Niebezpieczne zbliżenie drona do samolotu w Warszawie

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Piotrek_SP
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 20
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 3 razy

Postautor: Piotrek_SP » 21 lip 2015, o 10:24

Za avherald.com
http://avherald.com/h?article=48996163&opt=0

20-07-2015 w Warszawie, Embraer ERJ-195 Lufthansa, D-AEBD, LH-1614 z Monachium do Warszawy, podczas końcowego podejścia na pas RWY33 lotniska Okęcie, w odległości ok 6,5nm od lotniska na wysokości 2500ft, minął się z dronem w odległości ok. 100 metrów. Zostały powiadomione ATC i Policja.

nagranie z Live ATC, od ok. 5:40
http://archive-server.liveatc.net/epwa/ ... -1400Z.mp3

Więcej info na sąsiednim forum:
http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... ronem.html
Ostatnio zmieniony 21 lip 2015, o 11:01 przez Piotrek_SP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 21 lip 2015, o 10:48

Zajebiscie. :evil: :evil: :evil:
Ku&^a mac to powinno byc zabronione sprzedawanie tego gowna!!!
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 21 lip 2015, o 11:02

Najgorsze że przez debila ucierpi cała brać modelarska która na takie kretyńskie wybryki sobie nie pozwala...
Shit!

EDIT:
z drugiej strony rzecz oglądają ktoś rozsądnie (w moim mniemaniu) napisał:
"airspace in Germany
By warsaw pilot on Tuesday, Jul 21st 2015 08:15Z

The same day in Munich, Germany, a B788 encountered flocks of birds resulting in multiple bird strikes (incident described on this webpage). I understand, that the Lufthansa crew, "took better care of their own airspace" as soon as they came back to Munich?"
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 21 lip 2015, o 11:08

Sprzedawanie czego ? nie można założyć że to był na 100% phantom , równie dobrze to mógł byc składak jakis.
Sprawdziłem na google maps co jest w promieniu 6 km , i akurat na sciezce w tej odleglosci znajduje sie palacowa, i okolice Konstancina.
Trzeba bedzie zwracac uwage na osoby ktore beda chcialy leciec fpv poza zasieg wzroku i zdrowego rozsadku , bo jak widac wczesniej czy pozniej cos takiego sie zdarzy.

Co do komentarza pilota - ja zaklada ze to sa profesjonalisci, i nie mozna im pryzpisac zadnego podtekstu, na pokladzie moze byc pasazer kazdej narodowosci, i pilot napewno czuje sie odpowiedzialny za bezpieczenstwo wszystkich ludzi ktorych przewozi.
To co powiedzial i tak jest naprawde wywazone, biorac pod uwage napewno to jak musial byc zdziwiony / przerazony taka sytuacja.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2015, o 11:21 przez Jazz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 21 lip 2015, o 11:20

Jazz pisze:Sprzedawanie czego ? nie można założyć że to był na 100% phantom , równie dobrze to mógł byc składak jakis.



Jak ktos ma skladaka to mozna przyjac z duzym prawdopodobienstwem, ze ma primo duzo wiecej oleju w glowie, secundo kontakt z tzw. "bracia modelarska" ktora uswiadomi gdyby jednak czegos w mozgownicy brakowalo.
phantoma moze kupic kazdy debil.
Wiec tak - mowie o phantomach i wszystkich im podonych (jak zgaduje Phantom to nazwa wlasna, ale nie jest to jedyny dostepny na rynku RTF).


Jazz pisze:Sprawdziłem na google maps co jest w promieniu 6 km , i akurat na sciezce w tej odleglosci znajduje sie palacowa, i okolice konstancina.
Trzeba bedzie zwracac uwage na osoby ktore beda chcialy leciec fpv poza zasieg wzroku i zdrowego rozsadku , bo jak widac wczesniej czy pozniej cos takiego sie zdarzy.


Like. Bo tak, jak najbardizej zgadzma sie, wsrod nas, tych takich NAS NAS, tez sa tacy co wlos sie na glowie jezy jak sie patrzy co wyprawiaja.
Na Palacowej, dokladnie tam gdzie mowisz, czesto i gesto widzimy duze samoloty na wysokosciach bynajmniej nie przelotowych, i widzimy FPVki na takich wysokosciach ze ... ledwie je widac.
To sie kiedys zle skonczy.


@Ramotny: Ptaki sa dla lotnictwa - w rzeczy samej - realnym i znanym zagrozeniem od wielu lat, wiele samolotow przez to lądowalo awaryjnie, nawet nie wiem czy ktorys kiedys nie spadl, ale mimo wszystko sądze, ze dron bedzie dla swojego wiekszego blaszanego brata bardziej ciezkostrawny niz kaczka.
To jest raz, poza tym czy obecnosc ptakow jako zagrozenia w powietrzu opowaznia nas do tego zeby to zagrozenie zwielokrotniac?
...
I ze sprawcy nie udalo sie ujac... smieszny zart... wszystko jest do zrobienia i jestem pewien ze to by sie dalo ustalic kto to byl.
Nie mi, nie nam, ale Policji na pewno.
Tylko ze sprawa zostala w pewnym momencie olana...
i tak bedzie do czasu, az jakis samolot zostanie zmuszony do awaryjnego ladowania albo tfu tfu komus cos sie stanie.

Wtedy zostanie wprowadzony taki rygor, ze o Palacowej mozemy zapomniec.
WSZYSCY.
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 21 lip 2015, o 11:33

na takie zachowanie brak mi słów...
takie zachowania uderzają w nasze dobre imię.
przez takich za przeproszeniem debili zaostrzają przepisy i wzywają na nas policję.
Ogólnie nie podoba mi się to że w każdym markecie można kupić "model" "drona", bo dzieją się takie cuda a poza tym każdy myli pojęcia
model =/= zabawka, ale tego już sprzedawcy nie tłumaczą tak jak nie tłumaczą stref gdzie można latać gdzie nie. Ciekawy jestem czy w instrukcji jest o tym wzmianka
swoją drogą, denerwuje was określenie dron ? bo u mnie wywołuje dziwne odczucia jak ktoś mówi o dronie. Jest to jakby jeden kubeł do którego ludzie nie w temacie wrzucają wszystkie modele latające.
Latam szybowcem, dron
Latam heli, dron
Latam kopterem, dron
Zdumiewające jest to że większość close call blisko lotnisk to mydelniczki (DJI)
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 21 lip 2015, o 11:43

Bo to urządzenie które jets na tyle dobrze juz wykonane, że potrzeba kilka chwil aby nim polecieć, i jest w stanie polecieć dośc wysoko .
Rownocześnie jako produkt dla mas, jest reklamowany jako super-hiper inteligentny i niezawodny, czyli jednym slowem idealny dla kamerunów.

jak się wejdzie na youtube to jest duzo filmikow gdzie dronami lataja w okolicy palacowej na rekordy - oby wyzej zrobic filmik, nawet bez zadnego fpv - czyli jeb w góre i licza na RTH ze dobrze zadziała ...
I dosc wysoko sa w stanie poleciec :

https://www.youtube.com/watch?v=PD3CnM32tgI
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 21 lip 2015, o 11:44

Pewnie, że Phantomów będzie najwięcej przy lotniskach, przecież to nie przypadek. Fajnie jest tak z GoPro sobie sfilmować podchodzący do lądowania samolot z paru metrów, bo nie widzę innego powodu, aby latać w pobliżu lotniska. Chyba, że za mało zarabiam i strata (kolizja, rekwizycja etc.) paru tysięcy jest dla mnie dotkliwa.
Awatar użytkownika
Bartekgazior
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Warszawa- Bielany
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 24 razy

Postautor: Bartekgazior » 21 lip 2015, o 11:52

No niestety, grupa latająca dronami to jak widać "modelarze specjalnej troski". Tfu, jacy modelarze! Ostatnio przy S8 latałem 450-tką, przyjechał koleś z (chyba) phantomem i latał sobie FPV na tablecie. Jak podjechał (ja już latałem) to ani cześć ani pocałuj w d... Ot kultura...podjechał czarną (lub ciemną) audiolą. Może to ten sam? :evil:
Pozdrawiam, Bartek
Raptor 50 Titan FBL, HK 450 Pro FBL. Samoloty nitro i elektro.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 21 lip 2015, o 12:02

aikus pisze:@Ramotny: Ptaki sa dla lotnictwa - w rzeczy samej - realnym i znanym zagrozeniem od wielu lat, wiele samolotow przez to lądowalo awaryjnie, nawet nie wiem czy ktorys kiedys nie spadl, ale mimo wszystko sądze, ze dron bedzie dla swojego wiekszego blaszanego brata bardziej ciezkostrawny niz kaczka.
To jest raz, poza tym czy obecnosc ptakow jako zagrozenia w powietrzu opowaznia nas do tego zeby to zagrozenie zwielokrotniac?
ależ skąd - oczywiście że jak najbardziej potępiam tego .... słów mi brakuje - za jego bezbrzeżną głupotę...
aikus pisze:Wtedy zostanie wprowadzony taki rygor, ze o Palacowej mozemy zapomniec.
WSZYSCY.
i tego właśnie najbardziej się boję...

Przy okazji: DRON - wszyscy dziennikarze bezmyślnie używają DRON-a na opisanie czegokolwiek zdalnie sterowanego podczas gdy DRON to obiekt który ma choć okrawki własnej inteligencji choćby np autopilota (pomijając systemy nawigacyjne itp). Coś co ZAWSZE wymaga pilota z ziemi NIE JEST DRONEM tylko RCV (Remote Controlled Vehicle)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 21 lip 2015, o 12:52

To kiedy zamykają Pałacową?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 21 lip 2015, o 12:53

Kowal pisze:To kiedy zamykają Pałacową?

To nie jest śmieszne... :nono:
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 21 lip 2015, o 13:21

Śmieszne nie, bo Pałacowa ma swój klimat, który lubię - próby grilowania psa (biedna Perła), otwieranie samochodu łopatą wiatraka, szydera ze wszystkiego i wszystkich, itd.

Rozwala mnie jedno. Tyle się trąbi o tym, że modelarstwo to często niebezpieczna zabawa. Tyle się mówiło o tym, żeby przed ryjem sobie nie latać itd. Pomimo tego chlopina obciął sobie łeb. Na szczęście ucierpiał tylko on (szkoda bardziej modelu niż jego). Inni geniusze wyszli z pociętymi twarzami czy plecami. O dronach tak samo. ULC nawet jakąs tam kampanię miał. Pomimo tego jakiś debil wpadł na pomysł latania przed nosem prawdziwego samolotu. Takich zdarzeń będzie coraz więcej, patrząc na to co ludzie robią na naszych okolicznych lotniskach. Są generalnie rzecz mówiąc plagą, którą albo należy wytruć, albo uświadomić, albo ograniczyć możliwość ulatniania się. Oczywiście nie jestem za tym, żeby zakazywać. Jestem za tym, żeby uświadamiać zarówno o tym, że można sprowadzić zagrożenie, jak i o konsekwencjach łamania przepisów. A że nasza Pajacowa leży tam, gdzie leży wszyscy wiemy.....
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 21 lip 2015, o 13:23

proponuję wykluczyć pałacową z CTR- Kowal jako pierwszy na znak protestu możesz omijać tą strefę jakimś pirowygibasem. Tylko pstryknij ten gadżet od zapięcia pasów i nie jarania bo Ci się klienci stłumią z jednej strony.
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 21 lip 2015, o 13:39

Filo1 pisze:[...]
swoją drogą, denerwuje was określenie dron ? bo u mnie wywołuje dziwne odczucia jak ktoś mówi o dronie. Jest to jakby jeden kubeł do którego ludzie nie w temacie wrzucają wszystkie modele latające.
Latam szybowcem, dron
Latam heli, dron
Latam kopterem, dron


Wkurzajace jest to, ze laicy okreslaja wszystko dronem wrzucajac nas do jednego wora z wlascicielami tych pieprzonych RTFow, a jeszcze bardziej wkurzajace jest to, ze w swojej nieswiadomosci maja racje.
Bo choc potocznie dronem okresla sie wielowirnikowca zgodnie z definicja encyklopedyczna wszystkie nasze modele to drony.


Filo1 pisze:Zdumiewające jest to że większość close call blisko lotnisk to mydelniczki (DJI)


Zdumiewajace?
Oczywiwste.
Gdyby latanie samolotami lub/i helikopterami bylo tak proste jak dronami (a nie konczylo sie w 100% przypadkow szybkim unicestwieniem modelu kazdego kto postanowil "a co tam, kupie sobie helikopter i polatam) to problem powstalby duzo wczesniej.
Niestety dopiero wielowirnikowcami moze latac praktycznie kazdy i nie musi sie wiele uczyc do tego.



Ramotny pisze:[...]
Przy okazji: DRON - wszyscy dziennikarze bezmyślnie używają DRON-a na opisanie czegokolwiek zdalnie sterowanego podczas gdy DRON to obiekt który ma choć okrawki własnej inteligencji choćby np autopilota (pomijając systemy nawigacyjne itp). Coś co ZAWSZE wymaga pilota z ziemi NIE JEST DRONEM tylko RCV (Remote Controlled Vehicle)




No wlasnie okazuje sie, ze wcale nie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezza%C5% ... powietrzny

Pierwsze zdanie opisuje dokladnie i jednoznaczeni czym jest dron.
Wszyscy oni maja racje mimo, ze nam sie to bardzo nie podoba a oni tak naprawde nie maja pojecia czy maja racje czy nie.
Wszystko czym latamy to drony.
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 21 lip 2015, o 14:02

aikus pisze:
Zdumiewajace?
Oczywiwste.
Gdyby latanie samolotami lub/i helikopterami bylo tak proste jak dronami (a nie konczylo sie w 100% przypadkow szybkim unicestwieniem modelu kazdego kto postanowil "a co tam, kupie sobie helikopter i polatam) to problem powstalby duzo wczesniej.
Niestety dopiero wielowirnikowcami moze latac praktycznie kazdy i nie musi sie wiele uczyc do tego.


Fakt,
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 21 lip 2015, o 14:17

A jednak nie z pałacowej byl ludek, ale z piaseczna (przynamniej tutaj sie pokazal dronem)
Nad piasecznem dokładnie jest scieżka podejścia stąd ta sytuacja.
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 21 lip 2015, o 14:51

Jaki koleś :swir:
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
tberent
Stały bywalec...
Posty: 141
Rejestracja: 21-12-2013
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Podziękował: 13 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: tberent » 21 lip 2015, o 19:46

Awatar użytkownika
dalton
Stały bywalec...
Posty: 186
Rejestracja: 18-07-2015
Lokalizacja: Konary
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: dalton » 21 lip 2015, o 20:12

Ramotny pisze:
aikus pisze:@Ramotny: Ptaki sa dla lotnictwa - w rzeczy samej - realnym i znanym zagrozeniem od wielu lat, wiele samolotow przez to lądowalo awaryjnie, nawet nie wiem czy ktorys kiedys nie spadl, ale mimo wszystko sądze, ze dron bedzie dla swojego wiekszego blaszanego brata bardziej ciezkostrawny niz kaczka.
To jest raz, poza tym czy obecnosc ptakow jako zagrozenia w powietrzu opowaznia nas do tego zeby to zagrozenie zwielokrotniac?
ależ skąd - oczywiście że jak najbardziej potępiam tego .... słów mi brakuje - za jego bezbrzeżną głupotę...
aikus pisze:Wtedy zostanie wprowadzony taki rygor, ze o Palacowej mozemy zapomniec.
WSZYSCY.
i tego właśnie najbardziej się boję...

Przy okazji: DRON - wszyscy dziennikarze bezmyślnie używają DRON-a na opisanie czegokolwiek zdalnie sterowanego podczas gdy DRON to obiekt który ma choć okrawki własnej inteligencji choćby np autopilota (pomijając systemy nawigacyjne itp). Coś co ZAWSZE wymaga pilota z ziemi NIE JEST DRONEM tylko RCV (Remote Controlled Vehicle)


dołożę swoje cytat z http://www.rchelicopterfun.com/:

Almost 100% of these things are NOT drones, they are simply RC (Radio Controlled) aircraft just like RC airplanes & helicopters that have been around for many decades. Sure, newer quad/multi-rotor designs are now offered, but they are still RC aircraft. We fly them by radio control using a hand held transmitter (RC radio) for enjoyment and in recent years; now also being able to take aerial photos & video with them or fly them FPV style thanks to improved technology that has given us quality video cameras that are small, lightweight, and inexpensive. They however all remain to be RC aircraft - no more, no less...

What Makes A Real RC Drone?
Before answering that, I should point out what all these aircraft (both RC & Drones) are. They are all UA's (unmanned aircraft), or UAV's (unmanned aerial vehicles), or RPV's (remotely piloted vehicles). If people, media, and marketing want recreational RC aircraft to sound cooler or more menacing, then at least call them a UAV or an RPV; don't dumb yourself down by calling them an RC Drone.

sorry że po angielsku, ale cały czAS mnie wkurza jak ktoś mówi: latam DRONEM; a u mnie na wsi to nagminne :D
Pozdrawiam,
Artur

Blade 450x / T-Rex 450L / Goblin 380 / Mikado Logo 550 / Goblin Black NITRO
Summit / 2xTeton

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości