Co dziś zrobiłeś ze swoją (nie tylko) latającą maszyną

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Kris1990
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 82
Rejestracja: 13-01-2019
Lokalizacja: Radlin
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Kris1990 » 14 sty 2019, o 20:06

Witam jestem początkujący w strefie modelarzy. Pytanie dotyczy zyx-s2. Kupilem zyxa podłączyłem przez USB do kompa z ciekawości czy działa i okazało się ze nic się nie zaświeci. Trzeba podpiąć pakiet do niego o co chodzi?? I jeszcze jedno czy jest jakiś poradnik po polsku do oprogramowania do zyxa???
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 15 sty 2019, o 13:11

Zeby cokolwiek podzialac z zyxem pod kompem to musisz podpiac zyxa pod odbiornik z aparatura, pakiet z reglem (czy tam sam BEC) i dopiero wtedy bedziesz mogl sie polaczyc z aplikacja do ustawiania zyxa.

ps bede wieczorem na chacie to mogę Ci zebrac do kupy wszystkie potrzebne instrukcje, aplikacje itp do tego zeby ogarnac ZYXa. Sam sie przez to przebijalem kilka mcy temu ;)

A jaaaaa, mialem sprzedac 450tke i o, o, prosze. Przez to, ze nikt jej nie chcial to musialem dokupic worek pakietow! :obrazony: Takze ten, troche jeszcze razem polatamy w tym roku. Dzieki GUSTO! :piwo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 sty 2019, o 21:23

Kris1990 pisze:Witam jestem początkujący w strefie modelarzy.


Witaj Pan, Panie Kris :)

Kris1990 pisze:Pytanie dotyczy zyx-s2.


Uhm... przestarzały ciutkę, ale zacny FBL, będziesz Pan zadowolony.


Kris1990 pisze:Kupilem zyxa podłączyłem przez USB do kompa z ciekawości czy działa i okazało się ze nic się nie zaświeci.


Nom... Normalne.


Kris1990 pisze:Trzeba podpiąć pakiet do niego o co chodzi??



Trzeba.
Pytanie może się wydawać głupie, ale w dopie Braina-2, który do celów setupu / programowania owszem, może sobie ciągnąć zasilanie z USB - wcale takie głupienie jest.
Sęk w tym, że ZYX nie ma portu USB, lecz zwykły port szeregowy, a to co jest nazywane programatorem to przejściówla USB - COM, czyli UART wspomniany niedawno w innym wątku przy innej okazji.

Więc, tak, musisz podłączyć pakiet, raczej nie bezpośrednio, chyba, że dokładnie wiesz co robisz.
Przez BECa.


Kris1990 pisze:I jeszcze jedno czy jest jakiś poradnik po polsku do oprogramowania do zyxa???



Wiesz co... hmm hmm hmm Może i gdzieś jest, ale będzie trudno go wygooglać.
Raczej odpal program, połącz z ZYXem i spróbuj przeklikać setup wg.wskazówek kreatora.
Pamiętam, że ustawiając pierwszy raz ZYXa miałem o tym pojęcia mniej więcej tyle co Ty (czyli zero) i za pierwszym razem ustawiłem go na tyle dobrze, że kontrolny zawis 450tki udało mi się moim zwyczajem wykonać w domu, w pokoju.
Potem jeszcze długo latałem na tych ustawieniach... aż mnie spotkał na polu mądrzejszy ode mnie i powiedział, że można lepiej.
I wtedy zaczęło się życie - ale to już inna historia.
:)

Powodzenia! Pisz jak czegoś nie będziesz wiedział.

Możesz też (i w sumie wskazane by było) przekartkować wątek:
viewtopic.php?f=145&t=3465

KONIECZNIE obejrzeć WSZYSTKO stąd:
viewtopic.php?f=55&t=7710
(kruku sie naprawdę napracował i odjebał kawał dobrej roboty potrzebnej takim jak Ty)

No i tak z grubsza jeszcze tu:
viewforum.php?f=55
możesz znaleźć coś przydatnego.
Awatar użytkownika
Kris1990
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 82
Rejestracja: 13-01-2019
Lokalizacja: Radlin
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Kris1990 » 16 sty 2019, o 18:11

Wielkie dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli chodzi o filmiki Kruka to studiuje je w każdej wolnej chwili od pół roku. Teraz na zbierałem pieniądze i myślę że w lutym zamówię trexa 450 i zacznę się bawić w składanie ;) jeszcze tylko musze kupić nadajnik i myślę o spectrum dx6 myślicie że to dobry wybór czy kupić już 8 ,????
Awatar użytkownika
Kris1990
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 82
Rejestracja: 13-01-2019
Lokalizacja: Radlin
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Kris1990 » 16 sty 2019, o 18:12

Wielkie dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli chodzi o filmiki Kruka to studiuje je w każdej wolnej chwili od pół roku. Teraz na zbierałem pieniądze i myślę że w lutym zamówię trexa 450 i zacznę się bawić w składanie ;) jeszcze tylko musze kupić nadajnik i myślę o spectrum dx6 myślicie że to dobry wybór czy kupić już 8 ,????
Awatar użytkownika
Zybidk
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 30-11-2015
Lokalizacja: Fanø (Dania)
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 55 razy

Postautor: Zybidk » 16 sty 2019, o 18:13

Kris1990 pisze:Wielkie dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli chodzi o filmiki Kruka to studiuje je w każdej wolnej chwili od pół roku. Teraz na zbierałem pieniądze i myślę że w lutym zamówię trexa 450 i zacznę się bawić w składanie ;) jeszcze tylko musze kupić nadajnik i myślę o spectrum dx6 myślicie że to dobry wybór czy kupić już 8 ,????

Lepiej kupić 8. Z czasem gdy będziesz chciał tryby lotu plus rescue może się okazać że brak kanałów


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Zybidk
Awatar użytkownika
Kris1990
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 82
Rejestracja: 13-01-2019
Lokalizacja: Radlin
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Kris1990 » 16 sty 2019, o 22:09

Przepraszam za pytania ale mam jeszcze jedno;) ; do zyxa trzeba czujnik obrotów silnika??
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 sty 2019, o 22:36

Nie trzeba i nie można - ZYX nie ma governora.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 sty 2019, o 22:37

W ogóle do niczego nie trzeba chyba, że nie masz governora w reglu albo z innego powodu chcesz używać GOVa zewnętrznego.
W Brainie akurat GOV jest... Mówią, że dobrze działa.
Ja tam nie wiem, nie używam.
Awatar użytkownika
Kris1990
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 82
Rejestracja: 13-01-2019
Lokalizacja: Radlin
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Kris1990 » 17 sty 2019, o 19:14

No bo oglądałem filmiki na YT od Kruka i on do breina montowal czujnik obrotow.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 17 sty 2019, o 19:36

Kris doczytałes coś o krzywych gazu i skoku? Governor to gadżet, pomaga ale nie jest niezbędny do latania. Czujnik obrotów to może być również element telemetrii, niekoniecznie governora
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 sty 2019, o 20:10

Gadżet - nie gadżet.. Stabilne obroty ułatwiają latanie.

Podsumowując - żaden czujnik obrotów nie jest potrzebny do latania. To są fanaberie i dodatki.

Ale warto używać trybu governora w regulatorze obrotów bo to sprawia że maszyna zachowuje się powtarzalnie i nie trzeba kombinować z krzywymi gazu.

(Governor - "stabilizator obrotów" - kiedyś zewnętrzne urządzenie, dziś tryb pracy regulatora obrotów silnika elektrycznego)
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 18 sty 2019, o 07:41

Dla mnie pierwszym i podstawowym plusem latania w trybie gov jest jednakowy poziom prędkości obrotowej wirnika na początku i pod koniec lotu niezależny, od spadającego napięcia zasilania.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 18 sty 2019, o 10:30

A przypadkiem nie równy poziom obrotów przy zmiennym obciążeniu podczas latania? Bo tego już krzywymi nie zrobisz. Chyba, że 100-100
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 18 sty 2019, o 12:39

Jeszcze trzeba najpierw latając powodować zmienne obciążenie :vhappy: :vhappy:

nie no żarcik...
I jedno i drugie jest istotne.
Kiedyś byłem wyznawcą, teorii, że governory to syf i tyle.
Ale to było dlatego, że jedyne dwa governory jakie znałem to był governor aligna w standardowym reglu 35A z T-Rexa 450 (chyba jeszcze ze Sporta), chociaż ten jeszcze nie był taki najgorszy, oraz Turnig K-Force chyba 160A, który działał tak, że do 60% gazu w ogóle się nie załączał, a jak już się załączył, to różnica obrotów jakie trzymał pomiędzy 60% a 90% była taka jak żadna.
No i ... tamte govy mnie wkurwiały więc głosiłem wszem i wobec, że krzywe i krzywe i tylko krzywe, bo każdy governor to szatan mrok i zło.


Ale potem przyszły inne czasy.
Pojawiły się regle YGE oraz ich klony a wraz z nimi governory które były po pierwsze programowalne a po drugie działały naprawdę bardzo dobrze.
Od tego czasu wszystko inne co sie pojawiło nowe i lepsze to tak naprawdę tylko kosmetyka.
A ja zmieniłem wyznanie i od tej pory wszem i wobec głoszę, że latanie na krzywych to syf.
Governor governor i jeszcze raz governor, forever na zawsze i razem together.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 sty 2019, o 12:56

I najlepszy ten w FBLu, choć wymaga nieco więcej zabawy przy setupie.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 18 sty 2019, o 16:36

aikus pisze:[...]A ja zmieniłem wyznanie i od tej pory wszem i wobec głoszę, że latanie na krzywych to syf.


Może i syf, ale umiejętność konfiguracji do latania na krzywych przypomina umiejętność wiązania sznurówek w sytuacji, gdy lubi się chodzić w butach zapinanych na rzepy. Albo w mojżeszkach jak Miruu.
Hej Miras! Prawda że umiesz wiązać sznurówki? hmm
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 sty 2019, o 16:43

Latanie na krzywych miało sens jak esc były durne a w powietrzu królowały nitro i nie było flybarlessów ze swoimi governorami "patrzącymi w przyszłość". Najfajniejszą konfiguracją było latanie na krzywych z limiterem ustawionym nieco powyżej obrotów na których chcieliśmy latać - to było prawie tak dobre jak governor w FBLu, ale wymagało sporej ilości pierdolenia się z dopieszczaniem kształtu tej krzywej.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 18 sty 2019, o 17:00

Artja pisze:
aikus pisze:[...]A ja zmieniłem wyznanie i od tej pory wszem i wobec głoszę, że latanie na krzywych to syf.


Może i syf, ale umiejętność konfiguracji do latania na krzywych przypomina umiejętność wiązania sznurówek w sytuacji, gdy lubi się chodzić w butach zapinanych na rzepy. Albo w mojżeszkach jak Miruu.
Hej Miras! Prawda że umiesz wiązać sznurówki? hmm
Umiem, ale nie sięgam.
Awatar użytkownika
Kris1990
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 82
Rejestracja: 13-01-2019
Lokalizacja: Radlin
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Kris1990 » 18 sty 2019, o 22:12

Jak podłącze satelitke do zyxa to nie potrzebuje odbiornika tak??? A jak wtedy podlaczyc zyxa do USB i go konfigurowac jak wejście jest zajęte przez satelitke??? Jak głupie pytanie to przepraszam;)

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości