3D Hawk z HC

Kolejne piankoloty... ale nie tylko...
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 16 cze 2011, o 22:34

Witam, ostatnio zakupilem to ... http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor ... duct=11339

A ze jestem zupelnie zielony w temacie, chcialem sie poradzic Was, jak sie taki model sklada. Mialem zrobic inbox, ale mi karta od aparatu padla :( Zaczelem juz go skladac i zastanawia mnie jedno :dk: czy samolot musi byc wywazony :wall: Na zdjeciach ponizej zamontowalem tak serwa, ale moze powinienem je przesunac. Na razie utknalem w martwym punkcie, bo mi odbiornik jeden nie dal sie wskrzesic i zamowilem nowy. Moze ktos z Was koledzy napisze na co "zoltodziob" powinien zwrocic uwage.

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 17 cze 2011, o 04:34

Witaj.

Cieszymy się, że samolotów przybywa.. :) Sczerze mówiąc, nigdy nie gustowałem w modelach z płaskim kadłubem, ale o gustach się nie rozmawia.. Poruszając temat wyważenia - to sprawa jest bardzo ważna w każdym aparacie latającym.. To wręcz kluczowe ustawienie. Wszystkie elementy wyposażenia powinny się znajdować jak najbliżej środka ciężkości. W związku z tym, serwa proponuję przenieść tam gdzie ich miejsce (nawet na zdjęciu z HC widać, że serwa są praktycznie w miejscu gdzie są lotki, a więc blisko SC). Środek ciężkości w tym modelu będzie w miejscu dźwigara skrzydeł. Jak rozmieścisz wyposażenie, to ulokuj tak pakiet, aby model był w stanie równowagi (podpierając pod dźwigar skrzydła). Ot - i wszystko. :)

To jest model 3D, a więc bardzo zwrotny.. Ustaw sobie najpierw małe wychylenia sterów.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 cze 2011, o 07:34

Bartoszko pisze:Cieszymy się, że samolotów przybywa.. :)
Z całym szacunkiem ale to jest deskolot a nie samolot... :masakra:
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 18 cze 2011, o 20:49

To nie jest deskolot tylko faktycznie masakra... :)

ALe żarty żartami - takie zabawki mają często wisieć na śmigle stąd takie płaszczyzny sterowe. Do Bartoszka tekstu dodam, że może ci znacznie ułatwić pierwsze loty ustawienie Duala na powiedzmy 70%. Cobyś się po prostu nie zdziwił, bo widziałem na pokazach, jak potrafi przez śmigło się przewinąć flipem :wow2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 18 cze 2011, o 21:59

Gmeracz pisze:Do Bartoszka tekstu dodam, że może ci znacznie ułatwić pierwsze loty ustawienie Duala na powiedzmy 70%.


Spokojnie, narazie dowiedzialem sie co to dźwigar skrzydla, a tu juz nowy termin DUAL :wall: W mojej apce (dx6i) mam zupelnie inne funkcje co w heliku, jak to ogarnac :masakra:
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 18 cze 2011, o 22:16

karol pisze:
Gmeracz pisze:Do Bartoszka tekstu dodam, że może ci znacznie ułatwić pierwsze loty ustawienie Duala na powiedzmy 70%.


Spokojnie, narazie dowiedzialem sie co to dźwigar skrzydla, a tu juz nowy termin DUAL :wall: W mojej apce (dx6i) mam zupelnie inne funkcje co w heliku, jak to ogarnac :masakra:

Bez przesady:
WINGTAILMIX - to wybierak (selector) specyficznych mikserów dla płatowców:
- DUALAILE INH = 1 serwo dla obu lotek, ACT = każda lotka ma swoje serwo. Wtedy można również używać ich jako klapolotek a ponadto różnicować wychylenie (DIFFERENTIAL)
- V-TAIL - usterzenie ogonow "V" - stery wychylone ku sobie/od siebie - ster wysokości, w tą samą - ster kierunku (czyli mikser ELEV/RUDD) - oczywiście też potrzebne dwa serwa
- ELEVON - do samolotów DELTA lub nie mających osobnych lotek (np F16 czy F15 bez lotek) - podobnie jak V-TAIL tylko że dotyczy innej osi (mikser ELEV/AILE -stąd skrót ELEVator-ailerON) - i tu takoż - dwa serwa.

DUAL - Sławek miał na myśli D/R a to działa identycznie jak w HeliMode
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 18 cze 2011, o 22:18

karol pisze:Spokojnie, narazie dowiedzialem sie co to dźwigar skrzydla, a tu juz nowy termin DUAL :wall: W mojej apce (dx6i) mam zupelnie inne funkcje co w heliku, jak to ogarnac :masakra:



Duale, w sensie Dual Rate'y - to zmiana proporcjonalności wychyleń serwa w stosunku do wychylenia drążka. Zazwyczaj masz zależność liniową. Pół wychylenia drążka to pół wychylenia serwa w odpowiednią stronę. Funkcja D/R (Dual Rate) pozwala Ci na zmianę tej proporcji. Napewno masz to zarówno dla helika jak i samolotu.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 18 cze 2011, o 22:24

dzieki koledzy, czekam na odbiornik i zabieram sie do walki :thumb:
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 19 cze 2011, o 12:22

No dobra, jak już się tak wszyscy przejęliśmy żeby ci dobrze wyszło...

Model może mieć lekkie drutowe podwozie ale można nim z powodzeniem startować z ręki bez niego i lądować wyłączając nad ziemią silnik.
Trzymając go pionowo do góry za kadłub pomiędzy skrzydłem a ogonem dajesz gazu na tyle żeby czuć, że się chce wyraźnie unieść i puszczasz. Tak jest nawet bezpieczniej niż rzucać do przodu bo od razu idziesz na wysokość.
Ale wszystko zależy czy w ogóle latałeś samolocikami. Ja mam swoje zboczenia z kombatów :wow2: :rotfl2:

A tak przy okazji, masz symulator? :vhappy:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 19 cze 2011, o 19:02

Mam, musze zaczac cwiczyc :D
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 29 cze 2011, o 22:52

Dzis zlozylem moj samolot, serwa pomontowalem. Apka dziala ok, Dual ustawilem na 70% expo na 50%. Sprobowalem uruchomic silnik, bylo ok, ale jak dalem na maxa to smiglo mi spadlo :( i nadlamalem sobie czesc kadluba. Smiglo zalozylem wg miernej instrukcji na gumke. Moze ona jest za luzna. Na zdjeciu ponizej mam tez taka tulejke, ale spada mi smiglo, niezaleznie czy je zaloze czy nie. Ostatecznie wlozylem smiglo na SuperGlue i nalozylem gumke, jutro sporubuje jak to zadziala. Moze ktos moglby sie podzielic jakas rada :masakra:

Obrazek
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 30 cze 2011, o 07:54

No więc od początku. Generalnie powinieneś na wał założyć piastę, na nią śmigło i zabezpieczyć je oringiem (tym co masz na zdjęciu), ta gumka. Zwykłe gumki lubią szybko pękać. Śmigło może spadać z powodu małej sztywności, wpada wtedy w wibracje na dużych obrotach. Zwłaszcza te pomarańczowe do park flyer’ów i podobne im.


#1
Czy piastę masz na tę średnicę wału?

#2
Co posmarowałeś tym super glue, żeby zabezpieczyć to śmigło? (Generalnie to kiepski pomysł, odradzam)

#3
Czy oring nie jest za duży? Jeżeli jest, to użyj zwykłej gumki recepturki, takiej cienkiej.

#4
Śmigło spada samo, czy z piastą?

#5
Śmigło założyłeś w dobrą stronę, zgodnie z kierunkiem obrotów silnika? Na zdjęciu widzę, że powinno być ok, jeżeli silnik obraca Ci się w prawą stronę, patrząc od strony modelu.

#6
Czy silnik jest solidnie i sztywno zamontowany?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 30 cze 2011, o 21:37

Kowal pisze:#1
Czy piastę masz na tę średnicę wału?


Tak wszystko jest w komplecie

Kowal pisze:#2
Co posmarowałeś tym super glue, żeby zabezpieczyć to śmigło? (Generalnie to kiepski pomysł, odradzam)


Posmarowalem superglue wewnerzna strone smigla i wsadzilem w to piaste. Wiem, ze to kiepski pomysl, ale i tak liczylem sie z tym, ze lot bedzie 7 sekundowy (standard jak w Kingu 2 :banana: )

Kowal pisze:#3
Czy oring nie jest za duży? Jeżeli jest, to użyj zwykłej gumki recepturki, takiej cienkiej.


Wydaje mi sie ze za luzny jest (byl) mam recepturki wiec jak dojda smigla to poeksperymentuje

Kowal pisze:#4
Śmigło spada samo, czy z piastą?


samo, piasta jest przymocowana do walu

Kowal pisze:#5
Śmigło założyłeś w dobrą stronę, zgodnie z kierunkiem obrotów silnika? Na zdjęciu widzę, że powinno być ok, jeżeli silnik obraca Ci się w prawą stronę, patrząc od strony modelu.

Tak zalozylem prawidlowo :juppi:

Kowal pisze:#6
Czy silnik jest solidnie i sztywno zamontowany?


Tak, jest wklejony na klej na goraco :hammer:

Kowal dziekuje, za cenne wskazowki po ktorych, jak zadales pytania same sie w logike ulozyly. Dzis pojechalem na lotnisko z helikiem i z nowym samolocikiem :vhappy: Myslalem, ze moj lot bedzie trwal przyslowiowy lot kingiem, ale nie :thumb: Prawie caly pakiet wylatalem :kopara: nawet fajne te latanie samolotami. Bardzo mi sie podobalo. Bylo kilka nieprzewidzianych ladowan :masakra: , ale kurde inna zasada, w heliku po nieudanym ladowaniu nie wstajemy, a tu :juppi: da sie. Ogolnie to zlamalem smiglo, ktore mialem jako jedyne w zestawie :( HK powiniej jakies gratisy dawac, wiec nie mialem szansy polatac, ale zabawa przednia. Zamowilem juz wstepnie nowe graty do samolociku i czekam na dostawe


a tak sie bidulek prezentuje :nw:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 30 cze 2011, o 22:47

Zrób lepsze mocowanie motorka.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 30 cze 2011, o 23:36

Ja to chyba musze pomyslec o jakim depronie, odrysowac ksztalty i wycinac nowy :vhappy: , bo ten styrpian ma juz troche uszczerbien po dzisiejszym locie :wow2:
Pozdrawiam, Karol

Wróć do „Akrobaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości