Prąd z reaktora fuzyjnego w domu

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 15 wrz 2022, o 21:12

A co te firmy robilyby z 20% energii od prosumenta? Tez ostatnio myslalem o czyms podobnym ale nie widze zadnej rentownosci firm stawiajacych takie kloce magazynowe na osiedlach za pewnie GRUBEEEEEE pieniadze. Chyba ze pod kazdym takim klocem stawiac ladowarki do 4 kolowych elektrosmieci ale przeciez to moze sobie zafundowac kazdy domek na osiedlu majacy instalacje foto hmm
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2022, o 21:17 przez Carson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 wrz 2022, o 21:16

Sprzedawały sieci za coraz wyższą kasę. Oczywiście wirtualnie, energia byłaby konsumowana na miejscu przez zwykłych konsumentów, ale liczniki odpowiednio by to zliczyły.

Siec by się odciążyła a elektrownia dodatkowo zarabiała na zmniejszeniu strat przesyłowych bo nie musiałaby słać energii do konsumentów kilometrami kabli. Cena za kWh dla konsumenta by się nie zmieniała a koszt dostarczenia energii byłby dla elektrowni mniejszy/żaden.

Dodatkowy, ogromny plus to brak gwałtownych skoków napięć i zapotrzebowań w sieci. Wyobraź sobie co się dzieje jak latem w środku dnia nagle chmury przestają zasłaniać słońce i kilka osiedli na raz zaczyna pompować na maxa energię w sieć. A za 5 minut przychodzi kolejna chmura.

Myślę że w takich sytuacjach aktualnie realnie jakieś gigawaty lecą w grzanie transformatorów i kabli, a sterowanie elektrowniami dostaje szału. To wszystko są straty które aktualnie elektrownia bierze na siebie. Nie sądzę żeby te dodatkowe opłaty za OZE kompensowały to wszytko
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 wrz 2022, o 21:47

mwx pisze:

No dobra, teraz napiszcie mi dlaczego to nie ma sensu.


Boooo.... Ogólnie PV nie ma sensu.
To znaczy jakiś tam ma, ale bardzo ograniczony.
Wszystkie inne źródła energii (w tym OZE) mają większy.
Problem z PV jest taki, że produkuje ona najmniej energii dokładnie wtedy kiedy my jej potrzebujemy najwięcej.
Więc taka farma akumulatorów musiałaby dawać radę kompensować cykle... sam wiesz jakie i sam wiesz jak potężną musiałaby mieć pojemność nawet w skali jednego osiedla.
A lit jest drogi i jest go mało.
A potrzeba czegoś czego będzie dużo i będzie tanie.
Na chwilę obecną nie mamy czegoś takiego więc PV to ślepy zaułek.
Wszystko jest lepsze. Elektrownie wodne, wiatrowe, o jądrowych nawet nie wspominam.


Sam pomysł o którym mówisz zaczynałby przynosić realne korzyści dopiero wtedy kiedy sieć byłaby globalna i potrafiłaby przesyłać energię z jednej strony planety na drugą, a takiej sieci nie mamy i szybko nie zbudujemy.
Bo niestety na osiedlu, zarówno jak i w mieście jak i w kraju jak i na całym kontynencie wszyscy mniej więcej o tej samej porze idą spać, zapalają żarówki i je gaszą, gotują wodę w cyklu dobowym, a ogrzewają chałupy w cyklu rocznym.
Efekt skali, na obszarze osiedla czy miasta dałby ... bardzo niewiele.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 wrz 2022, o 07:09

mwx pisze:No dobra, teraz napiszcie mi dlaczego to nie ma sensu.

Kasa i możliwości. Jeśli producentów trzeba ustawowo zmuszać do produkcji aut na baterie to oznacza, że ta technologia nawet nie jest na poziomie wczesnych komórek (cegła i walizka). Magazyny energii na razie są testowane, parę działa, parę spłonęło. Na razie słyszałem o urządzeniu sieciowym, które na stacji trafo symetryzuje obciążenia przerzucając nadwyżki produkcji PV na fazy bardziej obciążone. Pogooglaj o problemach z PV w Ochotnicy Górnej
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 wrz 2022, o 16:00

Kurde.... ale na coś właśnie wpadłem.
Znaczy... myślałem o tym jakiś czas temu (w kwestii magazynowania energii), ale przyjąłem za pewnik, że to utopia i nie drążyłem tematu.
A teraz się okazuje, że nie tylko ja, więc chyba wrócę do moich przemyśleń 8-)



TLDW: woda. I wysokość. Wieża ciśnień.
POmpujemy wodę do góry wkładając w nią energię, a potem pozwalamy jej spływać i odbieramy z niej tę energię.
Kwestia tylko sprawności pomp i turbin...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 18 wrz 2022, o 09:41

O tym przepompowywaniu to słyszałem już kupę lat temu ale nie drążyłem tematu. Licz Aikus, może się okaże, że domowa instalacja ma sens, choć szczerze mówiąc wątpię, żeby w małej skali to się opłacało, tymbardziej, że właścicieli PV pewnie bardziej interesuje cykl roczny a nie dobory.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 wrz 2022, o 09:44

Przepompowuje się od dziesiątek lat, ale na większą skalę (duże sztuczne jeziora na różnych poziomach, albo spiętrzone rzeki)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 18 wrz 2022, o 11:42

Dokładnie tak. Z baniaka na dachu to można sobie telefon naładować, a na większą skalę - sztuczne jeziora na wzniesieniu terenu.
No to w sumie jak już mamy wzniesienia terenu, to lepiej wykorzystać rzekę która tam już płynie niż budować swoje.
Aczkolwiek pewnie istnieją miejsca, gdzie aż się prosi, żeby taki magazyn energii zbudować, a żadna sensowna rzeka tam nie płynie - wtedy to ma sens.
No spoko - Ameryki nie odkryłem :) (wręcz przeciwnie - to Ameryka odkryła lata temu to co ja wymyśliłem :vhappy: )
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 5 lis 2022, o 13:40

XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
wiktorius
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 61
Rejestracja: 25-10-2020
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: wiktorius » 5 lis 2022, o 20:00

Jest jeszcze jedna ciekawa koncepacja magazynu energii (nie przeglądałem całego wątku, więc nie wiem czy ktoś wspominał). Bateria grawitacyjna. Jak masz energię podnosisz ciężary do góry. Jak chcesz odebrać, opuszczasz odbierając energię.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_battery

Zdjęcie z artykułu w wiki wszystko tłumaczy.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 5 lis 2022, o 21:14

To to samo co z wodą tak naprawdę...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 gru 2022, o 23:10

My tu o panelach a dziś podobno w odległej Ameryce odpalono pierwszy raz reaktor fuzyjny z dodatnim bilansem energetycznym.

Jak ktoś śledzi temat to jest dość przełomowa sprawa. O ile to prawda a nie jakieś naciągane dane.
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 13 gru 2022, o 12:51

Z tego co rozumiem, to dokładnie uzyskano więcej energii niż potrzebowały jej lasery do wzbudzenia tej reakcji. I to jest przełom, bo udało się to pierwszy raz.
Nie mniej lasery to nie wszystko. Reaktor potrzebuje więcej energii niż tylko do obsługi laserów. dodatkowo ostatnio jak czytałem, to przetworzenie energii reaktora na elektryczną odbywa się z wydajności około ~50% (optymistycznie),

Czyli by to był prawdziwy przełom, to ilość generowane energii musi być pewnie z 4 razy większa. Obawiam się, że to jeszcze trochę potrwa.

Panele więc jeszcze nie odchodzą do lamusa :-)
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2912
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 14 gru 2022, o 22:50

Całkowity bilans opisany jest na końcu. Lata świetlne przed nami ;)
https://tech.wp.pl/energia-z-fuzji-jadr ... 662820416a

Wysłane z mojego IN2015 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 gru 2022, o 00:22

Problem w tym, że rozpalająca wyobraźnię informacja nie jest w pełni precyzyjna. Owszem, z dostarczonych do "kulki" 2,15 MJ uzyskano energetyczną nadwyżkę w postaci 3,05 MJ, jednak przeprowadzenie doświadczenia i odpowiednie wzmocnienie laserowych wiązek pochłonęło w sumie ponad 300 MJ.


Rozumując w ten sposób budowa absolutnie żadnej elektrowni nie miałaby sensu, bo jak policzysz ile energii zostało wpakowane w technologię od momentu wynalezienia koła to nigdy nie wyjdziesz na plus.
To po pierwsze.
A po zero: źródło: WP - Wiarygodne Pierdoły.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 15 gru 2022, o 11:00

aikus pisze:A po zero: źródło: WP - Wiarygodne Pierdoły.

Jak dla mnie to nawet kozaczek i czy inny kaloszek mógłby być wiarygodny, gdyby podawał źródła informacji, niezmyślone oczywiście ;) We wpisie WP nie znalazłem ani jednego odniesienia do źródła.

https://www.llnl.gov/news/national-igni ... n-ignition
Tutaj coś bardziej wiarygodnego, ale w większości to ochy i achy, bez szczegółów.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 gru 2022, o 12:35

kudzu pisze:Jak dla mnie to nawet kozaczek i czy inny kaloszek mógłby być wiarygodny, gdyby podawał źródła informacji, niezmyślone oczywiście ;) We wpisie WP nie znalazłem ani jednego odniesienia do źródła.



Otóż właśnie, ale dlaczego?
Bo możesz do tego źródła iść i zweryfikować.
Więc pytanie: po co kozaczek skoro i tak idziesz do źródła??

Bezużyteczny?
Nie! Potrzebny!
Bo to właśnie dzięki kozaczkowi dowiadujemy się, że w ogóle coś się wydarzyło.
I DOBRZE!!! I o to chodzi.
Coś się wydarzyło. Coś się udało. Jest progres.
W dobrą stronę.
To wszystko co wiadomo i na ten przykład mi to wystarczy.
Nie mogę się znać na wszystkim. Nie mogę i nie chce wiedzieć wszystkiego.

Toteż ocenianie czy duży czy mały to postęp i ile to jeszcze lat świetlnych przed nami (i w którym kierunku, bo jakby ktoś zapomniał rok świetlny jest jednostką odległości a nie czasu) zostawmy tym którzy się na tym znają, albo w najgorszym razie zabierzmy się do tego w sensowny sposób, czyli poprzez analizę wiarygodnych i konkretnych danych, a nie na podstawie tego co napisał pismak pedałka w swoim artykule.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 21 sty 2023, o 13:29

Dawno temu trafiłem tu: https://rewolucjaenergetyczna.wordpress.com/
Trochę ideałów, sporo nieliczenia się z kasą, ale ... Jakby kto budował dziś dom warto poczytać zwłaszcza o ogrzewaniu. IMO o buforach ciepła. Koszty utrzymania budynku będą z pewnością rosły, przede wszystkim ogrzewania. I tak mamy iść w samowystarczalność, więc może komu pomoże.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 21 sty 2023, o 20:10

Ja traktuje chatę (mury) jako bufor ciepła. Grzeję prądem obie łazienki w ciągu dnia. Prądu mam naprofukowane prawie 2x za dużo, coś trzeba z nim robić :dk:

Myślałem o dogrzewaniu wody w CO, albo CWU ale to już bardziej skomplikowana zabawa.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 21 sty 2023, o 20:29

Ja traktuję moją lazienkę jako grzejnik:)
Serio. Ludzie w moim blokasie narzekają, ze im zimno, ale ja, jakikolwiek inny grzejnik odkrecam dopiero jak temperatura na zewnatrz spada ponizej -10, albo jest bardzo silny wiatr przez dluzszy czas, a to sie zdarza wzglednie rzadko.
Inaczej - wszystko pozakręcane i cieplo ... moze nie jak w puchu, ale poprawnie (21 - 22 stopnie).
W lazience 24. Tak ma byc.
Do spania idealnie, do prysznica/kąpieli tez...
Fart.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron