Kącik akwarystyczny

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 11 lut 2021, o 14:23

Tak czy siak zajebiste ma. Ja mam zwykłe naświetlacze LED, 5600K, 30W firmy Polux.
Testowałem przed epidemią na uprawach roślinnych Kasi i roślinki szalały aż miło, aczkolwiek nie są to lampy idealnie.
Po pierwsze nie świecą światłem ciągłym tylko błyskami 100Hz - niektóre rosliny to ponoć wyczuwają i im to przeszkadza (moim nie).
Ponad to, cała lampa i sterownik to monoblok zasilany 230V AC. Nieściemnialne... więc takiego bajeru z nocnym oświetleniem z tego nie zrobię.
No trudno - trochę to było na zasadzie "z czego miałem to zrobiłem".
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 11 lut 2021, o 15:04

Bardziej chodziło mi o to czy sciemnianie jest zrealizowane za pomocą dołożonego modułu czy przeróbki lampy . Może ten model tak ma fabrycznie .
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 11 lut 2021, o 15:27

No w sumie też jestem ciekawy - tak przyszłościowo.
To nam pewnie ElGrey powie jak wróci...
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 11 lut 2021, o 20:45

Ze względu że to mój powrót do roślinnego po wielu latach i ostatnio to się zatrzymałem na lampach HQI, nie budowałem lampy od podstaw. Ale wspieram polskich producentów mam jeden z pierwszych egzemplarzy Skylight AQI-80, a sterowanie z tytułu początku produkcji i braku dedykowanego sterownika zrealizowane S2-PRO od chińczyka. Sterownik pozwala na zaprogramowanie sobie wschodów i zachodów słońca a i tryb nocny jest bezproblemowy. Można wyszukać i poczytać lampa jest na swoje możliwości w przystępnej cenie.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 11 lut 2021, o 21:35

HQI.... W czasach jak zajmowałem się akwarystyką 15 lat temu to był taki technologiczny top of the top. Ja wtedy miałem zwykłe jarzeniówki.
Używanie LED jako światła dziennego to były dopiero pierwsze eksperymentalne sztuki za wielką wodą.

Swoja drogą nadal nie mogę nigdzie znaleźć jak wygląda sprawność lamp HQI w porównaniu np. do LEDów...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 12 lut 2021, o 07:28

Ej, ale wlasnie czytam, ze ten Skylight AQI-80 to wlasnie LED a nie żaden HQI. To tylko wygląda jak HQI...
No i 1,5k kosztuje. To duzo kasy ale rzeczywiscie nie jest to drogo za taka lampe.
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 12 lut 2021, o 08:19

Też poczytałem i podglądałem .
Fajna lampka. Na razie jeszcze trochę cena mnie blokuje ale z każdą godziną coraz mniej. :)
W moim przypadku wydałbym mniej bo mam krótsze akwa . Na długość 60 cm kosztuje 1100zl.
Moja obecna belka chihirios -a to 1/3 ceny. No ale nie ma co porównywać. Sprzęt innej klasy.
No i tu widać problem dużego zbiornika bo żeby zrobić go na top to trzeba zainwestować sporo kasy.

Przed moim chihiriosem miałem świetlówki T5 . Po przejściu na Leda różnica była kolosalna. Rośliny które nie chciały rosnąć w tamtym świetle odrazu ruszyły i zaczęły bomblować. No i te ciągłe podmiany świetlówek bo już straciły swoją jakość świecenia. Masakra. Całe szczęście to przeszłość.
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 12 lut 2021, o 08:28

Nie no dziś świetlówki a LEDy to w ogóle nie ma tematu - rachunki za prąd bardzo szybko wyrównają cenę.
;)
Ale jeszcze gdzieś widziałem w jakimś sklepie akwarium z pokrywą w której była normalna świetlówka... I pewnie może i ktoś to kupi...
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 12 lut 2021, o 10:41

Normalnie jeszcze są w sprzedażny i lampy i świetlówki. LED dopiero niedawno osiągnęły poziom który pozwala na takie uzyskanie odpowiedniego spektrum co inne źródła światła.
Niewątpliwie wygoda i oszczędność energii jest, ale za dobrą lampę trzeba wywalić kasę. A i powiem że moja lampa też nie pozwoli na uprawę tych najbardziej wymagających roślin.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 12 lut 2021, o 11:40

A czemu? Za mało niebieskiego?
...
No bo (taka autorozkmina) co jest ważne dla roślin... Dużo niebieskiego przede wszystkim (czyli ~~ maksymalnie zimne światło, jak najwyższa temperatura barwowa (tak wg. mojego rozeznania, 4K to minimum, ale nędza, sensownie zaczyna się robić powyżej 5K, (AFAIR słońce na czystym niebie to ok. 9K, letnie czyste niebo to 10k - 15k, więc te 5k - 6K to i tak bieda, ale jaśniejszych świateł chyba nie ma).
Moje naświetlacze mają 6,5 (tak na nich piszą), więc nieźle.

Co jeszcze jest potrzebne? (poza odpowiednim natężeniem rzecz jasna)
UV jakieś rośliny potrzebują?
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 12 lut 2021, o 13:52

Wydaje mi się że ważna jest długość fali światła.
Światło białe nie jest wystarczające dla roślin.
Szczególnie światło czerwone i niebieskie są korzystne dla procesu fotosyntezy.

No i dlatego zastanawiam się nad wymianą oświetlania bo moja belka ma tylko światło białe. Rośliny też przez to mogą nie rosnąć tak dobrze. Nie wybarwiać się właściwie.
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 12 lut 2021, o 16:22

hmm ;)
Wydaje mi się, że nie wiesz o czym mówisz ;)
Nie ma czegoś takiego jak światło białe o jakiejś tam długości fali.
Światło białe trzeba rozproszyć na widmo (np. w pryzmacie).
Albo (ponieważ wbrew pozorom wyprodukować sobie widmo z jakiegoś źródła światła to nie jest taka prosta sprawa w domowych warunkach - to że czasem gdzieś zobaczysz tęczę, to jeszcze nie znaczy, że zobaczyłeś obraz widma z którego czegokolwiek się dowiesz) posiłkować się tym co mówi producent.
Widmo wygląda np. tak:

Obrazek

Każdy kolor, to określona długość fali.
Udział poszczególnych "frakcji" w widmie tworzy temperaturę barwową.
Więcej niebieskiego - wyższa temperatura.
Ale to nie wszystko. Pewnych frakcji praktycznie wcale być nie musi, żebyśmy nadal widzieli światło jako białe (np. brak żółtego). Jednak w świetle o tak "dziurawym" widmie będziemy gorzej postrzegać kolory - będą nienaturalne.
Wiadomo, że kolor zielony nie jest potrzebny roślinom, bo taki kolor ma chlorofil, a skoro ma taki kolor, to znaczy, że ten kolor światła odbija.

Ale czy zielony kolor w widmie przeszkadza roślinom?
No moim nie tak całkiem skromnym zdaniem NIE.
Gdyby tak było, rośliny nie rosłyby przy świetle słonecznym, a robią to od milionów lat.

Bo światło słoneczne zawiera w sobie praktycznie pełne spektrum światła widzialnego (i nie tylko) - ma tylko kilka (-naście(?), -dziesiąt(?) - nie wiem) czarnych prążków, które w tym aspekcie są totalnie nieistotne.
Ma natomiast coś, czego nasze powszechne źródła światła nie mają, albo nie mają w takim proporcjonalnym natężeniu i jest to ultrafiolet (którego z resztą nie zobaczymy w widmie, bo leży poza zakresem światła widzialnego)

I tu jest zasadniczo moje pytanie, chyba, że w pozostałych kwestiach gdzieś się mylę: czy UV jest potrzebne roślinom? Tym bardziej wymagającym ...?

Chodzi mi o to: za co tak naprawdę płacimy kupując te super hiper bajeranckie top of the top lampy do upraw roślin...?
Poza tym, że:
- świecą światłem ciągłym (a nie błyskami 100Hz tak jak moje naświetlacze)
- dają się płynnie regulować
- mają ładnie wykonaną obudowę plus inne wartości nie koniecznie stricte istotne dla uprawy roślin.
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 12 lut 2021, o 17:33

Lampy akwarystyczne uzyskują pełne spektrum poprzez użycie przetworników o różnej długości fali (różne kolory diod) płacisz tak na prawdę za spędzony czas w laboratorium przy doborze odpowiednich rodzajów przetworników które nie tylko dają odpowiednio dobrane światło pod względem wzrostu roślin, ale i pozwalające wybarwić florę i farne by była bardziej atrakcyjna dla widza. Dokładnie w ten sam sposób dobierało się świetlówki do akwa, czy też palniki do HQI. Przyjmuje się że w akwarystyce słodkowodnej temperatura światła to zakres pomiędzy 6500 - 8000 stopni K
I UV lampy HQI emitują trochę tego promieniowania, świetlówka no tu to zmiana światła UV na światło widzialne poprzez odpowiednio dobrany nalot na róże, LED tu już można wszystko. Rośliny chronią się przed szkodliwym promieniowaniem poprzez chlorofil.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 12 lut 2021, o 20:50

El Grey pisze:Lampy akwarystyczne uzyskują pełne spektrum poprzez użycie przetworników o różnej długości fali (różne kolory diod) płacisz tak na prawdę za spędzony czas w laboratorium przy doborze odpowiednich rodzajów przetworników które nie tylko dają odpowiednio dobrane światło pod względem wzrostu roślin, ale i pozwalające wybarwić florę i farne by była bardziej atrakcyjna dla widza. Dokładnie w ten sam sposób dobierało się świetlówki do akwa, czy też palniki do HQI. Przyjmuje się że w akwarystyce słodkowodnej temperatura światła to zakres pomiędzy 6500 - 8000 stopni K


Jasność, dzięki!

El Grey pisze:I UV lampy HQI emitują trochę tego promieniowania, świetlówka no tu to zmiana światła UV na światło widzialne poprzez odpowiednio dobrany nalot na róże, LED tu już można wszystko.


Popraw mnie jeśli się mylę: Białe LEDy (o dowolnej temperaturze barwowej) działają dokładnie tak samo jak świetlówki.
Są tak naprawdę promiennikami UV, pokrytymi luminoforem, który pochłania UV a za to oddaje światło białe.
Wskazuje na to choćby napięcie białych i UV diod LED - jest takie samo.
Zatem robiąc teoretycznie taką specjalnie nie całkiem doskonałą diodę LED, można zrobić też taką, która będzie dawała trochę UV.

El Grey pisze:Rośliny chronią się przed szkodliwym promieniowaniem poprzez chlorofil.


Uhm.... Tego nie rozumiem... Rozwiniesz?
Chlorofilem robią fotosyntezę - to wiem (oczywiście w dużym uproszczeniu, ale wystarczająco, żeby ... że tak po staropolsku powiem get the point).
Chronią się przed "szkodliwym promieniowaniem" - masz na myśli UV?

ZTCW, życie na Ziemi długo nie było możliwe właśnie przez nadmiar UV... Dopóki nie powstał ozon w sensownych ilościach (jeszcze przed epoką Ziemi - Śnieżki) życie było na tej planecie w ilościach śladowych i tylko pod wodą.
Potem ozon powstał (na skutek bombardowania tlenu przez UV właśnie z resztą) i tak zostało do dziś (z drobnymi poprawkami na to, że zdarzyło nam się już tą warstwę dość mocno naruszyć, ale na szczęście w porę się połapaliśmy...
I tylko dzięki temu mamy na Ziemi życie takie jakie znamy.
Więc zakres w jakim rośliny mogą się chronić przed UV jest ... jakoś tam ograniczony.
Tak samo jak i ludzie i zwierzęta - potrzebujemy UV, żeby produkować sobie witaminę D, ale jego nadmiar prowadzi - wiadomo do czego (już bez wnikania w UVA czy UVB, choć to oczywiście błąd, bo różnica między tymi dwoma podzakresami jest istotna).

Więc.... A jak to jest z roślinami?
Też potrzebują UV?
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 12 lut 2021, o 21:15

Jak wiadomo promieniowanie UV powoduje rozpad komórkowy, więc w przypadku roślin ochrona komórek jest zapewniona poprzez między innymi chlorofil, który pochłania promieniowanie. My się opalamy, budujemy w skórze warstwę karotenu, naturalnej bariery dla UV. Woda jest dodatkową bajerą dla UV pamiętaj że pierwsze rośliny, glony powstały w morzu. Czyli rośliny nie lubią UV, ogólnie życie nie lubi UV.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2142
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 12 lut 2021, o 21:26

W sumie sterylizatory świecą UV i tym likwidują glony w wodzie :)
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 12 lut 2021, o 22:11

No faktycznie Aikus ostro coś popierdzieliłem.
Dzięki za właśnie opisanie tematu .
Teraz już więcej wiem.

Czyli dopłacanie do droższych lamp ma sens. Tańsze są po prostu świadomie zubożone. Nie posiadają takiego wyczesanego spektrum światła . Tylko gdzie jest sensowna granica dopłacania powyżej której cena jest nie adekwatna do efektu.

El Grey
Regulowana temperatura barwowa.
Czym się sugerujesz ustawiając ten parametr?
Odbiorem wizualnym ? Kręcisz i patrzysz jak lepiej wygląda ?
Czy może konkretne gatunki roślin powinny mieć ustawione inaczej ten parametr?
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 12 lut 2021, o 22:53

El Grey pisze:Jak wiadomo promieniowanie UV powoduje rozpad komórkowy, więc w przypadku roślin ochrona komórek jest zapewniona poprzez między innymi chlorofil, który pochłania promieniowanie. My się opalamy, budujemy w skórze warstwę karotenu, naturalnej bariery dla UV. Woda jest dodatkową bajerą dla UV pamiętaj że pierwsze rośliny, glony powstały w morzu. Czyli rośliny nie lubią UV, ogólnie życie nie lubi UV.


No ogólnie tak, ale w szczególności - nie.
Np, jeśli żółwiowi nie damy lampy UVB, to będzie miał awitaminozę... No i sa dwie drogi: podawać mu witaminę D, albo ... dać lampę UVB.
Tyle, że właśnie UVB, a nie UVA.
W naturalnych warunkach UVA mamy więcej - prawie tyle ile światła widzialnego. Jest zdradliwe, bo nie powoduje zmian w skórze, a wnika głęboko i może uszkadzać komórki.
UVB w 95% jest pochłaniane w atmosferze. To dzięki czemu się opalamy to te pozostałe 5%.
Co się dzieje jak przedawkujemy - nie raz nie jeden się przekonał ;)
A co się dzieje jak go nie ma w ogóle albo prawie w ogóle?
No to ... wystarczy popatrzeć jak czujemy się zimą, a jak latem...
Różnica jest.

I właśnie chodzi mi o to: a jak to jest z roślinami...?
Ale ... chyba mam odpowiedź:
Organizmy o których mówię i które potrzebują UVB to organizmy lądowe, albo przynajmniej częściowo lądowe.
W wodzie - nie ma UVB.
Ergo, rośliny wodne (tudzież inne organizmy wodne) nie potrzebują UVB.
Nie mogą potrzebować.
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 14 lut 2021, o 10:15

gusto pisze:Regulowana temperatura barwowa.
Czym się sugerujesz ustawiając ten parametr?
Odbiorem wizualnym ? Kręcisz i patrzysz jak lepiej wygląda ?
Czy może konkretne gatunki roślin powinny mieć ustawione inaczej ten parametr?

Ja w przypadku tej lampy nic nie kręcę, bo sterownik mam tylko na 1 kanał (lampa ma 2). Większość lamp gdzie masz sterowanie 4 kanałami, to już lampy z wbudowanymi sterownikami, lub można kupić dedykowany do nich sterownik gdzie masz programy dla wzrostu roślin i wybarwienia ryb.
Unikać należy lamp RGB bo to badziew w którym nie uzyskasz prawidłowych parametrów dla wzrostu roślin (chyba że masz spory nadmiar mocy). WRGB i lampy do roślinniaków tu bym inwestował.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15996
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 16 lut 2021, o 11:20

El Grey pisze:Unikać należy lamp RGB bo to badziew w którym nie uzyskasz prawidłowych parametrów dla wzrostu roślin (chyba że masz spory nadmiar mocy).


i to zdanie wyjaśnia wszystko.

A tymczasem u mnie taka ciekawostka - Ptysio Malusi czyli Rozdętka Zaostrzona poszła sobie na wycieczkę:



Tylko czekałem kiedy się zacznie eksploracja tej kratki. Stawiałem jednak, że jako, że płynie po niej cały czas woda, to jako pierwsze zainteresują się nią zbrojniki... ale widać to za małe gówniarze jeszcze.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości