Multiwii

Takie FBL-e dla wielowirnikowców. Do tego GPSy, OSD i inne cuda.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 19 lut 2015, o 23:02

Od paru godzin walczę z taki wynalazkiem jak Multiwii.

Od razu po zakupie i próbie użytkowania nasuwa się wniosek: "Nie wpuszczać informatyków do świata realnego".

O ile dobrze zrozumiałem idea jest taka, aby dostarczyć pewnie niezły FC (ale tego nie wiem), uniemożliwić nie programiście uruchomienie i zmusić do zakupu czegoś innego u konkurencji.

Zapewne gdyby kolega Fizjo go nie zhajcował, a konkretnie gdyby miał dobre kable to by go nie zhajcował to pewnie nie pisał bym tych "cennych" informacji.

Ale od początku.

Dotarł do mnie tenże wynalazek, ponieważ nei reagował na FTDI to podłączyłem ISP. Tu tez gleba więc wymieniłem kontroler i zaczęło gadać. Wgrałem jakiś sofcik, coś wyczyściłem i git. Jednak po wgarniu softu oryginalnego z jakiejs starszej wersji Arduino okazało się, że to cholerstwo nie reaguje na główny program konfiguracyjny. Ponieważ był wymieniany uC to założyłem, że należy skonfigurować fuse bity, częstotliwość pracy etc. Tak też uczyniłem. Po czym wgrałem najnowszy Arduino, źródła do Wultiwii i program do knfiguracji. Nota bene ten program do konfiguracji to na kolanie ładniej i lepiej napisał by Robinson Cruzoe, nie wiem jak można takie niedorobione dziadostwo oddawać komuś. Tylko dlatego, że za darmo??? Po aktualizacji wysypał sie mój programator AVR, po godzinie śledzenia okazało się, że biblioteki LibUSB nie działają z nowym AVRDude 6x. Ok, znalazłem jakiś driver gościa, hobbysty, wgrałem i działa. Prawie. Zmian wymagają pliki konfiguracyjne:

boards.txt
###############################################

atmega328bb.name=AVRISP mkII w/ ATmega328
atmega328bb.upload.using=arduino:avrispmkii
atmega328bb.upload.maximum_size=30720
atmega328bb.upload.speed=57600
atmega328bb.bootloader.low_fuses=0xE2
atmega328bb.bootloader.high_fuses=0xDA
atmega328bb.bootloader.extended_fuses=0x05
atmega328bb.bootloader.path=arduino:atmega
atmega328bb.bootloader.file=ATmegaBOOT_168_atmega328_pro_8MHz.hex
atmega328bb.bootloader.unlock_bits=0x3F
atmega328bb.bootloader.lock_bits=0x0F
atmega328bb.build.mcu=atmega328p
atmega328bb.build.f_cpu=8000000L
atmega328bb.build.core=arduino:arduino
atmega328bb.build.variant=standard
atmega328bb.bootloader.tool=avrdude


i

http://forum.arduino.cc/index.php?topic=118089.0
Now locate /lib/preferences.txt file and find the line "upload.using=bootloader" and replace it with, "upload.using=avrispmkii" (we're just replacing the bootloader with the avrispmkii)

i znowu nie działa ale w innym artykule znalazłem, aby w boards.txt dodać:

atmega328bb.upload.tool=avrdude

i działa.


Extra, że działa ale w aplikacji do konfiga już nie. Obecnie efekt jest taki, że mogę wgrać bootloader, multiwii 2.3 wtedy zaczyna szybko migać niebieska dioda i dupeńka, tyle o tym. Podłączenie przez FTDI z MultiWii Conf nic nie daje.

I jeszcze jedna kwestia: w standardowej instalacji Arduino, nie znajdował pliku HEX z bootloaderem, należało go wywlec katalog wyżej.

Może macie jakieś doświadczenia z tym czymś?
Po wgraniu bootloadera, jak ustawić Arduino aby wgrywał skompilowany soft przez FTDI?

A może wszystko można zrobić przez FTDI? Ale chyba nie.


Reasumując wybór kolegi Fizjo tego FC na początek to jakiś koszmar. To jest chyba najbardziej poje...any FC jaki widziałem z tych 6, które w ogóle widziałem.

Szlag mnie trafia idę po browar.
Helikoptery
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 19 lut 2015, o 23:17

Zawsze można zrobić małe ognisko i może przypadkiem tam się to FC znaleźć...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 19 lut 2015, o 23:20

Nie wiem może on lata wyśmienicie ale na pewno nie ten i nie teraz.

nawet mogę zbackupowac cały ten Arduino na taśmy - wtedy będzie więcej do palenia
Helikoptery
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 20 lut 2015, o 03:25

Najgorzej jest zacząć kombinować od samego początku :masakra:
Ja w swoim Crius SE V2.5 "od strzała" za pomocą tego konwertera wgrałem soft Multiwii by MIS i wszystko śmiga jak należy. :dance:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 20 lut 2015, o 06:00

No ale ba ebaju spezedawca nie podał tych linków więc skąd wiadomo że to to właściwe i jedyne słuszne oprogramowanie. :vhappy:
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 20 lut 2015, o 07:36

Jak kupuję sprzętowo wypasionego kompa też nie mam napisane w instrukcji ani u sprzedawcy jaki system w nim posadzić ;)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 lut 2015, o 08:03

tu była sytuacja trochę inna gdyż musiałem wymienić kontroller
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 21 lut 2015, o 19:38

Walki część druga.

Teoretycznie wsady, czyli programy w wersji maszynowej skompilowane pod konkretny kontroler można wgrywać zarówno programatorem ISP jak i za pomocą rs232 czyli FTDI.

Ale nie w Arduino, tam żeby zadziałało należy wgrać skompilowany soft za pomocą FTDI. To jednak żeby działało w uc musi być wgrany bootloader, ale ten można wgrać tylko za pomocą programatora ISP.

Czyli cała procedura wygląda tak:

1. lutujemy złącze programatora ISP
2. staczamy walkę z mojego postu powyżej
3. wgrywamy bootloader za pomocą ISP
4. Wgrywamy soft za pomocą
5. odsyłamy ten fc do kolegi Fizjo
6. nie wracamy do tematu arduino

obecnie fc działa, łączy się z Multiwii Conf i nic tylko konfigurować, latać spadać i reperować.
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 21 lut 2015, o 19:57

Fizjo

wkompilowałem Ci obsługę wyświetlacza oled, quadX jak będziesz chciał inną konfigurację to musisz sam kompilować i wgrywać.
Helikoptery
Awatar użytkownika
fizjo
Stały bywalec...
Posty: 154
Rejestracja: 29-12-2014
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 5 razy

Postautor: fizjo » 21 lut 2015, o 20:07

Okey!:-) dzieki wielkie przyjacielu!
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 15 kwie 2015, o 07:13

Cześć...

Szukam pomocy odnośnie Multiwii i współpracy z GPSem.

Zacznę od konstukcji:

- multikoptrer typu QuadX
- płytka Crius SE 2.5
- płytka nav-i2c Crius 1.1
- GPS MTK 3329 zamocowany na jednym z ramion (smigło nie przysłania anteny - odległość od smigła 2 cm)
- oprogramowanie multiwii 2.4

Co się dzieje.
W trybie angle i baro lata stabilnie, PIDy ustawione, brak jakichkolwiek niestabilności. Po załączeniu GPSa quad dostaje parkinsona (drga) na osiach X i Y) i nie trzyma dobrze pozycji. Fix złapany 10 satelit na ziemi

Co próbowałem.
- Wyłączyć filtry GPS w kodzie multiwii (nic nie pomaga)
- zmniejszyć PIDy od NavR i PosR (to nic nie daje)

Podejrzewam coś może z kodem w nav-i2c ale oprócz szybkosci komunikacji i rodzaju GPS nic nie zmieniałem. Jestem bliski otwarcia okna i ustawieniu mu kordynatów GPS manualnie w kierunku smietnika......Jak ja uwielbiam swojego APM2.6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z multiwii się męcze już 5 dni.

EDIT:


Jest to coś takiego tylko mocniej i 3x częściej.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 15 kwie 2015, o 16:26

MacGyverek pisze:....Jak ja uwielbiam swojego APM2.6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z multiwii się męcze już 5 dni.

Sorki że wtrącam się do twojego tematu. Mam kilka pytań do APM 2.6
Gdybyś mógł odpowiedzieć byłbym wdzięczny.
1. Jaki masz odczyt wysokości na podstawie baro w Mission Planerze (czyt. czy różnica pół metra jest ok), zdarzało mi się że wysokość cały czas rosła mimo nie ruszania quada.
2. Po włączeniu Alt Hold quad próbuje (i w większości mu się to udaje) popełnić samobójstwo. Przechył na prawo i full gaz w stronę ziemi. (raz udało się że stabilizował).Czy baro może być uszkodzone?
3. Czy podstawowe pidy mogą powodować te objawy
Dzięki
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 16 kwie 2015, o 06:46

Sorki że wtrącam się do twojego tematu. Mam kilka pytań do APM 2.6

I tak nikt chyba nie miał takiego przypadku z multiwii, więc myślę, że możesz w sumie pytać. Najwyżej admin rozdzieli wątek, albo przeniesie.

1. Jaki masz odczyt wysokości na podstawie baro w Mission Planerze (czyt. czy różnica pół metra jest ok), zdarzało mi się że wysokość cały czas rosła mimo nie ruszania quada.

W czasie lotu to nie sprawdzałem odczytów, bo baro trzyma ładnie. Na stole to waha się może do +/-0.50m

2. Po włączeniu Alt Hold quad próbuje (i w większości mu się to udaje) popełnić samobójstwo. Przechył na prawo i full gaz w stronę ziemi. (raz udało się że stabilizował).Czy baro może być uszkodzone?

To dziwne jest, bo Alt Hold lata na baro, więc tylko gazem steruje a nie przechyla. Sprawdzałeś wibracje logach podczas zawisu w trybie STAB??

3. Czy podstawowe pidy mogą powodować te objawy

Czy na Stabilizacji lata ci stabilnie czy widzisz, że macha na osiach ramionami?? Jak macha to musisz pobawić się PIDami. Ja musiałęm obniżyć w swoim quadzie z 1.5 (Default) do 1.1-1.2 (Rate), i do 4 (Stab). Ale każde latadło jest inne więc nie ma receptury na to. Najważniejsze to sprawdzić wibracje w logach. Tam wszystko można wyczytać. Tylko do testów najlepiej włączyć full log.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 21 kwie 2015, o 14:22

tak więc sprawdzę logi,
co do pidów to chyba są ok, tylko "ogon" czasem ucieka delikatnie. Ale delikatnie stabilizuje nie szarpie
odczyt z baro oczywiście chodziło mi na stole :P.
Dzięki za wskazówki
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 21 kwie 2015, o 16:50

Odnośnie baro to teraz zrobiłem upgrade. Trzyma wysokość jak skała! Polecam Ci wątki na forum fpv odnośnie apm. Tak trochę też opisałem moich przygód i rozwiązań.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX

Wróć do „Systemy FC (Flight Controller)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości