Coś dla audiofili

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 1 paź 2014, o 20:56

Z modelem niestety nic - co najwyżej pod modelem - dosłownie :D

Dziś skończyłem budowę 2 wytłumiaczy szerokopasmowych do audio. Ten klocek na zdjęciu to wełna Isover PT80 zabezpieczona klejem, obleczona materiałem przytroczonym zszywkami do drewnianej ramki z tyłu. Proste w wykonaniu, ale ile się trzeba za tym nachodzić, to masakra. Docelowo ma być 8 takich :)

Obrazek

Obrazek
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 1 paź 2014, o 20:58

A do jakich kolumn? I reszty?
Helikoptery
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 1 paź 2014, o 21:05

wojtekr pisze:A do jakich kolumn? I reszty?


Obrazek

A reszta się kompletuje :)

I jeszcze jedna fota z "montażu". Już są 3.

Obrazek
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15978
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1690 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 2 paź 2014, o 08:45

Łooooo Paaaanie....
Dogadalbys sie z jednym moim kolega... Moze nawet sie znacie z jakiegos audiostereo albo czegos takiego:)
Probowalem go namowic na helikoptery, ale nie chcial... :hammer: :dk:
Ja jesli chodzi o Audio jakis czas temu zadowolilem sie Microlabami Solo6C i uznalem temat za zamkniety... Tak juz od ponad 3 lat nic nie zmieniam... Chyba mozna mnie uznac za wyleczonego...:)
...
A moze poprostu za mocno sie wkrecilem w latajace wiatraki i one wyparły całą reszte - sumaryczna ilosc nałogów musi byc stała czy jakos tak...
:)

A tak powaznie - jak juz to skompletujesz i odpalisz - pozwole sie wprosic na odsluchy:)
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 2 paź 2014, o 09:16

Shacker z winyli grasz? :)
...
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 2 paź 2014, o 09:33

aikus pisze:A tak powaznie - jak juz to skompletujesz i odpalisz - pozwole sie wprosic na odsluchy:)


A zapraszam zapraszam. Można kilka razy, bo już gra, choć nie tak jakbym chciał, ale kto wie - może się podobać. A że ciągle coś tam ulepszam, to jest coraz lepiej.

lin3e pisze:Shacker z winyli grasz? :)


Nie nie, wszystko z komputera idzie. Natomiast gramce mam z czasów jak się DJ-ką zajmowałem (kurde to już 3 hobby heh), ale się kurzą na szafie. Można podłączyć jak potrzeba, ale to nie będzie dzwięk najwyższej jakości. DJ-ka raczej ma inne oczekiwania niż audio do słuchania.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 2 paź 2014, o 09:40

No dobrze, to kiedyś z Aikusem wpadniemy na odsłuch.. z piwem oczywiście :)
...
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 2 paź 2014, o 09:41

Piotr mam na imię, a nie piwo :vhappy:
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 2 paź 2014, o 09:46

Ok to piwo weźmie ze sobą Piotra :D
...
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 2 paź 2014, o 09:56

:kopara:

Oooo temat wydzielony :D Przecież jest heli na zdjęciu heh.

Z tym że z grupowym wpadaniem jest jeden problem. To są głośniki szerokopasmowe, co oznacza bardzo wąską charakterystykę kierunkową - fizyki się nie oszuka. Mówiąc po ludzku dobry dźwięk może dostać tylko jedna osoba siedząca na środku. Wystarczy zejść z linii i niestety będzie już gorzej.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 2 paź 2014, o 09:58

OK, to przyślemy samo piwo :nono:
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 paź 2014, o 10:19

Będziemy się zmieniali kolejnością odsłuchu.
Helikoptery
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 2 paź 2014, o 10:34

Ty Shacker uważaj co wrzucasz na forum, bo zaraz kanapę będziesz miał przybrudzoną od forumowych pośladków :D
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15978
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1690 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 2 paź 2014, o 11:14

Jak ktos chce sluchac Winyli to z kolei zapraszam do mnie. Jest gramiak ... nic wielkiego ale Direct Drive z wkladka dynamiczna, a wiec wszystko co trzeba zeby bylo poprawnie.
... Mozna zarzucic jakies herbatniki na membrany i spokojnie dlubac z hangarze...
:approve: ;)


EDIT: Shacker, a tak swoja droga... Dlaczego na szerokopasmowcach?
Nie lepiej chociaz 2way?
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 2 paź 2014, o 11:47

aikus pisze:EDIT: Shacker, a tak swoja droga... Dlaczego na szerokopasmowcach?
Nie lepiej chociaz 2way?


To jest 2-way. W podstawie jest ukryty głosnik niskotonowy. Tyle że częstotliwość podziału jest nietypowa - około 150-200 Hz. A resztę bierze szerokopasmowy. Zaletą jest spójność fazowa przetwarzania, nie ma podziału między głośnikami w najczulszym dla ucha zakresie, czyli około 2,5-3,5 kHz. Do tego dochodzi teoria tzw. punktowego źródła dźwięku. Wada to charakterystyka kierunkowa.

A w praktyce przed zakupem zagrały najlepiej z tego co słuchałem przy założonych ograniczeniach. U mnie niestety nie zdołałem z nich wydusić wszystkiego co potrafią, ale pracuje nad tym.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 2 paź 2014, o 11:51

shacker pisze:
aikus pisze:EDIT: Shacker, a tak swoja droga... Dlaczego na szerokopasmowcach?
Nie lepiej chociaz 2way?


To jest 2-way. W podstawie jest ukryty głosnik niskotonowy. Tyle że częstotliwość podziału jest nietypowa - około 150-200 Hz. A resztę bierze szerokopasmowy. Zaletą jest spójność fazowa przetwarzania, nie ma podziału między głośnikami w najczulszym dla ucha zakresie, czyli około 2,5-3,5 kHz. Do tego dochodzi teoria tzw. punktowego źródła dźwięku. Wada to charakterystyka kierunkowa.

A w praktyce przed zakupem zagrały najlepiej z tego co słuchałem przy założonych ograniczeniach. U mnie niestety nie zdołałem z nich wydusić wszystkiego co potrafią, ale pracuje nad tym.

teraz juz rozumiem Twój avatar... :)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15978
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1690 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 2 paź 2014, o 19:25

shacker pisze:To jest 2-way. W podstawie jest ukryty głosnik niskotonowy. Tyle że częstotliwość podziału jest nietypowa - około 150-200 Hz. A resztę bierze szerokopasmowy. Zaletą jest spójność fazowa przetwarzania, nie ma podziału między głośnikami w najczulszym dla ucha zakresie, czyli około 2,5-3,5 kHz.



No tak, ale to sa problemy ktore sie chyba jakos tam rozwiazuje w zwrotnicach...
A taki szerokopasmowy glosnik jaka ma charakterystyke w tym zakresie ... no wychodzi, ze w cholere szerokim czyli 150 - 20000Hz? Miesci sie w tych referencyjnych 6db?
A jak ze znieksztalceniami?

shacker pisze:Do tego dochodzi teoria tzw. punktowego źródła dźwięku.


A to nie znam... Przyblizysz?

shacker pisze:A w praktyce przed zakupem zagrały najlepiej z tego co słuchałem przy założonych ograniczeniach. U mnie niestety nie zdołałem z nich wydusić wszystkiego co potrafią, ale pracuje nad tym.



No taa... i z tym trudno dyskutowac, bo skoro posluchales, porownales i graja Ci najlepiej no to ... czego jeszcze chciec... :)
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 2 paź 2014, o 20:03

aikus pisze:
shacker pisze:To jest 2-way. W podstawie jest ukryty głosnik niskotonowy. Tyle że częstotliwość podziału jest nietypowa - około 150-200 Hz. A resztę bierze szerokopasmowy. Zaletą jest spójność fazowa przetwarzania, nie ma podziału między głośnikami w najczulszym dla ucha zakresie, czyli około 2,5-3,5 kHz.



No tak, ale to sa problemy ktore sie chyba jakos tam rozwiazuje w zwrotnicach...
A taki szerokopasmowy glosnik jaka ma charakterystyke w tym zakresie ... no wychodzi, ze w cholere szerokim czyli 150 - 20000Hz? Miesci sie w tych referencyjnych 6db?
A jak ze znieksztalceniami?


Tak, ale to nie jest takie idealne. W pewnym pasmie głośniki się na siebie nakładają, co powoduje różne efekty. Nawet jak się ustawi to wszystko na wprost, to już pod kątem nie będzie dobrze. Głośnik radzi sobie bardzo dobrze, o czym możesz się przekonać nausznie. Tu nie ma takich problemów.

Charakterystyka wersji aktywnej, ale to praktycznie ta sama kolumna.

Obrazek

Pod kątem na wysokich częstotliwościach jest duży spadek, na wprost jest całkiem nieźle, a pewne nierównomierności nadają brzmieniu kolumny charakter. Z resztą ja jestem przeciwnikiem patrzenia tylko na charakterystkę przenoszenia, to jest dużo bardziej skomplikowane. To trochę jak porównywać aparaty po ilości megapikseli - nijak nie oddaje jakości zdjęć. Nawet idealnie równa charakterystyka po wstawieniu do typowego pomieszczenia będzie dość niefajna. Do tego różni ludzie mają różne preferencje na brzmienie.

shacker pisze:Do tego dochodzi teoria tzw. punktowego źródła dźwięku.


A to nie znam... Przyblizysz?


Uważa się, że by dobrze odtworzyć skomplikowany materiał nagrany mikrofonem powinno się używać punktowego źródła dzwięku. Jest to oczywiście niemożliwe fizycznie, ale im bliżej tym lepiej. Fala z takiego punktu powinna się rozchodzić wszechkierunkowo. Stąd różne rozwiązania techniczne. Najbliższym jest głośnik szerokopasmowy. Dobre są przetworniki koncentryczne (czyli kilka na sobie w jednej osi) np. takie:

Obrazek

Dobra jest też konstrukcja symetryczna, tzw. D'Appolito:

Obrazek

Na tym już widać problemy - więcej głośników i zaczynają się rozjeżdzać fazowo - trzeba dać ściankę pod kątem by chociaż na wprost wyrównać fazę.

Takie rzeczy oczywiście kosztują, więc w sprzęcie z dolnej półki ich nie ma, ale i wierności odtwarzania też.

Niestety 90% ludzi nigdy nie słyszało jak prawidłowo powinien być dźwięk odtwarzany, więc nawet nie wiedzą jak daleko są od prawidłowego grania. Ot gra i czego chcieć więcej. Warto się przejść na Audioshow (7-9 listopada) i obejść. Można się czasem zdziwić jak dobrze potrafią zagrać niektóre konstrukcje. Z tym że takich perełek jest 5 na całą wystawę, ale wyrywają z butów. To też o czymś świadczy - nie jest łatwo uzyskać bardzo wysoką jakość.

shacker pisze:A w praktyce przed zakupem zagrały najlepiej z tego co słuchałem przy założonych ograniczeniach. U mnie niestety nie zdołałem z nich wydusić wszystkiego co potrafią, ale pracuje nad tym.



No taa... i z tym trudno dyskutowac, bo skoro posluchales, porownales i graja Ci najlepiej no to ... czego jeszcze chciec... :)


Niestety zawsze coś :D Bo są ograniczenia choćby budżetowe, a w audio niestety postępuje degeneracja i za dobry sprzęt trzeba teraz płacić dużo więcej niż np. 10 lat temu. Masówka zabija. Jak w każdej dziedzinie - żarcie coraz gorsze, buty coraz słabsze, to i audio umiera. Ludzie wolą mieć 5 badziewnych głośników, niż 2 dobre, bo marketing robi swoje.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 2 paź 2014, o 20:08

shacker pisze:Pod kątem na wysokich częstotliwościach jest duży spadek, na wprost jest całkiem nieźle, a pewne nierównomierności nadają brzmieniu kolumny charakter. Z resztą ja jestem przeciwnikiem patrzenia tylko na charakterystkę przenoszenia, to jest dużo bardziej skomplikowane. To trochę jak porównywać aparaty po ilości megapikseli - nijak nie oddaje jakości zdjęć. Nawet idealnie równa charakterystyka po wstawieniu do typowego pomieszczenia będzie dość niefajna. Do tego różni ludzie mają różne preferencje na brzmienie.
o ile wiem do tego stosuje się specjalne mierniki spektrum dźwięku którymi w różnych punktach pomieszczenia mierzy się skład częstotliwości i odpowiednio do uzyskanych wyników koryguje wzmacniacze. Oczywiście to nie uwzględnia personalnej wrażliwości na różne tony...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 2 paź 2014, o 20:20

Ramotny pisze:
shacker pisze:Pod kątem na wysokich częstotliwościach jest duży spadek, na wprost jest całkiem nieźle, a pewne nierównomierności nadają brzmieniu kolumny charakter. Z resztą ja jestem przeciwnikiem patrzenia tylko na charakterystkę przenoszenia, to jest dużo bardziej skomplikowane. To trochę jak porównywać aparaty po ilości megapikseli - nijak nie oddaje jakości zdjęć. Nawet idealnie równa charakterystyka po wstawieniu do typowego pomieszczenia będzie dość niefajna. Do tego różni ludzie mają różne preferencje na brzmienie.
o ile wiem do tego stosuje się specjalne mierniki spektrum dźwięku którymi w różnych punktach pomieszczenia mierzy się skład częstotliwości i odpowiednio do uzyskanych wyników koryguje wzmacniacze. Oczywiście to nie uwzględnia personalnej wrażliwości na różne tony...


Można tak zrobić, z tym że jest to dość nieaudiofilskie podejście. Nazywa się to aktywną korekcją akustyki pomieszczenia. Bawiłem się trialem takiego oprogramowania - Dirac Live i przyznaję że działa nieźle. Z tym że znów - jest to korekcja praktycznie tylko dla jednego miejsca w pomieszczeniu. W innym miejscu może bardziej psuć niż poprawiać. No i pewnych rzeczy to nie przeskoczy, nie zastąpi adaptacji akustycznej. Mało kto to stosuje, ale może jest to jakaś przyszłość.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron