APMmini

Takie FBL-e dla wielowirnikowców. Do tego GPSy, OSD i inne cuda.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 12 sty 2015, o 09:15

Czy ktoś z posiadaczy płytki miniAPM używa jej do coptera z softem arducopter 3.2? Interesuje mnie głównie informacja czy APM z softem 3.2 inicjuje się z podłączoną telemetrią.
W moim egzemplarzu zaczęły się dziać dziwne rzeczy i jestem na etapie śledztwa. Tak czy siak, projekt helika FPV na tym FC jestem zmuszony ubić do czasu wyjaśnienia hocków klocków z modułem :hammer: :evil:

Gwoli wyjasnienia, przedstawiam w skrócie historię projektu:

Na bazie małego APM'a uparłem się pogonić FPV 450'tkę. Pierwsze testy na wersji arduheli 3.1.5 rozpoczęte późną jesienią ubiegłego roku przebiegały pozytywnie do czasu mocniejszego przyziemienia. To nawet nie był kret, po prostu mniej delikatne, bezstratne dla mechaniki lądowanie.
Od tej chwili z modułem zaczęły się dziać cuda na kiju. Diagnostyka APM'a wykazała że coś jest nie tak z portem telemetrii, łączy się z Mission Plannerem lecz nie pozwala wczytać parametrów, siłą rzeczy martwe jest również OSD. Przez kabel USB mavlink łączy poprawnie APM z MP, ale jak się okazało podłączenie czegokolwiek uniemożliwia inicjację APM'a, nie działa kompas ani akcelerometry. Goły APM na kablu USB inicjuje się bez zarzutu, ale po co komu goły APM...

Zaopatrzyłem się więc w drugą płytkę miniAPM'a. W międzyczasie odbyła się aktualizacja softu dla copterów do wersji 3.2 i jakaś aktualizacja MP. Efekt jest taki, że nówka sztuka miniAPM zachowuje się prawie identycznie jak poprzednia uszkodzona, z tym że telemetria działa. Natomiast podłączenie GPS lub eleresa sprawia że APM się nie inicjuje, nie działają akcelerometry ani kompas, nie da się zrobić kalibracji RX.

Żeby było śmieszniej tenże nowy miniAPM działa bez zarzutu z softem arduplane i z autami :wow2: Wywala się tylko na copterach bez względu na ilość wirników.

Wgrywałem soft zarówno 3.1.5 jak i 3.2 w kombinacjach z odbiornikami eleres i Spektrum łącząc z APM przez PPM i bezpośrednio kanały. Efekt zawsze ten sam - na copterach kaplica, na samolotach - działa.

Wystrugałem więc zestaw do testowania wszystkiego co związane z APM, a helik został przywrócony do FBL, bo za bardzo chce mi się latać :)
Deska obecnie zawiera całą istotną elektronikę wypatroszoną z helika, wywalę to na balkon łapać fixa GPS i będę próbował zlokalizować usterkę oraz wykryć różnice między "dużym" APM i miniAPM na różnych wersjach softu.

W skład zestawu wchodzi płytka APMmini w wersji 3.1, Power Module z zasilaniem 3S, GPS NEO6, telemetria z radiomodemem na 856MHz, ESC 40A; UBEC 5V, 3A, 4 serwa.
Tor RC na bazie eleres V1 435MHz zasilany z gniazda INPUT APM.
Tor video Fox800 z minimOSD, kamera Sony 600tvl super had. Tor video na własnym zasilaniu 3S, obecnie nie podłączony jako nie wnoszący nic istotonego poza swoim istnieniem. Jeśli działa telemetria to będzie działać też OSD.

Obrazek

Dodatkową zaletą jest to, że w razie potrzeby dechę pod pachę i wio do fachowców :)

Poniżej filmik zachowania się płytki APMmini 3.1 z softem arduplane 3.2. Jak widać na filmie, wszystko działa poprawnie. Telemetria łączy się z Mission Plannerem, działa link RC, GPS, kompas i akcelerometry.
To czego na filmie nie widać to działająca stabilizacja, APM poprawnie macha serwami w miarę przechyłów deski.

Ponadto widać w działaniu DIY stację przekaźnikową Spektrum 2,4GHz -> eleres 435MHz prezentowaną w oddzielnym wątku.

http://www.youtube.com/watch?v=XmJMbGSOHRI

Filmik obrazujący jak zachowuje się pierwsza płytka miniAPM wymontowana z helika z wgranym softem arducopter 3.1.5
Płytka goła oraz po podłączeniu odbiornika RC. Ze względu na uwaloną telemetrię połączenie z Mission Planner'em możliwe jest tylko przez USB.
Nowa płytka zachowuje się identycznie z tym, że możliwe jest połączenie z Mission Planner'em przez USB lub przez telemetrię

http://www.youtube.com/watch?v=wAHTHVDVuGs

[Everything that has a beginning has an end... sometimes - happyend!]

Solucja

Na początek lektura obowiązkowa dla posiadaczy APM wszelkich wersji z softem dla copterów bez względu na ilość wirników:
http://copter.ardupilot.com/wiki/arming_the_motors/ ?
http://copter.ardupilot.com/wiki/prearm ... fety_Check

W powyższym przypadku hocków-klocków z miniAPM do sukcesu doprowadził pomysł kolegi mkrawcz1 z forum rc-fpv.pl:
"zostaw podpięte zasilanie RC i spięte zworki 2-3 w APM_Input ale odłącz kabel PPMsum".
Po tej operacji miniAPM zainicjował się poprawnie na wszystkich wersjach softu z jednym oczywistym komunikatem: "RC not calibrated". Wgrałem ostatecznie aktualny firmware 3.2 Arduheli i podpiąłęm w locie PPMsum. W oknie konfiguracji RC pojawiły się słupki kanałów i po kalibracji radia wszystko działa poprawnie.
Do zestawu kontrolnego na desce dołożyłem sonar MB1200 i tor video fox800, wszystko działa.

Prawdopodobną przyczyną kłopotów był jakiś nietypowy sygnał na kanale gazu lub rudder pochodzący z nieskalibrowanego radia blokujący procedurę uzbrajania FC.

Projekt helika fpv wraca do życia, drżyjcie krety! :D
Ostatnio zmieniony 14 sty 2015, o 18:22 przez Artja, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 13 sty 2015, o 00:50

A próbowałeś cofnąć soft do starszego?
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sty 2015, o 01:07

Tak, do wersji 3.1.5 czyli tej na której zacząłem zabawę, pierwszy APM działał i latał na tym sofcie.
Wniosek na tą chwilę jest taki, że nowa płytka jest subtelnie uwalona w miejscu nieistotnym dla płatowców a ważnym dla copterów. Nie mam pojęcia jaki to może być fragment. Powszechnie padający stabilizator 3,3V jest sprawny bo kompas i akcelerometry działają...
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 13 sty 2015, o 08:42

Też mam jednego uwalonego APM ale ten wywala się gdzieś podczas testowania.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sty 2015, o 16:36

Co dokładniej jest nie tak z Twoim?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 13 sty 2015, o 17:42

Po podłączeniu wysypuje się w połowie wczytywania parametrów.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sty 2015, o 18:08

Wywala się podłączony przez USB czy via telemetria?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 13 sty 2015, o 18:19

USB
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sty 2015, o 18:24

Baud rate masz 11500? i jak się zachowuje na telemetrii?

Mój pierwszy APM, ten po przyziemieniu zdycha na telemetrii, na USB jest OK ale nie podłączę RC. Mkarwacz twierdzi że poleciał przełącznik tx/rx obsługujący port telemetrii, podobno rzecz jest naprawialna. Po analizie opłacalności może spróbuję reanimować płytkę
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 13 sty 2015, o 18:47

Domyślnie, telemetria 56K
USB 115K.
Ale na tej płytce nie łączyłem się przez telemetrię.
Teraz się tak przyglądam ze od spodu płytka ma drutmostek i chyba się oderwał
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sty 2015, o 21:44

Mógłbyś pokazać na jakimś obrazku/fotce gdzie wypatrzyłeś ten mostek?
Jakiś ślepy ostatnio jestem, oglądam pod lupą i nie widzę ani drutu ani śladów po nim...
I teraz nie wiem, tak skutecznie odpadło, czy w ogóle nie było? :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 13 sty 2015, o 22:05

Ta płytka którą mam jakaś naprawiana była. Raczej u Ciebie tego drucika nie będzie
Tak jakby ruszyła po przylutowaniu, teraz muszę klejem zabezpieczyć i sprawdzić czy współpracuje z osprzętem.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sty 2015, o 23:19

hmm Może tu właśnie tkwi myk... Tam u Ciebie pewnie jakaś masa podciągnięta, bo co innego można drutem naprawić w takiej płytce? :masakra: Pokaż ten mostek, i tak nie mam nic do stracenia :)

W pierwszym poście dodałem filmik jak się zachowuje na sofcie 3.1.5 płytka wymontowana z helika jako golec i po podłączeniu RC.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 14 sty 2015, o 00:23

Problem solved! :D

Obrazek

Szampan i orzeszki należą się dla kolegi mkrawcz1 z forum rc-fpv.pl, szczegóły opiszę w pierwszym poście jak już nacieszę się krzywizną czasoprzestrzeni :D
Ostatnio zmieniony 14 sty 2015, o 18:23 przez Artja, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 14 sty 2015, o 05:42

A no ja nie korzystałem z ppmsum tylko z klasycznego odbiornika wiięc ten problem mnie nie dopadł :-)


Na pewno bez kalibracji radia nie próbowałbym inicjalizować silników.
Nie bardzo też zrozumiałem problem.
Jak wszystko jest podpięte to płytka się nie uruchomi i nie da się skalibrować radia? Trzeba uruchomić bez podpìętego odbiornika a potem wpiąć na gorąco?
Jeśli źle zrozumiałem to możesz wyjaśnić.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 14 sty 2015, o 08:06

Na pewno nie jest to sytuacja typowa i opisane rozwiązanie nie jest standardem. Przy instalacji pierwszej pytki po prostu podłączyłem wszystko, APM się zainicjował, skalibrowałem radio, poustawiałem co trzeba i voila. Z racji uwalonej telemetrii ta płytka stała się niemiarodajna do jakiegokolwiek wnioskowania i na razie nie będę się nią zajmował.

Przy drugiej "nowej" płytce było jak opisałem. W tekście wspomniałem też, że podłączałem odbiorniki Spektrum i eleres również klasycznie. Przy czym podłączenie Spektrum wyeliminowało z układu stację przekaźnikową czy aby ona nie nadaje czegoś głupiego. Sprawdzałem również sygnał PPMsum RX eleresa na kompie korzystając z enkodera oraz klasycznie podłączając serwa bezpośrednio w odbiornik. Nie wykryłem niczego dziwnego, możliwe że przeoczyłem.
Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „Systemy FC (Flight Controller)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości