie, wiec to mozna rozwiazac jakkolwiek, lacznie z patentem ktory mam w Bixlerze:

- Na skrzydlach przy samym centroplacie przykleilem twardy rzep samoprzylelny.
- Pod centroplatem przeciagnalem pasek miekkiego rzepa, zwyklego, pasmanteryjnego.
- Wsuwam skrzydla, dociskam do siebie i przyklejam rzep. Gotowe.

Robilem tym bixlerem juz rozne rzeczy i nie zdarzylo mi sie zeby choc odrobinke mialo sie to ochote wysunac.
Wiec jak fabryczne mocowania w Vento przestana sie sprawdzac to jest przynajminej jeden sprawdzony patent ktory powinien byc OK.

Patentow ludzie maja mnostwo roznych, jakies haczyki, gumki itp - ja jednak nie lubie mocowac niczego co ma jakos wystawac i psuc aerodynamike modelu, zwlaszcza w szybowcu, nawet jesli to zauwazalnie psuje ta aerodynamike tylko w mojej glowie.
A taki rzep jest stosunkowo plaski, wiec to moge zaakceptowac.
Awatar użytkownika
ZbyszekM
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 13-03-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 19 razy
Kontaktowanie:

Postautor: ZbyszekM » 20 lip 2016, o 12:19

Mam wrażenie, że sprzedano mi jakiś trochę przechodzony zestaw.
Miał być ARF a dostałem ARF w pudle po RTF.
Stąd te luzy na bagnecie i niedokładnie ustawione orczyki.
Ale od tego jest się modelarzem aby zwalczać takie niedoróbki.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 12:51

A to z kolei ja mam teraz pytanie do Ciebie: U CIebie w kadlubie byla taka drewniana poleczka na pakiet i tam ewentualnie na cos jeszcze.
To bylo w modelu czy Ty do dorobiles?
Bo ja u siebie tego nie mam - pod pokrywa jest duzo miejsca i piankowa podloga.
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 20 lip 2016, o 13:00

Oryginalnie nie ma żadnej półki. Ja sobie "wystrugałem" na drukarce :grin2:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 lip 2016, o 13:05 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
ZbyszekM
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 94
Rejestracja: 13-03-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 19 razy
Kontaktowanie:

Postautor: ZbyszekM » 20 lip 2016, o 13:04

Nie podobało mi się, że pakiet trzyma się tylko na rzepie więc wyrzeźbiłem ze sklejki półkę z kratownicą po bokach aby dodatkowo wzmocnić kadłub.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 13:48

Artu pisze:Oryginalnie nie ma żadnej półki. Ja sobie "wystrugałem" na drukarce :grin2:



No ladne, ale w wuj ciezkie... Takie drewienko to nic nie wazy... prawie..

Ale! Za to widze Artu, no!! :thumb: - masz najlepsze mozliwe serwa wsadzone do tego modelu.

Ktos wie jak z niezawodnoscia tych serw ktore przychodza w ARFach?
Bo tak sie zastanawiam czy by na lotki i SW nie wymienic wlasnie na ToweryPro SG-92..
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 20 lip 2016, o 17:35

Aikus, wyjeb żyro, bo na członek męski ono? I masz wolny kanał. O co Ci chodzi ze spojlerami? Że lotki do góry czy jak?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 20 lip 2016, o 18:28

Przeczytałem tytuł i myślałem że Aikus tuninguje VW Vento :-)
Klapy , spojlery, vario załapałem ale ten butterfly mnie zaintrygował, choć nie powinien bo jak mi gość kiedyś wjechał w przyczepę kampingową to mi z klapy bagażnika zrobił się butterfly :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 20 lip 2016, o 18:34

aikus pisze:
Artu pisze:Oryginalnie nie ma żadnej półki. Ja sobie "wystrugałem" na drukarce :grin2:
No ładne, ale w wuj ciężkie... Takie drewienko to nic nie wazy... prawie..

Całe 18g :rotfl2: Ważyłem przed wklejeniem :grin2:

aikus pisze:Ale! Za to widze Artu, no!! :thumb: - masz najlepsze mozliwe serwa wsadzone do tego modelu.

Takie mi doradzono... i to chyba na tym forum :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 20:50

Kowal pisze:Aikus, wyjeb żyro, bo na członek męski ono?


Do takiego wniosku powoli wlasnie dochodze, bo tak: przy malych predkosciach zyro praktycznie nie dziala, do tego troche uposledza wyczucie odpowiedniego wytrymowania modelu (zeby nie zadzieral, ale i zeby nie opadal), przy duzych predkosciach jest niepotrzebne, bo stery sa wystarczajaco skuteczne zeby z powodzeniem sie ogarniac recznie, a z kolei przy wietrze...
... No wlasnie musze jeszcze sprobowac polatac przy silnym wietrze. Dzis troche wialo, ale nie sadze, zeby zyrko wprowadzilo jakas diametralna roznice.

Natomiast zapierdala jeden kanal to raz, dwa - wprowadza dodatkowy element, ktory moze byc potencjalnym (choc w prawdzie malo prawdopodobnym) punktem awarii.

Jeszcze to przemysle. jutro ma mocniej wiac - sprobuje polatac jutro.

Kowal pisze:I masz wolny kanał. O co Ci chodzi ze spojlerami? Że lotki do góry czy jak?


Tak, lotki obydwie do gory.
A butterfly to klapy polaczone ze spojlerami.

I zrobie to - juz postanowilem tylko musze chyba dokupic te takie orczyki do wklejania w pianke - ktos wie jak to sie nazywa?
Skurczybyki nie dodali do modelu...


Artu pisze:Całe 18g :rotfl2: Ważyłem przed wklejeniem :grin2:


A drewniane by wazylo 9g :grin2:

aikus pisze:Takie mi doradzono... i to chyba na tym forum :mrgreen:


No! Wiadomo! Mozliwe, ze nawet ja Ci je doradzilem.
W tej klasie i w tej cenie NIE MA LEPSZYCH SERW.
Latalem na nich kiedys nawet helikiem i to z FBLem (w ZYXie).
Spokojnie dawaly rade.
w kretach oczywiscie szly w drzazgi, ale jak sie mialo serwo w cenie dobrego popychacza to bylo to do przezycia.
:)


Kenobi36 pisze:Przeczytałem tytuł i myślałem że Aikus tuninguje VW Vento :-)


<zalamka> :masakra: ... Ja i tuningowanie samochodow...

Kenobi36 pisze:Klapy , spojlery, vario załapałem ale ten butterfly mnie zaintrygował, choć nie powinien bo jak mi gość kiedyś wjechał w przyczepę kampingową to mi z klapy bagażnika zrobił się butterfly :-)


:rotfl2:


No ogolnie powiem tak: Taka konkluzja jak sobie dzis... wylatalem dwa pakiety helikiem w ciagu 8 minut i cztery pakiety szybowcem w ciagu chyba poltorej godziny.
Latanie helikopterem jest jak orgazm.
Latanie szybowcem jest jak ... godzinny masaż erotyczny.
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 20 lip 2016, o 21:05

Nazywa sie to dzwignia do serwa :-p.

http://www.nastik.pl/akcesoria-modeli-dzwignie-c-125_161.html?page=3&sort=1a

Są ich miliardy w sklepach. Jak chcesz, to mam tego od pyty.

Spojlery, jak spojery. To są lotki wychylone do góry. Spojlery, to co innego. Wychylenie lotek do góry nie ma powodować efektu takiego jak spojlery. Lotki wychylane do góry zmniejszają Ci kąt natarcia na końcówce, przez co możesz lecieć na większych kątach nataracia.

Motylek to klapy połączone z lotkami, nie masz u siebie w modelu spojlerów. Nie wiem skąd wzięła się taka nazwa lotek.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lip 2016, o 23:03

Kowal pisze:Nazywa sie to dzwignia do serwa :-p.

http://www.nastik.pl/akcesoria-modeli-dzwignie-c-125_161.html?page=3&sort=1a

Są ich miliardy w sklepach. Jak chcesz, to mam tego od pyty.



Jo, juz znalazlem i zamowilem, dzieki.

Kowal pisze:Spojlery, jak spojery. To są lotki wychylone do góry. Spojlery, to co innego. Wychylenie lotek do góry nie ma powodować efektu takiego jak spojlery. Lotki wychylane do góry zmniejszają Ci kąt natarcia na końcówce, przez co możesz lecieć na większych kątach nataracia.

Motylek to klapy połączone z lotkami, nie masz u siebie w modelu spojlerów. Nie wiem skąd wzięła się taka nazwa lotek.


No ja wiem, ale w modelach takich jak nawet Twoj szybowiec a tym bardziej jak moj gownolot, w ogole nie ma czegos takiego jak spojlery sensu stricto.
Funkcje spojlerow uzyskuje sie wychylajac obie lotki na raz w gore.
Zapewniam Cie ze przy takich wychyleniach jak ja sobie to ustawilem blizej im do spojlerow niz do lotek:D

Z reszta nie ja to wymyslilem - tak na to mowili szybownicy ktorzy uczyli mnie jak poprawnie wyregulowac szybowiec (kiedys tam na Palacowej, Ci od Tyminy i od akrobatow halowych w szansie na sukces).
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 21 lip 2016, o 16:43

Ale inaczej to działa i inaczej wychylasz z klapami inaczej bez. Musisz o tym pamiętać.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 21 lip 2016, o 19:37

Tak sie spodziewam, dlatego chce zrobic tak, zeby moc je wychylac zarowno z klapami jak i bez, no i oczywiscie dam wtedy troche mniejsze wychylenia.

W kazdym razie dzis podjalem ostateczna decyzje o wywaleniu zyrka. Latalem o 17 - jeszcze calkiem mocno powiewalo, byly porywy, uskoki, zawirowania... Nie powiem, zeby stabilizacja nic nie dawala - nie nie, cos tam dawala, ale nie tyle zeby to bylo warte tych wszystkich wad ktore ze soba wnosi.
No niestety (a moze stety) - nie w tym modelu.
Wiec Stabilizacja - out.

Wróć do „Szybowce i motoszybowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość