Forum helpdesk - audio

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 paź 2017, o 12:03

No dobra dobra.. ja tam żadnym filem nie jestem.
Teofilem co najwyżej może mógłbym być ale rodzice mieli większą fantazję :/
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 30 paź 2017, o 14:27

Damdodo pisze:To nie jest prawda. Bardzo to spłaszczyłeś, czemu się w Twoim przypadku i przy poziomie wypowiedzi do jakiego nas przyzwyczaiłeś, bardzo dziwię.


Jeeej.. sorry że dopiero teraz do tego dotarłem i bez sensu odświeżam ale ... nie mogę ukryć wzruszenia :oops:
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 30 paź 2017, o 15:11

Maciek, po prostu uważam na bazie postów, które pisałeś, że jesteś zdecydowanie inteligentnym człowiekiem. :D
Dlatego się zdziwiłem, że Ty puściłeś taki tekst.... :masakra:
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 30 paź 2017, o 19:27

Problem w tym, ze podejście Macka w tym wypadku bardziej wpasowuje się w target niż Twoje (ilekolkwiek racji byś nie miał we wszystkim co mówisz).
Ja się co do zasady nie zgadzam tylko z tym, że zapisywanie muzyki będzie kiedykolwiek ewoluowało w kierunku czegokolwiek więcej niz Stereo.
Na koncercie NIE ZNAJDUJESZ się na scenie. Wśród muzyków. NIGDY.
I budżet nie ma tu nic do rzeczy - sa płyty nagrywane z takim budżetem ze spokojnie opędziłbyś tym jakieś hollywoodzkie gówno, a jakimś cudem płyta nadal jest w stereo, a najtańsze hollywoodzkie gówno - X+1. To nie to.
Po prostu kino to co innego.
W kinie zdarza się że potrzebujesz, żeby dźwięk zaskoczył widza dochodząc jako szept zza ramienia, albo pierdolnięcie z prawego tylnego górnego rogu.
Tu się oczywiście pojawia kolejny problem - ekran masz tylko jeden. Z przodu. Oglądasz się tam gdzie to pierdolneło i widzisz.... ścianę... na przykład...
Ale oczywiście są i tacy co wychodzą temu na przeciw.
Można montować ekrany z każdej strony.
Mało tego, można montować psikacze z wodą, wibratory w fotelach, kopacze prądem, rozpylacze zapachów i HGW jeszcze co.
Ostatnio widziałem takie cudo jak kino 7D.
Ze środka dochodziły jakieś krzyki wrzaski...
... nie skorzystałem, ale co kto lubi.

W muzyce to wszystko zwyczajnie NIE JEST potrzebne.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 30 paź 2017, o 19:33

reasumując wszystko poza stereo to szajs

a stereo 192kHz/24bit to niezła jazda
Helikoptery
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 30 paź 2017, o 19:45

Mialem rok temu taki dylemat.
Podejscie i sluch taki sam.
Kupilem Onkyo TX-8130 , pare glosnikow i jestem zadowolony.
Najbardziej z funkcji zwiazanych z netem - mozna sluchac stacji radiowych z netu badz po wifi spotify - wtedy z dowolnego urzadzenia typu lapek tablet czy telefon zapuszczasz spotify .
Warunkiem jest posiadanie wersji platnej (premium) a nie darmowej.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 30 paź 2017, o 20:22

nic nigdy nikomu nie narzucałem w temacie audio- moje doświadczenie jest takie, że dla mnie dobry DAC, klony dobrych kolumn i klon Krell'a to wypas ale tylko stereo.

Chodzi o to, żeby było fajnie. Jeden lubi Devila 380, G500 czy Goblina Nitro i tak samo jest w audio- dla mnie po wielu próbach i modyfikacjach każdego elementu sprzętu doszedłem do tego co mi się podoba.

Dla mnie wrażenia psycho-akustyczne mojego sprzętu są dosyć piorunujące i to lubię. A dla kogoś innego kino domowe 18+5 będzie lepsze? I super. O to chodzi.
Helikoptery
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 31 paź 2017, o 09:18

aikus pisze:Na koncercie NIE ZNAJDUJESZ się na scenie. Wśród muzyków. NIGDY.

No chyba, że koncertujesz :lol:
aikus pisze:W muzyce to wszystko zwyczajnie NIE JEST potrzebne.

Dlatego pisałem, że stereo to pewne uproszczenie. To całkiem całkiem dobre uproszczenie i generalnie wystarcza. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie poza niskimi tonami, człowiek "lokalizuje" źródło dźwięku, co poprawia ogólny odbiór. Muzyki też ;) Inaczej królowałoby MONO :?
JEST POTRZEBNE czy NIE JEST POTRZEBNE to indywidualne preferencje. Każdy jest inny, inaczej wrażliwy na dźwięk i odbiera inny zakres fal dźwiękowych. Niektórzy słyszą nietoperze :grin2:
Czy pozostaniemy przy stereo dla muzyki? Kto to wie? Trochę wróżenie z fusów.... hmm Myślę, że w końcu i tu zaczną kombinować, no bo przecież należy SPRZEDAWAĆ. A skoro już jakaś masa ludzka będzie posiadać "kina domowe" czy inne podobne... Ale też z innej strony - człowiek lubi posiadać. Nie ważne czy to ma sens czy nie. Tacy jesteśmy. Jedni bardziej, inni mniej. Są też i wyjątki: znam takich ludzi co nie mają TV, ale znam i pustelników... :dk:

Generalnie nic nikomu nie narzucam! :mad2:
miruuu nadał temat, to mu doradziłem z serca :D Chciał mieć coś do wszystkiego i żeby było ładne i w ogóle "łał"...
Jak ktoś śledzi wątek to zauważył na pewno, że najpierw doradzałem - IDŹ I POSŁUCHAJ!

Choć generalnie to mam wrażenie, że Mirek rzucił tak tematem, żeby się coś działo :lol:
Jakoś nie widzę żeby go dalej ciągnął....
A my się tak staraliśmy... :roll:
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 31 paź 2017, o 09:21

Damdodo pisze:miruuu nadał temat to mu doradziłem z serca :D Chciał mieć coś do wszystkiego i żeby było ładne i w ogóle "łał"...
Jak ktoś śledzi wątek to zauważył na pewno, że najpierw doradzałem - IDŹ I POSŁUCHAJ!

Choć generalnie to mam wrażenie, że Mirek rzucił tak tematem, żeby się coś działo :lol:
Jakoś nie widzę żeby go dalej ciągnął....
A my się tak staraliśmy... :roll:

Mirek po prostu powiedział starej, że trzeba zrobić znowu zrobić remont mieszkania. Tym razem pod głośniczki. Przy okazji dodał (chyba nie potrzebnie), że można od razu zrobić w salonie stelaże pod modele. Po reakcji starej miruuu zamknął się w sobie :rotfl2:

A w ogóle to po tym co przeczytałem powinienem chyba przeedytować pytanie na:
- jaki zestaw audo z dwoma głośnikami i dwiema atrapami głośniczków do zasłonięcia kabli wystających ze ściany :rotfl:
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 31 paź 2017, o 09:52

Stelaże pod modele... No cóż... Ale sam Ją wybierałeś? :vhappy:
Na tak postawione pytanie odpowiem nic. :dk:
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 31 paź 2017, o 12:32

Damdodo pisze:No chyba, że koncertujesz :lol:


No... chyba że.

Damdodo pisze:Dlatego pisałem, że stereo to pewne uproszczenie. To całkiem całkiem dobre uproszczenie i generalnie wystarcza. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie poza niskimi tonami, człowiek "lokalizuje" źródło dźwięku, co poprawia ogólny odbiór. Muzyki też ;) Inaczej królowałoby MONO :?


Taaak, ale tu też się przypierdole do drobnej nieścisłości, która jest ... jak dla mnie karygodna jeśli rozmawiamy na tym poziomie.
Poza niskimi tonami, co to są niskie tony?
Chcesz mi powiedzieć, że jak cos buczy 100Hz to nie jesteś w stanie wskazać z której strony dochodzi dzwięk?
A bzdura!
Oczywiście że jesteś i to bardzo dokładnie.
A właśnie 100Hz to jest dość typowa częstotliwość odcięcia w większości tanich prostych zestawów kina domowego.
I potem to tak jest, że ludzie nie lubią basu.
A czemu?
Bo im "dudni w rogu" - nic dodać nic ująć - dokładnie wiedzą gdzie dudni.
I nie nie lubią basu tylko nie lubią chujowego basu.
Pewnie, że nie. Ja też nie lubię chujowego basu.

Zdolność słuchania stereo poprostu jakoś tam spada wraz częstotliwością, ale po pierwsze jest to mocno osobnicze, a po drugie dotyczy raczej dzwięków rzędu 60Hz i niższych (a więc prawie o oktawę niżej niż nasze 100Hz)
I to jest kolejny powód dla którego Subwoofery są średnim pomysłem do słuchania muzyki. Wiem co mówię - miałem i wywaliłem.
Jak się chce mieć dobry potężny głęboki bas w muzyce to trzeba się szarpnąć na potężne kolumny stereo, może nawet 4-way. Wtedy największy głośnik - 20'' i gra. Jest muzyka, jest stereo, jest bas punktualny, piękny, czysty i ... łamiący żebra. Wszystko jak trzeba.


Damdodo pisze:Czy pozostaniemy przy stereo dla muzyki? Kto to wie? Trochę wróżenie z fusów.... hmm Myślę, że w końcu i tu zaczną kombinować,


Kombinowali już 50 lat temu. W latach 70 powstało coś takiego jak kwadro i z jakiegoś powodu się nie przyjęło mimo, że robiło dokładnie to samo co 20 lat później Dolby Surround.

Damdodo pisze:no bo przecież należy SPRZEDAWAĆ. A skoro już jakaś masa ludzka będzie posiadać "kina domowe" czy inne podobne...


Ależ nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwykłą muzyczną dwuścieżkę stereo puścić na czterech głośnikach (pomijamy tutaj oczywiście do obsmarowanego przeze mnie wyżej subwoofera) i mieć z niej piękny efekt dziwięku przestrzennego! Jak najbardziej można to zrobić i nie musisz mieć do tego celu zapisu pięciokanałowego. Wystarczy zwykłe stereo i każde kino domowe potrafi to puścić na czterech głośnikach co więcej dzwięk będzie przestrzenny.
Tak! To działa.
Nawet moj boombox Sharpa z roku bodajrze 1992 to potrafił, tyle że tam algorytm był siermieżny.
Ale zasada jest ta sama: w przednich głośnikach puszczasz to co ma w nich być, czyli czyste kanały L i P, a w tylnych - różnicę z L i P.
Można oczywiście potem dorobić jakieś przesunięcie w fazie i tak dalej - nie znam szczegółów, znają je Ci co projektują zestawy kina domowego.
Efekt jest naprawdę fajny!
Wyrywa z kapci!
W gruncie rzeczy chodzi jednak tylko o to, żeby pokazać, że jest. Wywołać zachwyt... Na chwilę.
... ale słuchać na tym cały czas muzyki?
... zaczyna się to bardzo szybko robić męczące, a to troche nie o to tu chodzi.

To jest dokładnie coś takiego jak ogniskowa 1500 w aparacie kompaktowym. Wyrywa z kapci - można ogłądać kratery na Księżycu.
Ale co do zasady - chodzi tylko o to, zeby pokazać, że jest. W praktyce nikt tego nie używa.
Aparatu z ogniskową 1500 nie da się utrzymać w ręce dostatecznie nieruchomo mimo bajkowo działającej stabilizacji.



Damdodo pisze:Ale też z innej strony - człowiek lubi posiadać. Nie ważne czy to ma sens czy nie. Tacy jesteśmy. Jedni bardziej, inni mniej.


A to prawda.

Damdodo pisze:Są też i wyjątki: znam takich ludzi co nie mają TV, ale znam i pustelników... :dk:



Tu bym się odnalazł. Byleby w mojej pustelni były dwie porządne kolumny .. :D:D
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 31 paź 2017, o 15:20

aikus pisze: psikacze z wodą, wibratory w fotelach, kopacze prądem


Ty nadal o muzyce, czy temat już zszedł na dupy? :rotfl:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 31 paź 2017, o 15:52

Poki temat schodzi na dupy to dobrze! Jak przestanie to znaczy ze juz.... na smietnik:)

Ale spoko spoko, widze ze tez sie umiesz dobrze bawic. Tak trzymac!!
:thumb:
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 2 lis 2017, o 12:31

aikus pisze:
Damdodo pisze:Dlatego pisałem, że stereo to pewne uproszczenie. To całkiem całkiem dobre uproszczenie i generalnie wystarcza. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie poza niskimi tonami, człowiek "lokalizuje" źródło dźwięku, co poprawia ogólny odbiór. Muzyki też ;) Inaczej królowałoby MONO :?

Taaak, ale tu też się przypierdole do drobnej nieścisłości, która jest ... jak dla mnie karygodna jeśli rozmawiamy na tym poziomie.
Poza niskimi tonami, co to są niskie tony?
Poniżej 50 Hz. Jak dla mnie rozróżnienie skąd dochodzi dźwięk o takiej częstotliwości jest trudne. Wejdź z zamkniętymi oczami do nieznanego Ci pomieszczenia i powiedz skąd dochodzi dźwięk o takich i niższych częstotliwościach to będziesz moim mistrzem. :nw:
Miejsce ustawienia subwoofera ma znaczenie jedynie dla interferencji emitowanych przez niego fal, bo fala odbita może się sumować lub odejmować w związku z czym (uwzględniając jeszcze harmoniczne) bas może się wzmacniać lub zanikać lub tworzyć chaos. Pozostaje jeszcze pytanie czy jest w fazie z pozostałymi falami, itd.
aikus pisze:Chcesz mi powiedzieć, że jak coś buczy 100 Hz to nie jesteś w stanie wskazać z której strony dochodzi dźwięk?

100 Hz to wcale nie musi być buczenie ;) Wiele kolumn frontowych ma pasmo przenoszenia znacznie poniżej, często od 60 Hz, a czasem nawet od 40 Hz
aikus pisze:A bzdura!
Oczywiście że jesteś i to bardzo dokładnie.
A właśnie 100Hz to jest dość typowa częstotliwość odcięcia w większości tanich prostych zestawów kina domowego.
I potem to tak jest, że ludzie nie lubią basu.
A czemu?
Bo im "dudni w rogu" - nic dodać nic ująć - dokładnie wiedzą gdzie dudni.
I nie nie lubią basu tylko nie lubią chujowego basu.
Pewnie, że nie. Ja też nie lubię chujowego basu.

Część ludzi generalnie nie lubi basu. Preferencja indywidualna...
Bo jak we wszystkim subwoofera trzeba używać "z głową", trochę wiedzieć o sprzęcie , który się posiada/instaluje i odpowiednio go ustawić.
aikus pisze:Zdolność słuchania stereo poprostu jakoś tam spada wraz częstotliwością, ale po pierwsze jest to mocno osobnicze, a po drugie dotyczy raczej dzwięków rzędu 60Hz i niższych (a więc prawie o oktawę niżej niż nasze 100Hz)
I to jest kolejny powód dla którego Subwoofery są średnim pomysłem do słuchania muzyki. Wiem co mówię - miałem i wywaliłem.
Jak się chce mieć dobry potężny głęboki bas w muzyce to trzeba się szarpnąć na potężne kolumny stereo, może nawet 4-way. Wtedy największy głośnik - 20'' i gra. Jest muzyka, jest stereo, jest bas punktualny, piękny, czysty i ... łamiący żebra. Wszystko jak trzeba.

Niekoniecznie. Subwoofer to nic innego jak głośnik tylko zaprojektowany tak aby przenosił niskie częstotliwości... Są i tu rozmaite konstrukcje - lepsze i gorsze. Tak jak i w zestawach frontowych. Wszystko kwestia ceny i wiedzy.
Ja jestem zdania, że właśnie dolne pasmo lepiej i chyba taniej wypełnić subwooferem. Trzeba tylko wiedzieć co się robi.
Chcesz mi powiedzieć, że nie lubisz w muzyce pełnego pasma? No chyba, że słuchasz mp3. Ta kompresja w ogóle obcina górę i dół....
Jak ktoś przesteruje subwoofer, albo sygnał jest niewłaściwie podany ze wzmacniacza/amplitunera to efekt jest faktycznie chujowy. Ja mam subwoofer i jestem zadowolony. I wszyscy, którym robiłem test dla muzyki na zasadzie sub lub bez twierdzili, że lepiej z subwooferem. A kolumny mam z pasmem od 60 Hz. I dobrze grają też i bez suba. Ale jednak to dolne pasmo jest słyszalne. Oczywiście odcięcie mam na 60 Hz....

aikus pisze:
Damdodo pisze:no bo przecież należy SPRZEDAWAĆ. A skoro już jakaś masa ludzka będzie posiadać "kina domowe" czy inne podobne...


Ależ nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwykłą muzyczną dwuścieżkę stereo puścić na czterech głośnikach (pomijamy tutaj oczywiście do obsmarowanego przeze mnie wyżej subwoofera) i mieć z niej piękny efekt dziwięku przestrzennego! Jak najbardziej można to zrobić i nie musisz mieć do tego celu zapisu pięciokanałowego. Wystarczy zwykłe stereo i każde kino domowe potrafi to puścić na czterech głośnikach co więcej dzwięk będzie przestrzenny.
Tak! To działa.
Nawet moj boombox Sharpa z roku bodajrze 1992 to potrafił, tyle że tam algorytm był siermieżny.
Ale zasada jest ta sama: w przednich głośnikach puszczasz to co ma w nich być, czyli czyste kanały L i P, a w tylnych - różnicę z L i P.
Można oczywiście potem dorobić jakieś przesunięcie w fazie i tak dalej - nie znam szczegółów, znają je Ci co projektują zestawy kina domowego.
Efekt jest naprawdę fajny!
Wyrywa z kapci!
W gruncie rzeczy chodzi jednak tylko o to, żeby pokazać, że jest. Wywołać zachwyt... Na chwilę.
... ale słuchać na tym cały czas muzyki?
... zaczyna się to bardzo szybko robić męczące, a to troche nie o to tu chodzi.

Nowsze Amplitunery puszczają stereo na pełny zestaw 5.1. Taki niby przestrzenny efekt. Mnie nie przeszkadza.

aikus pisze:Tu bym się odnalazł. Byleby w mojej pustelni były dwie porządne kolumny .. :D:D

A helikoptery, a latadła różne???? :kopara:
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 2 lis 2017, o 13:59

Damdodo pisze:[...] Poniżej 50 Hz. Jak dla mnie rozróżnienie skąd dochodzi dźwięk o takiej częstotliwości jest trudne.


OK, czyli sie zgadzamy.


Damdodo pisze:Miejsce ustawienia subwoofera ma znaczenie jedynie dla interferencji emitowanych przez niego fal, bo fala odbita może się sumować lub odejmować w związku z czym (uwzględniając jeszcze harmoniczne) bas może się wzmacniać lub zanikać lub tworzyć chaos. Pozostaje jeszcze pytanie czy jest w fazie z pozostałymi falami, itd.


Jasne, ale to sie sprowadza do stwierdzenia, ze poprawne ustawienie w ogóle kolumn w pomieszczeniu nie jest prostą sprawą, a jeszcze dodac do tego suba to juz takie jaja sie robią czasem, ze masakra.
Zwykly przełącznik w subie odwracający faze (zmieniający de facto biegunowość głosnika) to nawet nie połowa sukcesu.
Ale narazie mniejsza o to, bo o tym niżej.



Damdodo pisze:100 Hz to wcale nie musi być buczenie ;) Wiele kolumn frontowych ma pasmo przenoszenia znacznie poniżej, często od 60 Hz, a czasem nawet od 40 Hz


Jasne, jasne, ale dolna cześć tak zwanego konturu, czyli bas (czy tez po prostu gałka z napisem "Bass" na wzmacniaczu to właśnie podbicie lub tłumienie częstotliwości 100Hz tyle, że z bardzo łagodnym zboczem, a więc de facto łapiesz na to częstotliwości od 20Hz do ... pewnie gdzieś nawet 400Hz


Damdodo pisze:Ja jestem zdania, że właśnie dolne pasmo lepiej i chyba taniej wypełnić subwooferem.


Taniej na pewno.
A jeśli lepiej BO taniej, no to jakby innych argumentów nie mam ;)



Damdodo pisze:Trzeba tylko wiedzieć co się robi.
Chcesz mi powiedzieć, że nie lubisz w muzyce pełnego pasma? No chyba, że słuchasz mp3. Ta kompresja w ogóle obcina górę i dół....


Nie nie nie nie nie, nie mieszaj tych dwoch rzeczy bo to zupelnie inny temat.
Jak chcesz to możemy o kompresji stratnej, zaletach i wadach poszczególnych algorytmów, akceptowalności jakości przy określonych bitratach tez zacząć rozprawiać, ale tutaj, w tej dyskusji zakładamy, ze nie słuchamy muzyki z czegoś co zapewnia jakość telefoniczną tylko pełne użyteczne dla większości dorosłych ludzi pasmo przenoszenia czyli od 20Hz do gdzieś tak 18kHz.


Damdodo pisze:Ja mam subwoofer i jestem zadowolony.


Jesli masz go juz dlugo, to OK! Spoko, trafiles w swoje brzmienie, udalo Ci sie (świadomie czy tez przypadkiem - nie wazne) ustawic wszystko tak, ze jest OK i gra muzyka - nic tylko sie cieszyc.

Damdodo pisze:I wszyscy, którym robiłem test dla muzyki na zasadzie sub lub bez twierdzili, że lepiej z subwooferem.


Jasne!! Normalne, ze tak będzie.
Jak kupiłem sobie suba to tez bylem zachwycony.
Schody zaczely sie pozniej.
Zaczęło sie od tego, ze świeżo rozpakowanego suba postawiłem tak roboczo na pale w przejściu na balkon, gdzie ze względów oczywistych docelowo stać nie mógł.
Było bajkowo... no ale trzeba było poszukać dla niego lepszego miejsca.
(UWAGA: Lepszego logistycznie =/= lepszego brzmieniowo)
Wiec znalazlem.
W zasadzie bylo OK...
... tyle ze ciągle chciałem cos poprawiać... Jak juz mi sie wydawało, ze cos tam ustawiłem i jest OK, to okazało sie ze innej muzyki innego kawałka nie da sie słuchać... i znowu kombinowacja...
No to ostatecznie postanowiłem wrocic z subem dla testu do tego przejścia na balkon...
... postal tam trzy dni i okazało sie, ze tez jest kijowo.
...
wiec ostatecznie SUBa się pozbylem.
Braki w pasmie które mi przeszkadzały załatwiłem korektorem i jestem szczęśliwy.


Damdodo pisze:A kolumny mam z pasmem od 60 Hz. I dobrze grają też i bez suba. Ale jednak to dolne pasmo jest słyszalne. Oczywiście odcięcie mam na 60 Hz....


Mfmm...
dobra, zrob eksperyment.
1. program audacity - zakładam ze, znasz. Jak nie znasz to poznasz. Potężne możliwości, ale do poniższego celu prosty w obsłudze. http://www.audacityteam.org/download/windows/
2. Wygeneruj sobie dwa dzwieki. Powiedzmy 40Hz i 200Hz.
3. Puść 40Hz przez kolumny bez suba. O_ooo... zdziwiony?? Słychać, nie?? Jakim cudem?? Jak to możliwe??
4. Puść 200Hz przez SUBa (bez głośników) - a to Ci dopiero! Jakim kuźwa cudem?!?!?! Przecież odcięcie jest na 60Hz!!!!

....
Odcięcie suba na 60Hz nie znaczy ze powyżej tej częstotliwości nic juz nie słychać. Trudno nawet określić powyżej której właściwie nie słychać. O tym decyduje stopień filtra dolnoprzepustowego.
W kolumnach jest to samo - zwrotnice. Pierwszego, drugiego trzeciego rzędu...
To decyduje o stromości zbocza.
Zwrotnice pierwszego rzedu maja 3dB na oktawę, czyli de facto przy filtrze pierwszego rzędu ustawionym na 60 Hz bedziesz całkiem niezle słyszał jeszcze dźwięki 200Hz.
Oczywiście to nie musi bardzo przeszkadzać, ale może spowodować niezły bigos własnie w kwestiach o których pisałeś wyżej - zgranie w fazie z tymi samymi dźwiękami które odtwarzają tez kolumny.
... no i charakterystyka częstotliwościowa, której "płaskość" idzie w tym momencie w pizdziec chyba, ze zadbasz o to, aby te zbocza się ładnie na siebie nałożyły.

Oczywiscie - mowie to przy zalozeniu, ze masz tam filtry i zwrotnice pierwszego rzędu co nie jest oczywiste, ale prawdopodobne.
Zwrotnice 2 rzedu to 6dB na oktawę ...
i ze tak powiem od tego miejsca weż to w swoje ręce.
;)

Tak czy siak są to problemy z którymi przy stosowaniu subwofera należy się liczyć i o ile nie będą przeszkadzały przy oglądaniu filmów, o tyle przy muzyce - będą.
Można z nimi walczyć.
Można postawić potężniejsze kolumny.
Można pogodzić się z utratą części dolnego pasma w zamian za czystość tego co jest.
Można ciutek podkolorować doły w kolumnach korektorem przy niższych głośnościach.

Wszystko kwestia wyboru i kompromisu.

To co wiadomo na pewno to, ze stawiając suba MUSISZ liczyć się z problemami, z którymi w przypadku kolumn stereo zmagają się konstruktorzy na etapie projektowania kolumn i nie przeskoczysz tego.
Jeśli masz filtry niskiego rzędu do będziesz się zmagał ze zgrywaniem w fazie nakładających się fragmentów pasm.
Jeśli masz filtry wysokiego rzędu - będziesz zmagał się z dokładnym zestrojeniem tych pasma SUBA i pasma kolumn, żeby nie zrobić dziury (mniejsze zło) albo górki (paskudny efekt dudnienia przy niektórych dźwiękach - jakbyś miał w kolumnie jakiś źle wytłumiony rezonans).
Oczywiście, możesz przyjąć na ślepo, ze skoro kolumny mają napisane że od 60Hz to suba należy ustawić na "Do 60Hz" i będzie OK.
Z dużym prawdopodobieństwem będzie akceptowalnie, zwłaszcza, jeśli SUB i kolumny są jednego producenta i pochodzą z jednej rodziny sprzętów, bo to pozwala przypuszczać że odcięcie na kolumnach i na tym subie będzie jakoś tam sensownie dopasowane.
Przeważnie jednak jest tak, ze kolumny od dołu nie są obcinane w ogóle, a SUB ma filtr pierwszego rzędu.
Więc nie ma bata - masz jakieś 100 - 200 Hz pasma które się nakłada.

I to było coś na czym ja przy próbie zaprzyjaźnienia się z subem poległem :dk:



Damdodo pisze:Nowsze Amplitunery puszczają stereo na pełny zestaw 5.1. Taki niby przestrzenny efekt. Mnie nie przeszkadza.


Chyba nie przeczytałeś tego co napisałem...
Nie widziałem amiplitunera który by tego nie potrafił.
Mało tego!
Kiedy 25 lat temu (tak mniej więcej) przeżywałem swoje pierwsze fascynacje dźwiękiem przestrzennym, zrobiłem swój własny system dźwięku przestrzennego ze zwykłego wzmacniacza stereo i czterech kolumn.
Schemat poniżej (sorka za optyke - wystrugałem na szybko w paincie):

Obrazek

Tak jest! Taki prosty układ.
Później w obwodzie tylnych głośników dorobiłem jeszcze potka (zwykłego 100 Ohmowego potka pasywnego, żeby móc w tym cokolwiek regulować i było cudnie).
Znaczy dziś nie ma co eksperymentować, efekt nikogo z kapci nie wyrwie, ale w tamtych czasach - WOW! Panie, robiło wrażenie!
I też każdy kto do mnie przychodził to mówił "Ale to u Ciebie fajnie gra..."
No tylko, że to było fajne na chwilę...



Damdodo pisze:
aikus pisze:Tu bym się odnalazł. Byleby w mojej pustelni były dwie porządne kolumny .. :D:D

A helikoptery, a latadła różne???? :kopara:



Touche!
:piwo2:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 lis 2017, o 08:44

No, dobra! Odświeże trochę wątek.
Zastanawiałem się czy nie podkleić tego do wątku "Coś dla audiofili" sprzed kilku lat, ale po pierwsze nie chcę obrażać sam siebie nazywając się audiofilem, a po drugie nie chcę obrażać audiofili nazywając siebie audiofilem, więc tutaj. Tu jest OK.

Skompletowałem swój zestaw audio:

Obrazek

Kilka słów komentarza:
Lapek na samej górze to generalnie trupek - ma połamaną obudowę matrycy, ale działa, więc nadaje się idealnie jako źrodło, które nie wymaga ode mnie odpalania mojego zasadniczego kompa żeby puścić muzę. Wartość dodana to brak kabla walającego się po podłodze ze stołu na kredens do wzmaka.
Poniżej dwa klocki - Unitrowski CD i kaseciak Kenwooda, obydwa trzymam raczej z sentymentu, aczkolwiek, kaseciak będzie jeszcze pewnego dnia digitalizował kilka kaset na których mam inikalne nagrania.
No i najniżej - najważniejszy element zestawu.
Otrzymany jakieś 10 lat temu od przyjaciela za free Marantz PM-64 - na dojeżdzenie, z sentymentem, zeby poszedł w dobre ręce.
Kilka krazy jakoś tam co nieco cerowany i łatany... ewidentnie kończył żywot.
Ostatnio został przekazany do gruntownej renowacji niejakiemu Krecikowi.
Krecik okazał się CUDOTWORCĄ! Nie wnikając w szczegóły - mam od kilku (nastu) dni nowego starego wzmaka, w dodatku z akcentem modelarskim (stare wyrobione złącza terminali głośnikowych zostały przerobione na XT-60 :banana: :banana: )
Krecik!!
:nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw: :nw:

Niniejszym takie podziękowania dla Ciebie w ramach rozliczenia niematerialnego (materialne rozliczenia to inna kwestia - załatwiona na PW).

YES!! :dance:
Znowu mam porządne granie w chacie.

No... tam obok jeszcze jest prawie niewidoczny gramiak Soniacza, ale to tam ... jest to jest. Gra, działa sprawnie, używany jest sporadycznie (raczej od święta), więc nie rozpisuję się, poza tym i tak robi ostatnio jako lądowisko dla Boeinga 747 NASA z wahadłowcem Discovery na plecach (w skali 1:144) , więc.
;)
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 13 sty 2018, o 23:12

Panowie, co to się dzisiaj odwaliło, to ja nawet nie :)

Może ktoś coś podpowie, bo coś takiego pierwszy raz w życiu słyszę.

Historia na szczęście nie moja, przytrafiła się parę godzin temu dobremu znajomemu, (nie zazdroszczę mocno) i nie chcę go z tym zostawiać, ale trudno mi cokolwiek mu pomóc: otóż jest on na etapie testowania różnego sprzętu audiofilskiego, bo niedawno upalił mu się jakiś stary, dobry odtwarzacz CD. Ma pożyczonego DACa od jakiegoś swojego znajomego (konkretnie Brooklyn DAC firmy Mytek Digital) - testował, słuchał, ale gdzieś doczytał, że tego DACa można po USB podpiąć do kompa. W kompie DAC instaluje się jako karta dźwiękowa i można słuchać muzy z kompa w ten sposób. Nie miał tylko takiego długiego kabla USB (USB-B - to takie "kwadratowe" używane często w skanerach i drukarkach USB), ale w międzyczasie uświadomiłem mu, że może użyć przedłużki USB. Znalazł taką przedłużkę (zapomniał, że ją ma w ogóle, ale używał jej do podpinania pendrajwów) i zestawił ją z jakimś kablem USB-B ze starej drukarki. Podpiął i... wywaliło mu na chacie różnicówkę! Od tej pory nie odpala się ani PC ani ten DAC!!

Z tego co udało mi się z nim w nerwowej rozmowie telefonicznej ustalić - komp podczas podpinania był WYŁĄCZONY, wpięty kablem zasilającym do listwy, która była WYŁĄCZONA (więc teoretycznie nie miał zasilania z gniazdka). Kabel USB był wpięty w tylny panel w kompie, i podczas podłączania go do DAC pykła ta rożnicówka. DAC był wyłączony, ale w trybie czegoś w rodzaju standby - czyli fizycznie był wpięty do zasilania. Kable USB były OK (chociaż nie wiem co mogłyby zepsuć w tym przypadku, nawet jakby coś w nich było zwarte, przetarte itp) -> przedłużki używał na codzień, a ten kabel USB-B też podobno był OK bo jeszcze parę tygodni temu normalnie pracowała na nim ta drukarka.

Pytanie: what tha fuck?! Co tu się mogło zadziać? Nie jestem elektronikiem, elektrykiem, audiofilem, niezbyt duże mam pojęcie o tego typu sprzęcie, ale na logikę wygląda mi na to, że ten DAC miał wadę, i przebijał 220V na któryś pin w gnieździe USB i dalej poszło to w płytę główną w PC > dalej obudowa PC > uziemienie i różnicówka. Dobrze kombinuję? Właściciel tego DACa podobno nigdy nie używał tego gniazda USB wcześniej (co by sugerowało, że przebicie mogło istnieć wcześniej niewykryte). Poradźcie coś, kumpel jest załamany, bo jest przekonany, że zniszczył cudzego, w pizdu drogiego DACa źle podpiętym kablem USB (paranoja) albo jakimś zwarciem w swojej płycie głównej w kompie (która np. akurat w tym momencie uległa uszkodzeniu). Próbuję mu wytłumaczyć, że to nierealne, że USB to maks. 5V, że nawet jakby mu komp się zepsuł i zgromadził gdzieś w jakimś kondensatorze czy coś jakieś chore, wielotysięczne napięcie, to nie ma prawa tutaj dojść do etapu różnicówki, itp. Prędzej poszedłby jakiś dymek czy coś, upaliłby jakieś półprzewodniki na scalaku, ale nie zasilanie... Rozebrał jeszcze tego DACa, ale wg niego nic nie jest tam spalone, nie widzi jednak tam żadnych bezpieczników, które możnaby wymienić czy coś.

Jutro chce wpaść, mamy coś pokminić, jakieś sugestie? Ktoś w ogóle miał kiedykolwiek podobny przypadek, albo o nim słyszał?!
Będziemy też sprawdzać jego kompa - co wg was jest bardziej prawdopodobe: 220 upaliło MB czy zasilacz? Jeśli MB to jest szansa, że procek/RAM mu ocalał?
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 13 sty 2018, o 23:47

A to nie było tak, że PC z jednego gniazdka a DAC z drugiego?

Może to różnica na zerze/uziemieniu z dwóch różnych faz? Ja tak kiedyś miałem jak podłączyłem drukarkę do kompa- komp był na jednej fazie a drukarka na innej- pierdolnęło, wywaliło bezpieczniki ale nic się nie upaliło
Helikoptery
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 14 sty 2018, o 08:43

wojtekr pisze:A to nie było tak, że PC z jednego gniazdka a DAC z drugiego?

Może to różnica na zerze/uziemieniu z dwóch różnych faz? Ja tak kiedyś miałem jak podłączyłem drukarkę do kompa- komp był na jednej fazie a drukarka na innej- pierdolnęło, wywaliło bezpieczniki ale nic się nie upaliło
Tak, dwa różne gniazdka, ale co do faz to nie wiem. W każdym razie, po akcji u niego coś się chyba upaliło, bo to i to nie działa :(

Sent from my D6633 using Tapatalk
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 14 sty 2018, o 10:28

zborecque pisze:
wojtekr pisze:A to nie było tak, że PC z jednego gniazdka a DAC z drugiego?

Może to różnica na zerze/uziemieniu z dwóch różnych faz? Ja tak kiedyś miałem jak podłączyłem drukarkę do kompa- komp był na jednej fazie a drukarka na innej- pierdolnęło, wywaliło bezpieczniki ale nic się nie upaliło
Tak, dwa różne gniazdka, ale co do faz to nie wiem. W każdym razie, po akcji u niego coś się chyba upaliło, bo to i to nie działa :(

Sent from my D6633 using Tapatalk


Nie znam się dokładnie na takiej domowej elektryce ale jest coś takiego, że jak się łączy masami urządzenia z dwóch różnych faz to jest nie tegez
Helikoptery

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości