Soft Simonk ktoś ma doświadczenie?

Nie masz drona a chcesz się udzielić? To miejsce stworzone dla Ciebie!
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 12 mar 2016, o 22:07

Jak w temacie, ma ktoś doświadczenie w zmianie softu dla ESC na Simon'a? czytam, próbuje ale szczerze nic nie rozumiem, pewnie gdybym miał ESC na atmelu to bym sobie poradził, ale mam Silabs a konkretnie Redoxy 60A ktore w zasadzie są niczym innym jak regulatorem Skywalker, różnice widzę tylko w kolorze płytki, ale do rzeczy, wyjaśni ktos jak to zrobić z pomocą arduino? a najchętniej to komuś odpłatnie zlecę taka zmianę.
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 12 mar 2016, o 22:45

Poszukaj na YT filmików, a bez problemu sobie poradzisz-jeden wieczór na studiowanie, a w drugi działasz. Ja w ten sposób przerobiłem 7 ESC. Zarówno Silabs jak i Atmel.
Mam kilka redoxów ale do quadów jakoś mnie nie przekonują. Celuj w jakieś Afro, Emaxy. Poza tym te Redoxy nie obsłużą funkcji OneShot125, a uwierz mi, że opcja ta dużo daje, nawet takiemu uczącemu się oblatywania quadów jak ja :)
moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 12 mar 2016, o 22:51

tom74 pisze:Poszukaj na YT filmików, a bez problemu sobie poradzisz-jeden wieczór na studiowanie, a w drugi działasz. Ja w ten sposób przerobiłem 7 ESC. Zarówno Silabs jak i Atmel.
Mam kilka redoxów ale do quadów jakoś mnie nie przekonują. Celuj w jakieś Afro, Emaxy. Poza tym te Redoxy nie obsłużą funkcji OneShot125, a uwierz mi, że opcja ta dużo daje, nawet takiemu uczącemu się oblatywania quadów jak ja :)


Niestety ale już kupiłem redoxy, teraz żałuje, muszę je jakoś ogarnąć by się do czegoś nadawały.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2016, o 23:42 przez morfeo2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 12 mar 2016, o 22:53

moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 12 mar 2016, o 23:18



Nie czaje tego, na atmela jest pełno tutoriali a na silabs jak jest coś to i tak mi nie działa.


Na filmach, tutorialach podłączają pod przewody pwm ale zapewne redox nie ma bootloadera i dlatego tak mi nie chce się połączyć, z kolei jak połączyć pady na esc z arduino i co wgrać do niego nie mogę znaleźć, ale chyba czas iść spać i podejść jutro na spokojnie, co i tak nie zmienia faktu,że wolałbym to komuś zlecić niż sam się męczyć:-P.
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 13 mar 2016, o 12:06

Tak jak napisałem wyżej, dziś na spokojnie za 1 podejściem mi się udało zmienić softa, na razie na 1 sztuce, ale działa o niebo lepiej. Zrobić tutorial w j. Polskim?
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 13 mar 2016, o 14:51

Śmiało. Jeżeli nie dziś, nie jutro, to za miesiąc, może dwa ktoś skorzysta.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 13 mar 2016, o 15:36

SeKLeS pisze:Śmiało. Jeżeli nie dziś, nie jutro, to za miesiąc, może dwa ktoś skorzysta.



Oki:-) wieczorem przysiądę z piwkiem i zmontuje filmik.
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 13 mar 2016, o 19:23

!!Korzystając z poniższego tutoriala Robisz to na Swoja Własną odpowiedzialność a ja nie ponoszę odpowiedzialności za straty z tym związane!!




Tutorial krok po kroku zmiany softa dla bez szczotkowego regulatora silników BLC (ESC) z procesorem Silabs na przykładzie regulatora REDOX 60A z zastosowaniem do wielowirnikowców czyli dla uzyskania PWM 400Mhz z wyprowadzeniem złącza programującego.

Potrzebne elementy:
-pacjent czyli ESC w tym przypadku REDOX60A
-programator, użyłem do tego celu Arduino Uno z procesorem atmega328P
-lutownica, cyna, pasta lutownicza(lub kalafonia)
-przewody najlepiej w kolorach: czarny, czerwony, biały oraz wtyk złącza PWM
-pakiet zasilający, w moim przypadku LiPo 3s
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krok 1:

Pobieramy oprogramowanie na PC ze strony http://www.olliw.eu/2012/owsilprog/#firmware a konkretnie http://www.olliw.eu/uploads/ow-silprog-blhelitool-blhelibox-20131027.zip
następnie rozpakowujemy paczkę
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krok 2:

Podłączamy Arduino Uno do komputera, jeśli to pierwsze podłączenie musimy zainstalować sterowniki dostępne tu https://www.arduino.cc/en/Main/Software.
Gdy komputer widzi już nasze arduino, przechodzimy do folderu z wcześniej pobranym oprogramowaniem i uruchamiamy program o nazwie AvrBurnTool_v101

ukaże nam się takie okienko

Obrazek

Teraz kolejno ustawiamy opcje wedle numeracji:
1. Select Your project: ISP AVR programmer (general)
2. Select Your AVR programer: Arduino Uno
Set com port settings as needed: //tutaj zaznaczamy port pod ktory podłączone jest Arduino, w moim przypadku to COM6//
Select Your target device: ATmega328p
Select the bootloader/firmware hex file: //po kliknięciu okaże nam się nowe okno z wsadami w hex, wybieramy BLHeliBox_v120_m328p_16MHz_pb3pb4.hex dla ArduinoUno//

W tym momencie nasze okienko powinno wygladać tak:

Obrazek

6.klikamy na BurnAll

Obrazek

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze to zobaczymy takie okienko:

Obrazek

Obrazek

Możemy zamknąć to okno oraz program AvrBurnTool_v101, na tym Krok 2 jest zakończony a nasze Arduino pełni funkcje programatora.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krok 3:

Bierzemy się za naszego pacjenta, czyli regulator ESC, ściągamy z niego koszulkę delikatnie przecinając, zwracając uwagę na to by nie uszkodzić żadnych elementów i przewodów.
Naszym oczom powinno okazać się coś takiego:

Obrazek

Lokalizujemy pady do komunikacji, na zdjęciu zaznaczyłem w kółkach w 3 kolorach, czarnym, czerwonym i białym:

Obrazek

Obrazek

Teraz bierzemy do reki przewody i lutownice i ostrożnie lutujemy przewody do padów zgodnie z kolorami, powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Obrazek

Tutaj już z gotowym wtykiem złącza PWM:

Obrazek

Na tym etap 3 zakończony.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krok 4:

Podłączamy nasze ESC przez nasz wcześniej przylutowany przewód z wtyczka do arduino zgodnie z kolorami, na zdjęciu poniżej lokalizacja pinów na Arduino UNO

Obrazek

Obrazek

Powinno to wyglądać mniej więcej tak (zamiast czarnego przewodu użyłem brązowego bo nie miałem w kolorze):

Obrazek

Koniec kroku 4.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krok 5:

Czas na przeprogramowanie, w tym celu podłączamy Arduino do komputera, jeśli nie jest podłączone, wchodzimy do folderu z wcześniej pobranym oprogramowaniem i odnajdujemy aplikacje o nazwie BLHeliTool_v122 i uruchamiamy ją.
Ujrzymy takie o to okno:

Obrazek

Następnie wchodzimy w zakładkę FlashBlHeli to BESC

Obrazek

Okaże się takie okno:

Obrazek

Teraz w polu BESC szukamy naszego regulatora, ponieważ nie znajdziemy tu REDOXA to zaznaczamy Skywalker40A poktóry jest tym samym regulatorem tyle,że nasz wytrzymuje 60A i jest od innego producenta

Obrazek

Kolejne pole wybory Revision, czyli wersja oprogramowania, zaznaczamy najnowsze dostępne czyli 10.4

Obrazek

Teraz kolejne pole wyboru to Mode czyli przeznaczenie regulatora, ponieważ nas interesuje zastosowanie w wielowirnikowcach to wybieramy MULTI

Obrazek

Teraz zaznaczamy w polu Port nasze Arduino, jak wcześniej w moim przypadku to COM6

Obrazek

Ostatnim krokiem jest podłączenie zasilania(pakietu) do ESC a następnie klikamy w programie na opcje Flash

Obrazek

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to teraz możemy przejść do zakładki Setup Basic

Obrazek

Sprawdzamy czy nasz Port jest właściwy i klikamy na Read

Obrazek

Jeśli zobaczymy coś takiego

Obrazek

to możemy już zakończyć nasza operacje ponieważ wszystko zakończyło się powodzeniem ale i możemy przejść do zakładki zaznaczonej na powyższym zdjęciu czyli Setup Advanced w której znajdziemy opcje maksymalnego i minimalnego zakresu pracy drążków, oczywiście możemy to zrobić już później z aparatury ale skoro oprogramowanie daje nam taka możliwość to czemu by nie skorzystać

Obrazek

Obrazek

po ustawieniu zadowalających wartości wystarczy kliknąć na przycisk Write, jeśli to robimy to należny jednak pamiętać aby w przypadku quadrocoptera ustawić takie same wartości na wszystkich 4 ESC.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowanie:

Silniki po tej operacji pracują płynnie, reakcja na drążek jest o wiele szybsza przyczyn silniki się nie przycinają przy gwałtownej zmianie gazu, soft który wgrywaliśmy już domyślnie ma wyłączony monitor stanu baterii dzięki czemu nie odetnie nam zasilania silników w locie przy rozładowanej baterii. Po konfiguracji wartości drążków i podłączeniu zasilania wszystkie silniki i ESC uruchomiły się jednocześnie do tego stopnia ze zwątpiłem czy wszystkie podłączyłem, ponieważ dźwięk beep beep był jednolity, na dodatkowe wtyczki nadrukowałem naklejki z napisem aby nie pomylić ich z PWM:

Obrazek

zamówiłem nowe koszulki by zastąpić te przecięte i wydrukowałem nowe etykiety

Obrazek

Szczególnie istotnym dla mnie elementem w tym procederze było wyprowadzenie wtyczki dzięki której wszystkie zmiany z parametrami ESC mogę robić z poziomu PC w jasny i czytelny sposób, bez machania drążkami na aparaturze. Przed założeniem koszulek, pod warunkiem, ze wszystko poszło zgodnie z planem, zaleciłbym miejsca lutowania na ESC zalać klejem na gorąco by nie doszło do zwarcia od wibracji lub w razie przypadkowego szarpnięcia przewodami.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2016, o 17:43 przez morfeo2000, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 14 mar 2016, o 19:08

Jest ok, tylko mało sensu aby 60A regulator zamieniać na 40A oprogramowaniem. Nie ma softu pod 60?
moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
morfeo2000
Stały bywalec...
Posty: 114
Rejestracja: 20-09-2013
Lokalizacja: Wągrowiec/Rąbczyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: morfeo2000 » 14 mar 2016, o 19:14

tom74 pisze:Jest ok, tylko mało sensu aby 60A regulator zamieniać na 40A oprogramowaniem. Nie ma softu pod 60?


Płytka redox 30A i 60A są rożne, ale identyczne analogicznie z skywalker 20A i 40A, o wydajności prądowej świadczą zamontowane na płytce mosfety, czyli mimo oprogramowania od 40 Amperowego ESC to ciągle jest w stanie obsłużyć do 60A, bo przecież nie zmienialiśmy mosfetów. A od jakiej wersji jest wgrany soft jest mało ważne, liczy się by budowa samej płytki była 100% identyczna a tu jedyna różnica to kolor samej płytki i użyte właśnie mosfety.


Link do listy obsługiwanych ESC https://github.com/bitdump/BLHeli/blob/master/SiLabs/BLHeli%20supported%20SiLabs%20ESCs.pdf, jeśli jakiegoś nie ma na liście a przypomina wyglądem, rozmieszczeniem elementów któryś można spróbować wgrać od niego oprogramowanie pod warunkiem, że wersja procesora się zgadza.

Wróć do „Ogólne dyskusje o "dronach" wszelakich...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość