Aplikacja / Bazka online do zarządzania flotą RC i częściami zapasowymi

Dział na oprogramowanie niepowiązane z produktem - np zarządzanie flotą, kalkulatory itp
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 28 gru 2017, o 22:35

Miło mi się pochwalić, że udało mi się ukończyć taki skromny projekt (który chciałem ukończyć przed świętami, ale jeszcze się okazało, że parę drobiazgów jest do poprawy więc z różnych przyczyn wyszło trochę po), który przygotowałem trochę w ramach treningu programistycznego w nowej pracy, a trochę bo po prostu coś takiego było mi osobiście potrzebne. Chodzi mianowicie o prostą aplikację/bazę danych, która pomoże mi połapać się w moich zapasach części RC oraz czynnościach przeglądowo-naprawczych moich modeli. Coś takiego zresztą i tak do tej chwili prowadziłem w zwykłych arkuszach google-docs, ale stwierdziłem, że to mało wygodne, i tak powstały proste założenia do nowej apki:
- baza modeli z możliwością wprowadzenia opisów, setupów, zdjęć, zadań do zrobienia przy modelu, trackowania historii zmian, wrzucania zdjęć
- baza części z możliwością przypisywania do modeli, wrzucania zdjęć, określania ilości, stanu zużycia, opakowania, ceny (jeśli przeznaczona na giełdę)
- dodatki typu słownik producentów, posiadanych magazynów (np. pudełek, w których trzymane są części dla łatwiejszego ich znajdowania itp.)
- smaczki typu własna tapeta, ochrona hasłem, interfejs webowy i mobilny (do użytkowania np. na polu)

Obecna wersja w zasadzie powyższe spełnia, a na dniach/tygodniach jeszcze pewnie pojawi się kilka dodatkowych ficzerów, z których na pewno nie zrezygnuję :)
- szybkie przypisywanie lotu akumulatorom i modelom (może nawet przez jakieś naklejane QR-kody) żeby szybko na polu zanotować sobie dany lot (i zliczać loty per model i per pakiet) + ewentualna możliwość uploadu logów danego lotu
- pobieranie opisów modeli w formacie HTML lub proste API do współpracy z CMS-ami stron wyświetlających naszą flotę
- szybkie generowanie HTML i/lub BBCODE dla części, które mamy na sprzedaż (fotki, ceny, opisy, stan zużycia itp.)
- dokładniejsze filtrowanie listy części np. po danym modelu, producencie itp.
- współdzielenie baz z innymi userami, udostępnianie nawzajem swoich stanów magazynowych

Zresztą dla zainteresowanych: zawsze aktualny opis aktualnych i przyszłych funkcjonalności jest dostępny w zakładce w aplikacji (ikonka "Informacja").
Link do aktualnej i działającej wersji: http://www.zborecque.pl/zbrc/

Początkowo program był projektowany na zasadzie oddzielnej bazy danych instalowanej na serwerze (jeden użytkownik = jedna instalacja, coś jak np. forum WWW). Ale koniec końców stanęło na modelu bazy w chmurze: logujemy się za pomocą loginu (lub emaila) i hasła, które wcześniej są rejestrowane jako konto (podobnie jak np. konto na forum) :-)


Powód powstania i używania takiej bazki - w moim przypadku - jest głównie taki, że wielokrotnie już złapałem się na tym, że zamówiłem część, którą już miałem (ale zapomniałem o tym albo nie zauważyłem w pudle); poza tym chciałem mieć w jednym miejscu informacje o moich obecnych i przeszłych modelach i ich setupach. Nie wspominając już, że jak chciałem gdzieś wystawić kramik z częściami na sprzedaż, to wpisywanie opisów/cen/nazw/fotek to zawsze była katorga. Często też na polu podczas lotów zauważałem jakąś drobnostkę do naprawienia przy modelu, i... zapominałem. Laptopa nie zawsze miałem ze sobą, żeby zapisać, a w telefonie włamywać się w do arkuszy google to mało wygodne. Prosta apka z ładnym interfejsem być może ułatwi zapisanie sobie że jest do sprawdzenia jakaś pierdoła w domu.

Co sądzicie w ogóle o takim pomyśle? Przydatne i ułatwiające życie, czy może bardziej "jak ktoś się nie będzie pilnował i sumiennie uzupełniał to nawet i taka bazka nie pomoże mu ogarnąć swojej floty RC"? :)
Wydaje mi się, że widziałem parę takich online'owych (i nie tylko) rozwiązań, ale jakoś mi nie podpasowały, zresztą skoro poczułem się na siłach pisać coś własnego, to w końcu stwierdziłem, że czemu nie?
Zapewne wiele jeszcze bugów będzie wychodziło w trakcie użytkowania, ale planuję użytkować bazę dość intensywnie, więc jest szansa, że sam wiele wyłapię.

A poniżej w dużym skrócie instrukcja i idea użytkowania (chociaż starałem się tak tworzyć interfejs, żeby był "samowyjaśnialny"):
- rejestracja konta / aktywacja (login/email/hasło)
- najpierw uzupełniamy słowniki producentów, stanów zużycia, magazynów i rodzajów pakowania (są już zresztą wstępnie powpisywane przy rejestracji, ale wiadomo, każdy chce po swojemu)
- potem dodajemy modele
- potem dodajemy sobie części (i przypisujemy do modeli)
- zawsze można sobie coś do bazy dodać później, i później do tego czegoś coś przypisać (np. dodać model bez producenta, a potem dopiero dodać do listy producentów np. "KDS", a na koniec wrócić do modelu i mu przypisać "KDS" itp.)
- mając już wpisany model - można go ustawić np. jako "archiwalny" (będzie się wyświetlał na niebiesko i na dole listy)
- mając już wpisany model - można dodawać mu zadania do zrobienia (np. "wymienić zębatkę"), i oznaczać je np. jako "uziemiające" - co spowoduje, że model mający takie zadania i nie oznaczone jako "zrobione" - będzie się wyświetlał na żółto :)
- zmieniając coś w opisie modelu - domyślnie zmiana nie zapisze się w historii, chyba, że zaznaczymy "zapisz w historii" - czyli zmiana jest znacząca i chcemy później widzieć, że np. tego dnia zmienił się ESC-MOTOR w heliku :-)
- w samych częściach jeszcze za wiele nie ma - ot, można je sobie kasować, edytować, zmieniać zdjęcie itp. Potem jak już ich trochę jest - można wyszukiwać prostą wyszukiwarką. Docelowo tutaj się pojawi parę udogodnień (o czym było wyżej).

Update 11.01.2018 / v. 0.9.2:
Dzisiaj zaktualizowałem aplikację do wersji 0.9.2, z większych zmian:
- można dodawać swojego avatara :)
- nieco zmienione menu profilu
- można udostępniać innym swoją bazę
- można przeglądać bazy innych (jeśli nam udostępnili).

Skrócona instrukcja używania nowych ficzerów:
- po zalogowaniu pojawia się w prawym górnym rogu nasz login i avatar
- klikając na login rozwinie się menu, wybieramy tam Mój Profil
- po prawej pojawi się nasz avatar, z małą ikonką edycji. Kliknięcie na ikonkę pozwoli na wgranie nowego obrazka
- nie ma żadnych ograniczeń co do obrazka, wiadomo, że jak będzie min. 300x300 px i w miarę "kwadratowy" to będzie wyglądał najładniej,
- w tym samym miejscu w prawym dolnym rogu jest przycisk wyświetlający udostępnienia
- w okienku pojawią się użytkownicy, którym udostępniamy SWOJĄ bazę + jest tam pole do dodawania nowego użytkownika
- przy każdym użytkowniku na tej liście jest ikonka kosza - klikamy jej aby usunąć udostępnienie danemu użytkownikowi (którego wcześniej tam umieściliśmy)
- usunięcie udostępnienia jest natychmiastowe - jak ten ktoś jest w trakcie oglądania naszej bazy to mu z niej "wyskoczy"
- aby przeglądać bazy innych (którzy to NAM udostępnili) otwieramy menu główne (tam gdzie są modele, części itp.) - i klikamy "Inni użytkownicy"
- jeśli ktokolwiek nam udostępnił - zobaczymy tam loginy i ikonkę OCZKO obok każdego loginu
- klikamy na OCZKO i jesteśmy w trybie oglądania cudzej bazy
- w trybie cudzej bazy zawsze na górze mamy przypomnienie + link do powrotu do własnej bazy (przekreślone OCZKO)

Przeglądanie cudzej bazy jest zawsze w trybie READ-ONLY i dotyczy tylko modeli i części. Dane słownikowe nie są pokazywane, ale jeśli ktoś przegląda nasze modele, albo części, i mamy tam uzupełnionego producenta, rodzaj pakowania, magazyn itp - to inni użytkownicy to oczywiście zobaczą. Czyli nawet jak w mojej bazie nie mam producenta Align, ale inny user, którego bazę właśnie przeglądam - takiego producenta ma - to zobaczę Align przy każdym modelu i części, która ma ustawionego tego właśnie producenta.
Dodatkowo - udostępnianie dostępów nie jest symetryczne! Czyli jak zborecque udostępnił swoją bazę dla miruuu - to nie oznacza, że jednocześnie może oglądać jego bazę :)


Update 26.01.2018 / v.0.9.3:
- okienko do udostępniania jest wygodniejsze w użyciu, wyświetla wszystkich userów wraz z przełącznikami. Komu chcemy udostępnić - temu klikamy na On :)
- pod okienkiem z userami są dwa przyciski - do szybkiego ustawienia wszystkich na On albo na Off (taki bajerek)
- pod powyższymi jest duży przełącznik - udostępniaj zawsze i każdemu. Jego użycie (On) spowoduje, że od tej pory nasza baza będzie udostępniana dla każdego zarejestrowanego usera, bez względu co mamy zaznaczone na liście powyżej. Lista powyżej zresztą się rozmyje i zablokuje, żeby zasugerować, że chwilowo jest "nadpisana" innym ustawieniem. Jeśli kiedyś będziemy chcieli sobie to "Zawsze i każdemu" wyłączyć - to nasza lista userów się odblokuje i będzie tam ustawione tak samo jak było kiedyś (czyli zachowane zostają "odptaszkowania")
- na dole jeszcze jest dodatkowy przycisk - "pokazuj bazę publicznie". Oznacza to, że nasza baza jest widoczna RÓWNIEŻ bez zalogowania. Użycie tego przełącznika - tak jak wyżej "freezuje" nam listę userów + dodatkowo blokuje przełącznik "Zawsze i każdemu" w pozycji On :


Update 25.02.2018 / v.0.9.5:
- dochodzi możliwość oznaczania części jako "pakiet"
- część "pakiet" może być opisana jako "typ (LiPo, LiFe, itp.), pojemność, C, V, ilość lotów wcześniejszych"
- można rejestrować loty modeli
- do każdego lotu można przypisać pakiet (lub pakiety)
- pakietom w podsumowaniu wyświetla się łączna ilość lotów (liczona jako ta wpisana "z palca" - jako loty wcześniejsze + loty zliczane już w bazie)
- ilość lotów podawana "z palca" przy pakietach służy do podawania ile lotów ma pakiet zanim zaczęliśmy mu liczyć loty w bazie (gdy kupiliśmy używany, albo wiemy ile latał zanim zaczęliśmy liczyć loty w bazie)
- każdy lot można edytować (z wyjątkiem pakietów i modelu oraz daty lotu): można edytować czas lotu, miejsce, uwagi, załączniki (dodawanie usuwanie)
- załączniki wyświetlają się jako miniaturki (gdy są fotkami) lub jako linki (dla pozostałych plików)
- loty wprowadzane są za pomocą "wizarda" - w 3 krokach najpierw wybieramy model > potem pakiety i ew. szczegóły > opcjonalnie upload plików
- w każdym modelu widać listę jego lotów, loty można "otwierać" aby zobaczyć więcej szczegółów.

Później dojdzie jeszcze możliwość ustawienia domyślnego czasu i miejsca lotu (aby uzupełniał się sam w wizardzie) + trochę wygodniejszy widok lotów (jak już będzie dużo lotów, to wyświetlanie ich w widoku w modelu będzie uciążliwe - wygodniejsza będzie wielka lista na całą stronę + możliwość jej esportu np. do CSV/XLS). Docelowo zapewne dojdzie też możliwość edycji pakietów i daty dla już wprowadzonego lotu (aby móc edytować pomyłki) + ewentualnie możliwość przepięcia lotu do innego modelu.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 28 gru 2017, o 22:42

zborecque pisze:Co sądzicie w ogóle o takim pomyśle?

Jak to co :shock: ?!
Rewelka :thumb:
Dotychczas zamierzałem prowadzić kajeciki z zapiskami, w zamierzanej do wykonywania przeze mnie pracy modelami porządek chciałbym mieć :) .
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 gru 2017, o 23:23

Czipsy już mam, lece po browar do lodówki i zaczynam obserwować co się będzie działo :)

Nie rozumiem tylko jednj rzeczy. To co teraz masz pod linkiem to jakaś wersja beta, do której możemy wrzucać pierdoły żeby sprawdzić czy działa czy jak?
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 29 gru 2017, o 00:10

Dobra robota.
Świetne, jakbym zszedł MLP miałaby ułatwione upłynnienie sprzętu. Jeden eksport i wiecie co będzie Wam chciała wcisnąć :D.
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 29 gru 2017, o 07:04

miruuu pisze:Czipsy już mam, lece po browar do lodówki i zaczynam obserwować co się będzie działo :)

Nie rozumiem tylko jednj rzeczy. To co teraz masz pod linkiem to jakaś wersja beta, do której możemy wrzucać pierdoły żeby sprawdzić czy działa czy jak?
Pod linkiem jest pełna, działająca wersja. Obecnie apka działa na zasadzie jedna instalacja = jeden użytkownik (coś właśnie jakby zastępowała jeden dokument typu google arkusz)

Czyli jak ktoś chce mieć bazę nową, tylko dla siebie, to trzeba po prostu utworzyć gdzieś, na jakimś serwerze kolejną instancję programu.

Jeśli zainteresowanie będzie większe to zastanawiam się nad uruchomieniem wersji opartej o rejestrację userów na zasadzie login/hasło i rozdzielenie wpisów w bazie po loginach. Oznaczałoby to, że z jednej bazy na serwerze będzie mogło korzystać wiele osób, nie widząc oczywiście swoich baz nawzajem ;) coś jak wiele skrzynek email na jednym serwerze.

Sent from my D6633 using Tapatalk
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 29 gru 2017, o 13:53

zastanawiam się nad uruchomieniem wersji opartej o rejestrację userów na zasadzie login/hasło


Inaczej to nie ma sensu- możesz też użyć cookie do tego
Helikoptery
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 gru 2017, o 15:05

Tez tak mi się wydaje. Fajne mogłoby być gdyby byli userzy i opcja udostępniania danych konkretnym osobom.

Np jak mam z kimś kto mieszka obok te same modele to i tak często pożycza od siebie części żeby nie czekać jak dojdą. "Sąsiad" ma zapas walow to ja biorę zapas szpindli...

Aha, wersja na androida będzie? :D
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 30 gru 2017, o 12:51

Hah, w sumie racja. Zastanawiałem się, czy przyjąć taki model, ale widzę, że takie w sumie zdanie większości, więc tak zrobię :-) Czyli: wersja z rejestracją konta (np. na maila) i logowaniem/wylogowywaniem :-) Możnaby w sumie powiesić na serwerze forumowym i powiązać z loginami :) Albo jak jest jakieś cross-api dostępne to używać loginów i haseł z bazy forum.

Opcja udostępniania tylko-do-odczytu swojej bazy dla zaznaczonych userów (e-maili) też się w takim razie pojawi, ale to jeszcze w kolejnym etapie.

Wersja na androida w sensie oddzielna apka? Szansa jest, że będzie, bo w planach też mam naukę tworzenia aplikacji mobilnych. W tej chwili interfejs starałem się projektować tak, aby był maksymalnie mobile-friendly, ale wiadomo - jak nie ma netu w telefonie to nie zadziała :) Aplikacja o tyle byłaby pomocna, że mogłaby działać "off-line" i gdy będzie miała dostęp do netu - zacznie się synchronizacja :)

Nic to, zacznę od rozdzielenia bazy na konta, i dam znać w tym wątku. Pewnie to już nie ten rok :)



EDIT:

Aha, na swoją obronę tylko dodam, że początkowo planowałem, aby aplikacja była dostępna właśnie nie jako usługa on-line, tylko jako paczka do pobrania, i do własnego zainstalowania na własnym serwerze (każdy instaluje swoją instancję aplikacji dla siebie). Główny powód był taki, że chciałem po prostu udostępnić kod na zasadzie GPL (bezpłatnie, bez gwarancji, z możliwością dowolnej zmiany i redystrybucji), bo zależało mi bardziej na tym aby powstało coś fajnego dla modelarzy i być może było wspólnie rozwijane, niż żeby na tym zarabiać czy coś. Zdaję sobie natomiast sprawę, że to może mocno zniechęcić o ograniczyć zainteresowanie, bo nie każdy ma zaraz chęć stawiać serwer i bazę i instalować apkę ze skryptów :) Zatem myślę, że na początek rzeczywiście baza w formie usługi on-line dla wielu userów na raz to może być lepszy pomysł. Ewentualne późniejsze przejście na udostępnianie kodu w formie wolnego oprogramowania zawsze będzie możliwe, tak czy inaczej :)
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 31 gru 2017, o 13:48

OK, złamałem się i już przerobiłem nieco bazę na "współdzieloną" :) Jeszcze jej nie publikuję (pewnie we wtorek wrzucę 02.01), bo chcę kilka testów zrobić, czy na 1000% userzy nawzajem "się nie widzą", ale wstępnie wygląda, że jest OK :) No i konto zakłada się jak na forum: login/mail/hasło -> aktywacja linkiem i jedziemy :)

Kolejna wersja wprowadzi avatary i możliwość udostępniania bazy "read-only" innym userom + filtrowanie części (bo teraz nie ma niektórych widoków możliwych, a o które mi osobiście głównie chodziło np. pokaż mi wsio, co mam do Hisky HCP100S :) ) - zapewne okolice przełomu stycznia/lutego.

A przed rozkręceniem się sezonu - jak czas pozwoli - chciałbym jeszcze dopisać prosty flight-logger (żeby dwoma kliknięciami/skanowaniami możnabyło ustawić który model i na jakim pakiecie właśnie leciał + dodatkowo upload pliku z logiem, jak kto chce, ale ten upload zawsze będzie można dodać później już np. w domu - z kompa).
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 31 gru 2017, o 17:30

Bardzo ciekawy pomysł! Sam używałem długo aplikacji na telefon, która miała podobne funkcje. Niestety projekt przestał być rozwijany i nie chodzi z nowym telefonem.

Na podstawie doświadczenia w użytkowaniu takiej aplikacji dorzucę swoje trzy grosze:

- tak jak było wcześniej wspomniane, przestrzeń logowania dla wielu userów to podstawa. Tylko wtedy zaczną ludzie używać aplikacji jeśli będzie ona bardzo prosta w uruchomieniu.
- na początku wystarczy zdecydowanie jeśli aplikacja będzie działała tylko online i tylko HTML bez wersji natywnej (ale HTML i CSS skrojony pod komórki)
- bardzo przydatnym polem opisu części jest part number. Jak miałem sporo części to szukałem czasem po part number. Poza tym dzięki temu jeśli będziesz chciał rozwijać w przyszłości aplikację, to będziesz mógł wykorzystać to do przeszukiwania baz kolegów odnośnie danej części, linkować do sklepów RC do konkretnych części itp. Poza tym można wtedy tworzyć spis części globalny dla wszystkich userów i tylko przechowywać w bazie usera referencje do opisu (wspólnego dla wszystkich, zdjęcie itp), ilość itp. To pozwoliłoby nowym userom uniknąć wpisywania wszystkich detali dotyczących danego elementu co jest upierdliwe i kosztuje sporo pracy na początku. Jeśli danej części nie byłoby jeszcze w bazie to user musiałby ją wpisać ale następni by już mieli. Oczywiście pozostaje rozwiązanie problemu błędnych wpisów i jakiś system wspólnej kontroli przez userów czy te wpisy są poprawne. Może trochę skomplikowane ale meeega ułatwiłoby start nowym userom.
- licznik cykli baterii to bardzo przydatna rzecz. W pierwszej wersji wystarczy jeśli user miałby ręcznie wybrać, którą baterią leciał.
- fajną opcją jest również pole 'minimalny stan magazynowy'. Jeśli ktoś wypełni np. 1 to potem gdy będzie 0, na jakimś ogólnym ekranie możesz mieć szybkie info co zeszło poniżej krytycznych stanów magazynowych (np. ja zawsze lubię mieć w zapasie przynajmniej szpindel, wał etc.)

Bardzo ciekawą opcją rozwojową takiej aplikacji są statystyki oparte na użytkowaniu jej przez wielu userów. Jeśli miałbyś part numbery to mógłbyś np. łatwo po jakimś czasie stworzyć raport jaki jest średni cykl "życia" danego elementu w funkcji ilości lotów. Taki raport mówi więcej niż 1000 słów odnośnie pytania "jak ten model wygląda w utrzymaniu"

Życzę wytrwałości w pisaniu :)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 1 sty 2018, o 00:54

A w czym to jest napisane? I z jaką baza działa?
Helikoptery
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 1 sty 2018, o 11:48

Kruku pisze:tylko HTML bez wersji natywnej (ale HTML i CSS skrojony pod komórki)
(...)
- bardzo przydatnym polem opisu części jest part number. Jak miałem sporo części to szukałem czasem po part number. Poza tym dzięki temu jeśli będziesz chciał rozwijać w przyszłości aplikację, to będziesz mógł wykorzystać to do przeszukiwania baz kolegów odnośnie danej części, linkować do sklepów RC do konkretnych części itp. Poza tym można wtedy tworzyć spis części globalny dla wszystkich userów i tylko przechowywać w bazie usera referencje do opisu (wspólnego dla wszystkich, zdjęcie itp), ilość itp. To pozwoliłoby nowym userom uniknąć wpisywania wszystkich detali dotyczących danego elementu co jest upierdliwe i kosztuje sporo pracy na początku. Jeśli danej części nie byłoby jeszcze w bazie to user musiałby ją wpisać ale następni by już mieli. Oczywiście pozostaje rozwiązanie problemu błędnych wpisów i jakiś system wspólnej kontroli przez userów czy te wpisy są poprawne. Może trochę skomplikowane ale meeega ułatwiłoby start nowym userom.


Tak, na razie tylko aplikacja w formie WEB. Używałem bootstrapa, więc pod komórki w miarę się samo dostosowuje.

To z partnumberami to jest mega pomysł! I chyba nawet w najbliższej wersji dodam takie pole, bo to akurat najmniej roboty. :-)
Współdzielenie opisów części to w sumie też niegłupi pomysł, ale tu już trzebaby trochę architekturę zmodyfikować, ale na początek nawet matchowanie po part-numberach mogłoby pomóc (np. wpisując partnumber - jak już będzie taki w bazie to wklei w pozostałe pola właściwy opis czy coś).

wojtekr pisze:A w czym to jest napisane? I z jaką baza działa?


Szału nie ma, obecnie PHP5.5 + MySQL, bo na tyle pozwala mi mój hosting.
Jak będzie kiedyś możliwość lub potrzeba, to można pomyśleć np. o przepisaniu na Django (Home pozwala na implementację Pythona, i ma bazę PostreSQL, chociaż robiłem próby Django na MySQL/MSSQL i też działa bardzo dobrze) ale nie wiem czy taka potrzeba będzie. Jak dotąd z mojego doświadczenia wynika, że PHP/MySQL ciągnie większość aplikacji na takim poziomie ilości danych i userów. No, chyba, że nasza bazka zaraz zrobi się ogólnoświatowa :-)
To już prędzej mam plany przepisać kiedyś bazę na Django po prostu dla sportu i dla nauki :)
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 1 sty 2018, o 20:58

Super pomysł :)

Prócz part numberów pola z linkami sklepów, które daną część sprzedają oraz cena. Trzebaby pomyśleć ile i jak to rozegrać ale temat przyszłościowy bo wzbogaci bazę części o ewentualne miejsca zakupu i ceny części.
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 1 sty 2018, o 22:45

Niestety zapędzacie się w "kozi róg" - im więcej danych tym mniej osób, które te informacje wypełnią- ewentualnie zadziałał by system uzupełniania danych przez sklepy ale wymaga to zunifikowania xml'i i importu ze sklepów (wtedy tylko polskich) i innej koncepcji tego programu.

Ludzie są leniwi- może na początku coś wpiszą ale szybko temat umrze albo będzie kontynuowany przez nielicznych. Dodatkowo nie wszyscy może będą chcieli publikować swoje stany magazynowe.

Temat co do założeń fajny i w teorii praktyczny ale ponieważ zajmuję się tworzeniem tego typu aplikacji zawodowo to wiem, że klienci są oporną materią we wdrożeniach pomimo tego, że przeważnie są przymuszani przez swoich przełożonych a w tym przypadku nie ma przymusu. Kto będzie uzupełniał dane o częściach, które zużył do ostatniej naprawy? Linki do sklepów jak znajdzie coś gdzieś Chinach czy HK?

A co do wyników to ile osób ma szpindel do Goblina 500 i będzie chciał mi wysłać? To trochę konkurencja do googla i ogłoszeń na forum, które jak obserwuje to i tak mają słaby efekt w kwestii części eksploatacyjnych. A jeżeli ma to służyć wymianie informacji co kto ma z lokalnych znajomych to i tak mniej więcej wiadomo co kto ma.


Nie traktujcie tego jako obstrukcji - po prostu takie mam przemyślenia w oparciu o zawodowe doświadczenia.


Zboreq te system to napisany od początku czy oparty o jakiś framework?
Wprowadziłbym pewne pola wymagane z walidacją danych i edycję - bo chyba teraz nie ma?
Helikoptery
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 2 sty 2018, o 13:19

Wojtek - system od początku pisany od zera; Żaden framework, ewentualnie biblioteki JS.
Jakie pola z walidacją miałeś na myśli? W sensie "wymagane niepuste"?
W tej chwili raczej jest pełna dowolność - można podawać raczej co się chce. Minimalnie od strony bazy pilnowane są tylko cudzysłowy i niektóre symbole dla celów bezpieczeństwa ;)

W kwestii "globalnej bazy części" - zgadzam się, i nie do końca wierzę, że projekt pójdzie w tym kierunku. Bardziej zależało mi na napisaniu prostego managera dla siebie, bo mi takiego narzędzia brakowało. A skoro i tak powstaje w wersji on-line to pomyślałem - że dlaczego się nie podzielić z kolegami? :-)

Warstwa pilnująca partnumberów, linków, fotek produktów itp. - moim zdaniem powinna być oddzielna, i działać na zasadzie sugestii dla użytkownika.
Chodzi o to, że jak chcę np. zrobić spis książek, które mam w domu, to robię, i nie zastanawiam się za bardzo jaki każda książka ma ISBN, pod jakim linkiem mogę ją kupić w empiku itp. Ale jeśli z tej bazy korzysta wielu userów, i część z nich wpisuje takie informacje (bo zwyczajnie chce) - to kolejny user - dodając do swojej biblioteczki taką samą, albo podobnie brzmiącą książkę - może po prostu dostać szybki pop-up na zasadzie: "podobny przedmiot inni już dodawali do bazy, czy chcesz zaimportować gotowe opisy i zdjęcia? itp?". A dane do tego popupa pobierałyby się w sposób inteligentny z bazy na zasadzie "wygeneruj opis/y który występuje najczęściej". I wtedy nawet Ci, którzy chcą sobie z programu korzystać "dla siebie", pisać w nim "po swojemu" - nadal mogą to robić, a leniwa część będzie nieświadomie, lub świadomie - budowała bazę globalną.

Uwspólnienie bazy części to tylko pewna wypadkowa, ja osobiście patrzę na tą apkę jako pomoc osobistą, taki asystent. Takie coś co mogę równie dobrze napisać w arkuszu GD/Excel, ale wolę mieć do tego odrębną bazę z różnych innych względów :) A nie powiem - gdzieś z tyłu głowy miałem pomysł, że skoro już mam miejsce gdzie spisałem wszystkie moje części, wraz z ich stanem, opisem, zdjęciami + zapisałem sobie ile bym za nie chciał - to można pokusić się o generator PHPBB który jednym kliknięciem zrobi dla mnie ogłoszenie na forum (zamiast mozolnego przeklejania tego, co już i tak raz wpisałem, i za miesiąc powtarzania od początku, bo w międzyczasie miruuu wyrzucił moje ogłoszenie bo zapomniałem je podbijać, a nie zapisałem go sobie, a nawet jak zapisałem, to w międzyczasie coś się sprzedało, coś zużyło i na serwerze zdjęcia przerzuciłem do innego katalogu ;-D )
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 sty 2018, o 15:05

Hahaha. Ogłoszeń nie kasuje od chyba 2 lat. Kasuja się same po 2 miesiącach leżakowania.
To może napisz aplikacje, która będzie Ci przypominała o odświeżeniu ogłoszeń? ;)
Awatar użytkownika
young
Domownik forum...
Posty: 427
Rejestracja: 30-07-2015
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 16 razy

Postautor: young » 2 sty 2018, o 15:45

To i ja się wypowiem:
1.
Jestem pełen podziwu jeżeli komuś się chce coś zrobić i tym się dzieli.

2. Ja z tej aplikacji nie będę korzystał bo :
< każdorazowo jak czegoś poszukuje dowiaduje się czegoś nowego.>
Na hobby nigdy nie jest za późno :)
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 2 sty 2018, o 16:01

miruuu pisze:Hahaha. Ogłoszeń nie kasuje od chyba 2 lat. Kasuja się same po 2 miesiącach leżakowania.
To może napisz aplikacje, która będzie Ci przypominała o odświeżeniu ogłoszeń? ;)


Hah, wiem, ale tak fajnie pojechać trochę na miruuu... jak jest tylko okazja to staram się wykorzystać :P

young pisze:2. Ja z tej aplikacji nie będę korzystał bo :
< każdorazowo jak czegoś poszukuje dowiaduje się czegoś nowego.>


Hah, może właśnie tym czymś nowym jest obsługa takiej aplikacji? :P Albo np. dowiedzieć się, że dana część jest u X kolegów? :D



Zresztą, abstrahując: chyba nie chciałbym aby celem apki było wyparcie googla, sklepów, czy for. Ale żeby (tym, którzy korzystają oczywiście) bardziej to było miejsce "do którego też zajrzę" jakbym czegoś szukał. Np. pada mi szpindel w 450, to w tej chwili robię tak:
> patrzę do swojego (jeszcze) excela czy mam szpindel > patrzę na forach czy ktoś sprzedaje > patrzę w sklepach w PL > patrzę w sklepach poza PL
A teraz można po prostu jeszcze dodać jeden etap na drugim miejscu: > patrzę czy ktoś z kolegów (którzy mi udostępnili) ma i mogę zapytać czy odda/odsprzeda/pożyczy :)
Czasem ktoś coś ma, ale zapomina o tym, że ma, a może komuś uratować dupę. Z kolegą Michałem Z. kilka razy tak sobie pożyczaliśmy jakieś pierdoły do Tarota i oddawaliśmy po 6 tygodniach jak przyszły z BG (albo wcześniej jak braliśmy z PL) ;)




Nic to, jednocześnie pragnę poinformować, iż wersja 0.9.1 :) jest opublikowana tu: http://www.zborecque.pl/zbrc/ i jest (i będzie) za free, i można zakładać konta, wrzucać swoje modele/stany magazynowe, fotki itp. Link wyżej (ten do wersji demo) został wyłączony i już nie działa. Jednocześnie przypominam, że pomimo iż GORĄCO ZAPEWNIAM iż program przechowuje hasła szyfrowane jednostronnie, i "solone" itp. (czyli nie ma możliwości ich odszyfrowania, nawet gdyby mi ukradli bazę z serwera) -> nie rejestrujcie kont na takie same pary login+hasło jakie istnieją już gdzie indziej (sklepy, e-maile czy o zgrozo banki) tylko używajcie oddzielnego hasła. Główny powód jest taki, że mój hosting na home nie ma (jeszcze) wykupionego SSL, więc TEORETYCZNIE jest jakaś tam minimalna szansa, że ktoś będzie w stanie przechwycić wasze hasło w trakcie logowania :(
Jeśli ktoś będzie chciał aby mu wrzucić przykładowe, uzupełnione (z opisami, fotkami) kilka modeli i partsów (żeby zobaczyć o co chodzi w apce) to dajcie znać -> postaram się wrzucić ;-)
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
manner
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 40
Rejestracja: 27-12-2017
Lokalizacja: Orzesze
Podziękował: 5 razy

Postautor: manner » 2 sty 2018, o 16:42

założyłem konto z hasłem z makowego generatora, link aktywacyjny kliknięty, ale zalogować się nie mogę: "Login lub hasło nieprawidłowe."
login i hasło zapisane automagicznie w przeglądarce więc powinny być OK (login: manner)
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 2 sty 2018, o 17:29

manner pisze:założyłem konto z hasłem z makowego generatora, link aktywacyjny kliknięty, ale zalogować się nie mogę: "Login lub hasło nieprawidłowe."
login i hasło zapisane automagicznie w przeglądarce więc powinny być OK (login: manner)
Poszlo PW w sprawie konta. Od strony technicznej nie mam pojecia co sie stalo, wszystko wyglada OK ;) Masz w haśle jakieś klingońskie znaki? Logujesz sie na login czy email?

Sent from my D6633 using Tapatalk
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC

Wróć do „Software, progware i inne niematerialne ..ware”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości