Prąd z reaktora fuzyjnego w domu

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 830
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 68 razy

Postautor: kudzu » 21 sty 2023, o 21:51

aikus pisze:wszystko pozakręcane i cieplo ... moze nie jak w puchu, ale poprawnie (21 - 22 stopnie).

Bo Cię sąsiedzi grzeją.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15957
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1687 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 21 sty 2023, o 22:47

No jak sa takimi cieplolubami, ze caly jeden sasiad z boku i drugi z gory utrzymuje swoim kotlowaniem u mnie 21-22 stopnie, to nawet za kare - niech to robia:D
Ja jestem cieplolubem ale sa granice.
A tak serio to nie sadze. Pod spodem mam garaz, w poziomie mieszkanie na przelot, z jednej strony klatka schodowa,z drugiej ... pustostan.
Po prostu szczelne okna i poprawnie wykonana izolacja termiczna na scianach..
Plus parter sam w sobie.
Na zimnosc najbardziej narzekaja najwyzsze pietra...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 21 sty 2023, o 22:53

Zdechłbym w 21-22° ;)

W chacie mam ustawione 20.5 w dzień i 19 w nocy, ale tylko dlatego że kobiety marudzą że im zimno. Ja chodzę po chacie topless i boso, bo inaczej zamulam. Mój pokój do spania ma całkowicie wyłączone ogrzewanie.

Zastanawiające jest jak bardzo różnie odbieramy temperaturę. Może mi gorąco bo za dużo żrę? hmm
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15957
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1687 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 22 sty 2023, o 00:32

Nie nie to po prostu kwestia osobnicza ja tak jak zaznaczyłem jestem raczej ciepłolubem... chociaż fakt faktem do spania to mógłbym mieć nawet 16 – 18 stopni.
Zakutać się w dresy i wwalić pod Dwie kołdry - spoko Wolę tak niż spać w ciepłym pokoju.

Ale uwaga. Nie uznaje czegoś takiego jak klima. A latem jak jest 26 stopni non stop Color nie mam z tym najmniejszego problemu.
I uwaga przykrywam się. Prześcieradłem.
Bo czymś się przykryć po prostu muszę. :dk:
...
Każdy ma jakieś swoje zjebania i tyle.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 22 sty 2023, o 09:54

mwx pisze:Ja traktuje chatę (mury) jako bufor ciepła. Grzeję prądem obie łazienki w ciągu dnia. Prądu mam naprofukowane prawie 2x za dużo, coś trzeba z nim robić :dk: Myślałem o dogrzewaniu wody w CO, albo CWU ale to już bardziej skomplikowana zabawa.

Ja mam za małą nadwyżkę więc wrzuciłem do dwóch pomieszczeń po farelce. Po problemie. Zobaczę jak wyjdzie, jak co to wrzucę grzałkę w bojler CWU z timerem na lato. O buforach ciepła myślę w nowym budynku, ale w z solarami (mniej ich trzeba jak PV do grzania) ustawionym na ziemi. I do tego właśnie nie wiem czy PC czy gaz. Uwolnienie cen gazu spod kurateli URE może wywindować gaz w kosmos. W tej chwili PV mam na dachu i pół metra śniegu na nich.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 sty 2023, o 09:58

Ja mam najdroższy gaz w kraju (GEN gaz) , więc wszelkie pomysły dotyczące ograniczenia zużycia chętnie przeanaliuję
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 22 sty 2023, o 10:11

mwx pisze:Ja mam najdroższy gaz w kraju (GEN gaz) , więc wszelkie pomysły dotyczące ograniczenia zużycia chętnie przeanaliuję

To już bym wkładał grzałkę w bojler. Tak żeby zutylizować choć pół nadwyżki. Kosztuje grosze. Bufor 2000l to koło 15 tys + montaż. I u mnie troche z tym słabo, bo PV pod śniegiem.

Edit: piszesz stany licznika gazowego ? Sprawdź ile zużywasz na CWU latem. Ja wracam do tematu solarów na wodę. Powinienem przy 100% pokryciu przez solary oszczędzić koło 1000 m3 gazu.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 28 sty 2023, o 13:03

Może nie zakładać nowego tematu więc tu: ogrzewa ktoś cały dom tylko podłogówką ?
Interesuje mnie rozmiar 180m2 i więcej, mrozy rzędu -15st i czym to zasilacie groszek/PC/gaz/itp. Jaką grubość ocieplenia macie przy tym ?
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
lejek
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 22
Rejestracja: 26-06-2015
Lokalizacja: W-wa / Celestynów
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: lejek » 29 sty 2023, o 15:44

Dom ok.180m parterowy budowany w czasach kiedy w Polsce styropian to była nowość ( 1998r) cały grzany podłogówką mur to 1,5 suporexu ,8cm styro miedzy murami + docieplenie 5cm na zewnatrz .Zaczynałem od oleju opałowego ,ale tak zdrożał że przerobiłem kotłownie na eko groszek , grzeje tym groszkiem już ponad 10 lat , i teraz życie chyba znów zmusi mnie do zmiany ogrzewania , bo tego węgla idzie ok 3-3,5t/rok.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 29 sty 2023, o 17:13

lejek pisze:Dom ok.180m parterowy budowany w czasach kiedy w Polsce styropian to była nowość ( 1998r) cały grzany podłogówką mur to 1,5 suporexu ,8cm styro miedzy murami + docieplenie 5cm na zewnatrz .Zaczynałem od oleju opałowego ,ale tak zdrożał że przerobiłem kotłownie na eko groszek , grzeje tym groszkiem już ponad 10 lat , i teraz życie chyba znów zmusi mnie do zmiany ogrzewania , bo tego węgla idzie ok 3-3,5t/rok.

Rozumiem, że podłogówka idzie przez bufor. Jaki duży ?
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
lejek
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 22
Rejestracja: 26-06-2015
Lokalizacja: W-wa / Celestynów
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: lejek » 29 sty 2023, o 18:18

Nie , zawór 4drogowy miesza powroty działa to tak od poczatku bez problemowo , piecem steruje regulator pokojowy, jest jeszcze zasobnik CWU 120l . piec 25kw.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 29 sty 2023, o 19:39

lejek pisze:Nie , zawór 4drogowy miesza powroty działa to tak od poczatku bez problemowo , piecem steruje regulator pokojowy, jest jeszcze zasobnik CWU 120l . piec 25kw.
Dzięki za info. Spory piec jak na podłogówkę i 120l. Ciekawe czy ktoś używa bufora wspomaganego prócz pieca solarami/PV.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 3 kwie 2023, o 13:13

Kurde na prima-aprilis nie wygląda: "Nowy podatek od ogrzewania będą musiały zapłacić osoby, które nie przestaną ogrzewać swoich domów paliwami kopalnymi. Nowa opłata ma wejść w życie od 2027 roku i może wynosić 45 euro za tonę emisji dwutlenku węgla. .... Podatek od ogrzewania ma objąć wszystkie gospodarstwa domowe, które ogrzewają budynki paliwami kopalnymi, węglem lub gazem."

Przy tym "Nowy podatek od ogrzewania nie obciąży jednak wszystkich Polaków dodatkowymi opłatami. Nie będzie on obejmował domów korzystających z paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła."

Czyli co ? Frajerzy ci co wymienili na lepszy kocioł węglowy czy przeszli na gaz ? Czy też faktycznie do takiego kotła trzeba założyć PV żeby emisje wyrównywać i mieć temat z głowy ?
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 kwie 2023, o 14:39

No dobra, pytanie czy to jest rzetelnie zacytowane/napisane.

Bo z logicznego punktu widzenia jak ogrzewam chatę gazem i mam panele na dachu to nadal przyczyniam się do emitowania CO2.

Ale z tego co jest tu napisane wychodzi że byłbym zwolniony z tego haraczu hmm
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 3 kwie 2023, o 17:58

mwx pisze:No dobra, pytanie czy to jest rzetelnie zacytowane/napisane.
Bo z logicznego punktu widzenia jak ogrzewam chatę gazem i mam panele na dachu to nadal przyczyniam się do emitowania CO2.
Ale z tego co jest tu napisane wychodzi że byłbym zwolniony z tego haraczu hmm


No kurcze jak patrzeć po unijnemu to mając działkę i PV masz ujemną emisję CO2. Czyli chata na gazie plus PV może wyjść na zero.
Zużywam coś koło 100GJ ciepła z gazu emitując przy tym 5,5t CO2. Z PV przy produkcji 4,5 tys kWh oszczędzam rzędu 2,5t CO2. Czyli jestem w plecy te 3t CO2. Podają opłatę rzędu 45 euro/t.

Tak sobie policzyłem, że potrzebowałbym PC rzędu 23kW dla -8st (V strefa). Ceny takiej PC rzędu 60 tys. To za 150 euro podatku rocznie (dajmy na to) mam ich w ... pompie. Kurna media spuszczają się nad marszami, a nie podają jaka będzie klasyfikacja budynków ze wzgl na zużycie energii - kolejny temacik. Obawiam się, że jak to w UE koszty pójdą w górę. Za to jak w PL na dotację mało kto się załapie albo na grosze.

Jakby sobie kto chciał domek policzyć - zapotrzebowanie na moce cieplne pod PC: https://cieplo.app/start

EDIT: przy okazji podają, że koszt emisji zostanie doliczony do ceny paliwa. Czyli niby jak to zwolnienie za posiadanie PV miałoby się odbywać :dk:
Do tego URE wnet kończy zatwierdzanie taryf na gaz :wall:
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7207
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 620 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 kwie 2023, o 19:53

Znając strategię działania wszelkich gazowni to będziesz płacił standardową wyższą stawkę tak jak wszyscy a pod koniec roku czy dwóch będziesz musiał złożyć pismo z prośbą o zwrot ulgi albo zaliczenie tej kasy na poczet opłat na przyszły rok (co będzie opcją domyślną) po to żeby jeszcze dłużej mogli trzymać twoje pniążki wpłacone z góry i sobie nimi obracać.

Obstawiałbym że zrobią tak niemal na pewno, bo raz: będą mieli w skali kraju jakieś grube miliony darmowego kredytu, a dwa: na pewno znajdzie się kilka tysięcy ludzi którzy całkowicie pominą składania takiego pisemka albo o tym zapomną.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości