PA Extra 260

Kolejne piankoloty... ale nie tylko...
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 27 gru 2016, o 12:41

:D No i stało się :banana: stałem się posiadaczem ottootoo takiego akrobata :banana:
DSC_1603.jpg
DSC_1604 — kopia.jpg
DSC_1605 — kopia.jpg

Wszystko wygląda super na pierwszy rzut oka :grin2:
Niestety ale dokładniejsze oględziny i proces budowy pokazuje, że jakość balsy no nie jest najlepsza :plask: i tu moje pytanie nr 1, jak poradzić sobie z zbyt luźną strukturą balsy w miejscu montowania serwa (otwór nawiercony wiertłem wkręt wkręcony delikatnie i się to nie trzyma, a cienka warstwa węgla gó...o daje)
To największa bolączka tego modelu, problem jest na jednym ze skrzydeł i wewnątrz kadłuba :cry:
Cały proces składania ponadto przebiegł bez większych problemów, choć instrukcja no nie jest precyzyjna, a to mój pierwszy model tej klasy.
Maszyna wyposażona w tym momencie:
Silnik Turnigy Aerodrive SK3 - 3536-1050kv ma toto kopa :shock:
Śmigło Graupner elektro Prop 12x6
Regulator SanRis ICE 40A pasuje lepiej do samolotu niż do heli :twisted:
Serwa TowerPro MG90S
LiPo z 450 S3 2200 45C
Tu pojawia się pytanie nr 2 jaki kołpak użyć do śmigła VOX 12x6 bo nic nie chce mi pasować, a oryginał PA no trochę cena jest wysoka w stosunku do całego modelu.
Zmiany od podstawki:
Popychacze wywaliłem oryginały i zamontowałem snap z kulką z tytanowym drutem, waży tyle samo a no jest bez porównania stabilniejszy i ma możliwość regulacji
DSC_1611.jpg

Linki i końcówki ogona podobnie wszystko wymienione na sztywniejsze, ale nadal mi nie leży, chyba serwo wyląduje na tyle kadłuba połączę ogon na sztywno jak w innych maszynach PA
Na razie tak to wygląda po poskładaniu, jeszcze regulacja i czekamy na lepszą pogode.
IMG_20161225_134216.jpg
IMG_20161225_134301.jpg

A i jeszcze jak chronicie swoje maszyny w transporcie, bo toreb u nas brak na rynku, a szkoda byłoby rozkminić w transporcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 27 gru 2016, o 12:54

Hej :) !
Jeżeli impregnacja balsy w otworze i trochę dookoła niego CA do poł. elastycznych (malutkimi porcjami, może się grzać przy tym myku) nie rokuje szans, to może po prostu przykleić to serwo na prawie amen UHU Por. W ogóle śruba w balsę to taki średni pomysł, chyba że długaśna jakaś.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 27 gru 2016, o 13:43

Oooooo Panie... :)
Mikolaj sie postaral:D:D

Tak sobie mysle ze ja mam za duzo samolotow, ale na taka Extre to musze jeszcze kiedys miejsce znalezc:>

Co do problemow to nie podpowiem bo nigdy zadnego balsiaka nie mialem... Ciagle pianki...
Ale kultywujac szmaciarsko-piankowe nawyki - ja bym to kleil i tyle. Model i tak jest lekki jak piorko, nie odczujesz tej masy kleju...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 27 gru 2016, o 15:06

Zaklej otwór CA i wkręć śrubę albo włóż kawalek podłużny balsy, zaklej i nawierć. Jak Krecik pisze, sprawdź w ogóle co jest pod balsą. Daj może listewkę, w którą wkręci się śruba. Sama balsa będzie ok, jeźeli będzie twarda i śruba będzie się trzymać. Generalnie żadna filozofia, zwykła praca z drewnem, jak naprawa szafki.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 27 gru 2016, o 15:26

Tak też myślałem, ale miałem nadzieje że coś innego jest możliwe :mad2: :mad2:
No trudno, pod podporom serwa jest pustka, wiec jakoś wtrynie tam grubszy kawałek prawdziwego drewna, pewnie orzech i przykleję.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 27 gru 2016, o 15:41

El Grey pisze: orzech i przykleję.


Pomyśl nad Palisandrem, Jesionem, Mahoniem lub Hebanem. Model będzie bardziej ekskluzywny, fresh i trendy :-p. I jaki prestiż!!!!
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 27 gru 2016, o 15:43

Gustuje raczej w gatunkach krajowych, a właśnie dębina mi wyszła :rotfl:
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 27 gru 2016, o 16:00

Oj tam nawet z tekturki mozesz dorobic... jak zalejesz bawelne/wiskoze/celuloze klejem CA to z tego sie taki kompozyt robi, ze zgroza.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 27 gru 2016, o 16:15

Potwierdzam. Testowane na wielu koszulkach i kilku butach.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 27 gru 2016, o 16:20

Wlasnie! A najlepiej CA przyjmuja zwlaszcza NOWE ciuchy. Nowe dzinsy, nowe koszulki...
Scenariusz jest zawsze ten sam, juz to kiedys pisalem.

"Skleje na szybko... Powinienem sie przebrac, ale ... dooorba tam... Bede uwazal... Nic sie nie stanie..."

chwile pozniej

kap kap kap...
"ozeszkurwamacia.... Echhh... no nic... to beda od tej pory robocze spodnie..."
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 27 gru 2016, o 16:40

Brutalnie prawdziwe :plask: człowiek nigdy się nie nauczy, że nagle to po diable :plask:
Dobra aspekt drewniany rozwinięty, a pozostałe problemiki, jakieś sugestie :?:
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 27 gru 2016, o 17:07

El Grey pisze:Brutalnie prawdziwe :plask: człowiek nigdy się nie nauczy, że nagle to po diable :plask:
Dobra aspekt drewniany rozwinięty, a pozostałe problemiki, jakieś sugestie :?:



Kołpak sobie kup taki jak Ci pasuje i o takiej średnicy jaka Ci pasuje. Nastik, modele-sklep, riku i inne sklepy teź je maja. Są ich dziesiątki i nie są drogie. Pokrowce niektórzy robią z takiego czegoś srebrnego do ocieplania (klei się taśmą), szyją, kupują itp. To coś do ocieplania jest fajne, robiłem też z "płyt komorowych" (wpisz na stronie OBI'ego). Generalnie dowolność.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 27 gru 2016, o 18:58

Kołpaki - jak pisze Kowal, dodam jeszcze RCforever i Modelemax jako sklepy z dobrymi opiniami (potwierdzam).
Domyślam się, że Extra ma demontowalne na szybkensa skrzydła ? Możesz poszukać zatem w Obiboku, Trzaskoramie albo na zapleczu innego sklepu jakichś solidniejszych kartonów o podpasowujących rozmiarach.
No, ale jak już szlachetne drewna poszły w ruch (buka i dębu bieszczadzkiego ani dobrego orzecha nie bierz pod śrubę, bo ją urwiesz, te drewna można normalnie na sucho jechać gwintownikiem i całkiem nieżle to wychodzi. Pod drzewowkręt lepiej weż zwyczajną sklejkę lotniczą grub. 4...5mm), to możesz dla top ecsclusive zrobić cud-malina pudełka ze sklejki tekowej ;) , wyściełanej od wewnątrz atłasem i futerkami z norek. Jak nie będzie pod ręką sklejki z drewna tekowego, to krajowa brzoza czy topola też git jest, a zamiast biednych zwierzątek to i folia bąbelkowa z jakimś materiałem za nieduży grosz ze sklepu (welwet czyli sztruks, aksamit lub podobne - wcale nie takie drogie). Będzie pokazowo, jak polakierujesz na zewnątrz i przyozdobisz w tematyczne esy-floresy. Można też pokombinować i zrobić pudełko-kombajn (to słowo to chyba od "combine" ?), na cały rozłożony na trzy kawałki samolot, sprytnie a wygodnie otwierane... Hm, na taki sprzęt latający to chyba godzi się tak szarpnąć właśnie... hmm :thumb: No i jak Ci ktoś na to usiądzie w aucie, to Cię nie wzruszy.
Pierwszy napad zazdrości opanowałem na tyle, że już mogę pogratulować takiego prezentu :thumb:
O darczyńcy nie mówiąc ... ;)

Edyta : Przypomniałem sobie, że mam sporo takich blaszek z przetłaczanym otworem M3, wrzucić w kopertę nie problem :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 27 gru 2016, o 19:57

Krecik, tematu brzozy nie poruszaj.....
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 27 gru 2016, o 21:16

Kowal pisze:Krecik, tematu brzozy nie poruszaj.....

O kurde mol, zapomniałem się :oops: . Ale krajowa, to tylko z tych po lewej od Bugu ;) .
Chyba jednak nie dałem się zwariować, bo lubiąc te drzewa kojarzę je nadal z żalem głównie z zapałkami :( .
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 27 gru 2016, o 22:45

O te blaszki też nie głupie, nawet mam podobne M2, też może się nadadzą :)
Box do transportu, cienki styrodur lub skrzynia na cały model hmm już takie budowałem na swoje modele redukcyjne, więc pomyślimy.
A jeśli chodzi o kołpak do śmigła drewnianego, no to nie tak prosto bo to co teraz jest na nosie ze śmigłem kompozytowym, ledwo się mieści, a ma zalecany wymiar 38 mm :( a to drugi, bo alu Pelikana 40 nie dał się dopasować :( ponadto oś silnika 5 mm też nie ułatwia.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 28 gru 2016, o 18:38

ElGrey, zawsze mozna dopasować kołpak. Też nic nadzwyczajnego.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski

Wróć do „Akrobaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości