Mały elektroniczny problem. Walczę z MOSFET'em IRF520N

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 09:15

Jako mocno amator elektroniczny (raczej składam gotowce ;D) zabrałem się za budowę komputerka sterującego akwarium opartego na malince.

Autorskie oprogramowanie pisze mój brat, a ja "debuguje". Tyle, że trafiłem na problem nie programowy a ... dziwnie zachowujący się MOSFET IRF520N (na modułach MOS 140C07)

Chwilowo 4 zestawy świetlówek led sterowane są przez proste przekaźniki - i to działa. Ale.. nie bardzo mi się to podoba więc wszystko ma być przeniesione na sterowanie "płynne"

Więc malina po I2C steruje sterownikiem PCA9685 i tu działa wszystko ok. PCA podaje prawidłowy sygnał PWM (co prawda oscyloskopu nie podłączałem, ale sprawdziłem innym generatorem PWM (GMA328A) i zachowanie jest takie samo).

MOS zachowuje się dziwnie. Sterowanie jest tyle, że nawet przy 100% wypełnienia sygnału (niezależnie czy z PCA9685 czy z GMA328A) świetlówki ledwie świecą.

Kurcze podłączenie jest przecież banalne... Wszystko sprawdzałem już może z 1000 razy na różne sposoby.... Nic, wszystko wygląda ok ale nie działa.

schemat.JPG



Zasilanie pochodzi z 12V zasilacza komputerowego ATX.
Świetlówki mają jakieś 14W. IRF nawet nie robi się delikatnie ciepły. Brat ma podłączenie identyczne tyle (malina>PCA9685>IRF520N), że zamiast modułów podłączył się bezpośrednio do IRF'ów i u niego działa....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2 mar 2021, o 13:01 przez qemay, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7215
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 622 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 mar 2021, o 12:55

wymień IFRa albo całą tę płytkę wykonawczą. Może dostał strzała z elektryczności statycznej i uszkodziło mu bramkę
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 12:59

4 sztuki... na raz?

Ale... kupiłem właśnie nowe (bez modułów same MOSFET'y) i będę wieczorkiem składał bezpośrednio zobaczymy co będzie.

Trochę przypuszczaliśmy, że zasilacz może robić jakieś głupoty, ale na innym to samo.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości